Skocz do zawartości

HD 7870/R9 270 a stare podzespoły


Recommended Posts

Myślę o wymianie karty graficznej, jednak najpierw chciałbym zapytać, czy w ogóle myśleć o tym jest sens przy leciwym już zasilaczu XFX 450W - poradzi sobie ze stosunkowo nowymi kartami, gdy teraz standardem wydają się być skrzynki 550-600W? - oraz starej i dość słabej płycie GA G31, która pracuje już 7 lat i zachowuje się dziwnie (co kilka miesięcy samoczynne restarty OC starego procka i paru innych ustawień w biosie, ale nie wszystkich, napięcie oraz temp warning zostają np.) i boje się, że ją niedługo szlag trafi i zabierze ze sobą kartę (bo resztę jakoś przeboleję), czego gwarancja (karty) zapewne by nie obejmowała.

 

Jeśli nie to trudno, będzie to co jest, najwyżej zacznę się przyzwyczajać do niższych rozdzielczości, ale jeśli jeszcze by mobo i zasilacz uszły, to czemu nie, kartę zawsze można przełożyć na nowa platformę i wtedy miałbym pytanie, czy jest sens się zastanawiać nad czymś innym niż R9 270 w granicach tych 500-600 zł, bo widzę, że to ten sam pułap cenowy co GTX660 czy HD7870, no i czy coś może ulec zmianie w najbliższych dwóch miesiącach, bo za taki okres czasu bym planował ewentualną zmianę.

Edytowane przez voor34
Link to post
Share on other sites

Hm, przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że sr**ć na mobo, jeszcze z rok wytrzyma, a potem pomyślę nad zmianą platformy.

 

Tylko powiedzcie mi proszę dobrzy ludzie, czy XFX 450W uciągnie tego R9 bez większych problemów w zestawie z Xeonem E5440. Czy lepiej nie ryzykować i mieć spełnione to zalecane w specyfikacjach 500? 

Link to post
Share on other sites

 

 

czy XFX 450W uciągnie tego R9 bez większych problemów w zestawie z Xeonem E5440.
Mój ciągnie 280X + podkręconego Phenoma II 965. To całkiem niezła konstrukcja.

 

 

 

jaki model ?
Pewnie chodzi o wspomnianą wcześniej R9 270.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, to biere tę kartę. Dzięki.


Hm, pomożecie mi jeszcze trochę?

Myślałem o R9 270, ale widzę że na alle w takiej samej cenie jest R9 270X Asusa

270X

270

 

Jest to jakiś błąd, na co by wskazywało to, że tutaj cena za 270X jest już wyższa (cały czas ten sam sklep), czy MSI 270 ma z jakiegoś powodu większą cenę niż 270x Asusa?

 

Aha, no i gdybym brał wersję X, to kwestia zdolności zasilacza do utrzymania tego pozostaje bez zmian? Z tego co patrzę, 270 bierze jednak 30W mniej, co chyba już może mieć znaczenie przy niezbyt oszczędnym Xeonie (80W).

Edytowane przez voor34
Link to post
Share on other sites

Bierz 270x, to jest dokładnie ta sama karta, ale 270x będzie miała fabrycznie wyższe zegary. Może mieć też minimalnie lepszy układ w chłodzeniu (przynajmniej tak jest u MSi - chyba więcej heatpipe, albo czegoś, nie pamiętam teraz) i na pewno ta sztuka to powiedzmy "select" w stosunku do 270 - będzie w stanie osiągnąć wyższe taktowania. A jeszcze lepiej zrobisz jak znajdziesz jakąś 270 w okolicach 600zł, bo nówki już za tyle są.


I 270 nie bierze mniej, to zależy tylko i wyłącznie od napięcia i stopnia obciążenia karty, jeśli ustawisz obie identycznie, to obie pobiorą tyle samo prądu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 


I 270 nie bierze mniej, to zależy tylko i wyłącznie od napięcia i stopnia obciążenia karty, jeśli ustawisz obie identycznie, to obie pobiorą tyle samo prądu.

