Skocz do zawartości

ASUS P5Q pro+HD5770+E5472 długi start BIOSU/ PCI-Ex8 zamiast x16


Recommended Posts

Witam :)

 

Mam następujące problemy z komputerem:

 

1. Grafika w gnieździe PCI-E x16 2.0(niebieski slot) pracuje w trybie x8 2.0.

2. Długi start BIOSU. POST dwa razy przeleci bez obrazu. Za trzecim jest wszystko Ok. grafika w gnieździe PCI-Ex16(niebieski slot).

 

 

Specyfikacja komputera:

 

1. Procesor: Xeon E5472@3.0GHz (stock)

2. Karta graficzna: Saphire Radeon HD5770 1GB flex edition

3. Płyta główna: Asus P5Q PRO (nowy bios 2012)

4. Ram: Kingston HyperX 2x2GB CL5 1066MHz 2.3V (KHX8500D2K2/4G)

5. Zasilacz: CORSAIR VX550W

6. Dysk: Seagate 2TB 7200RPM (ST2000DM001-9YN164)

7. Monitor: Dell U2412M (nowy)
8. System: Windows 7 x64

 

Opis problemu:

 

Wszystko było ok do czasu jak zacząłem zabawę z CrossFire. Kuzyn miał problem z komputerem. Sprawdziłem jego grafikę (HD5770 od Gigabyte`a w niebieskim slocie). Okazała się być sprawna, więc zrobiłem CF. Po włożeniu i założeniu mostka wszytko ruszyło. Obraz wychodził przewodem DVI z dolnej karty(czarny slot).

 

W trakcie testów(Crysis 3, Wiedźmin 2) był problem z obrazem(latał jak napisy końcowe w filmie). Winny był sterownik(v15.20). Po zainstalowaniu starszej wersji (v14.50) problem ustąpił.

W trakcie uruchomienia Diablo 3 komputer się 3 razy zawiesił. Ciągle włączał się normalnie. Po 4 próbie odpalenia Diablo (wszedłem do menu gry) zawiesił się i po ponownym restarcie i wyłączeniu komputera rozpiąłem CF i wyjąłem kartę kuzyna.

Włączyłem komputer na swojej grafice i zonk. POST dwa razy przeleciał bez obrazu za trzecim razem był obraz. System włączył się w niskiej rozdzielczości (640x480 bodajże i monitor inny niż PnP). Padło gniazdo DVI w monitorze. Zadzwoniłem do Dell`a i na drugi dzień przysłali nowy.

Po podłączeniu nowego monitora z grafika w slocie niebieskim, POST 2 razy przelatuje bez obrazu za 3 włącza się normalnie. Komputer działa.

 

W celu sprawdzenia podzespołów(RAM i grafika) zaniosłem je do kumpla(jego płyta Asus P5Q ). RAM sprawny. Grafika też. U niego działa normalnie czyli PCI-Ex16 2.0:

http://zapodaj.net/images/7c9ead1ea7280.png

 

 

Jego grafika GTX260 na mojej płycie działa jako x8 2.0. Komputer włącza się za 3 razem.

http://zapodaj.net/images/116dcb0db76fe.png

 

Po przełożeniu GTX260 i HD5770 do czarnego slotu PCI-E komputer włącza się normalnie. Karty pracują w trybie x8 2.0, czyli normalnie. Reszta podzespołów(procesor,zasilacz, dysk) również sprawna.

 

 

Kilka pytań:

1. Co mogło się stać, że grafika pracuje w gnieździe PCI-E x16 2.0 jako x8 2.0 pomimo tego że działa u kupla i u mnie też działa?

2. Jaki jest powód, że POST dwa razy przechodzi bez obrazu a za 3 jest obraz(grafika w niebieskim slocie)?

 

 

 

Jakieś pomysły Panowie?

Edytowane przez brom23
Link to post
Share on other sites

Pytanie na wstęp, usunęłaś sterowniki przed zmianą karty?

