Skocz do zawartości

OC GTX 970 EVGA SSC ACX+


Recommended Posts

Chciałbym podkręcić swoją kartę, jednak za chiny nie wiem jak się za to zabrać.

Wiem, jedynie, że jedni robią to za pomocą MSI Afterburner, a inni modyfikują BIOS i wgrywają.

 

Czy ktoś mógłby wyjaśnić krok po kroku jak to zrobić lub wrzucić link do jakiegoś poradnika ?

Link to post
Share on other sites

Jezeli chcesz podkrecic grafike programem to najlepszy bedzie EVGA Precision X natomiast najpewniej i najstabilniejsze OC jest poprzez modyfikacje biosu. Jezeli dobrze radzisz sobie z angielskim to zapraszam na forum overlock.net, a znajdziesz tam wszystko o OC gtx 970/980 w biosie:

 

http://www.overclock.net/t/1517316/extract-and-flash-gtx-970-and-980-firmware-zosons-h2o-and-air-custom-bios

 

Z tym, ze czeka Cie sporo lektury, ja wlasnie od ponad tygodnia czytam tamto forum i w swoim Gigabyte GTX 970 G1 ustabilizowalem w pelni 1569mhz/2027mhz (8100mhz). Gdy robilem to w programie msi afterburner ledwo osiagalem 1519/8000 i nie bylo to stabilne (w zaleznosci od benchmarka). Teraz moja karta przechodzi jeden z najbardziej wydajnych benchmarkow jakim jest Firestrike Ultra 4k, bez zadnego problemu a ten program wychwytuje kazdy blad w OC niemal z chirurgiczna precyzja (niestety w przeciwienstwie do podstawowej wersji benchmarka Firestrike, Ultra 4k i Extreme sa w platnym pakiecie).

 

Tu link do mojego wyniku w Firestrike Ultra 4k:

http://www.3dmark.com/3dm/6897656

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Próbowałem się bawić w MSI Afterburner i sugerowałem się tym poradnikiem https://www.youtube.com/watch?v=xxl74KA-wyQ.

 

Zgodnie z radami gościa z poradnika dawałem + 50 Mhz i puszczałem  benchmarka Firestrike.

Przy 150 Mhz pojawiły się artefakty więc dalej się nie bawiłem. Było to jakieś ~1600Mhz w booscie co i tak jest marnym wynikiem w porownaniu do Twojego wyniku.

Gościu z poradnika twierdzi, że nie warto dowoltować napięcia rdzenia gdyż zysk jest znikomy.

 

Czy swój wynik osiągnąłeś poprzez dodawanie dodatkowego napięcia na rdzeniach ?

Czy w swoim przypadku gdy pojawiły się artefakty powinienem dodawać dodatkowe napięcie?

Jaką ilość mV powinienem dodawać dla każdego skoku +50Mhz w przypadku artefaktów?

 

 

Edit

 

Źle zinterpretowałem Twoje wyniki :)

Myślałem, że pierwsza wartość, którą podajesz to base clock, a druga to w booscie i tak mi wyszło, że Twój rdzeń robi w booscie 2000Mhz :)

Edytowane przez althais
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze do interpretacji wyniku musisz bardziej zrozumiec OC karty. :) Oc karty nie polega tylko na podkrecaniu rdzenia ale rowniez na podkrecaniu pamieci. Jezeli podkrecisz sam rdzen a nie podkrecisz pamieci to zysk bedzie znikomy miedzy dajmy na to 1500mhz a 1600mhz na rdzeniu (bez podkrecania pamieci) Pamieci w tej karcie sa tak zwanym waskim gardlem dlatego bez ich podkrecania nie ma sensu pchac sie w bardzo wysokie OC rdzenia bez podkrecania pamieci. Z drugiej strony samo podkrcenie pamieci tez daje niewielki zysk dlatego najlepszym wyjsciem jest znalezc odpowiedni balans pomiedzy OC rdzenia a OC pamieci.

