Skocz do zawartości

OFFTOPIC - rozmowy na każdy temat


Recommended Posts

Mimo tego sa kopalnie ktore potrafia zarabiac. Ciekawe dlaczego.

A temat emerytur to osobna sprawa i nie dotyczy tylko gornikow, ale calego spoleczenstwa.

tja, te prywatne owszem

nie jest osobym tematem.

Jest ściśle powiązany bo to niejako koleja dopłata państwa do górników którzy nijak ze swoich składek nie budują swoich emerytur.

problem gigantyznego marnotrawstwa objawił sie dopiero w wyniku spadku rynkowych cen wegle bo tak by dalej wszystko przejadali :)

Edytowane przez Synergia
Link to post
Share on other sites

przecież nie od wczoraj wiadomo, że Śląsk to najbiedniejszy region, ludzie z trudem wiążą koniec z końcem, dlatego też mają więcej sklepów wielkopowierzchniowych typu IKEA czy mediamarkt przypadających na mieszkańca w porównaniu do nawet kilku innych regionów razem wziętych i co ciekawe sklepy te tętnią życiem oraz są średnio dwa razy większe niż gdzie indziej, wszystko z biedy i ubóstwa pokrzywdzonych górników

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
nie jest osobym tematem. Jest ściśle powiązany bo to niejako koleja dopłata państwa do górników którzy nijak ze swoich składek nie budują swoich emerytur.

Zgadzam sie. Mi chodzilo jedynie o to, ze gornicy nie sa jedynymi ktorzy maja zapewnione wczesniejsze emerytury i nie sa jedynymi ktorych emerytury nie maja pokrycia w skladkach. I to problem calego spoleczenstwa w tym sensie ze ogolnie system emerytalny z zalozenia jest zly, niesprawiedliwy i nieefektywny. Ten wynalazek Bismarcka sprawdzal sie 100 lat temu, dzisiaj to po prostu czysta utopia ktora musi zbankrutowac. Nie przez samych gornikow, tylko przez bledne zalozenia na ktorych sie opiera. Oczywiscie gornicy sie do tego przyczyniaja, ale to wynika wlasnie z blednych zalozen. 

Edytowane przez verul
Link to post
Share on other sites

Mieszkam na Śląsku, tata, dziadek, dalsza rodzina pracowali na kopalni praktycznie całe życie.

Nie można powiedzieć, że górnicy lewo wiążą koniec z końcem, bo to faktycznie nieprawda (chyba, że ktoś ma sporo dzieci, ale to już wina samego zainteresowanego), ale teraz jest kilka kwestii:

1. znam głównie temat "przodka, ściany" itd.

2. odrębny temat to reszta dołowych, wentylacja i inne (odrzucam temat powierzchni, bo to parodia, ale o tym za moment). Powiem tylko, że ci to faktycznie zarabiają stosunkowo mało (ale z drugiej strony zbyt ciężko nie pracują), bo z tego co wiem wyciągają ok. 2k zł na rękę

 

Ad 1. Chciałbym się trochę odnieść do cytatu Synergii

- Barbórka to nic innego jak miesięczne premie skumulowane jako jedna coroczna premia, która jest w sposób chory opodatkowana, nie chcę skłamać ale same podatki od Barbórki to jakieś 30-50% całej kwoty

- ciężka praca była za dziadka/pradziadka? Może za pradziadka, bo za dziadka nikt nic nie robił, taka prawda, dojeżdżał rowerem do pracy? Straszne... 

Zgodzę się, że górnik nie pracuje 8h na dole, ale jest jedna kwestia - codziennie musi przejść 5-7km pod ziemią, nie będę już mówił w jakich warunkach na szychtę, a potem po ciężkiej harówie wrócić do szybu te 5-7km.

- emeryci górniczy na dole? No to chyba komuś się nieźle musi nudzić w domu, bo raczej wszyscy z kopalni uciekają jak najszybciej

- emerytura - 25 lat dołu/50 lat życia, fajnie, szkoda tylko, że po tym czasie człowiek jest już niezłym wrakiem

A nawiasem mówiąc - nikt nie wspomni, że przez wcześniejsze emerytury górnicy płacą 2 razy wyższe składki niż reszta?

