Skocz do zawartości

Usunięcie GRUBa za pomocą płytki z Win7


Recommended Posts

Witam,

dzisiaj zainstalowałem sobie najnowszą Fedorę 14. Miałem pewien problem, bo GRUB nie umiał uruchomić Windows 7 - po prostu pojawiał się czarny ekran z kilkoma linijkami tekstu (coś tam było z jakimś bootem, nie pamiętam tego dokładnie). Uznałem że odinstaluję GRUBa i Linuksa - wcześniej to robiłem przy pomocy płytki z XP i nie miałem problemów. Tym razem pojawiły się one, wpisałem w wierszu poleceń "bootrec /fixmbr" i napisało mi że wszystko zrobiło się OK. Zrestartowałem kompa i zrobiło się jeszcze gorzej, bo zamiast uruchamiania systemu pojawił się napis "Missing operating system" i zostawało tylko wyłączyć kompa. Pomoże ktoś? :pajac:

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No to przecież robiłem to za pomocą płytki, jak bys chciał inaczej? :pajac: Ale mniejsza o to, bo już chyba wiem w czym tkwi problem. Wydaje mi że rozruch zaczyna sie od złej partycji - tej z linuksem. Nie mam GRUBa, wiec jej nie widzi. Sciągnąłem program GParted, aby to naprawic, nagrałem na płytke i uruchomiłem. Po załadowaniu sie wszystkiego i wybraniu kilku opcji otwiera sie taki jakby wiersz polecenia i mam wpisac dwa numery dotyczące preferancji. Wpisuje wiec 02 i 0. Pojawiają sie nastepnie jakies dziwne żołto-zielone paski na prawie cały ekran i.. nic. W tym własnie problem. Zostawiłem komputer tak na 0,5h i nic sie nie zmieniło. Aha, migały w tym czasie też diody Scroll Lock i Caps Lock. Miał ktos też taki problem? Jest może też jakaã alternatywa?

Link to post
Share on other sites

1.Napraw->Konsola

 

bootrec.exe /fixmbr

bootrec.exe /fixboot

opcjonalnie bootrec.exe /rebuildbcd

 

2. Wpisujesz na poczatku

Trzeba włączyć bezpieczny tryb graficzny bo twórcy od środowisk open source jak zwykle nie ruszyli głową.

 

33

1

vesa

rozdzielczosc jaka chcesz

16 bitow

enter

 

Gparted->Dysk Windows->Flagi->Boot

Link to post
Share on other sites

Spróbuj teraz włożyć płytkę z windowsem, wybrać napraw, wybrać system (jak go nie wykryje to później użyj tylko tych dwóch poleceń, które wcześniej podałem) i kliknąć napraw.

 

Boże z tym linuxem to same problemy... Dobrze, że go już od dawna nie używam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...