Skocz do zawartości

Jak utworzyć macierz RAID - krótki poradnik


Recommended Posts

Sporo osób pyta o RAID, jest on dla nich nowością i czymś zupełnie nieznanym. Przedstawię tutaj krótko jak zbudować taką macierz od podstaw. Zrobię to na przykładzie RAID0, najpopularniejszego wśród entuzjastów, na chipach AMD, Intel i nVidia.

 

 

1. Czym jest RAID0?

Nie będę wklejał tu żadnych definicji, lecz wyjaśnię na "chłopski rozum". Dwa (lub więcej) dyski podłączone do jednej płyty, pracują jednocześnie na zasadzie, że część pliku znajduje się na jednym z nich, a druga na kolejnym. Podczas odczytuj oba te kawałki są sczytywane jednocześnie, ergo teoretycznie mamy 2 razy lepszą wydajność. Pojemność dysków jest sumowana. Tak więc dla typowego zestawu dwóch dysków 500GB mamy 1TB. Po szczegóły i informacje nt. innych typów RAID, odsyłam do Wikipedii.

 

 

2. Czego potrzebujemy by zbudować RAID?

- płyty obsługującej RAID,

- przynajmniej dwóch dysków

Jeżeli chodzi o płyty, to większość obecnych płyt posiada natywną obsługę RAID. Wyjątkami są budżetowe rozwiązania Intela (chipy G31, G41 itd.). Warto sprawdzić w specyfikacji płyty czy obsługuje ona RAID, żeby potem nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki. Co do dysków, najlepiej gdy są one identyczne - wolniejszy dysk będzie ograniczał ten szybszy.

 

 

3. Jak włączyć RAID?

 

3.1. W pierwszej kolejności należy zmienić tryb naszego kontrolera SATA na RAID. Domyślnie jest on ustawiony na IDE, a więc "udawanie" dysku sprzed 10 lat :) Odpowiednie pole należy zmienić w BIOS-ie, poniżej przykłady na płytach opartych o chip AMD SB850 dla topowych producentów. Dla nowych chipów Intela będzie to wyglądało analogicznie.

Gigabyte (870A-UD3):::Integrated Peripherals -> OnChip SATA Type -> RAID
ASRock (870 Extreme3):::Advanced -> Storage Configuration -> SATA Operation Mode -> RAID
MSI (870A-G54):::Integrated Peripherals -> On-Chip ATA Devices -> RAID Mode -> RAID
Asus (M4A87TD EVO):::Main -> Storage configuration -> SATA Port1-Port4 -> RAID
3.2. Dodatkowe opcje by uniknąć problemów z napędem optycznym SATA podczas instalacji systemu operacyjnego, to zmiana działania części portów SATA na zgodność z IDE. Napęd należy wtedy podłączyć do którego z tych portów (na ogół do tego z najwyższym numerem). Kolejno te opcje:

Gigabyte (870A-UD3):::Integrated Peripherals -> OnChip SATA Port4/5 Type -> IDE
ASRock (870 Extreme3):::Advanced -> Storage Configuration -> SATA IDE Combined Mode -> Enable
Asus (M4A87TD EVO):::Main -> Storage configuration -> SATA Port5-Port6 -> IDE

 

4. Jak utworzyć RAID0?

 

4.1. AMD (na przykładzie SB850)

Po zmianie trybu kontrolera na RAID, przy każdym uruchomieniu komputera przez parę sekund będzie nam się wyświetlać konsola RAID. Aby przejść na narzędzia RAID, należy wcisnąć Ctrl+F - Press to enter RAID Option ROM utility. Wyświetlone zostanie menu. Aby utworzyć nową macierz, interesuje nas pozycja nr 2 - LD View/LD Define Menu.

http://img220.imageshack.us/img220/9862/amd01.jpg

 

Następnie wybieramy Ctrl+C by utworzyć nową macierz - Define LD. W następnym podmenu wybieramy rodzaj macierzy (dla przykładu RAID0). Strip Block - ustalamy wartość 64KB, optymalna dla większości rozwiązań. Niżej, na liście dysków, zaznaczamy które dyski mają należeć do naszej macierzy. Przy odpowiednik dyskach ustawiamy "Y". Zmiany poszczególnych opcji dokonujemy spacją. Reszta pozycji bez zmian. Po ustawieniu wszystkiego, wciskamy Ctrl+Y. Następne komunikaty zatwierdzamy także Ctrl+Y.

http://img821.imageshack.us/img821/8744/amd03f.jpg

 

Po zakończeniu wyświetli się tabela z aktywnymi macierzami. Nasza macierz powinna mieć status "Functional". Wciskamy Esc, zatwierdzamy i macierz gotowa.

