Skocz do zawartości

Komputer nie uruchamia sie (winna plyta glowna ?)


Recommended Posts

Witam,

 

dzis moj komputer nie dal sie wlaczyc. Zawieszal sie zawsze przy ekranie powitalnym (win7). Poczatkowo myslalem ze dysk sie sypie, ale to jest komputer z dwoma dyskami i dwoma systemami, otoz przy probie uruchomienia z drugiego dysku objawy byly identyczne czyli to nie wina dysku. Podejzewam ze najprawdopodobniej jest problem z plyta glowna (4-letnia Asrock P-67 extreme 4) - moze kontroler dyskow, moze chipset ?

Dodam ze od dawna byl problem z napedem DVD (czesto nie byl widoczny dla systemu).

 

Moze ktos ma jakis pomysl ?

 

(pisze z 10-letniego angielskiego laptopa w ktorym brakuje polowa klawiszy)

Link to post
Share on other sites

Dzieki, to jutro sprawdze


Dzisiaj HD Tune wykazal bad sektor na jednym dysku.

Plyta chyba dziala bo Ubuntu z bootable CD ruszyl bez problemu,
nastepnie podmienilem zasilacz i odpalilem najpierw z jednym a potem z drugim dyskiem. Z jednego dysku system wystartowal a z drugiego (tego z bad sectorem) nie chcial, wiec zapodalem plytke instalacyjna z windowsem i zrobilem przywracanie systemu i po resecie juz bylo wszystko OK.

To chyba przez zasilacz. 

Link to post
Share on other sites

Ale jak? Wcześniej nie odpalał się nawet post, pisałeś że wyświetlacz się nie świeci, a dziś wystartował z livecd?

Oj a przedłużacz pył podłączony do prądu?

Bo to co piszesz nie jest możliwe.

Skoro wystartował to po co wymieniałeś zasilacz? Tan jest sprawny, liveCD wystartowało.

To co napisałeś nie trzyma się kupy. Albo coś pomyliłeś, albo wczoraj na prawdę ktoś wyłączył Ci prąd i dla tego nie odpalał się post.

Edytowane przez robertnik
Link to post
Share on other sites

Chodził o mi o to że wyświetlacz nie wyświetla żadnych błędów. W czasie uruchamiania migał standartowo parę razy.

 

Na zasilaczu OCZ win7 nie chciał wystartować ani z jednego ani z drugiego HDD (na każdym system zainstalowany oddzielnie) - wieszał się na ekranie powitalnym, animacja logo windowsa się zatrzymywała. Z LiveCD wystartował (dysków nie było w obudowie - nie wiem czy to istotne).

Po zmianie zasilacza na BeQuiet win7 startuje z każdego HDD.

 

 

Uświadomiłem sobie że w tym (4-letnim) komputerze padły już 2 dyski. Najpierw posypała się stara Barracuda (jeszcze z poprzedniego komputera) a 2 lata później padł Samsung. Od 1,5 roku mam te dwa WD Caviary Blue.

- Pytanie czy dyski po prostu padają, czy zasilacz coś z nimi robi czy może kontroler na płycie ?

Link to post
Share on other sites

Panie kochany.... Mrygał tak? Jak przestał to znaczy że się odpalił, a że Windows nie wystartował.... Przecież to nie część komputera.

Takie porady co z Windowsem to w osobnym działach.

Wszystko masz dobre, a kable sata wymień na zakrzywione.

 

http://images.morele.net/full/490296_0_f.jpg

Edytowane przez robertnik
Link to post
Share on other sites

- To czemu Win7 uruchamia sie na obydwu HDD po zmianie zasilacza ?

 

Zakladalem ze zasilacz padl i nawet sie ucieszylem ze nie plyta ale jak zobaczylem po ile sa teraz dobre zasilacze to mi kapcie spadly.

 

Wlasnie takie kable mam tylko ze mnie by sie przydaly katowe na obu koncach (a takich chyba nie ma), bo dyski siedza w szufladkach gniazdkami w strone panelu bocznego obudowy, bardzo blisko tego bocznego panelu.

- Widac to dokladnie, bo ubudowa jest z oknem i widac jak te katowe wtyczki siedzace w dyskach dotykaja do szyby.

 

Dzieki chlopaki za cierpliwosc

Edytowane przez Misio-Jedi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...