Skocz do zawartości

Zestaw dla amatora zdjęć 4k


Recommended Posts

Witam,

 

Znajomy prosił mnie bym złożył mu Zestaw do obróbki zdjęć w 4K i być może obróbki wideo w 4K. Na początku trochę go wyśmiałem ale patrze a on całkiem poważny.... jak powiedział mi że zainteresowany jest i7 5930K mówię wiesz ile on kosztuje a on wiem 2,5k.....

 

Jakby to był komputer dla gracza to bym coś mu doradził ale ja się kompletnie nie znam na obróbce zdjęć i filmów.

 

Budżet więc jest nieograniczony no powiedzmy skoro jest w stanie zapłacić za procek 2,5k to jest przygotowany na wydanie blisko 10k.

 

Jedno wiem napewno chce monitor 4K a dobre zapewne zaczynają się od ok 3k więc na zestaw pozostaje 7k oczywiście można to naciągnąć jeżeli będą mocne argumenty :)

 

Narazie powiedział że FOTO 4K to prorytet, VIDEO być może w przyszłości.

 

Temat: Zestaw dla amatora 4k
 

  • Zastosowanie komputera: FOTO 4K , VIDEO 4K
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 10.000zł i więcej
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt?: nie wiem
  • Specjalne wymagania: brak
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: brak
  • Których części potrzebujesz?: całość
  • Czy posiadasz jakieś części ze poprzedniego komputera? Brak
Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

 

 

narazie nie pracuje bo ma za słaby komputer coś z 2006r
What???  

 

Narazie powiedział że FOTO 4K to prorytet
Foto 4K ??? A co to jest foto 4K ?? 

Reasumując kolega nie robił nigdy zdjęć, nigdy ich nie obrabiał i chce wydać 10K na samą maszynę do obróbki mając nadzieje że to będzie to co mu się spodoba ... to jest to co chce robić.

Ujmę to tak - jak by był prawdziwym maniakiem to sprzęt by go zbytnio nie ograniczał - od dawna już chociaż by próbował coś robić.

Na początek proponuje zejść na ziemię i ograniczyć zakupy do zwykłego PCta (gamingowego z 16GB ramu).

BTW jaki to będzie aparat, jakie szkiełko do niego ?

Link to post
Share on other sites

byłem u niego i to złom bardzo stary ma monitor z rozdziałka chyba 1024 x768 czy coś w tym stylu procek stary jakiś AMD nie pamiętam dokładnie bo byłem raz u niego

 

 

BTW jaki to będzie aparat, jakie szkiełko do niego ?

 

aparat to Canon EOS 5D Mark III

 

on zaczyna dopiero ale powiedział mi że niebawi się w półśrodki.... pewnie myślicie że to ściema też tak myślałem jak zobaczyłem u niego Panasonic Viera TX-P65VT30E + Bowers & Wilkins CM10 wzmacniacza nie pamiętam... to zmieniłem zdanie

 

Powiedział mi że chce kupić taki aparat i obrabiać zdjęcia dlatego proszę was o pomoc

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

i7 5820 + Noctua NH-D15

ASUS X99 Pro / Deluxe

16-32GB DDR4 (albo brać najtańsze co będzie w kościach 8GB i nie patrzeć na zegary i timingi, albo coś z górnej półki od G.Skilla, lub Corsarza. Co doilości to zależnie co będize robione - do samych zdjęć 16GB jest OK, do zabawy w design już 32GB można wkładać

GTX 770 / 780 / 780Ti / 970 / 980 / 980Ti - ogólnie Nvidia i jak najwięcej rdzeni CUDA + szeroka szyna dla vramu - pod obróbkę filmów (4K i nie tylko) zalecam najmocniejsze co  jest w zasięgu, czyli SLi  z 980 / 980Ti, jako że render spory nacisk kładzie na GPU (w PR praktycznie cały render po GPU leci, w AE iray wykorzystuje  CUDA i kilka efektów, oraz najważniejsze podgląd w czasie rzeczywistym (draft mode)

SSD 256GB Samsung 850PRO (os i programy) -wariant extreme 2x 850PRO 256GB w RAID0 i zapis/odczyt na poziomie 1GB/s

SSD 128GB Samsung 850PRO (cache i pliki tymczasowe aplikacji)

HDD 2TB x2 (RAID1), lub HDD 2TB x4 (RAID10 - magazyn danych - przyśpieszony dwukrotnie względem zwykłego HDD, oraz zabezpieczony przed uszkodzeniem dysku / dysków

PSU Corsair AX760i / 860i

Buda Phanteks Enthoo LUXE / Fractal Define R5 / Fractal Define XL R2 ... jest tego trochę, ale jak nie chce półśrodków to śmiało 500zł na obudowę można szykować.