- za przyjście/wyjechanie z pracy na rauszu urlop? Chyba dożywotni. Przed wejściem i wyjściem stoją z alkomatami, jak ktoś jest po % to może się pożegnać z robotą (ciekawe skąd autor ma takie wiadomości...)

- kopalnie nie zarabiają, bo trzeba zrobić restrukturyzację, ale nie taką jak proponowała premier, czyli likwidację. Trzeba zrobić restrukturyzację góry i powierzchni. 

Wejdziesz na kopalnię, a tam siedzi 20. pań w jednym pokoju i są tam po to żeby można było u nich się zapytać gdzie można coś załatwić, a tak jest na każdej kopalni. Albo prezesi, przyjdzie jeden, narobi syfu na grube miliony, odejdzie i dostanie odprawę bagatela milion złotych - to jest zdrowe? Chyba lepiej dać te pieniądze ludziom, albo zainwestować w unowocześnienie kopalni?

 

 

Ja takie coś zawsze sumuję jednym stwierdzeniem - jakby na kopalni było tak dobrze jak się o nich mówi, to sam olałbym studia i szedłbym na dół...

Edytowane przez Johny3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ad 1. Chciałbym się trochę odnieść do cytatu Synergii

- Barbórka to nic innego jak miesięczne premie skumulowane jako jedna coroczna premia, która jest w sposób chory opodatkowana, nie chcę skłamać ale same podatki od Barbórki to jakieś 30-50% całej kwoty

- ciężka praca była za dziadka/pradziadka? Może za pradziadka, bo za dziadka nikt nic nie robił, taka prawda, dojeżdżał rowerem do pracy? Straszne... 

Robol w fabryce może pomażyć o barbórce a tyra nierzadko w okropnych warunkah. Jesli górnikowi nie odpowiadają warunki pracy to niech zmieni prace i prauje razem z tym robolem w fabryce któemu się nic nie nalezy. Ktośchętny ? Brak rąk w góż?

Oczywiste....

- emerytura - 25 lat dołu/50 lat życia, fajnie, szkoda tylko, że po tym czasie człowiek jest już niezłym wrakiem

 

a człowiek tyrający w fabryce po 10-12 godzin to czym jest ? waniliową pianką ?  kultywujesz etos górnika męczennika narodu.... Ile % z tych górników pracuje w naprawdę szkodliwych warunkach i czemu połowa z nich na emeryturze wraca z powrotem do kopalni robiąc w spółkach na zlecenie....?? Tacy schorowani....

A nawiasem mówiąc - nikt nie wspomni, że przez wcześniejsze emerytury górnicy płacą 2 razy wyższe składki niż reszta?

 

Szczerze wątpię. Pomijam tu już fakt, że spółki górnicze migająsię od płacenia składek do ZUS bardzo często. Zalegają z nimi. Potem im sięto anuluje...etc etc...

Co to ma być, że górnik to święta krowa. Ludziom normalnym podwyższa sięwiek emerytalny do 67 i  to w bandycki sposób bo wstecznie a nie dla nowo wstępujących do systemu emerytalnego...., dodatkowo zwiększa sięWIEK DOZYCIA bo sięokazało, żę przy więkzym wieku emerytalnym zwiększa się kwotowo emerytura..... a górnikom nic, święte krowy twkiące w PRL od kilkudziesieciu lat....

W dodatku wiek dożycia zostałpodniesiony mężczyznom powyżej długości sredniej życia... co jest absurdem samo w sobie..

 

Ja takie coś zawsze sumuję jednym stwierdzeniem - jakby na kopalni było tak dobrze jak się o nich mówi, to sam olałbym studia i szedłbym na dół...

Zerowy argument. Wręcz banialuk....

JEst tam dobrze. Robotnik w fabryce może pomarzy ćo zarobkach górnika. Bardzo duża część społeczeństwa może o nich pomarzyć a i tak muszą się dokładać do tej paranoii.... bo górnik nie jest w stanie sam na siebie zapracować....