 

Sprawą drugorzędną jest to, że Twój CF robiłeś na dwóch rożnych niereferentach o różnych GPU BIOS(flash biosu gpu- poczytaj) a jeszcze dokładając do tego nieusunięcie sterowników przed CF jest nad wymiar ryzykowne :)

 

PS Dodam, że sloty są pamiętliwe :) wiedzą ci co pochrzanili coś przy zmianie biosu gpu i wtedy zworka na grafie oraz integra była wybawieniem :)

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Specyfikacja Twojej płyty: 2 x PCI Express 2.0 x16 slots, support ATI CrossFireX™ technology at x8 link, więc nie jest to błąd a po prostu na więcej nie została zaprogramowana. Teoretycznie różne brandy kart możesz łączyć ale teoretycznie. Dodatkowo przypis: PCI Express x16_2 slot (black at max. x8 link)

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Kartę przełożyłem do niebieskiego i PCI-E link state wyłączony jest cały czas.

 

Wrzuciłem nowy BIOS do grafiki. Komp nie wstaje  z grafika w obydwu slotach.

 

Przejadę się do kogoś kto ma integre i wrzucę stary bios. Zdążyłem zapisać.

 

@

 

Karta reanimowana. Wgrany stary bios. Na nowym nie wstaje.
 

BIOS

 

Nadal pracuje jako x8....

Edytowane przez brom23
Link to post
Share on other sites

To co mogę dodać od siebie żeby wykluczyć płytę. Włóż jedno GPU, zrób reset biosa i postaw świeży system do testów + najważniejsze sterowniki. Będziesz wtedy wiedział czy jest to problem hardware'owy czy software'owy. 

Link to post
Share on other sites

@Gadget

 

Bios resetowałem już wcześniej. Włożyłem kartę w niebieski slot i jeszcze raz zresetowałem. POST za 3 razem przechodzi i włącza się system. System postawiłem po tym jak się posypało z moją kartą w niebieskim i to samo. System działa normalnie.

 

@Xeinaemm

 

Bios też wgrałem na nowo myśląc, że mu się "odpamięta", który slot PCI-E jest główny.

 

Moim zdaniem płyta "myśli", że ciągle jest CF i szuka drugiej karty gdy używam niebieskiego. Po uruchomieniu komputera z grafiką w czarnym slocie POST przechodzi i wszystko jest normalnie.

 

Jak odłączałem CF to w opcjach CCC wyłączyłem go, zdjąłem mostek i usunąłem sterowniki i następnie wyjąłem tą drugą kartę.

Link to post
Share on other sites

Jak nic z powyższych nie działa to wykonujesz to:

 

1. Podmieniasz zasilacz, sprawdzając czy piny do gpu są sprawne (na kolegi sprzęcie).

2. Testujesz CPU na innym sprzęcie.

3.  Jeśli wyżej wymienione czynności nie będą sprawiały problemów wszystko przebiegnie bez problemu i komputer odpali, masz uszkodzoną płytę a dokładniej slot PCI i czeka Cię RMA, jeśli masz możliwość.

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

@Xeinaemm

 

Mając chwilę czasu sprawdziłem parę rzeczy:

 

1. Do swojego zestawu włożyłem nowy zasilacz Antec VP-PC 500W. Bez zmian.

2. Procka nie mam jak sprawdzić. Włożyłem stary E8400(obciążenie). Pod obciążeniem system stabilny tak samo w przypadku E5472(obciążenie). Grafika w slocie niebieskim. Test ok. 25min.

3. Płyta po gwarancji.

 

Pożyczyłem od kuzyna jego radeona. Wywaliłem sterowniki. Włożyłem Sapphire`a w niebieski slot i podłączyłem monitor. Kuzyna grafikę włożyłem w czarny slot i podłączyłem drugi monitor.

Stała się dziwna rzecz. Obraz pojawił się monitorze podłączonym do Sapphire`a z niebieskiego slotu. POST przeszedł normalnie. Wcześniej jak je włożyłem to obraz był z dolnej grafiki(czarny slot).

Zainstalowałem sterowniki, po resecie spiąłem CF. Włączyłem Wiedźmina 2. Pograłem trochę wszystko było w porządku.

 

Wyłączyłem CF w CCC. Rozpiąłem mostek. Wywaliłem sterowniki. Wyjąłem kuzyna grafikę i bez zmian. Objawy takie same jak na początku.

 

Grafika siedzi w czarnym slocie i działa normalnie(x8). Po włączeniu komputera obraz jest. POST przechodzi normalnie.

 

Edytowane przez brom23
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...