Skocz do zawartości

Asrock extreme4 z97 problem płyta nie wstaje.


Recommended Posts

 

 

Ten tryb to uśpienie z niskim zużyciem energii? 

 

Coś a'la wyłączenie kompa ale napięcie jest podtrzymane dla pamięci RAM (suspend to ram). Po 5-10 minutach gdy ja przełączę komputer w STR to wstaje. Gdy sam się przełączy (jest tak ustawiony) to tylko ja mogę go obudzić.

 

 

 

jeżeli to występuje to

 

 

Moja po odłączeniu zasilania też się nie włącza.
 

 

 

to odłączasz zasilanie jeszcze raz na parę minut i śmiga, czy po pojawieniu sie tego defektu odczekujesz te chwile?

 

Jedyne rozwiązanie to wyłączenie zasilania kompletnie razem z rozładowaniem zasilacza, odczekanie 2-4 minut i start kompa. Uruchamia się 100 na 100.
 
Link to post
Share on other sites

Wejdź w UEFI, zapisz sobie aktualny profil. Odłącz płytę od prądu na minutę-dwie. Jak nie wstaje, to naciśnij przycisk resetu CMOS. Włącz kompa i po prostu przywróć profil zapisanych ustawień . 

 

Wstała :P,

 

od nowości przed uruchomieniem systemu najpierw zaktualizowałem bios przez internet,

dziwne że stany "C ileś tam" w uefi są domyślnie DISABLED, o ile dobrze pamiętam odpowiedzialne są za uśpienie i oszczędzanie energii, dziwne że asrock je domyślnie wyłączył w najnowszym bios.

 

I dodam też że po wyłączeniu komputera porty usb i ps2 dają napięcie do urządzeń, przez co działaja diody na myszce i klawiaturze, nawet wentylator 80mm pod usb śmiga na full obrotach.

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

@@Lukson

Ok dzięki :P. To w sumie chyba nawet nie będę jej odsyłać, w przypadku braku prądu po prostu poczekać chwilkę.

 

@up

Może dlatego, że Z97 to płyty dla entuzjastów i zakładają maksymalną wydajność, może jakoś tak to można sobie wytłumaczyć :co:.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Jak płyta dostaje gówniane napięcie z padającego zasilacza to bez problemu trzyma 4.5GHz dla 4670k, czyli stabilizacja jest dobra.

 

Co innego jeżeli dostaje napięcie przy starcie. Według mnie, działa jak diesel w W123 który nie odpali w słoneczny, upalny dzień jeśli nie podgrzejesz świec.

 

Nagram filmik i wrzucę na YT to ukarze problem tej płyty.

Link to post
Share on other sites

Witajcie, mam tą płytę rok. Miałem pare razy problem z włączeniem ale wymieniłem baterię CMOS, parę razy coś pstrykało w zasilaczu (corsair rm650), wymieniłem na inny, lepszy (też nic nie dało) i wszystko działa no ale... Po pół roku takiego użytkowania mam wrażenie że LDO nie potrafi dawkować napięcia i w czasie obciążenia zwiększa obroty karty graficznej(!) (to nie wina karty, sprawdzałem) na max (mimo że procentowo w programie jest ok to rpm są na max albo fluktuują) co jeszcze lepsze płyta jeżeli jest w idle (na pulpicie) potrafi po kilku dniach (bez rozładowania napięcia - przytrzymywaniem przez min. 10 sek przycisku reset przy odłączonym prądzie) pokazać BSOD (WIN 8.1) i co ciekawe przestaje być wykrywany dysk rozruchowy :D Moje pytanie czy ktoś z Was miał taki sam przypadek??

Link to post
Share on other sites

A co ma płyta główna do obrotów na karcie graficznej?

No właśnie też chciałbym to wiedzieć :D wychodzi na to że przez port pci-e przepuszczane jest napięcie/prąd m.in do zasilania wentylatorów, skoro gdzie indziej jest ok a i przez wymianę zasilacza (czyli dodatkowego zasilania) nie ma różnicy. Kontroler w programie (tech-gpu itp.) podaje np. prędkość obrotową 50% ale w rpm jest fluktuacja na 3120-3000-2980-3120-2300-2000-3120 :) przy czym 3120 to jest już max dla tej karty. Bios w najnowszej wersji (zarówno płyta jak i gpu) oraz dobrze chłodzona buda więc to odpada :/

Dodam jeszcze że jeśli nie zresetuje (CMOS) płyty to po ponowym uruchomieniu po jakimś czasie wyskakuje BSOD i potem jest dysk rozruchowy nie wykrywany. Po resecie biosu płyty jest ok przez 2-3 dni i potem znowu :/ mam dobrą listwe zasilająca (też wymieniałem z tego powodu) a zmiana na drugi bios nic nie daje :/

Edytowane przez whitefox
Link to post
Share on other sites

Wpisać oznaczenia układu w Google i szukać po hurtowniach. Przecież to zwykły regulator.

Bardziej bym obstawiał problem filtracji - kondensatory koło tegoż układu.

 

Co do mnie wykrywania dysku, to proponuję przestawić go na Hot plug.

Link to post
Share on other sites

Nie moge się doczytać oznaczenia na płycie. Kondensatory to tak samo niski koszt jak ten regulator. Wolę wyjąć płyte na 10 minut i to przelutowac niż wysyłac do Holandii i czekać na nią prawie tydzień :D.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Wpisać oznaczenia układu w Google i szukać po hurtowniach. Przecież to zwykły regulator.

Bardziej bym obstawiał problem filtracji - kondensatory koło tegoż układu.

 

Co do mnie wykrywania dysku, to proponuję przestawić go na Hot plug.

o co chodzi z tym hot plug?

 

Jeżeli chodzi o LDO to można napisac do asrocka (oni akurat (z tego co czytałem na zagranicznych forach), często odpowiadają na takie pytania.

Na extreme6 na bank jest inny regulator (tak jakby dwustronny a na extreme4 jest tak jakby jednostronny (nie jestem elektronikiem więc mogę to źle nazywać :D )

Edytowane przez whitefox
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...