Skocz do zawartości

Acer e732 - strasznie muli


Recommended Posts

Witam.

 

Moja koleżanka od 5 lat używa wyżej wymienionego laptopa. Od tygodnia laptop strasznie wolno działa.

 

Co już zrobiłem:

- sprawdziłem dysk twardy - jest ok

- wymieniłem pastę termo-przewodzącą oraz wyczyściłem układ chłodzenia - jak spr tem, to podczas przeglądania internetu wynosiła 80 stopni... Teraz jest o wiele lepiej.

- zainstalowałem 'nowy' system operacyjny

 

Na czystym systemie nawet sterowników nie da się zainstalować - przeglądarka otwiera się kilka minut...

 

Macie jakieś pomysły?

 

PS. Specyfikacja: i3u // integra // 4 GB pamięci Ram // HDD 320 GB

Edytowane przez dawid12345678
Link to post
Share on other sites

Spytać koleżankę czy robiła cokolwiek (niech wymieni dosłownie wszystko) z laptopem kiedy to się stało - gdzie przekładała, jak trzymała laptop, co przeglądała (może złapała najgorszy wirus tzn. ten co po instalacji systemu się ,,regeneruje") - skoro 3 rzeczy które zazwyczaj dają boosta nic nie dały to musi być coś głębszego na rzeczy ... Może coś zrobiła tylko nie powiedziała Ci o tym (też się tak czasami zdarza więc nakreśl jej sytuacje).

 

Masz w pobliżu SSD ? Przełóż i zobacz może ,,czas pracy dysku ulega auto destrukcji" (ewentualnie procesor/ram). Czyli testy to co w laptopie + oddzielny pewny ssd i ram.

 

A może czas na wymianę sprzętu ... A powiedź jeszcze co w większości robi ta ,,pannica" ( :D ) - tylko typu office czy cokolwiek ,,wyżej".

 

Na oko to coś z hardware ale bez szczegółów (a najlepiej samego laptopa i all informacion) nie jestem w stanie nic potwierdzić. 

Link to post
Share on other sites

Liczyłem na Twoją odpowiedź, reszta jakby 'olała' ten dział. ;)

 

Okoliczności zdarzenia:

- przeglądanie internetu, same zaufane strony, np. wp, czateria, youtube, o2, allegro

- pasta termo-przewodząca była wymienia 2 lata temu (pierwszy raz, czyszczenie układu chłodzenia pominięto o_0)

 

Tyle wiem. Program antywirusowy był zainstalowany - Avast (darmowy). Często gra w różne gierki, jak to określiła: wpisuje w google gry online i szuka po stronach. :D Dysk był w fatalnym stanie. Zasyfiony po brzegi. 'Teraz jej się przypomniało' że wyskoczył komunikat o braku pamięci i że 1 GB jest zajęty - tak, wiem jak to brzmi... :D

 

Co do wykorzystania laptopa, to tylko przeglądanie internetu.


Pamięć Ram testowałem (zapomniałem napisać, MemTest86 oraz w swoim laptopie). Wygląda na sprawną. Nie mam drugiego CPU do podmianki. Dysku SSD również nie posiadam.

 

Ja obstawiam dysk (ale transfery są zadowalające, zero błędów), ewentualnie CPU pada.


Uruchomiłem teraz na laptopie Hiren'sa. Żadnej poprawy.


 

 

(może złapała najgorszy wirus tzn. ten co po instalacji systemu się ,,regeneruje")

 

A pamiętasz jego nazwę?

Edytowane przez dawid12345678
Link to post
Share on other sites

O Matko ! 

 

Aby wykluczyć dysk trzeba go ,,przeskanować" (co już zrobiłeś) i zrobić ,,formata" (wolnego, nie szybkiego) lub podpiąć SSD - koniecznie spróbuj a jeszcze lepiej sprawdzić ten dysk na innym komputerze a do tego Acera włożyć na czas testów SSD. Plus to co pisałem wcześniej. Może się coś wyjaśni.

A masz cokolwiek innego pewnego sprawdzonego,żeby po testować ? Znajomi, może ,,zamawiasz, sprawdzasz, oddajesz" (14 dni kojarzysz) ?

 

 

 

Niby nic groźnego nie widać. Jak przeinstalowywałeś system (czyściłeś wszystko itd.) ? A pamięta co robiła, może gdzieś szarpnęła (i coś się wewnątrz stało) gdy zauważyła,że wolno wszystko chodzi ?

 

 

 

 

 

Na czystym systemie nawet sterowników nie da się zainstalować - przeglądarka otwiera się kilka minut...