 

4.2. Intel (na przykładzie P55 Express)

Na kontrolerze Intela proces przebiega bardzo podobnie. Po zmianie trybu na RAID wyświetla nam się tabela z podłączonymi macierzami lub dyskami i możliwość wejścia do narzędzia RAID. Wybieramy Ctrl+I (jak Iwona) aby tam wejść. Wybieramy Create RAID Volume i potwierdzamy.

http://img828.imageshack.us/img828/8366/intel01.jpg

 

W tym menu dobieramy nazwę macierzy, rodzaj (np. RAID0), dyski, które maja należeć do macierzy, strip (jak w AMD, 64KB) oraz pojemność macierzy (domyślnie wyświetli się maksymalna). Po ustawieniu wszystkiego jak należy, wystarczy wcisnąć Create Volume.

http://img218.imageshack.us/img218/7859/intel02.jpg

 

Po utworzeniu macierzy będzie ona widoczna w tabeli ze statusem "Normal". Wychodzimy wciskając Esc - macierz gotowa.

 

4.3. nVidia (na przykładzie 980A SLI)

Po zmianie trybu kontrolerana RAID przechodzimy do utworzenia macierzy. Narzędzie uruchamiamy poprzez wciśnięcie klawisza F10. W pozycji Define a New Array możemy ustalić parametry naszej macierzy. Chcąc ustawić RAID0 wybieramy RAID Mode: Striping, Strip Block na 64KB. Poniżej wybieramy dyski, które do macierzy mają należeć, dodajemy je strzałką (nie sugerować się informacjami na screenie).

http://img156.imageshack.us/img156/5089/nv01.jpg

 

Gdy wszystko będzie poprawnie ustawione, wybieramy klawisz F7 i potwierdzamy kolejne komunikaty wyświetlane na ekranie. Po utworzeniu macierzy, wyświetli nam się ona na liście ze statusem "Healthy". Wychodzimy, komputer się restartuje i gotowe!

http://img707.imageshack.us/img707/8821/nv02.jpg

 

4.4. Gigabyte SATA2

Na niektórych modelach swoich płyt, Gigabyte montował swój autorski układ od obsługi SATA2. Łatwo rozpoznać czy nasza płyta go posiada, porty podłączone do tego układy miały fioletowy kolor, w odróżnieniu od żółtych, tych podłączonych z mostkiem południowym.

http://img.tomshardware.com/uk/2007/06/24/gigabyte_sata_2.jpg

 

Układ ten posiada także obsługę RAID i często, np. w przypadku płyt na chipsetach Intela, jest naszą jedyną możliwością na połączenie dysków w RAID. Najpierw należy przestawić kontroler w tryb RAID, analogicznie jak w punkcie trzecim (nazwa pozycji: Onboard SATA/IDE Ctrl Mode). Zapisujemy ustawienia i uruchamiamy komputer ponownie.

http://img690.imageshack.us/img690/9109/gb1x.jpg

 

Aby wejść do narzędzia RAID, wciskamy Ctrl+G. Następnie wybieramy Create RAID Disk Drive.

http://img176.imageshack.us/img176/8509/gb2j.jpg

 

Następnie wypełniamy pozycje z nazwą macierzy, rodzajem (Level - 0-Stripe), dodajemy dyski, które chcemy połączyć, block (czyli Stripe, 64KB) oraz rozmiar - domyślnie największy. Jak wszystko ustawimy jak trzeba, wybieramy Confirm Creation, a nastepnie zatwierdzamy Y.

http://img146.imageshack.us/img146/3633/gb3.jpg

 

Nasza macierz powinna zostać wyświetlona z parametrem Normal. Po wyjściu i estarcie, zostanie ona wykryta i możemy kontynuować z instalacją systemu.

