Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, cześć i czołem :)

Pierwszy mój temat nie wyszedł kompletnie.. zabrakło motywacji do zakończenia pierwotnych planów. Tym razem tak nie będzie, gwarantuję :) 

Więc od początku, zacząłem przygodę z LC w listopadzie roku 2013. Wtedy zakupiłem pierwszą część i powoli zbierałem wszystko do kupy, jednak pod koniec układanki koncepcja uległa zmianie i wszystkiego się pozbyłem. Jednak ten krótki romans utwierdził mnie, że jest to zabawa, w której chcę uczestniczyć. Piękna i droga zabawa. 

Zastanawiam się jeszcze nad tematyką i dobrą nazwą do projektu, czekam na jakieś propozycje  8-) 

Do rzeczy, w planach jest wykonanie biurka mieszczącego całego pcta, ot cała filozofia. Blat z drewna sosnowego (miał być dąb, ale koszty... ech) ma wymiary 170x80x4, nóżki wykonane z profili 3cm i 4cm podstawa pod blat. Mam zamiar wyciąć prostokąt, wpuścić w niego szkło, pod którym widoczna będzie płyta główna, rez oraz pompka. Poza "obudową" będzie to dalej biurko, potrzebne między innymi do nauki, dlatego nie będzie to 3/4 przeźroczysty build jak w licznych buildach dostępnych w sieci. 
Chciałbym przede wszystkim podziękować @@SKEEPER,  za masę poświęconego czasu dla mnie oraz za Twoje rękodzieła. 

Specyfikacja LC: 
Blok CPU: EK supreme ltx nickiel-plexi
Blok GPU: Aguacomputer Kryographics Hawaii Radeon R9 290x nickiel-plexi

Blok MOBO: Ek fullcover GA P67A (UD7)

Chłodnica: Hardwarelabs SR1 560
Pompka: Swiftech MCP655 D5
Rez: Perełka, dzieło [email protected]@SKEEPER 
Złączki: To samo co wyżej

 

Podzespoły komputerowe:
CPU i3 2100
GPU brak 
MOBO Gigabyte z68x ud7 b3
RAM Crucial Balistix 2x4gb 1600
HDD 1gb WD Blue
SSD Crucial m550 128gb
PSU Corsair RM 750

Ktoś zapyta po co chłodzenie wodne do takie komputera? Będzie to dobra podstawa na przyszły sprzęt  :menda: Poza tym marzenia są po to, aby je spełniać. Niestety przed wakacjami żaden upgrade nie nastąpi. 

Dzisiaj wykonałem, a raczej pomagałem (lub jak kto woli przeszkadzałem) Tacie przy sporządzaniu stelażu. 
http://i.imgur.com/BHHZ07S.jpg

Wstępne przymiarki i rozłożenie elementów. Nie jestem pewien położenia chłodnicy, jutro będę nad tym rozmyślał. 

http://i.imgur.com/CoRk7Yq.jpg
 


Wczoraj zakupiłem klejonkę sosnową na półkę i przegrody o wymiarach 240x30x2 więc trzeba było:
Pociąć

 

http://i.imgur.com/XVmulq4.jpg

 

Wyheblować (zewnętrzne strony były półokrągłe, potrzebny był kąt prosty)

http://i.imgur.com/RlWqLLG.jpg

 

Oraz skleić, pierwszy klocek będzie pod rezerwuar, tak, aby był pod kątem 45 stopni, drugi to już właściwa półka :)

 

http://i.imgur.com/Sp2aXrT.jpg


http://i.imgur.com/NbjLpZO.jpg

 

 Wieczorem czekając aż klej wyschnie zabrałem się za blok na cpu, a dokładniej jego matowość, która nie przypadła mi do gustu :P Przy zdejmowaniu logo EK miałem obawy czy nie wygnie/połamie się, jednak wszystko obyło się bez problemów, był jedynie przyklejony na taśmę dwustronną. Mały minus leci jednak do Nich za zastosowanie niestandardowych łbów imbusów, musiałem je rozwiercić :/ Trochę gimnastyki było ze szlifowaniem w środku ze względu na nierówności, ale i z tym można sobie poradzić. 
Szlifowałem najpierw papierem 1500, potem 2500 (tutaj niepotrzebnie, różnicy nie zauważyłem) kolejno przed i po szlifie:

 

http://i.imgur.com/7yPGqld.jpghttp://i.imgur.com/bsxdZTO.jpg

 

 

 

Dzisiaj nie było niestety tak kolorowo :( Przy zdejmowaniu ścisków zapomniałem o jednym przez co deska pękła, kolejny przestój 24h.. 

Wydaje mi się, że za dużo piszę  :D zostawić taką formę czy wklejać same fotki z króciutkim komentarzem? 