Ze wszystkich OC jakie widzialem i ze wszystkich testow jakie sam robilem, ta karta jest stworzona do pracy na wysokim rdzeniu przy relatywnie niewysokim napieciu. Wyzsze napiecie jest potrzebne do solidnego OC pamieci. Podam Ci przyklad:

Mam podkrecona karte na 1569mhz rdzen (jest to wartosc rzeczywista) oraz 8100mhz pamieci (suma zegarow pamieci, wartosc rzeczywista). Napiecie jakie jest podane do pracy przy tych zegarach to 1.2682v ale w GPU-Z i w HWmonitor napiecie wskakuje na 1.2750v czyli do tych ustawien jest potrzebne wieksze napiecie niz podane przeze mnie by karta pracowala stabilnie. Natomiast zmieniajac tylko zegary w biosie ustawilem 1582mhz na rdzeniu i obnizylem pamieci do 8000mhz. Przy takich ustawieniach napiecie utrzymywalo sie na poziomie podanym przeze mnie 1.2682v i nie podbijalo wyzej. Wiec jak widzisz wyzsze takty zegara rdzenia ale mniejsze takty zegara pamieci i napiecie bylo nizsze. Stad wniosek ze karta ta moze pracowac na wysokim taktowaniu rdzeniu przy relatywnie niskim napieciu, jedyne czego potrzebuje do stabilizacji tych ustawien jest zassanie odpowiedniej ilosci pradu (Watt). Oczywiscie bazujac na tym ze podkrecac nalezy rowniez pamieci musimy dobrac odpowiednie napiecie tak by praca zegarow byla stabilna. I to jest w asadzie odpowiedz na pytanie dlaczego OC poprzez modyfikacje biosu jest znacznie lepsze, dajace lepsze rezultaty i stabilniejsza prace karty niz OC poprzez programy typu msi afterburner czy inne. W programie jestes ograniczony suwakiem-mozesz zapodac max +87mv oraz max 112% TDP co i tak nie daje takich rzeczywistych wartosci (np napiecie jest skalowane slabiej i max roznica jaka jest podana to ok +37mv). Modyfikacja biosu pozwala Ci wyjsc poza bariere tych liczb a ograniczeniem jest tylko konstrukcja karty. :)

 

Jezeli robisz OC swojej karty w programie to:

1.Ustaw max TDP, ustaw max napiecie (+mv) czyli przesun te suwaki do konca.

2.Jezeli masz pamieci Hynix ustaw zegar pamieci na 1900mhz (wartosc jaka zobaczysz w programie GPU-Z na pierwszej stronie, pomnoz razy dwa to bedzie wartosc jaka pokaze Ci msiafterburner orazdruga zakladka GPU-Z, a pomnoz razy 4 i to bedzie rzeczywista wartosc zegarow pamieci), jak masz pamieci Samsunga mozesz ustawic 1950-2000mhz z tym ze 2000mhz potrzebuja wiekszego napiecia i nie jestem pewny czy bariera +87v nie jest zbyt niska i tak.

3. Nie zmieniajac wartosci zegara rdzenia (zostaw na stockowym), pusc test firestrike i zobacz czy karta pracuje stabilnie.

Na tych ustawieniach powinna, tylko pamietaj sprawdz rodzaj pamieci jakie masz bo pamieci Hynix nie kreca sie tak dobrze jak Samsunga (jak Ci nie przejdzie pomyslnie tego testu, to zmniejsz zegar pamieci o 25mhz i tak do skutku az przejdzie). Jak przejdzie Ci ten test pomyslnie to wtedy zwiekszaj zegar rdzenia, zacznij od +50 i zwiekszaj co +25 jak dojdziesz do +100 to wtedy zwiekszaj o +10-15, jak bedzie niestabilnie, to wracasz do ostatniego stabilnego i zwiekszasz o +5-7 itd.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pobawiłem się trochę w weekend według Twoich zaleceń programikiem od EVGA.

