Skocz do zawartości

GTX 660ti - co oznacza Est. Max - dziwne zegary, hmmm...?


Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanko do Was. Posiadam GTX 660ti, core clock jest na 1032MHz, turbo clock jest na 1100MHz a karta pracuje mi cały czas na 1202MHz  :o. W GPU-Z nie ma czegoś takiego jak: Est.Max zaś w Nvidia Inspector znajduje się taki kwadracik i tam mam napisane w trakcie gier 1202MHz, wtf? Dzięki za info o co w tym wszystkim chodzi.

http://i.imgur.com/mRomDcw.jpg

 

Z góry dziękuję za odpowiedź!

 

Pozdrawiam,

Jarosław

 

Link to post
Share on other sites

Masz powyżej zegary z GPU-Z w trakcie kiedy działała gra w tle. No mam wersję WF 2 OC Edition z tego co pamiętam. Tylko, że jeżeli w boost jest 1100MHz to jakim cudem karta się sama przetaktowywuje na aż 1202MHz (o 100 więcej :o)?

Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko, że jeżeli w boost jest 1100MHz to jakim cudem karta się sama przetaktowywuje na aż 1202MHz (o 100 więcej :o)?

 

Po prostu to jest technologia GPU Boost 2.0 - taki wymysł Nvidii, który maksymalnie zwiększa zegary w celu zwiększenia wydajności. Karta "czuje" że może biegać szybciej, to biega. To w 120% normalne.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Ok, rozumiem. Rozjaśniliście mi teraz sprawę jasno. A teraz pytanko. Jakim program mogę ustawić by taktowanie nie było większe niż te 1100MHz które boost podaje. Nie chcę np. by karta (mimo, że może i daje radę) działała mi na 1202MHz. Mam wrażenie, że przez to iż działa i daje radę mam w grach mirco przycięcia oraz czasami, że sterownik ekranu przestał działać ale odzyskał sprawność. Temperatury są ok, itp. Opis mojego PCta jest w sygnaturze. 

 

Chcę po prostu by grafika działała tylko maks na 1100MHz ani grama więcej. 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites
Chcę po prostu by grafika działała tylko maks na 1100MHz ani grama więcej.

 

Jeśli tak chcesz, to musiałbyś Afterburnerem pokombinować tak, żebyś pod obciążeniem miał coś koło 1100. Osiągnięcie idealnej wartości nie jest możliwe. Nie na tej karcie.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Robię tak jak napisałeś, tylko wartości spadają na zwykłych zegarach (to wiadomo), ale również turbo boost tyle, że na tym Est. Max można zrobić by było 1100MHz. Tylko jak teraz myślicie. Czy będzie to w tej chwili adekwatne do tego, że będzie działać tak samo na 1100MHz jakby nie było Est. Max a jedynie turbo boost? 

http://i.imgur.com/jgpPPWQ.jpg

Link to post
Share on other sites

No musisz sobie sam sprawdzać zegary podczas obciążenia i ustawiać to wszystko trochę tak "w ciemno". Skoro masz 1202MHz podczas grania, to ustaw sobie tak, żeby w okienku "Boost" było 1000MHz. Wtedy powinno być OK.

 

EDIT

Jeśli naprawdę zależy Ci na stałym taktowaniu, mógłbyś się pokusić o edycję BIOSu karty, gdzie można by dokonać edycji tabeli taktowań. Ew. kogoś o to poprosić. Ja mógłbym spróbować, miałem kiedyś NV GTX 650 Ti BOOST to wiem, co w trawie piszczy ;) .

 

EDIT2

 

O proszę, nawet tu jest taki temat z Twoim problemem (tylko jest opis do GTX 970, a nie GTX 660):

http://www.overclock.net/t/1522651/disable-boost-and-bake-in-max-game-stable-clocks-for-maxwell

 

U Ciebie pewnie można to zrobić na podobnej zasadzie.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Patrząc na moje zdjęcie wyżej co wkleiłem, będzie dokładnie to samo co napisałeś w pierwszej wiadomości? 

Gdybym znał lepiej angielski, mógłbym spróbować ustawić na sztywno taktowanie i spróbować wyeliminować "Est.Max".

Właśnie na tym najbardziej by mi zależało, by zegary standardowe były jak być powinny, czyli (1032 MHz) a boost (1100 MHz) i ani grama więcej, by te "Est.Max" w ogóle nie istniało. 

Pytanie czy tylko moja grafika 660ti posiada tą technologię z Est.Max czy wszystkie karty Nvidia?

Link to post
Share on other sites

Tylko że tego Est. Max nie da się zlikwidować. Tak ta Nvidia została zaprojektowana i tego nie przeskoczysz.

 

Mógłbyś co najwyżej zrównać Est. Max z "Boost" za pomocą modyfikacji BIOSu (albo i bez tego? Mówiąc szczerze to już nie pamiętam).

 

 

*Technologię* Est. Max (to całe Est. Max wchodzi w skład technologii GPU Boost, która jest sprzętowa, w karcie) mają wszystkie karty Nvidii od jakiejś tam serii (6xx chyba właśnie).

 

 

Aby osiągnąć swój cel najskuteczniej --> modyfikacja BIOSu; Bez tego też pewnie da się to zrobić, ale trochę naokoło.

