Skocz do zawartości

Nowy dysk SSD do laptopa czy kombinacje ?


Recommended Posts

Witam - aktualnie w moim lapciu posiadam 3 dyski - 2x ssd i 1x hdd.

Problem to oczywiście brak miejsca.

 

Jak na razie wygląda to tak:

- system - Samsung 830 64GB (sata 3)

- gry - Plextor M5 128GB (msata 3, ale działa tylko msata 2)

- dane - HDD 750GB

 

Zaczyna mi brakować miejsca na gry i nie wiem teraz co dokładnie zrobić.

Najprościej jest dokupić jeden duży dysk SSD np. wstępnie planuję Samsunga 850 EVO 500GB.

Teraz zostaje kwestia co z plextorem - działa on niestety tylko w sata2, bo slot tylko tyle obsługuje.

Czy zostawić może plextora na system (jednak będzie o połowę ograniczony), czy po prostu sprzedać oba małe, a na nowym dużym Samsungu zrobić dwie partycje na system i gry np. 100+400GB ?

Wstępnie myślałem o 2 osobnych dyskach w razie awarii/reinstalki systemu, ale jeśli system zostałby na plextorze z ograniczeniami sata 2 to trochę kiszka.

 

W domowym kompie mam jeszcze systemowego Samsunga 840 120GB, który lada dzień będzie także wymieniany na Samsunga M.2 951 512GB, ale chyba jego przełożenie do laptopa niewiele mi by dało - 120GB (sata3)+128GB(sata2).......

Link to post
Share on other sites

Ja bym zostawił plextora na sata II, zainstalował tam system i programy biurowe, ewentualnie (ale niekoniecznie) ustawił pamięć wirtualną na nowym dysku SSD podłączonym na sata III. Na sata II owszem plextor będzie ograniczony, ale z tego co wiem tylko co do kopiowania dużych plików. Przy małych plikach (próbka 4k w testach) nie powinno być tego ograniczenia ponieważ transfer takich plików jest na takim poziomie, że nawet sata II wyrobi. A to właśnie takie pliki grają główne skrzypce w systemie. Co do przeniesienia wirtualnej to wydaje mi się, że dałoby to coś. No chyba, że pamieć wirtualna to wydzielony plik, który system traktuje jako osobną część dysku i tam operuje na małych plikach - wtedy bez sensu to przenoszenie. Jednak jeśli operuje na dużych porcjach danych to przeniesienie pamięci wirtualnej się opłaci.

Link to post
Share on other sites

Co do pamięci wirtualnej - mam ustawione sztywne 1GB bo w lapciu mam 32GB RAM.

Co do plextora i systemu na nim - a jak z czasami startu systemu Sata2 vs Sata3 i szybkości ogólnej systemu.

Teraz mam system na Samsungu sata3 więc mija sekund i komputer gotowy do pracy.

Chyba lepiej jest stawiać system na najszybszym dysku i lepiej pozbyć się starszych wolniejszych.

Link to post
Share on other sites

Co do pamięci wirtualnej - mam ustawione sztywne 1GB bo w lapciu mam 32GB RAM.

Co do plextora i systemu na nim - a jak z czasami startu systemu Sata2 vs Sata3 i szybkości ogólnej systemu.

Teraz mam system na Samsungu sata3 więc mija sekund i komputer gotowy do pracy.

Chyba lepiej jest stawiać system na najszybszym dysku i lepiej pozbyć się starszych wolniejszych.

Moja konfiguracja to amd e-350, 4gb ram, ssd kingston v300 64 gb (na kościach synchronicznych) podłączony pod sata II (czyli lenovo s205 z dodanym ramem 2 gb i ssd). Zmierzyłem dla Ciebie szybkość startu systemu windows 10 TP kompilacja 10130. System do ekranu logowania wstaje 12.6 sekundy. Razem z wpisaniem hasła i uruchomieniem pulpitu 29 sekund. Nie mam antivira ani firewalla (tylko to co w systemie). 8.1 wstawał podobnie, tylko dochodził jeszcze antivirus panda cloud. Więc z czasem startu jest super, mimo tak słabego procesora. Co do wydajności dysku brat ma laptopa z core i3 i ssd 128 gb (sata III). Szybkość uruchamiania praktycznie taka sama, może nieco szybciej. Programy czy okna exploratora - wstają tak samo błyskawicznie. Jedynie co to programy instalują się szybciej na dysku systemowym (ale to nie tylko dzięki dyskowi). No i kopiowanie w obrębie dysku szybsze, ale rzadko kiedy kopiuje coś w obrębie jednego dysku, jak już to przez usb idzie. W wielozadaniowości nie widać różnicy, bo sata nie wpływa na ilość operacji na sekundę jaką dysk może wykonać. Więc różnicy w pracy w systemie, wg mnie, nie ma takiej żeby cały dysk wywalać, prawie żadnej nie ma właściwie. A skoro najbardziej zasobożerne programy i gry  zainstalujesz na szybszym dysku podłączonym pod sata III to nawet nie zauważysz różnicy.

