Skocz do zawartości

Co to są te rdzenie obliczeniowe w APU od GPU?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez szatkus,

Recommended Posts

Co to są te rdzenie obliczeniowe w APU od GPU?

Jak popatrzy się na specyfikacje jakiej kolwiek karty graficznej dla komputera to nie ma tam czegoś takiego jak rdzenie. Z tego co mi było wiadomo GPU składa się z kilkunastu lub kilkuset jednostek które coś liczą. Ale to chyba są procesory strumieniowe, czy jakoś tak.

To są te rdzenie?

Jak tak. To jak z kilkunastu lub kilkuset zrobili 8, które są prawie tak wydajne jak najsłabsze karty, które mają dużo więcej takich jednostek?

Link to post
Share on other sites

http://www.cis.temple.edu/~giorgio/cis307/readings/CUDA-Memory.gif

 

 

rdzenie obliczeniowe

Pewnie chodzi Ci o bloki wykonawcze, które składają się na wątki(procesory strumieniowe). Powyżej przykład z Nvidii(CUDA). Dla Ciebie nie ma to znaczenia ile ma karta bloków wykonawczych czy tam multiprocesorów strumieniowych.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

 

To dalej nie odpowiada na moje pytanie. Jak oni liczą te rdzenie GPU? Tylko opisuje działanie technologi dzięki której zadania z CPU można wykonać na GPU.

 

 

http://www.cis.temple.edu/~giorgio/cis307/readings/CUDA-Memory.gif

 

 

Pewnie chodzi Ci o bloki wykonawcze, które składają się na wątki(procesory strumieniowe). Powyżej przykład z Nvidii(CUDA). Dla Ciebie nie ma to znaczenia ile ma karta bloków wykonawczych.

 

Chodzi mi co AMD uznaje z te rdzenie GPU w procesorach APU. Jest to kilka lub kilkanaście takich bloków?

 

Np procesor A10-7850K na stronie AMD ma

12 

(4 procesora + 8 karty graficznej)

Edytowane przez szymon1051
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie ma jakiejś ścisłej definicji rdzenia, więc marketingowcy wybierają co daje lepszy efekt. W tym wypadku chodzi im o CU (http://assets.hardwarezone.com/img/2012/01/GCN_CU_M.jpg). Zresztą według mnie to jest najtrafniejsze nazewnictwo, bo jedno CU działa jak rdzeń procesora, ale w tabelce ładniej wygląda 2816 niż 44. Wyobraź sobie gdyby przy procesorach obrali podobno strategię, miałbym wtedy 64-rdzeniowy procesor :P

 

Przy Kaveri podejrzewam, że chcieli podkreślić jakie to ich GPU jest "dojrzałe" obliczeniowo, heterogeniczne i w ogóle :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

AMD składa się z x rdzeni CPU i y rdzeni GPU. W nomenklaturze AMD rdzenie CPU i GPU są "równe" i można je wykorzystać do różnych celów. Aby ich nie rozdzielać na CPU i GPU nazwali je rdzenie obliczeniowe. Oto cała tajemnica.

 

Pomijając fakt że jest to troche chwyt marketingowy jest tu ziarno prawdy.

Link to post
Share on other sites

GPU jest to taki sam chip jak procesor.

Najlepsze karty mają 2x GPU na jednej płycie pcb.

 

Rożnica jest w środku. CPU ma rdzenie bo wykonuje zaawansowane operacje zmiennoprzecinkowe. To znaczy że dane pobrane z pamięci mogę kilka razy krążyć wewnątrz procesora zanim zostaną obliczone.

GPU ma jednoski strumieniowe o wyspecjalizowanych zadaniach lub ogólnego zastosowania realizujące tak zwane zadania potokowe

czyli dane zostają pobrane z pamięci, przechodzą przez GPU i otrzymujemy wynik, gdyż są to zadania bardzo proste lub obliczone przez wyspecjalizowane jednostki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...