Skocz do zawartości

Jak wykorzystać 16 GB RAM ?


Recommended Posts

Mam pewną wątpliwość. Używam MSI Afterburnera i włączyłem użycie RAM oraz Pagefile (plik stronicowania).

 

Co mnie zaskoczyło, w szczytowym momencie mam np. odpowiednio 6000 MB / 9000 MB.

 

Takie wyniki są stałe, bez znaczenia czy usunę w ogóle plik stronicowania, czy ustawie go 24 GB.

 

Mam 16 GB Ramu, ale jak widać nie jest ono nigdy wykorzystane, dlaczego wykorzystywany jest plik stronicowania w tak dużym stopniu, skoro mam jeszcze ogromny zapas RAM ? Czemu system nie korzysta najpierw z niego i czy można to jakoś wymusić dla zwiększenie wydajności ?

 

A dwa, czy jest różnica w wydajności, jeśli posiadam ten pagefile.sys na dysku SSD czy HDD ?

Link to post
Share on other sites

Na SSD szybciej. Rozumiem, że chcesz mniejszego pliku stronicowania? Zobacz w monitorze wydajności (w narzędziach administracyjnych go masz) ile pliku stronicowania wykorzystuje komputer (dodajesz takim plusem u góry w menu parametr plik stronicowania i teraz będzie się na wykresie pojawiał). To znaczy jaki procent z pliku, który istnieje jest faktycznie wykorzystywany. W ten sposób określisz maksymalną wielkość pliku stronicowania (wykorzystanie szczytowe) jaką powinieneś mieć. Ustawiasz ją na sztywno i już. Ta wielkość pliku stronicowania zależy od systemu też. Przy moich 4 bg ramu windows 7 i 8.1 robił aż 3600 mb pliku stronicowania przy czym korzystał z maksymalnie 27 procent - jak przydusiłem komputer 40 zakładkami w firefoxie. Windows 10 już na początku 1400, a teraz 600 mb. Gdy zlikwidujesz go całkowicie to skocz wykorzystanie ramu na pewno. Wtedy też powinno być ok - ale zależy co robisz. Na kompie z 8 gb RAM bez pliku stronicowania nigdy nie spotkałem się z komunikatem o braku pamięci - ale nie jest to komp do grania. Na 4 gb bardzo szybko. Pozdrawiam:)

Edytowane przez arrancar
Link to post
Share on other sites

Ustaw na sztywno pagefile na 1024 MB (min/max). Jeśli kiedykolwiek wyskoczy Ci komunikat o małej ilości pamięci wirtualnej to się będziesz martwił (nie wiem do czego używasz PC).

 

Oczywiście że jest różnica w wydajności między plikiem stronicowania na SSD i HDD.

 

Po kilku godzinach użwyania PC zastosuj skrypt opisany w tym linku (na dole w komentarzach jest wersja poprawiona, wklejam ją poniżej) i bedziesz wiedział czy system wogóle rusza coś swapa:

Poprawiona wersja skryptu:

 

 

strComputer = "."
Set objWMIService = GetObject("winmgmts:" & "{impersonationLevel=impersonate}!\\" & strComputer & "\root\cimv2")
Set colPageFiles = objWMIService.ExecQuery("Select * from Win32_PageFileUsage")
For Each objPageFile in colPageFiles
Wscript.Echo "Lokalizacja: " & objPageFile.Name
Wscript.Echo "Rozmiar początkowy: " & objPageFile.AllocatedBaseSize
Wscript.Echo "Aktualne wykorzystanie: " & objPageFile.CurrentUsage
Wscript.Echo "Najwyższe wykorzystanie: " & objPageFile.PeakUsage
Next

 

 

 

Jeśli nie rusza, to ciesz się że masz 16GB ramu ;)

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...