Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem laptopa kolegi- błąd "video tdr failure atikmpag.sys", Windows 10


Recommended Posts

Witam. Od jakiegoś czasu kolega ma problem z uruchomieniem laptopa, model:  sony vaio sve1511g1esi. Postaram się jak najbardziej szczegółowo zrelacjonować objawy, które niestety przedstawione zostały mi przez niego w formie wiadomości na facebooku z tel., gdyż na obecną chwilę mamy ze sobą tylko taki kontakt. Wyskakuje mu wspomniany w temacie błąd "video tdr failure atikmpag.sys" (niżej wstawię fotki). Mówi, że stało się to nagle; po prostu po wyłączeniu komputera wieczorem i próbie ponownego uruchomienia go następnego dnia napotkał ów błąd. Przywracanie systemu nie dało nic. Po ponownej  instalacji systemu "na czysto" przez krótki okres było dobrze, ale problem znów powrócił po instalacji aktualizacji z win. update. Kolejna instalacja windowsa zaowocowała kilkugodzinną pracą komputera, bez instalacji jakichkolwiek aktualizacji czy sterowników, po czym pojawił się czarny ekran, na dole ekranu niebieski pasek, restart komputera i wspomniany błąd znów powrócił. Jak dotąd jedyną możliwością pracy jest tryb awaryjny.

 

EDIT: Jako że problem jest dosyć pilny teraz założę temat, a zdjęcią dodawał będę na bieżąco.

 

EDIT#2:

Nie mogę wstawić grafiki ze względu na jakiś błąd, więc podrzucam linki:

 

http://bankfotek.pl/view/1932040

 

http://bankfotek.pl/view/1932039

 

A tutaj jak wygląda ekran:

 

http://bankfotek.pl/view/1932041

Edytowane przez Abizer
Link to post
Share on other sites

Czasami korzystam z tej strony, jednak na tą chwilę nie nabrałem jeszcze do niej takiego przekonania, jak do forum, więc wybrałem to drugie ;) A tak na poważnie- kumpel nie jest za bardzo obeznany w IT, ja interesuję się trochę sprzętem komputerowym, ale lapki to zupełnie nie moja działka, a natrafienie na wątek o tym problemie, po wygooglowaniu sprawy, gdzie okazało się, że z pierwszej strony o tym błędzie gościowi koniec końców uwaliła się płyta czy coś tam innego utwierdziło mnie w przekonaniu, żeby jednak bez "konsultacji" mu żadnych głupot nie gadać, ani tym bardziej nie przeklejać.

Link to post
Share on other sites

Źle się wyraziłem- chodziło mi o to, że w jednym z napotkanych tematów na pierwszej stronie gość pisał, że ma taki problem, a po dobrnięciu do ostatniej strony okazało się, że padł mu cały lapek.

Myślałem o czyszczeniu rejestru itd ale niepokoi mnie ten pasek, tak jakby coś fizycznie z kartą. No nic, coś się jeszcze pokombinuje i dam znać co wyszło.

Link to post
Share on other sites
Przywracanie systemu nie dało nic. Po ponownej instalacji systemu "na czysto" przez krótki okres było dobrze, ale problem znów powrócił po instalacji aktualizacji z win. update. Kolejna instalacja windowsa zaowocowała kilkugodzinną pracą komputera, bez instalacji jakichkolwiek aktualizacji czy sterowników, po czym pojawił się czarny ekran, na dole ekranu niebieski pasek, restart komputera i wspomniany błąd znów powrócił. Jak dotąd jedyną możliwością pracy jest tryb awaryjny.

 

Dobra nie chcę mi się szukać, ale nie zaszkodzi spróbować czegoś z moich domysłów. Więc odnośnie tego co napisałeś wynika, że problem może dotyczyć karty graficznej - zwłaszcza czarny ekran i pasek - trochę jak przy instalacji sterowników do karty graficznej. Do tego nie jeden raz na różnych serwisach IT pojawiały się informacje, że SONY ma problemy ze sterownikami do windowsa 10 - przez co nawet polecają wyłączyć na komputerach sony cały mechanizm windows update.

 

Spróbó więc zrobić tak, że w trybie awaryjnym jeśli się da odinstalowujesz sterowniki do karty graficznej jednocześnie usuwając je całkowicie z dysku (jest tam taka opcja przy okienku odinstalowania). Robisz tak, aż przywróci standardowe sterowniki MS.

   Jeśli nie da się tego zrobić w awaryjnym instalujesz na nowo system i nie dopuszczasz do instalacji niczego z win update - dajesz odrocz aktualizacje czy też  rozłączasz się z netem zaraz po zainstalowaniu windowsa.

Następnie klikasz prawym na ikonkę menu start i wybierasz system -->zaawansowane ustawienia systemu --> sprzęt--> ustawienia instalacji urządzeń i tam odznaczasz automatyczną aktualizacje sterowników. 

 

Potem instalujesz sterowniki do grafiki jakieś starsze - np. z windowsa 8.1 - zobacz czy działają.

I na koniec używasz tego narzędzia https://support.microsoft.com/en-us/kb/3073930(show and hide update). Wchodzisz w nie. Odznaczasz w zaawansowanych automatyczną naprawę i dajesz żeby skanowało. Na koniec wybierasz hide update i tam sterowniki do karty graficznej. Powinno powstrzymać windows przed instalacją sterowników z windows update, jeśli to one wywołują problemy (z opisu wynika, że wszystko zaczyna się wraz z aktualizacjami..). Ważne jest zrobienie tym programem "show/hide" bo nawet jak wyłączysz w zaawansowanych ustawieniach instalacje sterowników to działa to tylko do czasu wydania nowszej wersji niż obowiązująca gdy wyłączałeś aktualizacje sterów - przetestowane, bo ja też mam problemy z windowsowymi sterownikami do karty graficznej i korzystam ze starszych.

Edytowane przez arrancar
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam, udało mi się zablokować instalacje sterowników przez Windows Update i na chwile obecną sprawa wygląda tak: 
 

- komputer pracuje bez sterowników amd tylko w menadżerze urządzen widnieje "Podstawowa karta graficzna mikrosoft" 
działa wszystko normalnie (o ile można tak nazwać to że nie mogę ustawić odpowiedniej rozdzielczości). 
 

- próbowałem instalować sterowniki AMD pod Windowsa 10 (starsze i nowsze wersje), 8 i 7. Próbowałem też ze sterownikami "beta" pod 10 oraz też ze strony producenta laptopa. I z każdym był ten sam problem wymieniony przez kolegę Abizera. Tylko jeden ze sterowników chyba któraś wersja pod 8 w ogóle nie znalazła karty graficznej.    
 

Problem zaczynał się już w trakcie instalacji sterowników, w pewnym momencie czarny ekran oraz na przemian zielony pasek oraz szaro czarny ekran (spróbuje wrzucić fotkę). potem resetował się sam komputer. Pomagał tryb awaryjny i usunięcie sterowników sprzętowych.

http://bankfotek.pl/view/1933165
 

Co do google znajdowałem sporo nie jasnych porad. A co do strony podanej przez Jarrino producent mojego laptopa potwierdził kompatybilność w 100% z win 10 oraz zanim zainstalowałem ten system na bieżąco śledziłem podaną stronę. 
 

Sporo czasu wszystko działało bardzo dobrze i nie miałem większych problemów z moim laptopem i win 10 aż pewnego dnia taka niemiła niespodzianka.

Edytowane przez zaluba
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...