Edytowane przez sebbo98
 • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Udało się prawie w całości wykonać skrzynkę, zabrakło z 20cm.. Może dostanę u stolarza kawałek deski :D Kilka ładniejszych fotek:

 

 

http://i.imgur.com/12N6ikt.jpg

 

http://i.imgur.com/2TCthoo.jpg

 

http://i.imgur.com/6rDcw3f.jpg

 

Jak widać klocek do poprawki  :wariat:

http://i.imgur.com/XtmcABc.jpg

A tego maluszka zamontuję na którejś ze ścian. Potrzebny będzie adapter pod msata.
http://i.imgur.com/F4MdBOl.jpg

 

 

 

Kojarzy ktoś może, był taki mod, nie pamiętam nazwy.. Zielono-czarny ze sztywnymi kablami zasilającymi, ma ktoś pomysł gdzie to nabyć? (sam kabel)

Edytowane przez sebbo98
 • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
 • 2 tygodnie później...

17.05.2015

Myślałem, że będzie więcej wolnego czasu, wybaczcie tak długą przerwę :D 

Ogólny postęp prac na tę chwilę (proszę nie oceniać bałaganu z tyłu, ale masa roboty w garażu+3 chłopów to ciężki przypadek):

 

http://i.imgur.com/StEdASq.jpg

 

Przymocowana chłodnica i, uwaga, blat na zawiasach  :menda: Wyszło z lekkim przekosem przez co pod koniec ruchu czuć lekki opór, jednak po głębszej analizie stwierdziłem, że nawet dobrze, nie będzie trzeba nigdzie opierać ani trzymać podczas grzebania. Więcej w spoilerze: 

 

 

http://i.imgur.com/tTbuT2O.jpg
 

Frez na szkło, jest już zamówione 5mm klejone.
http://i.imgur.com/Qpg4Ad4.jpg

 

http://i.imgur.com/6opPOaM.jpg

 

Wycięty otwór na zasilacz po prawej stronie, z lewej na porty płyty głównej oraz wykonana ramka pod ledy RGB, nada to smaczku dla oświetlenia. Planuję dać jeszcze wąski pasek pod rezerwuarem kolorowy, a całość rozjaśnić paskami pod blatem białych ledów. Widać również wycięte otwory na przewody zasilające ;)

http://i.imgur.com/StiyICW.jpg

 

http://i.imgur.com/5TzTCLZ.jpg

 

 

 

 

 Ogólnie nie polecam robić takich rzeczy mając do dyspozycji tylko amatorski sprzęt.. Dobrze, że nie widzicie wszystkich niedociągnięć. Zachęcam do pytań, sugestii  :]

Edytowane przez sebbo98
 • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Zacząłem pisać pytanie, czemu tak małe okno w tak olbrzymim biurku, ale się wstrzymałem - dostrzegłem kilka zalet takiego rozwiązania, ale póki co milczę... ;)

 

Bardzo podoba mi się to, że do obecnego etapu wszystko robisz sam, widzę nawet zawiasy są ręcznie robione pod Twój projekt, a nie kupione - świetna robota!

 

Dla bezpieczeństwa i wygody, możesz zastosować siłownik gazowy do podnoszonego blatu - koszt nie jest duży, do 30zł znajdziesz taki o odpowiedniej sile. 

 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

kilka zalet takiego rozwiązania

Według mnie większe nie jest potrzebne. Będą pokazane elementy, które najbardziej cieszą oko, niepotrzebne będzie duże, drogie, hartowane szkło i przede wszystkim nie będzie mnie tak rozpraszać podczas rzadkiego stanu jakim jest uczenie się. Chociaż wiadomo, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dla jednych będzie to problem dla innych już niekoniecznie ;)

@@lukyeti,

W skrzynce gdzie siedzi mobo będzie wentylator na ścianie ponad płytą oraz z prawej, między rezerwuarem i pompką. Może trzeci dodam pod płytą, większa ilość chyba mija się z celem, przecież wszystko będzie pod wodą. Natomiast w miejscu zasilacza i dysków ruch powietrza będzie zapewniony dzięki wentylatorowi na wspólnej ścianie. Wyfrezuję wywietrzniki i powinno być ok.