 
Link to post
Share on other sites

Dużej różnicy nie ma bo to wersja 270x ale nie TOP czyli ta:

http://www.x-kom.pl/p/160287-karta-graficzna-pci-e-asus-radeon-r9-270x-2048mb-256bit-directcu-ii-top.html

- czyli wersja asusa z zegarem nie 1000 mhz a 1150. Ja sam mam asusa 270 i w opcji "game" ma taktowanie 995mhz.

i jeszcze jeden link:

http://www.x-kom.pl/m/346-27-karty-graficzne-pci-e-asus.html?price[from]=500&price[to]=800&producent_id[27]=1&sort=product_price&features[1702][24826]=1

x-com ma chorą cenę za kartę r9 270

tu masz taniej:

http://proline.pl/?p=R9270-DC2OC-2GD5

Edytowane przez Echnaton
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja bym pomyślał o zmianie platformy, owszem ten procesor byl niezły lata temu, ale dziś to jednak mizeria i zestawienie go z czymś pokroju R9 270/HD 7870 poskutkuje efektem wąskiego gardła, i tym że osiągniesz niższą a miejscami znacznie niższą wydajność niżeli z jakimś "dzisiejszym" procesorem, O zasilacz bym się tak nie martwił, markowe 450W uciągnie ten zestaw, aczkolwiek na Twoim miejscu już bym poważnie myślał o uzbieraniu na całkiem nowy komputer, niestety ta podstawka już się nie nadaje do grania i daje średnie pole manewru przy upgradeowaniu. Nawet jak byś kupił GTX 980 to wydajność wzrośnie nieznacznie tam gdzie procesor będzie się dławił a takich momentów w dzisiejszych grach będzie w sumie całe mnóstwo 

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Ja bym pomyślał o zmianie platformy, owszem ten procesor byl niezły lata temu, ale dziś to jednak mizeria i zestawienie go z czymś pokroju R9 270/HD 7870 poskutkuje efektem wąskiego gardła, i tym że osiągniesz niższą a miejscami znacznie niższą wydajność niżeli z jakimś "dzisiejszym" procesorem
 

Zdaje sobie sprawę z tego, ale teraz nie dam rady zmienić platformy, tanim kosztem udało się wymienić procek na względnie przyzwoity - stare bo stare, ale zawsze to niegdyś niezłe 4 jajka, w dodatku może uda mi się go troszkę podgonić w OC. Dlatego pomyślałem, że teraz zmieniłbym kartę, a jakoś do roku złożył już coś od nowa, takie rozłożenie na raty byłoby dużo lepsze dla mojej kieszeni, całkowicie wypadłem z tematu przez ostatnie lata, ale z tego co patrzę, za 1k z małym hakiem można już złożyć coś sensownego bez karty graficznej. 

 

 

O zasilacz bym się tak nie martwił, markowe 450W uciągnie ten zestaw

Myślisz, że dałoby radę stawiać na nim nową platformę? Nowy sprzęt powinien żreć trochę mniej W, a zawsze to jakieś 2 stówy do przodu. 

Link to post
Share on other sites

450W markowe to niezły zasilacz a te XFX core z tego co kojarze to zajefajny sprzęcik i jedne z bardziej udanych zasilaczy, Twój ma 400W na linii 12v to jeśli byś jakiegoś haswella 80W zapodał + coś pokroju R9 270 to naturalnie, że uciągnie i to z palcem w tyłku, ja na zasilaczu starym Chieftecu 500W nawet bez certyfikatu 80+ miałem Phenoma 125W podkręconego do 3.8 ghz, i HD 7870 po ostrym OC i śmigało jak burza, Jeżeli byś porządnie wykręcił swojego Xeona to conajwyżej byś osiągnął wydajność jakiegoś phenoma 4x, w takim układzie jakiś r9 270 nawet miałby pole do popisu, nie hulałby na 100% możliwości ale zawsze coś. I taki secik na przeczekanie aż nie dokupisz mobo z procem i ramem byłby nawet ok, A że osobiście jestem zwolennikiem wymiany całości na raz aniżeli kupowania po kawałku, bo z kolei teraz kupisz r9 270 a potem powiedzmy jakąś i5, wówczas ten radek wyda Ci się słaby bo proc będzie w stanie dźwignąć sporo lepsze GPU. Lepiej uzbierać konkretny szmal, i zaplanować dobrze zbalansowany zestaw, oczywiście i5 + R9 270 to znakomite połączenie ale w sumie skąd wiesz czy kupując na raz nie wymyślisz czegoś jeszcze fajniejszego. Bo co innego mieć już platformę gotową na upgrade i tylko gpu wymienic albo cep, a co innego składać nowy zestaw po kawałku, to nie jest najlepsza opcja