 

 

EDIT

 

O, tu jest temat dotyczący GTXa z serii 6xx:

http://overcloqc.com/threads/2921-English-THROTTLE-YOUR-KEPLER-S-GPU-BOOST-2-0-vBios-Unlocking-Overclocking-Guide

 

Jak chcesz, mogę Ci zmodyfikować BIOSa tak, że osiągniesz swój cel, czyli STAŁE 1100MHz.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

@silentmichal, czy możemy się umówić na np. jakiegoś teamspeaka/skype'a, byśmy rozmawiali oraz do tego dorzucić jakiś program z możliwością zdalnego sterowania moim pulpitem i wtedy dzięki temu byśmy zrobili tak, by na sztywno ustawić taktowanie na 1100 MHz. 

 

Proszę, odpowiedz mi jeszcze na jedno pytanie. Jak z wydajnością? Ile może spaść w takim przypadku? 5%, więcej, mniej? Wtedy rozumiem, że taktowania będą standardowe (tak jak teraz), boost będzie na 1100 MHz oraz Est.Max też będzie 1100 MHz. 

 

Czy to jest ustawienie jednorazowo do czasu aż nie zrobię format PC, czy jest to trik, który zostanie zaimplementowany w pamięć GPU? 

 

@dam111111 nie bardzo rozumiem co miały oznaczać Twoje linki. Tak, na jednym widzę mniej punktów, na drugim więcej. Ale rozwiń swoją wypowiedź, napisz jakąś argumentację. Z tego co widzę, Twoje posty na forum w większości są tak krótkie itp (no offence, ale chyba tak nabijasz sobie ilość postów) :D.

Link to post
Share on other sites

@2x up

 

Więc tak, co do sposobu kontaktu, to wolę osobiście FB/GG. Jakoś gadanie na żywo nigdy za dobrze mi nie wychodzi :P .

Podawałbym proste polecenia, naprawdę.

 

Jak z wydajnością? Można to prosto oszacować.

 

(1200-1100)/1200 ≈ 8%

 

Czyli miałbyś maksymalnie 8% klatek mniej. Tragedii nie ma.

 

Gdybyśmy zrobili modyfikację BIOSu, to wtedy to zostaje "na stałe" - nieważne, czy byś formatował dysk i instalował od nowa system, czy zmieniał cały sprzęt oprócz karty - nowe ustawienia zostaną. Jedynym sposobem na przywrócenie tych starych ustawień (np. przy sprzedaży karty czy ewentualnym postępowaniu gwarancyjnym) będzie wgranie oryginalnego BIOSa.

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Teraz to nie wiem sam, czy jest sens zbijać to taktowanie. Chyba to raczej nie tego wina (taktowania).

Sprawdziłem CoD: AW na tych zbitych taktowaniach oraz na tych standardowych z Est.Max 1202 MHz.

Nie mam pojęcia czemu ale coś najzwyczajniej na świecie się w tym PC pierd***. 

Przycięcia były masakryczne! Nie wiem czemu ale ponad 7GB pamięci RAM było pobierane, bardzo dużo pamięci VRAM itp. 

Mam wrażenie, że gdy grałem jakiś czas temu przed formatem itp. to nie było takich problemów, nie przypominam sobie by miało miejsce coś takiego.

Link to post
Share on other sites

http://i.imgur.com/peuHFDw.jpg

 

Zdjęcie wyżej przedstawia CoD'a kiedy pobierało to wszystko aż tak dużo. 

Ostatnio inny userzy tego forum kazali mi sprawdzić jak działa CRYSIS 3. Sprawdziłem, na ustawieniach B. WYSOKICH gra trzymała 30 klatek w 2 misji Jungle, 0 przycięć, czegokolwiek mimo iż procesor pracował na 100% średnio, itp. Dziwi mnie tylko fakt, że mimo Crysis 3 wygląda fenomenalnie pobiera aż tak mało pamięci VRAM. Mam wrażenie, że to przez nią są te micro przycięcia oraz to, że jest zastosowany ten sam myk w mojej karcie co ostatnio Nvidia zrobiła w GTX 970 (3,5GB zamiast pełne 4GB).

 

Gdybym mógł Cię prosić byś spojrzał na mój temat, rzucił na te scren'y z gier, przeczytał kilka postów byłbym bardzo wdzięczny.

-> http://forum.benchmark.pl/topic/173313-i5-4430-prawie-100-procka-w-u%C5%BCyciu-pomoc/page-2

 

Pozdrawiam,

Jarosław

Link to post
Share on other sites

Hmm, miałem kiedyś takie ścinki jak w Twoim filmiku z GTA 5. Głównie wtedy, kiedy doczytywały mi się jakieś tekstury, modele, cokolwiek. Głównie przy np. gwałtownym obracaniu, albo bardzo szybkim poruszaniu się. Może to coś z dyskiem? Masz włączony tryb AHCI oczywiście? A może gry się jakoś nierówno instalują? Nie masz SSD, żeby może z tym potestować? Ja mam i różnica jest ogromna.

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Oczywiście, że jeżeli przy doczytywaniu się tekstur, szybkim obrocie kamerą mam taką ścinkę to jak najbardziej rozumiem to uzasadnienie. Ale mnie tak się dzieje bez powodu ale nie we wszystkich grach. Na razie uświadczyłem tego typu problem w GTA 5 oraz o dziwo w CoD: AW. No właśnie niby dysk na HD Tune wypadł dobrze. Zdjęcie mojego dysku znajdziesz w tym samym temacie na 1 stronie, przedostatni post. Niestety nie posiadam żadnego SSD. Mam kompa czysto po formacie, robiłem 14 kwietnia w dniu premiery GTA 5. Dość dobrze ogarniam je mniej więcej, więc system jest czysty itp. Looknij moje wszystkie ss'y z tamtego tematu, może będziesz miał jaśniejszy pogląd na mój problem. 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...