Skocz do zawartości

Jak zdjąć obudowę Radeona 5850


Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem z kartą graficzną referencyjną PowerColor Radeon 5850. Przy włączeniu komputera wiatrak od karty zaczyna chodzić jak traktor. Coś jakby w środku haczyło, albo po prostu jest zapchana kurzem. Po jakieś chwili przestaje hałasować. Ale kiedy po jakimś czasie znowu włączam komputer to problem się powtarza. Czy da się jakoś zdjąć tą plastykową obudowę od karty żeby w środku ją wyczyścić? Może coś tam się dostało co haczy i trzeba to wyciągnąć. Tylko nie wiem jak bezpiecznie zdjąć pokrywę. Może jest jakiś filmik instruktażowy lub zdjęcia? Niestety ja niczego nie znalazłem. Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Żeby się dostać do wentylatora musisz rozebrać całe chłodzenie, inaczej się nie da (prawdopodobnie ta plastikowa osłona jest przykręcona do reszty od spodu, tak przynajmniej jest u mnie w Radku). Hałas się bierze stąd, że jest za słabe smarowanie na łożysku wentylatora. Kiedyś też mi ta wiatrak na procesorze ryczał :) po posmarowaniu olejem wszystko wróciło do normy.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za porady i świetne linki. Mam ochotę teraz zmienić chłodzenie na jakieś lepsze, np. jak te z linku- twin turbo pro. Bo i tak żeby wyczyścić i naoliwić wiatrak trzeba jednak oderwać radiator, co wiąże się rozłączeniem pasty termo-przewodzącej. Tylko nie wiem czy dam radę, jeszcze nie zmieniałem chłodzenia na grafice. Myślicie że Arctic Cooling Accelero Twin Turbo PRO będzie ok?

Link to post
Share on other sites

Z racji wymiany chłodzenia będę chciał też podkręcić kartę. Jednak teraz w CCC max możliwe zegary mogę ustawić na 775/1125. Dlatego chciałbym zaktualizować bios. Pobrałem już najnowszą wersję biosu z techpowerup.com, uruchomiłem program RBE i okazało się że nowa wersja biosu w zakładce Additional Features upper limit GPU ma ustawione na 875 oraz upper limit RAM na 1225. Jeśli to oznacza że w CCC da się poźniej tyle ustawić to mi wystarczy. Także mam nowy bios. Nie wiem tylko jakim narzędziem i w jaki sposób wgrać go na kartę graficzną. Dlatego prosiłbym o instrukcję jak to zrobić. Dodam że zmieniam bios również dlatego że na nowszych sterownikach karta po podkręceniu w CCC nie posiada trybu oszczędnego czyli 157/300. Być może aktualizacja biosu to naprawi.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Minęło trochę czasu a karta dalej bardzo hałasuje. Ciągle szukam do niej chłodzenia. Podoba mi się Arctic Cooling Accelero Twin Turbo PRO, jednak aby go zainstalować na radeonie 5850 trzeba dokonać małej modyfikacji związanej z usunięciem kilku blaszek . Z testów wynika też (i to bardziej mnie martwi) że temperatura sekcji zasilania na dodatkowych radiatorkach dołączonych do zestawu dochodzi do 90 stopni, czy to nie skończy się przypadkiem spaleniem karty? Czy jest może już jakieś lepsze chłodzenie do tej kary które pasuje bez modyfikacji?

Link to post
Share on other sites

Tutaj właśnie widać w teście o ile temperatury sekcji zasilania karty 5850 są wyższe na Twin Turbo PRO w stosunku do oryginalnego chłodzenia:

http://www.hardwareoverclock.com/Arctic ... _Pro-4.htm

 

Nie wiem czy zamówić to chłodzenie, boje się że VRM mi się ugotuje, co o tym myślicie?

 

Czemu nie da się edytować postów?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Twin Turbo Pro pasuje już na Radeona 5850, widocznie to poprawili bo blaszki które wcześniej nachodziły na górne gniazdo DVI już są jako nowe skrócone i chłodzenie pięknie wchodzi. Już mam w swoim 5850 je zamontowane, fajnie temperatury opadły i jest ciszej zwłaszcza pod obciążeniem i przy starcie kompa. Jako chłodzenie pamięci i sekcji zasilania użyłem oryginalnej blachy która ładnie wszystko pokrywa. Trzeba było tylko trochę podszlifować ją w miejscu gdzie od rdzenia odchodzą rurki cieplne. Aha jeszcze dodam że oryginalne pady termoprzewodzące o przewodności cieplnej 1,5 W/mK z pamięci i sekcji zasilania wywaliłem i dałem pady firmy Thermagon Inc o przewodności cieplnej 6W/mK.

Link to post
Share on other sites

Mam bardzo podobny problem z moim referencyjnym radeonem 5850 od Gigabyte. Te same objawy, rzężenie przy starcie, które teraz nie ustępuje już przez cały dzień.

 

Próbowałeś może przedmuchać wentylator sprężonym powietrzem lub jakoś naoliwić go?

Pomagało cokolwiek? Ja próbowałem dzisiaj odkurzyć kartę + wyczyścić takimi patyczkami kosmetycznymi, ale nic nie pomogło. Zastanawiam się czy jest w ogóle sens kupować sprężone powietrze jeśli i tak nic nie pomoże. Myślę też nad tym chłodzeniem żeby je zmienić tylko, że wtedy prawdopodobnie utracę gwarancję. Przy wysłaniu karty na gwarancję zostałbym przez ok miesiąc bez komputera, a do tego nie mogę dopuścić. Myślę więc czy nie kupić jakiejś taniej karty na czas gwarancji albo kupić to chłodzenie i zlecić jego założenie w jakimś sklepie komputerowym. Ile mogę zapłacić za jego montaż? I czy miałeś pastę w zestawie z nowym chłodzeniem do karty?

 

Co radzicie w moim przypadku? Sam sobie nie poradzę z założeniem chłodzenia i będę musiał to komuś zlecić.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...