To co mi się udało osiągnąć to 8000Mhz na pamięciach (Samsungi) i 1310 (1462boost) na rdzeniu.

Niestety każde zwiększenie zegara o 5Mhz na rdzeniu skutkuje artefaktami w teście Firestrike.

 

Czy to poprzez modyfikację biosu karty można przekroczyć ten limit ?

Wiąże się to z podnoszeniem napięcia rdzenia ?

Jak z gwarancją w przypadku wgrania modyfikowanego biosu ? Nie utracę jej ?

Link to post
Share on other sites

Skoro doszedles do momentu 1462/8000 to mozesz obnizyc zegar ramu np na 7900 i probowac wejsc wyzej z zegarem rdzenia np na 1500. Obserwuj wyniki benchmarka czy to bedzie z korzyscia czy nie dla Ciebie, np moze byc tak ze wynik benchmarka bedzie lepszy na 1462/8000 niz na 1500/7900. Co do Twoich pytan:

 

Tak, modyfikacja biosu pozwoli Ci przekroczyc te bariery i lepiej ustabilizowac prace karty, o ile wiesz oczywiscie co robic, dlatego nalezy przed tym krokiem spedzic dlugie godziny na czytaniu informacji o OC w biosie. Podnoszenie napiecia zalezy od karty, jedne moga pracowac na nizszym napieciu lepiej niz inne, wiecej napiecia potrzebuje wysokie OC ramu anizeli rdzenia. Wszystko jednak zalezy od tego jak dokladnie sie dobierze parametry w biosie. Jest to dosyc dluga i zmudna robota i zapewniam ze na jednym flaszowaniu sie nie skonczy, gdyz jezeli po flaszu karty okaze sie ze ustawione parametry sa zle i karta sypie artefaktami i jest niestabilna to niezbedny jest kolejny flasz z poprawkami. Tak mozna szukac dlugo odpowiednich ustawien. Sam juz flaszowalem swoja karte dziesiatki jak nie setki razy, siedze nad tym juz prawie dwa tygodnie i ciagle cos poprawiam, sprawdzam by lepiej zrozumiec OC mojej karty i by uzyskac jak najbardziej optymalne ustawienia.

Co do gwarancji, to gdyby sie cos z karta stalo niezbedne jest wgranie orginalnego biosu (z orginalnymi ustawieniami), w przeciwnym wypadku gwarancja moze zostac nieuznana, takze tutaj podejmuje sie pewne ryzyko.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Moja EVGA ma przełącznik biosu - więc problemu tutaj nie ma :P

Moja też ma, ale jak padnie karta i nie podniesie się mimo zmiany przełącznika to serwis sprawdzi bios i będzie klapa.

 

broodeeck

Nie chciałoby Ci się napisać małego poradnika jak kręcić kartę w biosie? W necie właściwie nie ma polskojęzycznych poradników więc sporo osób na pewno by skorzystało :D

Odpaliłem Maxwell Bios Tweaker, ale nie wiem jakie są zależności pomiędzy poszczególnymi zakładkami.

Podejrzewam, że jest jakiś schemat podkręcania w biosie więc fajnie by było gdybyś coś takiego naskrobał :D

Link to post
Share on other sites

Nawet myslalem o tym by napisac tutaj taki poradnik, bazujac na tym czego dowiedzialem sie na overclock.net. Z tym, ze to nie bylby poradnik typu gotowiec jak ustawic bios by stabilnie podkrecic karte, bo kazda karta jest inna, biosy pomiedzy producentami tez sie roznia chociazby ze wzgledu na to, ze karty maja rozne wejscia 6pin, 8 pin, i ich kombinacje. Do tego by dzialala stabilnie trzeba testowac rozne ustawienia, co chwile cos zmieniajac a kazdy test zmian w biosie to jego flash. Takze potrzeba dziesiatki flashy, puszczania benchmarkow itp. Mnostwo spedzonych nad tym godzin. :)

 

Spoko przysiade nad tym w tygodniu, najpozniej na weekend powinienem cos takiego napisac.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...