 

Jeśli masz kasę to może jakiś dysk pod pcie. Jeśli w laptopie masz możliwość. To pozwoli ominąć sata i jak sądzę da kopa komputerowi zwłaszcza, że twój na pewno to wykorzysta z racji innych podzespołów mocnych.

 

Co do pamięci wirtualnej - może się na tym nie znam, ale na Twoim miejscu wyłączyłbym ją całkowicie. 32 gb ram to aż nadto. Ja przy normalnym użytkowaniu na windowsie 8.1 na sztywno ustawiłem 1350 mb i system wykorzystał max 70 % tego (wedle monitora wydajności) - a to i tak wtedy gdy w firefoxie otworzyłem 32 zakładki i jeszcze jakieś programy do tego. Na windowsie 10 jest jeszcze lepiej. System sam ustawił pamięć wirtualną na 1408 mb (windows 8.1 ustawiał sam aż na 3,5 gb) z czego normalnie wykorzystuje z 5 % - jednak potrzymam jeszcze monitor wydajności otwarty żeby zobaczyć.

Edytowane przez arrancar
Link to post
Share on other sites

770zł za 500GB Samsunga 850 evo to drogo ?

MX100 odpada, bo mam ten syf w domowym i za dużo z nim było problemów.

BX100 jest wolniejszy, MX200 - nie będę próbował, bo jak wyjdą te same problemy co z setką to będzie kolejny syf.

Jest jeszcze sandisk ultra II, ale nigdy wcześniej ich nie miałem i ma ciut mniejszą pojemność.

 

Ogólnie mogę kupić cokolwiek 480-1TB i ewentualnie zrobić na nim partycję na system i reszta na gry, ale nie wiem czy partycjonowanie SSD jest opłacalne pod względem zużycia komórek dysku (czy ciągłe używanie np. 100GB przez system bardziej się nie zajedzie niż reszta gdzie będą zainstalowane gry i używane od czasu do czasu). Oczywiście wiem, że dyski SSD mają już taką gwarancję zapisów, że można na nich nagrywać dziesiątki giga dziennie przez kilka/kilkanaście lat non stop.

Link to post
Share on other sites

SSD to zakup na lata, więc pakowanie pieniędzy w nośnik na TLC za prawie 8 stów to strzał w stopę.

 

 

 

jak wyjdą te same problemy co z setką

 

A dlaczego miałoby tak się stać ? To zupełnie inna konstrukcja i na dzień dzisiejszy bardzo opłacalna - jeśli nie obawiasz się problemów z BX100, to nie ma powodów do strachu przed MX200.

Link to post
Share on other sites

Po przygodach z MX100 mam ogólną niechęć do cruciala.

Co do Samsungów - nigdy się nie zawiodłem - 830/840.

Kasa to nie jest problem, ale nadal zastanawiam się nad pogodzeniem szybkości startu komputera i dużą pojemnością.

Mogę sprzedać aktualne 2 dyski SSD, ale chciałbym mieć możliwość formatu partycji systemowej bez utraty innych danych - tu pojawia się najprostsza metoda na partycje na SSD. Nigdzie jednak nie widziałem testów jak to wpływa na żywotność i szybkość dysków SSD.

Zakładając najlepiej dla mnie byłby to duży dysk SSD np. 500-1TB i podział na 100/400GB lub 100/900GB.

Zostaje także opcja wolniejsza - Plextor mSATA2 zostaje na system i do tego jakiś 480-512GB na same gry (nie musiałby być już bardzo szybki).


A poza tym - co jest nie tak z samsungiem 850 evo ? Ma 5 lat gwarki i 150TB zapisu, a w testach widać że jest nawet ciut szybszy od cruciali.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...