 

4.5. Uwagi

- WAŻNE: Utworzenie macierzy powoduje utratę wszystkich plików na wybranych dyskach!

- Odnośnie kontrolerów w innych chipach - procedura na np. SB710 czy P35 wygląda identycznie. U góry są przykłady z SB850 i P55, co nie znaczy, że na innych będzie inaczej.

- Inne operacje jak usuwanie macierzy, ich zmiana itd., pominąłem - podałem tylko podstawowe informacje jak utworzyć macierz.

 

 

5. Jak zainstalować system na RAID0?

 

5.1. Windows Vista / Windows 7. W przypadku nowszych systemów Windows, czyli Visty i "Siódemki", w przypadku zapotrzebowania na taki driver przez instalator, wystarczy wcześniej pobrać sterownik ze strony producenta płyty głównej i wrzucić go na pendrive'a. Jest to na ogół kilka plików nieprzekraczających 1MB. Instalator wyświetli odpowiedni komunikat i poprosi o wskazanie sterownika. Aby uniknąć problemów związanych z napędem DVD SATA (sam raz miałem "przyjemność" tego doświadczyć) należy pamiętać o punkcie 3.2.

 

5.2. Windows XP (i pochodne). Tutaj jest troszkę gorzej. Rozwiązanie nr 1, to wgranie sterownika z dyskietki podczas ładowania driverów wciskając klawisz F6. Niewygodne, bo trzeba mieć napęd FDD, obsługę FDD przez płytę główną i sprawną dyskietkę (sam spełniam tylko punkt pierwszy :) ). Drugie rozwiązanie to integracja sterowników na płycie z Windowsem. Szczegóły tutaj. Rozwiązanie ostatnie to ściągnięcie zmodowanych płytek instalacyjnych, np. Windowsa XP Home OEM, które już posiadają odpowiednie sterowniki.

 

5.3. Linux. W większości przypadków instalatory zawierają sterownik i macierz jest rozpoznawana. W przypadku braku sterownika należy wyszukać na stronie producenta lub w supporcie danej dystrybucji.

 

 

6. Co dalej?

 

Dalej nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się działającą macierzą i jej dopieszczaniem. AMD i Intel rozwijają narzędzia do obsługi macierzy RAID. Nie będę ich opisywał szczegółowo, podam ich nazwy i odnośniki do pobrania:

 

6.1. AMD RAIDXpert - download

 

6.2. Intel Rapid Storage / Intel SSD Toolbox - download

 

6.3. nVidia RAIDTool - download

 

 

7. FAQ

 

7.1. Czy po zmianie płyty będę mógł zachować swoją macierz?

Odpowiedź: To zależy od kontrolera. W większości przypadków przejście z kontrolera AMD na AMD i z Intela na Intela pozwala zachować nam macierz. Wystarczy wykonać punkt 3.1. i nowa płyta powinna rozpoznać macierz. Nie jest to jednak oficjalnie wspierane przez producentów. Z własnego doświadczenia powiem, ze przesiadki z płyt P35->P45 i 790GX->870 zakończyły się powodzeniem.

 

7.2. Czy aktualizacja BIOS usunie nam macierz?

Odpowiedź: Nie. Jedyne co zmieni, to tryb kontrolera na domyślny. Wykonujemy punkt 3.1. i wszystko powraca do normy.

 

7.3. Dlaczego nie mogę monitorować temperatur dysków?

Odpowiedź: Niestety kontroler RAID "odcina" dostęp do parametrów S.M.A.R.T., także do temperatury. Przynajmniej jeżeli chodzi o większość programów diagnostycznych. Tutaj należy szukać informacji w narzędziach od AMD i Intela. Np. RAIDXperta wskazuje status S.M.A.R.T. poszczególnych dysków.