 

 

Pominąłeś najwazniejsze fragmenty z cytowanego przeze mnie tekstu. Widać były zbyt niewygodne,

 

 

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/847213,gornik-o-oszustwach-w-kopalniach.html

Edytowane przez Synergia
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@@Johny3

Też jestem ze Śląska i też mam górników w rodzinie.

 I jak tylko ktoś się odzywa jak to źle, jak to premie im opodatkowują jak nie chcą wypłacić 14-stek (wtf 14 PENSJI dlaczego nie 20-stki ?!) i inne takie zawsze mówię jedno: Nikt im nie każe tam pracować! Każdy Polak musi chodzić do roboty do 67 roku życia, ma średnio 70% niższe premie od górników i nie ma połowy przywilejów. Deputaty węglowe?! Za co ja się pytam? Jak jeszcze 80 lat temu większość domów na Śląsku to były typowe familoki, gdzie każdy miał kocioł węglowy w mieszkaniu to jeszcze jestem w stanie zrozumieć, ale teraz? Przecież oni handlują tym węglem na lewo bez podatku to jest ok? Już pomijam fakt samej idei takich deputatów... wychodzi na to ,że jakbym pracował w sklepie to powinienem dostawać żarcie za darmo, jak w banku to  dodatkową kasę, a jak w fabryce samochodów to tak jedną sztukę na rok. 

W głowach się górnikom poprzestawiało chyba. PRL już za nami i trzeba jakoś żyć. 

 

W obecnej trzeba nam kogoś pokroju Margaret Thatcher i jej sposobu na załatwienie tych bezpodstawnych roszczeń najbiedniejszej grupy zawodowej w PL.


/e

 

I jeszcze to słuchamy jak to strasznie kopalnie nierentowne itp. Czechowice-Dziedzice. Nierentowna kopalnia- do zamknięcia. Paru związkowców się dogadało z Czechami, wykupili i pozmieniali co nieco. Zero przywilejów, deputatów i innych pierdół. Za to rzetelne zarobki za rzetelną pracę. Efekt? Kopalnia rozwija się aż miło, co chwila nowe technologie, zapasy węgla nie istnieją, bo wszystko co wyjedzie od razu znajduje odbiorców, a ludzie się bija, żeby tam się dostać do pracy. Wniosek jeden- sprzedać w cholerę co się da. jak się skończą pieniądze KRADZIONE od każdego podatnika, żeby dofinansować jakąś grupę obrażonych krzykaczy i trzeba będzie samemu o swoje zadbać to ,jak widać na przykładzie Czechowic, górnictwo w PL stanie na nogi.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

W dodatku wiek dożycia zostałpodniesiony mężczyznom powyżej długości sredniej życia... co jest absurdem samo w sobie..

 

Nie chce mi się wchodzić w debatę o górnictwie, bo również nie jestem fanem przywilejów dla poszczególnych grup społecznych, ale jak zwykle piszesz bzdury.

 

Wiek emerytalny podnoszony jest stopniowo. Obecnie, dla mężczyzn, wynosi 65, a 67 ma wynosić dopiero za 5 lat. Średnia długość życia mężczyzny w Polsce wynosi obecnie ponad 73 lata, a w przeciągu ostatniej dekady wydłużyła się o ponad 5 lat, tendencja rosnąca jest stała. Kiedy więc osoby objęte podwyższonym wiekiem emerytalnym zaczną na emeryturę masowo przechodzić, prognozowana długość życia mężczyzn w Polsce będzie powoli dobijać do 80 lat.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
Szczerze wątpię. Pomijam tu już fakt, że spółki górnicze migająsię od płacenia składek do ZUS bardzo często. Zalegają z nimi. Potem im sięto anuluje...etc etc...

Wiem jak wygląda pasek górnika ze ściany, ogromne składki na obowiązkowe ubezpieczenie (które w razie czego da ci marne grosze), podatki tak jak mówię zabierają dobre 30-50% pensji.

 

 

 

Zerowy argument. Wręcz banialuk.... JEst tam dobrze

Jest dobrze? Taki sam banialuk i zerowy argument.

 

 

 

Pominąłeś najwazniejsze fragmenty z cytowanego przeze mnie tekstu. Widać były zbyt niewygodne,

 

Nie, po prostu wrzuciłeś sam cytat bez linka, nie wpadłem na to żeby go googlować.

