Skocz do zawartości

Pytanie o formatowanie przy Windows 10


Recommended Posts

Jeśli 29 lipca zaktualizuje sobie system operacyjny do Windowsa 10 to jeśli bym chciał np. w sierpniu 2016 roku sformatować kompa to jak to zrobić? Skąd wziąć instalkę Win 10 (skoro do 29 lipca 2016 Win 10 będzie darmowy a w sierpniu już trzeba będzie płacić)? Trzeba będzie kupić Windowsa 10 czy można będzie jakoś jakoś inaczej zdobyć instalkę.

Link to post
Share on other sites

Jak wiesz, najpierw musisz zrobić uaktualnienie do Win10. Masz na to rok by posiadać system za darmo.

Już nawet kilka minut po uaktualnieniu możesz zrobić format i wgrać dziesiątkę na czysto - z obrazu ISO, który będzie dostępny na stronie MS (tworzenie nośnika instalacyjnego, tak jak Win 8.1: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/create-reset-refresh-media) i tu uwaga: gdy już przejdziesz na dziesiątkę poprzez aktualizację, możesz następnie zainstalować czystą kopię kiedy tylko chcesz, za godzinę, za rok, pięć - czy dziesięć lat. Możesz powrócić do swojej 7, 8, czy 8.1 i jak Ci się znudzi - znów format i zainstalować 10. I nic to nie kosztuje. Czyli po aktualizacji klucz dziesiątki jest Twój, a poprzednie systemy nadal są do użycia - z tym, że jeśli wcześniej miałeś OEM to 10 będzie OEM (i do tego OEM możesz powrócić na tym samym sprzęcie, zgodnie z zasadami licencji OEM), jeśli BOX to 10 będzie BOX.

Jeżeli miałeś 7, 8, czy 8.1 BOX to po aktualizacji na 10 możesz ten poprzedni z systemów w wersji BOX zainstalować na innym kompie bez problemu, z tym że tego samego BOX-a nie możesz aktualizować do 10 na innym sprzęcie, bo już raz podałeś klucz wersji BOX (Retail) do bazy danych MS, robiąc aktualizacje do Win 10 wcześniej.

 

To jest oficjalna odpowiedź Gabriela "Gabe" Aula, przetłumaczona przeze mnie. Mam nadzieję że sporo Ci to wyjaśniło :)

Edytowane przez TMStoke
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Skąd masz takie info że dostaniesz klucz i ISO? Z tego co wiem darmowe jest uaktualnienie a tutaj klucza nie wprowadzasz i nie instalujesz systemu z ISO tylko z programu aktualizacyjnego bez klucza, aktywacja jest na podstawie twojej licencji.

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd biednymi informacjami.

 

Mam uaktualnienie Windows 8 Pro Upgrade. Jest w nim też bezpłatne uaktualnienie do Windows 8.1, ale ma klucza do 8.1. Klucz ze zwykłego Windows 8 nie pasuje do 8.1 można zrobić to tylko instalując na Windows 8 upgrade ze sklepu Microsoft. Tak samo będzie działać proces aktualizacji do Windows 10.

 

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

cru5h, przeczytaj jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem :) Licencja=klucz. To nie jest moje stwierdzenie tylko wypowiedź Gabriela "Gabe" Aula.

 

Klucz do Win10 zapewne zostanie wygenerowany na bazie naszego klucza z używanego sytemu, bądź klucz poprzedniego systemu będzie dla niego i dziesiątki po aktualizacji. Jak to będzie rozwiązane - nie wiadomo. Jednak wiadomo, że będzie to częścią procesu aktualizacji. Jednak Gabriel "Gabe" Aul stanowczo podkreślił, że najpierw należy wykonać aktualizację zanim postawimy czysty system, o czym napiszę za chwilę.

 

Gdy już to się stanie to "dziesiątka" jest nasza i poprzedni system też. Wiadomo - jeżeli zaktualizujemy z OEM to możesz mieć albo 10 OEM albo powrócić do poprzedniego na niezmienionym sprzęcie. I powtórnie możemy na tym sprzęcie powrócić do "dziesiątki".