 

7.4. Czy macierz RAID0 jest bardziej awaryjna od pojedynczego dysku?

Odpowiedź: Teoretycznie tak. Każdy dysk w macierzy jest tak samo narażony na uszkodzenie, jak każdy inny dysk. A że mamy dwa dyski, to prawdopodobieństwo jest dwukrotnie większe. Przy awarii z jednego dysku, cała macierz RAID0 zostaje uszkodzona (drugi dysk pozostaje fizycznie sprawny). Jednak sam fakt, że działają w RAID nie przyczynia się do zwiększenia ich awaryjności.

 

7.5. Dlaczego wydajność nie jest dwukrotnie lepsza w stosunku do pojedynczego dysku?

Odpowiedź: Nigdy takiej nie będzie. Tak jak w SLI czy CrossFireX nigdy nie skaluje się to idealnie do 200%. Dużo zależy od samego kontrolera i dysków, jednak 150% to minimum.

 

7.6. Jaki stripe (pasek) ustawić?

Odpowiedź: Modyfikowanie ustawień może być dokonywane wg potrzeb. Dla dużych plików korzystniejszy jest większy pasek, dla mniejszych - mniejszy. Jednak zmiany w wydajności nie są na tyle duże by była potrzeba szukania najlepszego rozwiązania. Osobiście polecam 64KB.

 

 

Uwagi, propozycje zmian i pytanie proszę wypisywać w postach poniżej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Brawo Bartek! :P

Dzięki, że wspomniałeś "Strip Block - ustalamy wartość 64KB". Faktycznie w dobie "zajętości" dzisiejszych aplikacji jest wielkość wskazana. Za 2-3 lata... 128. :D

Temat ten wprawdzie już poruszaliśmy ale jestem zdania, że winien figurować jako "przyklejka" :P

Dla tych, którzy zaczynają dopiero przygodę z manipulacją możliwości pamięci masowych, jak i tych, którzy wiedzą podzielić się mogą lub chcą wiedzieć/stosować więcej.

Noch mal Bravo!

Link to post
Share on other sites

Nie chciałem robić mini-recenzji, wolę zrobić coś dla forum. No i moim zamiarem było też to, żeby ktoś, kto zapyta następnym razem w jakimś temacie o RAID, nie otrzymał linka do forum purepc czy pclab (bo tak było), tylko odnośnik na nasze forum właśnie.

Link to post
Share on other sites

Tak, tylko wzrost wydajności będzie względem wolniejszego dysku o jakieś 80-90%. Działać będą także RAIDy z dysków o różnej pojemności, różnej wielkości pamięci cache.

Schody zaczną się przy chęci połączenia dysku SATA z dyskiem ATA w RAID - tego się nie da wykonać.

Link to post
Share on other sites

Cholera, do dziś nie jest zrozumiałe dlaczego producenci MB nie implementują kontrolerów Adaptec... Wszystkim byłoby łatwiej. :oops:

Zapewne poza kasą, jaką trzeba by płacić za licencję.

Tak czy siak, od kiedy jakieś 15 lat temu poznałem "zady i walety" macierzy nie będę już zwolennikiem pojedynczych pamięci masowych.

Bartek. Czekamy na ocenę działania nV. Trzymam kciuki. :roll:

Link to post
Share on other sites

Intelowski i od AMD miałem i tu mogę się wypowiadać. Co do nVidii - chyba nie będzie mi to nigdy dane. Chyba, że u siostry postawię na nForce 405 + GF6100 :roll:

 

Ale z tego co GreQ wypisuje na forum, to raczej wesoło nie jest. Raz też miałem okazję spotkać RAID 10 czy 01 na płycie z GF8200. Padnięty był jeden dysk, ale system chodził (więc backup zadziałał), ale to był 500GB 7200.11, więc ciężko obwiniać kontroler.

Link to post
Share on other sites

Mi sie nie udalo postawic RAID0 na kontrolerze nV w nForce 570 SLI.

Po ponad roku dzialania nikt nie znal rozwiazania, ani Asus, ani GB a nV odpisala po prostu ze to nie ich problem.

 

No ale takie zabawy chyba tylko pod linuxem. Czy na windzie coś takiego można zrobić?

Mozna na windowsie :roll:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...