Skocz do zawartości

UWAGA na SSD Corsair z serii F !!


Recommended Posts

A więc dlaczego uwaga na ten "super" dysk:

Posiadam Corsair F60, ale problem o którym zaraz napiszę dotyczy także każdego innego z tej serii.

Problem zaczął się, kiedy zamianiłem mojego starego ale wypasionego SSD Intelka X25M G2 na tego "wiele szybszego i nowszego" Corsaira z kontrolerem sandforce.

Przez jakiś czas wszystko cacy i bez problemów.

Po jakimś czasie zacząłem miewać BSOD w windowsie 7 64bit. Winy szukałem w grubym podkręcaniu procka/ramów, ale cały czas obniżając ich wartości BSOD-y pojawiały się nadal.

Ponieważ zapisałem kilka ostatnich niebieskich ekraników, mogłem je przeanalizować aby ustalić przyczynę.

Okazało się, że problem leży wg.BSOD-a w najnowszym dodanym sprzęcie/ram/psu/cpu. Ponieważ wszystko cały czas skręcałem to zacząłem myśleć o przyczynie tzw "ostatnio dodanego sprzętu".

Po wejściu na stronę corsair i ich forum okazało się, że są tam dziesiątki jeśli nie setki uwag odnośnie BSOD, oraz znikających korsarzach.

Okazuje się, że jest to przyczyna firmware - 1.0, 1.1, oraz 1.1a (testowałem wszystkie i to samo) mają jakąś wadę, ale problem leży ponoć po stronie kontrolera sanforce. Są przypadki, że problem nie występuje odrazu, tylko po czasie (tak było u mnie).

Problem dokładnie wyglada tak, że w czasie IDLE (odejściu od kompa, zostawieniu go na jakiś czas lub jak u mnie - oglądaniu stron www) komp rzuca BSOD. Robi to nie w trakcie stresu, tylko jak praktycznie dysk się nudzi. Wiele osób pisało, że to od trybów zarządzania energią w windowsie, ale wyłączanie oszczędzania, hibernacji i innych rzeczy nie przynosi rezultatu. Wyłączanie funkcji TRIM także. Corsair tłumaczy się, że to tylko występuje na niektórych kompach - twierdzi, aby wgrywać najnowsze biosy i sterki intela do dysków. Po części jednak uznaje, że są takie przypadki, ale że to wina sandforce. Od bardzo długiego czasu nie ma na to poprawki (niby nad tym pracują), ale znowu tłumaczą się, że muszą wszystko dopracować, a nie wypuszczać co chwilę nowego softu, tak jak chcą tego ludzie (bo ponoć nowy soft od sandforce już jest, ale nikt nie wie czy to ten z wersji 1.1a, czy to nie ten), co śmieszne najnowszy soft ma kolejną wadę - błąd odczytu temperatur - pokazuje na tym dysku temperatury grubo ponad 60*C - cudnie po prostu (piękna poprawka).

 

Mój problem rozwiązałem w sposób następujący - Intel X-25M G2 wrócił do kompa zamiast Corsair F60, a F60 leży i zdycha czekając na nowy soft.

Od 2 dni zero BSOD, a podkręcanie wróciło na wysoki poziom.

Link to post
Share on other sites

Czyli na dysk systemowy jednak wyłącznie Intel? Poszukuje właśnie czegoś do 900zł i zastanawiam się czy brać jeden o większej pojemności czy 2*40GB w RAID0.. Może coś polecisz jako posiadacz dwóch rożnych modeli?

Link to post
Share on other sites

Jeśli SSD to polecam jeden a nie RAID, a jeśli producent to zaufany.

RAID z SSD to bajer ale szybki bajer, nie wiem czy to we wszystkich modelach, ale w RAID nie działa TRIM (zapełniane dyski zaczynają działać coraz wolniej - tak w skrócie).

Polecam Intelka 80GB - sprawdzony model, ale już nie za nowy, lub ewentualnie coś z OCZ - raczej zaufany producent i jeden z lepszych - szybkie poprawki softu.

Przed zakupem jednak warto poszperać w googlach lub forach producentów, czy nie ma z nimi "jaj".

Link to post
Share on other sites

Parafrazując... Nie ma to, jak zaufanie do doświadczonych producentów. Dziwić może jednak opieszałość Corsair w rozwiązaniu problemu. A może w ferworze walki o klienta po prostu coś schrzanili i wstyd się do tego przyznać? :oops:

Tak czy inaczej dzięki za ostrzeżenie. :D

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

ja zakupiłem jakieś 2 miechy temu OCZ VERTEX 2 40 i jestem zachwycony żadnych problemów śmiga aż miło zastanawiałem się nad intelem ale rozwiązał mój problem kumpel który kupił intela i po testowaniu tego dysku doszedłem do wniosku ze veretex szybszy znacznie i się nie pomyliłem z czystym sumieniem polecam :D

Link to post
Share on other sites

@kamyk155 skąd masz takie informacje? Nie spotkałem się z takę sytuacją. Mam "pod sobą" kilka konfiguracji złożonych z SSD macierzy i nie ma żadnych oznak braku funkcji TRIM!

@Arved. Sprawdzone "w praniu" w Teatrze Wybrzeże Gdańsk:

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=16286 RAID0.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Napisałem - nie we wszystkich modelach TRIMu nie ma w RAID.

Znając życie pewnie to można naprawić softem, ale to także zależy jakiego kontrolera używa dysk. Dla przykładu - mój Intelek nie miał trim w pierwszym sofcie - jak zaczęło się o tym głośno mówić, że np OCZ je ma - intelek zapodał sofcik i też ma.

Link to post
Share on other sites

@kamyk155 - jutro prawdopodobnie pojawia sie nowy firmware od Corsaira ktory rozwiazuje problem BSOD. Jak mozesz wypatruj go i zdaj relacje czy podzialal na bsod.

Zamowilem 2 corsairy ale wstrzymam sie 5 dni z odbiorem az ktos napisze tutaj lub na forum corsaira ze nowy firmware usuwa problem.

 

PS. Do aktualizacji firmware uzywales trybu IDE ? czy poszlo na AHCI ? Wlasnie boje sie ze po przelaczeniu z AHCI na IDE system w ogole nie wstanie (tak mi sie dzieje na talezowym)

 

PS2. jak patrze to OCZ agility 2 jest tylko 35zl drozszy i oferuje to samo, na necie sa info rowniez o bsodach, pytanie czy warto zamieniac Corsaira na OCZ skoro moze historia moze skonczyc sie tak samo (BSOD). No ale nic, poczekam do wyjscia firmware i zdecyduje czy anulowac zamowienie.

Link to post
Share on other sites

Pożyjemy zobaczymy - ogólnie nowy soft wgrywałem z ustawieniem AHCI w biosie.

A co do F40, że nie ma z nim problemów - ja też nie miałem przez hmmm miesiąć. Corsair zwala winę na biosy do płyt / sterowniki intela / kontroler sandforce oraz gryzienie się dysków ze sprzętem.

Na forum Corsair są ludziska, co nie mają problemów z serią F, ale są tacy, którzy z nerwów pytają, czy dyski można im oddać i chcą zwrotu kasy - odpowiedź - oczywiście że NIE.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...