 

Co do szkiełka "4K" - odradzam wszystko poniżej 27". Cena takiego szkiełka to od około 3000zł w górę (Dell P2715Q), ale ciężko polecić coś konkretnego, bo większa część to świeże zabawki i ciężko o jakieś testy, lub wiarygodne opinie. Osobiście celował bym w DELL, albo Asusa - NEC i EIZO odpadają, bo tam bez 5K zł niema nawet co podchodzić i to mowa o 24", za 27" UHD na porządnej matrycy trzeba  szykować +7k, a tak w ogóle to ciekawie robi się przy budżecie +10K, gdzie w zasięgu pojawiają się naprawdę solidne monitory (seria P od NECa, EIZO CG itp.)

 

Propozycja kompletnej budy w wersji Eco - 7100zł

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Super dziękuje za pomoc ładnie i obszernie opisane leci + dla Ciebie :) ten ASUS X99 Pro / Deluxe ma HDMI ?


Teraz tak patrze i ciężko by na 2011-3 było HDMI nie ma takie płyty ?

 

Propozycja kompletnej budy w wersji Eco - 7100zł

 

a wersja Deluxe jakby miała wyglądać ?

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

OK dzięki dlaczego dałeś 660 rozumiem że seria 6xx jest lepsza od 9xx jeżeli chodzi o obróbke ?

 

i do czego służy DUAL LAN ? Przepraszam że pytam ale nigdy nie obracałem się w tym segmencie ( 1366 czy 2011 )

 

a zapomniałbym chce płyte z Wi-Fi.

 

Powiedzmy że na komputer będzie budżet 12k a na monitor 3k

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

 

 

OK dzięki dlaczego dałeś 660 rozumiem że seria 6xx jest lepsza od 9xx jeżeli chodzi o obróbke ?
Żeby zmieścić się w budżecie, po za tym główne zalety tej karty to szyna 192bit i sporo rdzeni CUDA. Jest to najsłabszy model z tego co dotychczas "badałem" , który nadaje się do obróbki filmów (PR, AE) i posiada rozsądne wsparciem GPU, czyli około 10x szybciej niż CPU. Dodam że taki gtx 980 to przyrost rzędu 16-18x CPU, ale cena wyższa kilkukrotnie względem gtx660.

Do obróbki foto wystarczy "cokolwiek" od zielonych - gtx660 jest tutaj optymalnym wyborem, wszystko powyżej niego to overkill, także zakup karty pokroju gtx980 to raczej z nastawieniem na obróbkę filmów (*edycję) i gaming.


 

 

DUAL LAN ?
Dwie karty sieciowe - standard w stacjach roboczych.

 

 

a zapomniałbym chce płyte z Wi-Fi.
Polecam dokupić kartę na PCI-E - koszt 40zł. Po za tym Asusy posiadją karty na pokładzie o ile mnie pamięć nie myli (z takimi ślicznymi antenkami  :P )

 

Powiedzmy że na komputer będzie budżet 12k a na monitor 3k

W takim razie Mobo Asusa, zasilacz AX, 2x SSD na OS i reszta o której pisałem wyżej ... sklep - zapewne Morele, bo najtańsi są ostatnio ... Monitor podałem wyżej >> Dell P2715Q (27", IPS, UHD)  ;) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jeszcze raz dziękuje za pomoc :)

 

przekazuje mu info zobaczymy co mi powie

 

sam bym ten zastaw montował bo swoje sam składałem ale boje się że mi ręce będą się trzęsły bo zestaw będzie kosztował 3x tyle co mój a myślałem że ja mam dobry zestaw ;)

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Mogę pomóc ze złożeniem i konfiguracją, ale musielibyście ruszyć zadki do mnie. W sumie to nie jest nic trudnego - proces wygląda tak samo jak z innymi komputerkami, tutaj tylko procka masz większego, więcej slotów na ramy, a reszta to to samo ... jedyny "trik" to konfig macierzy raid :

1. BIOS - ustawić SATA  Mode na "RAID mode" i save + reset

2. CTRL+I (spam zaraz na starcie)

3. Lecieć według poleceń >> utworzenie macierzy >> rodzaj (stripe - raid0)  >> spacją zaznaczyć dyski >> określić wielkość bloku - w dolnej części ekranu będzie podpowiedź odnośnie wielkości dla danej macierzy RAID - radzę się dostosować do nich)

gotowe  ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...