 

I teraz czytaj uważnie: po jednorazowo przeprowadzonej aktualizacji do systemu Win 10 będziemy mogli zrobić format i czystą instalację z obrazu ISO, który będzie dostępny tak jak 8.1 (Home i Pro) - na stronie Microsoft. Tak więc jakiś klucz być musi - a w takim razie idzie wyciągnąć go z systemu, I będziesz to mógł zrobić kiedykolwiek - bo już jednorazowo zaktualizowałeś system przed 29.07.2016 rokiem.

 

Od siebie.

Z racji, że Gabriel "Gabe" Aul napisał, że nasz dotychczasowy system w wersji Box (Retail) może być nadal użyty i wspierany na innym PC / laptopie, ale nie można go na tym innym sprzęcie zaktualizować podejrzewam, że klucz "dziesiątki", którą posiedliśmy z niego będzie ściśle powiązany z systemem, który mieliśmy.

 

I jeszcze raz powtarzam - to są wypowiedzi Gabriela "Gabe" Aula, i pochodzą z mojej prywatnej korespondencji z nim.
 

Edytowane przez TMStoke
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja sobie zrobię instalacje czystą 7 na innym dysku i ją uaktualnię do 10, pouzywam trochę i jak będzie ok, to zrobię czystą instalacje na dysk c z posiadanej już wtedy licencji na 10.

Czyli przez jakiś czas będę używał obu systemów na tym samym komputerze ale na różnych dyskach.

Link to post
Share on other sites

raf77, mając system w wersji Box (Retail) można tak robić do woli. Ja również robię aktualizację do Win10 na najmniejszym, zapasowym dysku (160GB), gdzie będzie sobie hulać aż stwierdzę czy mi pasuje, czy nie. Jeżeli mi będzie odpowiadać, to na głównym dysku format partycji "C" i czysta kopia "dziesiątki" :D
 

Link to post
Share on other sites

A nie wiesz jak sprawa wygląda z wersją Technical Preview? Czy testerzy dostaną w końcu za darmo 10 czy będą musieć posiadać licencję na 7/8/8.1 aby wszystko było legalnie?

Tylko jaki wtedy byłby sens posiadania TP i zgody na wgląd MS do systemu oraz testowanie nowych rzeczy jeśli równie dobrze można wtedy posiadać stabilną wersję?

Link to post
Share on other sites

matty24, niestety wiem tyle co pojawiło się w sieci - i o ile pamiętam, w większości nie były to wieści optymistyczne. "Gabe" w odpowiedzi napisał mi tylko, że "wciąż jest to w toku" - czyli nikt nic nie wie :/

Testerzy byli także przy wcześniejszych systemach, fakt - nie w takiej formie i nie w przedsięwzięciu o skali Technical Preview. No, i nigdy od tak wczesnego stadium rozwoju. Ale nie było "prezentów" w związku z tym...
 

Cyggu, RTM wyszło wczoraj - więc Twoje info zmienia postać rzeczy :)
 

Edytowane przez TMStoke
Link to post
Share on other sites

Ja czytałem, że testerzy mogą używać i testować cały czas ale cały czas będą mieli wersje testową. Żeby mieć wersję sprzedażową, muszą mieć w7 lub w8 jak inni.

Zrezygnowałem z niejawnego programu testów i zaznaczyłem, że nie chcę już otrzymywać testowych kompilacji. Dlatego wydaje mi się, że nie będę już otrzymywał aktualizacji beta. Oczywiście to tylko moje przypuszczenia. 

Link to post
Share on other sites

Faktycznie najnowsza kompilacja już nie pokazuje już na pulpicie numeru buildu (10240). We właściwościach systemu widnieje:

 

 

System Windows został aktywowany

 

Ponoć MS blokuje już klucze preview więc kto jeszcze nie aktywował W10 to już tego nie zrobi.

Edytowane przez matty24
Link to post
Share on other sites

 

 

Ponoć MS blokuje już klucze preview więc kto jeszcze nie aktywował W10 to już tego nie zrobi.
 

 

Dwa dni temu zainstalowałem Win 10 pro i były problemy z aktywacją . Klucz preview pewnie kolega aktywował sposobem..

Uruchom wiersz poleceń jako administrator (zamiast xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx wpisz swój klucz)
slmgr /ipk xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx  
slmgr /skms kms.xspace.in
slmgr /ato
 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...