Link to post
Share on other sites

17.05.2015
 

Nic wielkiego nie zdziałałem przez ten weekend. Wciąż czekam aż szklarz wykona swoją robotę, dopóki nie dostanę szkła nie mogę pomalować blatu i całej reszty. Dokończyłem kwestię ledów, fotki w spoilerze. ;) 

 

 

Zdjęcie z ledami na 12v oraz lekko zmniejszonym napięciem. 
http://i.imgur.com/LoUp8vd.jpg

 

http://i.imgur.com/m5nPqBv.jpg

 

Pomimo użycia mlecznej pleksy, za radą Skeepera, nie udało mi się dostatecznie rozproszyć światła :(

http://i.imgur.com/z4rXkrq.jpg

 

http://i.imgur.com/c4Uhqgj.jpg

 

http://i.imgur.com/f4ApFIm.jpg

 

 

 

 

Potrzebuję pomocy, jak zrobić ładne zdjęcie? :D

Jeśli czas pozwoli to być może jeszcze dziś dam radę wyfrezować wentylację pod hdd. Prawdopodobnie wpuszczę wentylator 120mm BQ Pure Wings aby był na równi z deską. Będzie on wtłaczał powietrze do środka,

Edytowane przez sebbo98
 • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Szkoda że tą boczną kratkę już zamontowałeś , ja bym podniósł płytę na chociaż 2-3 cm za pomocą jakiś rureczek a w nich śrubki mocujące, co by płyta nie grzała się od spodu.

Wentyle koniecznie w ścianki wbuduj bo będzie wioska :P

Link to post
Share on other sites

@lukeyti płyta jest umieszczona na kołkach, w które wkleiłem dystanse (takie jak w każdej obudowie) więc między deską, a mobo jest 11mm wolnej przestrzeni. Dzięki temu mogłem też zamontować ramkę pod LEDy.

Wiem, wiem, trochę ten otwór straszy ale frezarka walnęła focha i nie chciała współpracować-już przeprosiłem ją i działa. Wezmę się za to i wpuszczę wentylator głębiej, prawie na równi z powierzchnią. Muszę się tylko zebrać w sobie. :D 

Przyszła paczka z bit-techu więc i za przedłużki mogłem się zabrać. Problem kabli rozwiązany, próbka wersji roboczej poniżej  :-> finalnie drut będzie prosty i wygięty pod odpowiednim kątem, a nie tylko do przymiarek:

 

http://i.imgur.com/upvzgSx.jpg

 

 

 

Dostałem również zgodę na zmianę złączek :D Myślę nad rurkami 16/12, ale ciężko z $$ więc zanim zwoduje zestaw miną ze 2 miesiące :P

Edytowane przez sebbo98
 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
 • 4 tygodnie później...

Witam po długiej przerwie. 

NFZ to jakaś kpina i przez nich musiałem równiutki tydzień dłużej siedzieć w szpitalu, chociaż nie ukrywam, że później dałem się ponieść efektowi wakacji. ;) (lenistwo) 
 

No więc tak, biurko zostało pobejcowane (olcha, podobno) i pomalowane lakierem półmat. Zdjęć póki co nie będzie ładnych, ponieważ raz, pogoda nie rozpieszcza, dwa kolano nie pozwala na latanie po schodach w tę i z powrotem zbyt często. Efekt malowania poniżej:

 

 

http://i.imgur.com/vTlsunK.jpg

Z szybą na miejscu
http://i.imgur.com/W0CZIU1.jpg

 

 

 

 

Stelaż niestety nie jest malowany proszkowo, chociaż bardzo bym tego chciał, ale wiadomo, $$. 

Jak wcześniej mówiłem, wpadły również złączki do rurek akrylowych 16/12 od EK
http://i.imgur.com/qPn8vSv.jpg

Barrow to to nie jest, ale ujdzie :D 

Temat, do którego podchodziłem jak pies do jeża to oplatanie kabli.. Na początku EPS, bo jest najkrótszy :D Fotki z prac:

 

Z braku  zaciskarki do pinów trzeba było zlutować

http://i.imgur.com/PUGe5vm.jpg

Po włożeniu do wtyczki wszystkich ośmiu pinów odciąć jak najbliżej plastiku i dać trochę cyny na końcówki 
http://i.imgur.com/uhcf2sQ.jpg

Lutowanie w "paski" 

http://i.imgur.com/xPGiy05.jpg

I efekt końcowy :D Na górę (w miejsca lutów) pójdzie hips 3mm, który ładnie wszystko zasłoni. Teraz wystarczy wygiąć i gotowe :)
http://i.imgur.com/AU0xifN.jpg

 

 

 

Top do D5 i oplecone kabelki (znacznie łatwiejsze..) 
http://i.imgur.com/IKrq3Di.jpg

 

 

Oko Mistrza (Skeepera) od razu wypatrzyło defekt w rezerwuarze dlatego odesłałem go na RMA :D po wymianie korka, który wziął się i pękł w podróży dostałem nowy, z kilkoma bonusami, prętem do podświetlenia oraz rurka coby bąbelki się nie tworzyły. Dodatkowo korzystając z okazji nabyłem fillport, przeznaczenie ich poznacie wkrótce.. ;)

 

 

http://i.imgur.com/nVowb47.jpg

 

http://i.imgur.com/kC6Wu8V.jpg

 

 

 

 

 


 


Mini update
 
Odkopałem zdjęcia sprzed malowania, zaraz po wycięciu dodatkowych otworów wentylacyjnych. Dodatkowo wpuścilem głębiej wentylator na ściance między mobo, a zasilaczem. 
 

