Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

 

jestem w trakcie budowy domu i nadszedł czas na pociągnięcie kabli od neta i tv. Dzwoniłem do kilku usługodawców i jeden z nich położył ostatnio na mojej ulicy światłowody i kable do tv, jednak mamy przewidziane miejsce na antenę na dachu ( fioletowa kropka na grafice). Wracając do problemu muszę przedstawić firmie budowlanej jak mają położyć kable i tu pojawia się problem. Jakie kable mają to być i jak mają być połączone? Niebieską kropką oznaczyłem gdzie bedzie umiejscowiony modem z którego bedzie miał rozchodzić się sygnał po kablach na cały dom. Jak ma to być połączone w całość? Poza tym jak mają być położone kable od tv? 

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/537/8A6KqF.jpg

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/538/U4YO7t.jpg

 

 

Jeżeli napisałem to nie zrozumiale to chodzi mi o to czy np. od sypialni nr 2 gdzie będzie modem mają pójść pojedyńcze kable do każdego z miejsc docelowych a w syp. nr 2 ma być jakiś rozgałęziacz do którego będą podpięte. Czy może inaczej się to rozwiązuje? Tak samo z kablami od tv, jak mają być połączone jeżeli sygnał bedzie wychodził z jednego miejsca?

 

 

Z góry dziękuję za pomoc

Link to post
Share on other sites

Jak chodzi o kable internetowe to jeśli modem FTTH będzie w SYPIALNI2 od niego pociągnąłbym 1 kabel na korytarz, mniej więcej na środek, tam zamontował switch i od tego switcha już puścić kable do każdego pokoju osobno. Później jeden kablel od switcha pociągnąć do korytarza na parterze i tam znowu dać switch i znowu rozprowadzić kablami do pokojów. Plusy takiego rozwiązania to to że możesz zarządzać całą siecią domową konfigurując tylko jedno urządzenie i oszczędność okablowania. 

 

http://i.imgur.com/luIFNIh.png

 

Żeby całość miała sens proponuję zaopatrzyć się w sprzęt z gniazdami Gigabit Ethernet oraz okablowanie kategorii co najmniej 5e. Dzięki temu w domu będziesz miał sieć w standardzie gigabit i poradzi sobie ona z szybkim internetem światłowodowym dla wielu urządzeń. 

 

W temacie TV to możesz zrobić podobnie. Na środek piętra dociągnąć koncentryk a tam masz 2 opcje:

 

  • albo jak wzmacniacz masz na antenie to kupujesz Rozgałęźnik FVSC 3L 3-drożny z przejściem napięcia 

7724d3fb78b2e12f049eccdfeb25db0f.jpg

  • albo jak nie masz wzmacniacza na antenie ale bedziesz montował przed TV to jakiś zwykły trójnik

 

http://telewizja-cyfrowa.com/gxf/instantzewzm2.jpg

 

PS: co to za firma budowlana która nie potrafi okablowania do TV zaprojektować  :P

Link to post
Share on other sites

Dom jest na etapie budowy więc kable będą w ścianach. Dlatego też rozumiem że można użyć jednego switcha do neta umiejscowionego w sypialni 2 tylko tam muszą być wszystkie wtyczki od kabli? Bo nwm czy o tym wspomniałem kable mają kończyć się gniazdkami do których bedzie można podpiąć docelowy kabel. Patrząc na cały temat od innej strony, jeżeli kupuje się mieszkanie w którym gniazdko do neta jest w każdym pokoju to czy w każdym pokoju jest oddzielny modem czy do jednego gniazdka jest podpięty modem, a reszta gniazdek działa z tego jednego? ( chodzi o to czy switch jest potrzebny czy można to rozwiązać inaczej? )

Link to post
Share on other sites

Jak nie chcesz iść w koszta, centralka z modemem Wi-Fi teraz prawie każdy TV ma, do PC dużo nie kosztuje :) z antenami z doświadczenia wiem każde łączenie trójnika z czasem koroduje przez wilgoć , i jest problem , też zrób jakieś centralne miejsce gdzie będzie dzielony sygnał TV . w necie jest sporo projektów , TV sat lepiej indywidualnie i dokupić specjalny konwerter, czyli kable bezpośrednio tam , gdzie ma myć TV :)

Link to post
Share on other sites

Routery to inna sprawa, będą dwa żeby wszędzie mieć idealny zasięg neta. Jednak na podstawie tego co nam teraz brakuje doszliśmy do wniosku że net po kablu w każdym pokoju to podstawa ;-) Czyli z tego co mówicie najlepiej będzie wybrać sobie jedno miejsce z którego będą się rozchodziły wszystkie kable i tam mieć to wszystko pospinane, a w ścianach mają być tylko kable zakończone gniazdkami?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...