Skocz do zawartości

Upgrade do 500zł starego zestawu komputerowego


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez challey,

Recommended Posts

Witam.
Siostra prosiła mnie abym znalazł jej najlepsze używane części do upgrejdu jej starego peceta z 2008 roku. Budżet na modernizację to około 500 zł może minimalnie więcej. Części, którymi dysponuje:

CPU: AMD Athlon X2 4600+
MOBO: Nie znam dokładnego modelu ale jest to jakiś gigabyte ze slotami pamięci DDR2 i podstawką AM2+. W razie czego mogę poszukać co to jest dokładnie za model.
GPU: Asus geforce EN9400GT/D1/1G
RAM: 3 GB jakiegoś kingstona DDR2
PSU: Modecom Feel III 500ATX (tak, wiem, że czarna lista)

Dysku nie ma, a jakaś tam stara obudowa jest.

Komputer byłby przeznaczony głównie do internetu oraz jakiś gierek. Wiem, że sprzęt nie jest zbyt dobry, ale może uda się coś z nim zrobić w tej cenie?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Żeby było można coś tutaj kombinować, to na start trzeba się dowiedzieć jaka płyta główna tam siedzi. Nie wiem w ogóle czy jest sens to modernizować. Osobiście celowałbym w jakąś nową płytę na 775 wraz z CPU. Do tego 4 GB DDR3 oraz jakaś GPU

 

Zasilacz Fortron 350W ~ 50 zł

Core2Duo E8400 wraz z płytą ~ 150 zł

HD5770 ~ 130 zł 

Jakiś tam HDD 500 GB ~ 100 zł. 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 Sprzedaj co się da z tego co masz i dołóż do tych 500zł, które masz i za sumę kupisz coś takiego:

 

1 Procesor Celeron (1150) Intel G1840 2.80GHz 2MB BOX         169,00 zł

2 Płyty główne Socket 1150 MSI H81M-P33 (H81 PCI-E DDR3)  159,00 zł

3 Pamięć DDR3 Crucial 4096MB 1600MHz Ballistix Sport CL9    113,00 zł

4 Dysk SSD Crucial 250GB 2,5'' SATA SSD BX100 7mm              359,00 zł

RAZEM 800,00 zł

 

Będzie działało dużo lepiej niż ten zmodernizowany stary komputer.

Ceny dzisiejsze, pochodzą ze sklepu na X :)

Ew. można wziąć zwykły dysk (talerzowy), który będzie tańszy i kupić odrobinę szybszy procesor.

 

Można też złożyć coś podobnego na AMD APU serii 7xxx, które będzie miało troszkę lepszą grafikę wbudowaną.

Do wymagających gier i tak nie wystarczy ale do prostrzych może być w sam raz.

Edytowane przez challey
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sorry ale SSD to słaby pomsł do taniego PC.... Już tym bardziej takiej pojemności to ja w moim PC w którym kasa nie grała za bardzo roli mam 128GB i w zupełności starcza. Do zwykłego taniego PC HDD jest OK.


HD5770 ~ 130 zł 

Jakiś tam HDD 500 GB ~ 100 zł. 

Nie lepiej było by dać HD 7750 (co by już dx12 był) i ewentualnie oszczędności szukać w HDD, najtańszy używany.

Edytowane przez bololabich
Link to post
Share on other sites

 

 

CPU: AMD Athlon X2 4600+

Tak jeszcze jako ciekawostke podam, że powodem 'mulenia' może być przegrzewający się procesor. Athlony x2 miały pod IHS daną słabą pastę zamiast lutu. Po tylu latach to jest już suche jak wiór i pewnie się gotuje. Grzeje się - zbija taktowanie.

Jak chcesz się bawić to żyletka w dłon, spirytus, waciki i nowa pasta. Robiłem już coś takiego z Athlonem x2 i efekt był bardzo dobry. 

Link to post
Share on other sites

Płyta główna to Gigabyte GA-MA78GM-S2H

 

 

 

Nie wiem w ogóle czy jest sens to modernizować.
 

