Skocz do zawartości

Asus Strix GTX 970 i praca wiatraków-problem (chyba?)


Recommended Posts

Mam powyższa kartę, jeszcze na gwarancji, nie ma problemów z wyświetlaniem, ale dziwnie niekiedy mi się zachowuje.

Otóż zwykle jest to karta cicha, praca wiatraków ustawiona na auto, więc chłodzenie włącza się powyżej tych 66 stopni. Rośnie prędkość oczywiście stopniowo. Ale niekiedy chłodzenie zaczyna pracować na full, słychać wycie charakterystyczne dla pracy chłodzenia na sto procent, a nie widać tego w monitorze w GPUTweak od Asusa.

Sytuacja ta zdarza się po włączeniu gry zwykle, karta pracuje tak przez parę minut, potem zwykle cichnie.

Ale podobną sytuacje miałam też po włączeniu komputera parę razy, bez wielkiego obciążenia graficznego. Reset pomógł. Czasem wystarczy poczekać aż się "wyszumi". 

 

Karta jest lekko podkręcona:

GPU Boost 1373

Napięcie Max: 1185

Memory Clock 7702

Power Target 120%

Wiatraki: Auto

 

Wszystko działa stabilnie w tej konfiguracji, żadna gra się nie wysypuje.

 

System to Win 8.1, płyta główna Asrock Extreme 4, procek Intel i5 4690K, chłodzenie Be Quite Rock 3, pareę wiatraczków w obudowie, temperatury może nie super niskie, ale w normie. Karta w grze ok. 68-70 stopni i pracuje raczej cicho, oprócz tych nagłych wyskoków.

Czy to zachowanie karty może świadczyć o jakimś uszkodzeniu? 

Czy coś należy sprawdzić? Czy może to zachowanie normalne dla tej karty?    

Link to post
Share on other sites

Miałaś, kobietą jestem. :)

 

Ze strony Asusa oczywiście. 

Ale już wiem, że nie pomogło. Nagle po prostu jakby włączał się jeden wiatrak, czego nie pokazują nawet programy monitorujące. 

Na dokładkę na 50% mniej więcej, a na pewno nie pracuje na tyle karta i nie grzeje się, by to było potrzebne.

Zdarza się nawet w idle. ;/

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Na poczatek spróbuj w programie go zlikwidować np msi afterburner ustaw aby do 60 stopni latał na np 800rpm . Informacja jest z forów IT

 

Spróbuję i to, choć nie wiem, czy to po prostu nie wada karty jakaś. Napisałam do Asusa też, zobaczymy, co odpowiedzą. 

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, mi nie przeszkadza, że wiatraki powoli zaczynają pracować.

Jak sprawdzałam z furmarkiem, to nadal jest dość cicho, mimo wzrostu temperatury do powiedzmy 73 stopni.

Problem w tym, że te momenty u mnie nagłych skoków przypominają głośnością pracę na 100%, a to już robi się suszarka.

A nie sądzę, żeby coś na samym początku gry mogło tak obciążyć kartę, by pracowało chodzenie z taką mocą.

Ale może ja się mylę, nie wiem, dlatego pytam i tutaj, bo na pewno są tu ludzie, którzy zdecydowanie lepiej się znają na temacie niż ja.  

Link to post
Share on other sites

Chcesz to ci moge zlikwidowac w biosie połpasyw to sobie sprawdzisz czy ustała  ta usterka

 

Na razie jeszcze poczekam na odpowiedź Asusa, chodzi głównie o to, by nie stracić gwarancji jednak.

No i w niedzielę chcę jeszcze otworzyć ze znajomym informatykiem budę i posłuchać, sprawdzić konkretnie, co tak wyje. Może zmienić program do obsługi karty (teraz jest to Asusa GPU Tweak).