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@@jarnuszkiewiczm, dzięki za opinię, fajnie, że zasilacz jeszcze da radę. Na pewno lepiej byłoby składać wszystko razem za jakiś czas, ale przydałoby mi się coś do pogrania jednak już na teraz, a jakby faktycznie r9 270 wydał mi się słaby (przy moich zrównoważonych potrzebach i częstości grania - nie sądzę, no ale kto wie...), to zawsze mogę go opchnąć, wziąć hajs zaoszczędzony z zasilacza, dołożyć parę złotych i kupić coś lepszego.

 

 

 

Bierz 270x, to jest dokładnie ta sama karta, ale 270x będzie miała fabrycznie wyższe zegary. Może mieć też minimalnie lepszy układ w chłodzeniu (przynajmniej tak jest u MSi - chyba więcej heatpipe, albo czegoś, nie pamiętam teraz) i na pewno ta sztuka to powiedzmy "select" w stosunku do 270

 

 

Dużej różnicy nie ma bo to wersja 270x ale nie TOP

Tak właśnie patrzę na to i się zastanawiam, czy w ogóle jest jakaś różnica pomiędzy 270 MSI a 270x Asusa (nie top)?

Ten 'x' Asusa to jednak te pare klatek więcej i przy identycznej cenie warto go wziąć czy kierować się tylko chłodzeniem? - MSI wizualnie wygląda trochę pewniej, ale ponoć oba układy dają radę. 

Edytowane przez voor34
Link to post
Share on other sites

Ale te 100MHz to robisz tak:

Włączasz np MSI Afterburner, przesuwasz suwaczek w prawo na +100MHz i klikasz ok. Grasz, jak nic się nie wywala i nie ma artefaktów, to wszystko. Jak są jakieś problemy/niestabilność to przesuwasz inny suwaczek i znowu klikasz ok.

Link to post
Share on other sites

Odebrałem dzisiaj i niestety jest problem...

Nie mogę zainstalować sterowników. Najnowsze jakie wyszukuje strona AMD dla Visty x64 to 13.2, przeczyściłem jakimś driver cleanerem przed montażem. Instalacja niby idzie, ale zajmuje jakąś minutę i nie wgrywa się Catalyst, system w dalszym ciągu nie widzi karty, to samo programy monitorujące temperatury oprócz aida 64. Bios aktualizowałem przy okazji przejścia na lga771, nie wiem za bardzo o co tu chodzi, karta do reklamacji czy może to wina systemu? Te stery 13.2 w ogóle są obsługiwane przez serię R9? To dokładnie te same, których używałem na 5830.

Potem chciałem, oczywiście po kolejnym wyczyszczeniu, zainstalować po prostu z płytki, ale tam są 14.20 dla W7 i 8. 

Sporo takich problemów w necie, ale jeśli wadliwy jest hardware to do tego, z tego co patrze, dochodzą ludziom BSOD-y i inne śmieszne rzeczy, u mnie raczej nic się nie dzieje (ze dwa razy mignął mi czarny ekran i w rogu monitora kwadracik z wtyczką dvi, a to chyba nic strasznego (?). Wskazuje coś z tego na wadliwą sztukę czy to raczej wina systemu, który nie obsługuje nowszych sterów? Nie wiem czy jest sens kombinować i sprawdzać to na siódemce...

 

 

 

Próbowałem postawić system raz jeszcze i wgrać te 13.2 na czysto - to samo, wywala błąd instalacji pakietu.

Edytowane przez voor34
Link to post
Share on other sites

No jednak bym spróbował na windowsie 7, Vista to straszna skamielina i mogą być problemy, zainstaluj wersję testową windowsa 7 bo to nie piractwo zainstalować winde niezarejestrowaną, jeżeli się okaże że wszystko gitara to kup klucz http://www.g2play.net/category/17174/windows-7-professional-oem-2-pc-key/, a po zakupie nowej podstawki aktywuj za frajer windowsa 10 i tyle :), aha i nie stawiaj teraz ósemki bo ona nie będzie miała prawdopodobnie driverów pod Twoje stare mobo, tylko sevena 

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...