Ja też nie wiem, dlatego zapytałem tutaj. A w razie czego po prostu napisałem tutaj wszystkie części, które mam, a nóż widelec coś z tego okazałoby się wartego uwagi.

 

1 Procesor Celeron (1150) Intel G1840 2.80GHz 2MB BOX         169,00 zł

2 Płyty główne Socket 1150 MSI H81M-P33 (H81 PCI-E DDR3)  159,00 zł

3 Pamięć DDR3 Crucial 4096MB 1600MHz Ballistix Sport CL9    113,00 zł

4 Dysk SSD Crucial 250GB 2,5'' SATA SSD BX100 7mm              359,00 zł

RAZEM 800,00 zł

 
Zestaw brzmi fajnie, ale gdzie w tym zestawieniu karta graficzna?

 

Do SSD to raczej sceptycznie jestem nastawiony. Według mnie chyba lepiej kupić używany dysk HDD a zaoszczędzone pieniądze włożyć w lepszy sprzęt, tak jak ktoś wyżej napisał.

 

Nie mówię, że sprzęt musi ciągnąć wiedźmina 3 ani GTA 5 czy tym podobnych. Broń Boże. Wystarczy mi, żeby jako tako śmigał internet, filmy i jakieś tam gry, nie koniecznie najnowsze tytuły.
 

Jak chcesz się bawić to żyletka w dłon, spirytus, waciki i nowa pasta.

 

Komputer jest rozłożony na części już od dawna, więc pasty starej to tam już nie ma. Ale fakt faktem, kiedyś mulił strasznie jak dla mnie.

Edytowane przez WhiteFaethon
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o coś takiego: 

 

Co do dysku ssd, to według mnie lepiej dołozyc do SSD, niż do np. lepszego procesora. Ten celeron jej starczy, ma zintegrowane gpu. A ssd da fajnego kopa systemowi i poprawi komfort pracy.

@challey zaproponował fajny zestaw.

 

W co siostra chce na tym grać?

Link to post
Share on other sites

To mi sie zdaje, że ten athlon powinien do byle simków wystarczyć, mojej siostrze podobny athlon i stara grafika której modelu nie pamiętam wystarczał do simów i do internetu. Może poprostu zrób to co proponuje wujashek, świerzy system i będzie śmigać :)

Link to post
Share on other sites

Pilars of eternity chyba ma troche wyzsze wymagania?

Jak zabieg z wymianą pasty pod IHS nie przyniesie dobrego rezultatu, to na tą płytę główną możesz athlona II zakupić + radeona 5750/5770 + używany zasilacz (jak masz pytania jaki, to pisz), + używkę dysk. Graficznie miałbys wieksza wydajnosc niz na integrze celerona. 

Link to post
Share on other sites

Ja bym raczej przeszedł na core 2 duo. Nawet bez GPU integra GMA 4500 jest nawet niczego sobie, na laptopie dawała mi radę odpalić dosć sporo gierek jak portal 2, COD MW3 i OPS i podobne. Pilars of eternity niestety nie znam wiec tu nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Chcesz nowoczesna platforme, z mozliwosciami rozbudowy, ale z mniejsza wydajnoscia graficzna obecnie, wykorzystanie pełni możliwości dysku SSD poprzez złącze SATA III - Celeron.

 

Chcesz zostawić platforme która masz, ale tylko ją unowocześnić, mieć od razu większą moc graficzną - kup Athlona II, grafe, zasilacz, dysk.

 

W obu przypadkach, jeżeli nie potrzeba dużej przestrzeni na dane, polecam SSD.

 

Jeszcze wariant drugiej opcji - tańszy. Nie zmieniać procka, ale zmienić mu pastę i powinien odżyć. Do tego nowe gpu, zasilacz, dysk.

 

Przelicz sobie kasę i będziesz wiedział na co Cię stać. Celeron kusi nowoczesnościa i niskim poborem prądu, a grafę możesz mu w przyszłości dołożyć, jak Integra będzie za słaba.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...