 

Jak z wykorzystaniem podzespołów (drogą przez mękę ale dobrze by było wiedzieć) ? Więcej niż te 5-10% (wszystko co się da + temperatury wnętrza i klawiatury dobrze by też było) na czystym systemie (przy okazji jak chcesz to możesz też najpierw poeksperymentować z systemami - xp,7,8, 10, linux - jeżeli na którymś szybciej chodzi to .. dodatkowa informacja w kieszeni).

 

 

 

 

 

A pamiętasz jego nazwę?

 

Nie ale słyszałem o czymś takim. Bardzo rzadko (trzeba mieć kompletnego nie farta ale wykluczyć tego nie można).

 

 

 

 

Ostateczne ostateczności są dwie:

- daje koleżanka laptop do serwisu - oni kasują za to drogo ale dostaje diagnozę lub nawet sprawny laptop 

- wymieniamy laptopa !

 

 

Na dzisiaj koniec snucia domysłów i testowania - czas na ... dobranockę - dobranoc.

Edytowane przez Kac2per1
Link to post
Share on other sites

Formatowanie robiłem to 'dłuższe'. Nie mam skąd załatwić drugiego dysku, więc ta opcja opada.

 

Tak, wszystko ładnie i porządnie zrobione. Nie, nic takiego nie miało miejsca. Jak czyściłem układ chłodzenia, to dobrze się wszystkiemu przyjrzałem. Oprócz tony paprochów, całkowicie 'zaślepionych' otworów wentylacyjnych i jak samego radiatora (uwierz mi, nie było czuć najmniejszego ruchu powietrza), wszystko wyglądało na sprawne.

 

O właśnie, nie sprawdziłem poziomu wykorzystania podzespołów...

 

Na 7 właśnie działa jak działa... Jutro zainstaluję Win 8 i możne 10.

 

Serwisant lepszy od nas? Nie pozwolę na to. :D A tak na poważnie, może coś od wysokich temperatur padło? Ale powinny być wyraźne objawy...

Edytowane przez dawid12345678
Link to post
Share on other sites

Wyjmij dysk na zewnątrz, uruchom dystrybucję live linuxa ( Ubuntu, Mint ) jak nie będzie poprawy a co do pamięci jesteś pewny na 100% to defekt procesora lub płyty głównej. Ostatecznie pozostaje zaryzykować i kupić procesor na alledrogo i podmienić. W sumie mogła mu zaszkodzić wysoka temperatura, zwłaszcza jak taka sodoma i gomora w nim była. Nie wiem do końca co to za wynalazek jest ale jak na HM 55 Express to wystarczy dwurdzeniowy p6100 na podmiankę.

Link to post
Share on other sites

Albo możliwe że płyta pada... Na PC miałem podobny przypadek gdy wiecznie coś się wieszało, komp odpalał się 10x wolniej niż normalnie mimo tego że wcześniej dawał sobie radę ze wszystkim. Po wymianie płyty jest wszystko spoko. Temperatury zadziałały i płytę szlak trafia :D

Link to post
Share on other sites

Mówimy tutaj o ekstremalnych warunkach pracy w specyficznym środowisku. Z opisu wynika że procesor nie miał zapewnionego odpowiedniego chłodzenia, temperatura podczas przeglądania wysoko ponad normę. Być może uległ uszkodzeniu.

Link to post
Share on other sites

Win 7/8/10, Linux - muli.

 

Teraz HD Tune pokazuje maksymalne transfery na poziomie 18 Mb, a minimalne na 0.8 Mb.

 

Wykorzystanie procesora na poziomie kilku %.

 

Najprawdopodobniej to dysk twardy pada, tylko czemu za pierwszym razem transfery były na przyzwoitym poziomie?

Edytowane przez dawid12345678
Link to post
Share on other sites

Właśnie jestem w trakcie załatwiania. Jutro porobię testy.

 

A istnieje taka możliwość, że od wysokiej temperatury coś na mobo padło, i dlatego dzieją się takie rzeczy?


Jeżeli tak, to jaki element płyty głównej zakończył swój żywot?

Edytowane przez dawid12345678
Link to post
Share on other sites
A istnieje taka możliwość, że od wysokiej temperatury coś na mobo padło, i dlatego dzieją się takie rzeczy?

 

 

Pewnie, że tak. Skoro temperatury były tak drastyczne i to przez dłuższy okres czasu to jest to jak jak najbardziej możliwe.

 

 

 

 

 

Jeżeli tak, to co?

 

Ale co to co ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...