Link to post
Share on other sites

Offka powiedz mi jedno. 1373 boost to Twoje ustawienie? Widzisz problem moze polegac na alokacji w tablicy zegarow oraz napiec. W Tablicy sa wartosci 1367mhz oraz 1380mhz wiec Twoje 1373 jest pomiedzy 67-68 skokiem. Byc moze przez to karta ma problem z przypisaniem  napiecia i za kazdym razem skacze pomiedzy poziomami. Z tego co wiem to taki skok potrafi resetowac sterownik a to wiaze sie z wiatrakami. To jak przy restarcie komputera gdy sterownik jeszcze sie nie zaladuje wiatraki zaczynaja wpadac w szybkie obroty. To tylko moje spostrzezenie, po prostu zgaduje. Gdzies na forum zagranicznym czytalem o podobnym problemie, glownie wynikajacym z OC poprzez programy typu MSI Afterburner i podobne. Sprobuj obnizyc taktowanie zegara do 1367mhz lub zwieksz do 1380mhz, tak by bylo przypisane dokladnie wartosci w tablicy i zobacz czy ten problem tez wystepuje.

Link to post
Share on other sites

@broodeeck jest dokładnie boost 1353.

Teraz zauważyłam błąd w danych.. ;/ Przy takim ustawieniu też może się pojawić błąd? 

 

Ale ustawię na 1367, bo to chyba nie za duża różnica i sprawdzę.

Wytłumaczę się, że na OC się nie znam aż tak, więc jeszcze zapytam, czy napięcie mogę zostawić takie, jak jest? 

Link to post
Share on other sites

http://images67.fotosik.pl/984/a6ff85f2b40d5c0emed.png

 

Tak wyglada to w tablicy. To sa wartosci przypisane skokom do tabeli napiec. Skoro masz 1353 to Twoja wartosc jest pomiedzy 65-66 skokiem w tablicy. Napiecie moze zostac bo miesci sie w ramach. Ustaw jednak dokladna wartosc do danego skoku (obojetnie ktorego) wtedy przypisanie napiecia bedzie jednoznaczne. To jest wlasnie problem robienia OC w programach, jest on bardziej zlozonony przez to ze w programach nie ma sie dostepu do ingerencji w tablice napiec. Stad wynikaja czasami z tego roznej masci problemy przy OC i dlatego tez miedzy innymi najbardziej polecanym OC tych kart jest ingerencja w Bios. 

 

Nie twierdzę, ze to rozwiaze problem warto jednak sprobowac. Przetestuj i powiedz czy problem dalej wystepuje.

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

Przetestuję i dam znać, pewnie już jutro, bo ten błąd występuje dość losowo - raz na początku jakiejś gry, raz w jej środku, nawet zdarzyło się już po wyłączeniu gry i w idle (choć tu rzadziej, jakby trzeba było jakiegoś impulsu tego skoku).


Niestety nie pomogło.

Ustawienia wedle zaleceń, włączyłam grę, zaczęło wyć, wyłączyłam - właśnie, gdy to piszę jeszcze praca wiatraka trwa.

Co więcej zupełnie nie widać tego w programach monitorujących.

 

Co można jeszcze sprawdzić? Czy coś może być z podłączeniem? Czy jednak jakaś wada karty?

 

Edit:

Znalazłam taki temat:

http://vip.asus.com/FORUM/view.aspx?id=20141004011635298&board_id=9&model=STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5&page=1&SLanguage=en-us

 

Z tego wynika jednak, że karta byłaby do wymiany. Można o pewnie jakoś obejść, ale ktoś na Tubie napisał, że miał problem z niepracującym jednym wentylatorem i po wymianie karty problem się skończył. 

Ale jeszcze zobaczymy.

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Skoro tak, to faktycznie mozesz miec wadliwa sztuke. Chyba lepiej jak wymienisz, poki masz gwarancje na ta karte.

 

Edit:

Jeszcze taka mysl mnie naszla.

Wroc do stokowych ustawien ale bez tego programu GPU Tweak. Odinstaluj go i wtedy potestuj w grze.

Edytowane przez broodeeck
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...