Skocz do zawartości

Padający i wstający sterownik AMD


Recommended Posts

O ile mi wiadomo sterowniki AMD już nie cieszą się taką złą sławą odnośnie stabilności i generalnie przez lata użytkowania takich nie uświadczyłem. Od jakiegoś czasu, tak gdzieś od wyjścia Wiedźmina 3, może nieco wcześniej, może nieco później zaczęły się jednak dziać dziwne rzeczy z padaniem i wstawaniem drivera GPU.

 

Generalnie gdy karta grafiki jest w użyciu sterownik potrafi z rzadka się zwyczajnie wysypać i wstać. Pozostają wtedy jakieś śmieciowe procesy w GPU, które wymuszają na nim 100% użycia i przez to jestem zmuszony restartować kompa, bo nie jestem zainteresowany pobieraniem prądu bez powodu ani wyciem wiatraków z powodu syntetycznego obciążenia. Generalnie nie dyskryminuje to chyba żadnych gier i potrafi wysypać się w każdej. Szczytem, który zwrócił moją uwagę szczególnie jest moment (niedawny) w którym sterownik padł w ... QtCreatorze, który zdaje się używa DirectX do wyświetlania. 

 

Posiadam R9 290 DIRECTCU II od Asusa, który jak wiadomo posiada pamięci jakości elektronicznego złomu i dziwnym zbiegiem okoliczności jedyne co w Qt pracuje na max to pamięć, która ma takty 1260 MHz, podczas gdy rdzeń właściwie leży na idle i GPU ma jakieś 38 stopni (totalnie idle ma 37).

 

Zestaw jest taki:

 

i5 4690k skręcone do 4.3 GHz (może być stabilnie na obecnych napięciach bite do 4,5 GHz, ale obniżyłem takty w celu wykluczenia sypania od procesora)

8 gb ramu 1600 MHz Crucial Ballistix

PSU 650W Cooler Master G650M, raczej wykluczam, bo padło w Qt

GPU podałem wyżej

Mobo MSI Z97 G43 (zwykłe, nie gamingi, świeży BIOS wgrany)

 

Poza tym: najnowsze stery, system postawiony dwa tygodnie temu mniej więcej. BIOS karty chyba też kiedyśtam aktualizowałem, ale to było dawniej.

 

Jak stwierdzić co sypie? Sterownik GPU, pamięci GPU czy BIOS GPU?

Link to post
Share on other sites

Zasyfiony komputer. Domyślny bios bym przywrócił. Mem test z usb podstawa! System postawił na nowo albo poczyscił go z wirusów itp. Odinstalował w trybie awaryjnym stery i najnowsze wgrał. Dysk zobacz czy nie sypie błedami. Po odłaczaj wszystkie kable i podłacz jeszcze raz podociskaj i wtedy napisz co i jak.

 

 

EDIT: Karte w OCCT i jakiś bench :P

Edytowane przez michal07901
Link to post
Share on other sites

Zasyfiony komputer. Domyślny bios bym przywrócił. Mem test z usb podstawa! System postawił na nowo albo poczyscił go z wirusów itp. Odinstalował w trybie awaryjnym stery i najnowsze wgrał. Dysk zobacz czy nie sypie błedami. Po odłaczaj wszystkie kable i podłacz jeszcze raz podociskaj i wtedy napisz co i jak.

 

 

EDIT: Karte w OCCT i jakiś bench :P

 

Czytałeś co wcześniej pisałem? BIOSy nowe, system świeży. Dyski i  ramy bodaj też sprawdzałem. OC jak mówiłem zmniejszyłem żeby mieć pewność, że nie ma mikroniestabilności. Ale w QtCreatorze system jest praktycznie idle, więc to raczej odpada.

 

 

 

Probowales uruchamiac gry w trybie zgodnosci win 7 ? Test gpu robiles w 3dmarku ?

 

 

To sypie losowo. 3Dmark spokojnie przeleci cały ileś razy aż dopiero w końcu się może trafi albo nie trafi sypnięcie. Wszystko chodzi z uprawnieniami adma, niektóre apki z trybem zgodności też sprawdzałem i sypało.

Edytowane przez Khaine
Link to post
Share on other sites

Przecież bety AMD są oficjalne, tylko nazwane tak aby nie płacić za WHQL.

Dokładnie, jeśli chodzi o stabilność sterów i asynchroniczne obliczenia karty AMD są o lata świetlne przed nVidia.

 

A co do pomocy to masz jedno wyjście:

1. Przełożyć kartę do innego sprzętu(sprawdzenie czy inne komponenty nie mają problemów a karta)

2. Obciążenie Furmark'iem lub OCCT (również na innym sprzęcie)

3. Flash BIOS'u został wgrany przez producenta, jeśli chcesz się bawić z tym nie ma problemu, ale nic to nie zmieni. Uszkodzona mechanicznie karta będzie miała problemy na każdej wartości tylko w rożnych odstępach czasu.

4. Możesz również przetestować kilka różnych sterowników dla wykluczenia całkowicie sterowników.

5. Jak nic z powyższych nie pomoże, zostaje gwarancja lub serwis(sprawdzenie zimnych lutów, sekcji zasilania, endoskopowa inspekcja)

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...