 

 

 

kultywujesz etos górnika męczennika narodu.... Ile % z tych górników pracuje w naprawdę szkodliwych warunkach i czemu połowa z nich na emeryturze wraca z powrotem do kopalni robiąc w spółkach na zlecenie....?? Tacy schorowani....

Piszę/mówię to co widzę, a nie kultywuję etosu męczennika. Ile % pracuje w szkodliwych/ciężkich warunkach? No ok, te 20%, ale ja właśnie o nich piszę, bo z nimi mam, a w zasadzie miałem największą styczność.

 

 

 

Przecież oni handlują tym węglem na lewo bez podatku to jest ok?

O ile pamiętam to ten węgiel jest słono opodatkowany, a jak nie to przecież w PL można mieć te kilka tysięcy nieopodatkowanego dochodu.

 

jakbym pracował w sklepie to powinienem dostawać żarcie za darmo, jak w banku to  dodatkową kasę, a jak w fabryce samochodów to tak jedną sztukę na rok.

 

Nie, ale skoro podpisujesz umowę o pracę, w której to gwarantuje ci się takie przywileje to chyba będziesz walczył kiedy ci je zabierają? 

Nikt nie powie, że podczas zbierania papierów do emerytury zakład podtyka pod nos pismo zrzeknięcia się węgla i dodatkowych premii, pod groźbą nie oddania papierów?

 

 

 

Nikt im nie każe tam pracować!
 

Łatwo się przebranżowić w kraju gdzie nie ma pracy, szczególnie kiedy pracuje się w zawodzie ponad 20 lat. Nie mówiąc o ilości młodych, których sytuacja zmusiła do przyjęcia na kopalnię, bo skończyli AWF czy inne szkoły, a roboty nie ma, jedyna opcja do emigracja. Chyba nie o to chodzi? Chyba, że społeczeństwu tak bardzo zależy na pozbyciu się ludzi w wieku produkcyjnym, którzy pracują na emerytury starzejącego się społeczeństwa?

Edytowane przez Johny3
Link to post
Share on other sites

Paranoja jakaś... górnikom pomagać, ludziom z kredytem we frankach pomagać, kolejarzom pomagać, stoczniowcom pomagać, a młodzi wykształceni ludzie (nie mówię o tych z mgr dla idei) są tyrani w bambus i jedyne co mają w perspaktywie to spłacanie przez 30 lat 400tyś PLN kredytu za własne 45 mkw. Nooo i oczywiście wielkie zdziwienie że jest nas w tym kraju 36mln i ludze w wieku 20-35 nie chcą mieć dzieci.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niemiecki czy Czeski górnik jak widzi co się dzieje w Polsce to stwierdza, że Polska to bogaty kraj skoro może sobie pozwalać na taką patologie w górnictwie, takie przywileje i tak krótki okres pracy..

 

A górnicze darmozjady już sie przyzwyczaiły, że żona siedzi w domu i nie pracuje, oni sami nabrali  kredytó na to i tamto i teraz "ledwo wiążą koniec z końcem" za górnicze pensje...

 

Polska stoi na głowie, Cały sektor publiczny stoi na głowie a grupy interesów są tak silne, że tego nie da sie reformować. To sie da tylko sprzedać.

Edytowane przez Synergia
Link to post
Share on other sites
bo skończyli AWF czy inne szkoły, a roboty nie ma,

Ja pracuje 7 miesiąc za darmo, tylko po to żeby robić coś co mnie interesuje i na co poszło parę lat mojego życia (i sporo pieniędzy moich i moich Rodziców). Nie wybrałem studiów bo mama kazała, tylko dlatego że to mnie interesowało i chcę siedzieć w tej branży. Jak ktoś skończył studia po nic, to po jaką cholerę naciągał polskiego podatnika na swoją edukacje?

Link to post
Share on other sites

Ale tak ciężko zrozumieć, że to nie przywileje górnicze doprowadziły kopalnie do upadłości? 

Powiedz ogromowi ludzi z "góry" żeby nie kasowali niebotycznych premii, czy odpraw za to, że zrobili większy burdel niż zastali...