Prostokat będzie zasłonięty meshem z filtrem
http://i.imgur.com/uSboLiH.jpg
Jak na frez z ręki jestem całkiem zadowolony :D 
http://i.imgur.com/4pv1km3.jpg
http://i.imgur.com/6LuFz2O.jpg
http://i.imgur.com/03IH7nA.jpg

 
Fillporty trafiły we właściwe miejsce, zostały użyte po to, abymm nie musiał ciągnąć rurek daleko do chłodnicy-to byłoby zdecydowanie trudne zadanie :P 

http://i.imgur.com/U7JZhqW.jpg
http://i.imgur.com/wb52slT.jpg
Dzielnie wspiera mnie leciwa jednak wciąż sprawna GT240  od Gigabyte :) 
http://i.imgur.com/5qgmjLz.jpg
 

Edytowane przez sebbo98
 • Popieram 7
Link to post
Share on other sites

@@@SKEEPER, Kiedy wycinałem otwory pod wentylator miałem do dyspozycji jedynie wyrzynarke, która nie jest tak precyzyjna jak frezarka. Odrysuję okrąg o średnicy 12mm i przejadę po lini frezem, na koniec szmatką z bejcą pomaluje "gołe" drewno 2 razy i koniec. Bez lakieru. 

 

@@zulugula11, to jest docelowy kolor bejcy więc ciemniej nie będzie :P
 

Link to post
Share on other sites

 

 

przejadę po lini frezem
Intryguje mnie takie działanie, w rozumieniu wprowadzenia w stan zaciekawienia, więc dopytam - będziesz prowadził frezarkę w "powietrzu", cz też masz jakiś szablon w postaci prowadnicy do wycinania okrągłych otworów? 
Link to post
Share on other sites

Jak już wcześniej wspominałem-nie mam do dyspozycji profesjonalnego sprzętu. Pewnie można gdzieś nabyć odpowiednie prowadnice, jednak mając niewielki frez (4mm) i linię naprawdę nie jest trudno wyciąć porządany kształt :)

Frezarka, z której korzystam ma podpórkę, coś na kształt tej poniżej więc o głębokość frezu czy kąt prosty nie ma obaw. Wystarczy dobrze "jechać" w poziomiej płaszczyźnie. 

 

 

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/b4/gy/8d/ysbele.jpg

 

 

 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
 • 1 miesiąc temu...

Co do płynu mam podobny problem , po jakimś tygodniu Aurora staje się prawie przezroczysta.

Puściłem pompkę na max  i powiem Ci ze nic nie dało to. Według mnie problem leży w chłodnicy jest za długa  i żeby było wszystko ok musi być ustawiona pionowo.

Takie moje zdanie ale mylić się mogę. Dodam ze rozebrałem układ , przeczyściłem chłodnicę. Pompka na maxa i po 1.5 tygodnia ta sama historia.

Link to post
Share on other sites
 • 1 miesiąc temu...
Mini update. 

Kupiłem kartę referenta r9 290x, ale sprzedawca się machnął z gwarancją i jest krótsza o rok :( teraz muszę wywalczyć zwrot. 

http://i.imgur.com/HB7cRbX.jpg

 

Uparłem się na amd, bo tańszy, ale ostatnio z ciekawości spojrzałem na ceny używanych gtx 780 i nie ma tragedii! Kusi mnie nvidia, ale przez politykę sztucznego osłabiania starszych kart czuję lekki niesmak. 

 

Także końca jeszcze nie ma, ale Skeeper wykonał korki (kolejny już raz..) za co serdecznie mu dziękuję, więc jest jakaś motywacja do poprawy kilku elementów:

-regulacja pompy,

-zajęcie się osadzającymi cząsteczkami perły,

-skończenie oplatania (już nie będę czekał na kartę) 

 

Dodatkowo na froncie w kawałek deski wpuszczę kontroler Lamptron FC5 v2 i przyciski power/reset.

 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
 • 3 tygodnie później...

2 dni walki z ukladem i chyba mobasek padniety :/

Zmienilem cpu na i5 2500k, zalalem bez podpiecia zasilania do plyty i calej reszty i odpowietrzalem z 2 godzinki. W koncu ucieszony z ukonczonych prac mialem sie zabrac za testowanie, a tu zonk. Napiecie jest podawane na ulamek sekundy, potem restart. Macie jakies pomysly? Moj budzet wykorzystany jest przynajmniej do konca roku powymianie cepa i karty na gtx 970 :(

 

Jutro jak czas pozwoli wstawie jakies fotki, szczegolnie reza od Skeepa. Aurora prezentuje sie miodnie.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...