 

 

Ja pracuje 7 miesiąc za darmo, tylko po to żeby robić coś co mnie interesuje i na co poszło parę lat mojego życia (i sporo pieniędzy moich i moich Rodziców). Nie wybrałem studiów bo mama kazała, tylko dlatego że to mnie interesowało i chcę siedzieć w tej branży. Jak ktoś skończył studia po nic, to po jaką cholerę naciągał polskiego podatnika, na jego edukacje?

 

To już osobny temat, który mi też się nie podoba, sam wybrałem kierunek, który mnie interesuje i mam szansę na pracę w tej branży po studiach.

Edytowane przez Johny3
Link to post
Share on other sites

 

 

faktycznie wypłacenie 100tys 14-stek i innych dodatków to małe pieniądze.
 

W porównaniu do kosztów (dodam, że niepotrzebnych) administracyjnych - tak małe. Chociaż gdyby ograniczyć dodatki tym, którzy faktycznie z prawdziwą robotą na dole nie mają nic wspólnego to liczba dodatków do wypłacenia mocno by spadła.

Link to post
Share on other sites

Nie chce mi się wchodzić w debatę o górnictwie, bo również nie jestem fanem przywilejów dla poszczególnych grup społecznych, ale jak zwykle piszesz bzdury.

 

Wiek emerytalny podnoszony jest stopniowo. Obecnie, dla mężczyzn, wynosi 65, a 67 ma wynosić dopiero za 5 lat. Średnia długość życia mężczyzny w Polsce wynosi obecnie ponad 73 lata, a w przeciągu ostatniej dekady wydłużyła się o ponad 5 lat, tendencja rosnąca jest stała. Kiedy więc osoby objęte podwyższonym wiekiem emerytalnym zaczną na emeryturę masowo przechodzić, prognozowana długość życia mężczyzn w Polsce będzie powoli dobijać do 80 lat.

JA piszę jakie są fakty a ty sobie gdybasz, że może długość zycia się zwiększy to prowizyrycznie już teraz zwiększymy okres dozycia.... śmiech.....

To co piszesz miało by sens jakby podwyższenie wieku nie dotyczyło wszystkich wstecz....

Edytowane przez Synergia
Link to post
Share on other sites

 

 

JA piszę jakie są fakty

 

Fakty ? Napisałeś, że średnia długość życia mężczyzn w Polsce nie przekracza 67 lat. To nie jest fakt. To kłamstwo.

 

Faktycznie śmiech, że w dobie internetów ktoś wypisuje bzdury, które każdy może zweryfikować w 5 sekund.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Fakty ? Napisałeś, że średnia długość życia mężczyzn w Polsce nie przekracza 67 lat. To nie jest fakt. To kłamstwo.

 

Faktycznie śmiech, że w dobie internetów ktoś wypisuje bzdury, które każdy może zweryfikować w 5 sekund.

 

 

Bzdury pleciesz. Napisałem wyraźnie, że wiek emerytalny podniesli do 67 lat a nie  "dożycia". Naucz się czytać ze zrozumieniem. Nie przytoczyłem żadnych liczb dot wieku dożycia tylko wspomniałem o samym fakcie.

 

 

Co to ma być, że górnik to święta krowa. Ludziom normalnym podwyższa się wiek emerytalny do 67 i  to w bandycki sposób bo wstecznie a nie dla nowo wstępujących do systemu emerytalnego...., dodatkowo zwiększa się WIEK DOŻYCIA bo się okazało, że przy większym wieku emerytalnym zwiększa się kwotowo emerytura..... a górnikom nic, święte krowy twkiące w PRL od kilkudziesieciu lat....

W dodatku wiek dożycia został podniesiony mężczyznom powyżej długości sredniej życia... co jest absurdem samo w sobie..
Edytowane przez Synergia
Link to post
Share on other sites

Wychodzi na to, że jak zwykle wszyscy są debile i nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Może warto wrócić do szkoły na język polski (albo przestać wypisywać bzdury)?

 

 

Największa motywacja - nawet rudy zareagował.

Edytowane przez Tycha
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...