Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, jestem przed kupnem SSD. Może to jakieś drobne bądź śmieszne rzeczy, ale wolę zapytać.

 

1. Doszły mnie słuchy, że czym mniej miejsca na ssd tym mniejsza jest jego wydajność (chciałem kupić 128gb, więc pewnie bym go zdołał zapełnić, a ile gry ważą nie zawsze mogę kontrolować). Tak więc dla opytmalnego działania dysku powinienem zostać jakieś 25GB wolnego miejsca?

 

2. Słyszałem też, że dyski ssd bywają 256gb bywają zazwyczaj szybsze od 128gb, jak to się ma do Crucial 128GB czy PLEXTOR M6S 128GB?

 

W sumie mógłbym dołożyć do ssd, który ma 256GB, ale nie wiem czy to ma sens.

Link to post
Share on other sites

Większy SSD ma zawsze sens. Większa powierzchnia, biorąc pod uwagę sposób zapisu na SSD, teoretycznie powinna wydłużyć żywotność napędu.

 

Co do punktu 1, to w odczytach prędkości są zbliżone, różnica w codziennych zastosowaniach widoczna jest dopiero przy zapisach.

 

Punkt 2, cóż, od razu kupowałem 256 GB. Ceny spadły. Za M5P płaciłem 900 zł rok temu, niedawno za model M6P zapłaciłem już "tylko" 600 zł.

 

Do danych i backupów nadal używam talerzowców.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hm... Z czego, co widzę jednym z najtańszych i najlepszych wybórów, jeśli chodzi o kupno ssd 256GB, jest Crucial mx100. Czy jest jeszcze coś lepszego za niską cene?

 

PS SSD będzie leciał do laptopa. Mam nadzieję, że wyższe temp. mu nie zaszkodzą, bo nawet taki HDD może w taki sposób jakoś pracować(A ssd są podobno bardziej odporne na wyższe temp.)...


@Edit: No cóż. Przemyślałem sprawę. Mam trochę więcej pieniędzy, zatem dołożę i kupię coś lepszego. Z tego SSD pewnie będę korzystał  dość długo, a więc więcej przestrzeni nie powinno zaszkodzić :). Czy Crucial mx100 256GB jest obecnie najtańszym i najbardziej opłacalnym wyborem z ssd o pojemności 256GB czy znajdzie się coś lepszego?

Edytowane przez TeNieznany
Link to post
Share on other sites

Z powodu temperatur czy czegoś innego? Bo w sumie ssd będzie przyjmował w tym laptopie trochę ciepła z CPU, wiec siłą rzeczy będzie mu cieplej niż np. w normalnym PC.

Chodzi mi oczywiście o mx 100 256GB.

Edytowane przez TeNieznany
Link to post
Share on other sites

Poszperaj trochę na forum. Sam zastanawiam się nad zakupem drugiego ssd (mam plextora m5p 128 gb) na instalki gier. Niektóre osoby skarżą się że mx100 znika z systemu i bluescreen. U innych użytkowników jest wszystko ok. Nie jest to spowodowane temperaturą, raczej firmwere. Wyszła niedawno aktualizacja u niektórych pomogła, u części nie (Ciapciak).   


Chyba wybiorę m6s

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poszperałem w internecie i tutaj na forum. Problemy praktycznie wynikały z jakiś niepoprawnych działań ze strony użytkownika, a tak poza tym nic nie ma specjalnego. Faktycznie ktoś pisał (gdzieś w komentarzu) o "fatal error", ale tego nie opisał, więc trudno się do tego jakkolwiek odnieść.

 

Nie zapomnijmy się też, że mx 100 cieszy się bardzooo dużą popularnością. Jeżeli byłyby problemy to ktoś by coś pisał. Dlatego zdecydowałem się kupić mx 100, chociażby ze względu więcej miejsca(sam fakt 256GB) = dłuższa żywotność (więcej miejsca na zapis). Toshiba Q series pro jest już zdecydowanie za droga.

 

Jeszcze jakieś pomysły/obiekcje/ostrzeżenia?

Ewentualnie @Alcedo1 mógłbyś podesłać link, który dotyczyłby tego, co napisałeś?

Edytowane przez TeNieznany
Link to post
Share on other sites

Tylko oddasz dysk na gwarancję i co napiszesz, dysk raz w miesiącu znika. Oni to sprawdzą na innej konfiguracji i u nich jest ok, a dwa nikt nie będzie na serwisie sprawdzał dysku przez 2 - 3 miesiące. A zobacz bx100 cena lepsza

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Może Crucial bx100 ma lepszą cenę, ale jakichkolwiek ocen praktycznie brak. Skąd mam wiedzieć, czy ten dysk nie ma innych problemów, bądź nawet tego samego?
 
Poszperałem i o mx100 znalazłem coś takiego:
 

Co do znikania dysku, to potwierdzam. Miałem to samo na początku. Nigdy na moich oczach. Zostawiałem pulpit, wychodziłem, wracałem, a postscreen pokazuje NO_BOOT_DEVICE. Dysku po wejsciu do BIOSu też nigdzie nie było. Pstryczek w listwie i dysk wracał. Kombinowałem z wtyczką SATA, zmieniałem gniazda, kabel zasilający i w końcu przestało, więc uznałem, że problem rozwiązany. Od pół roku spokój. Możliwe, że coś do rzezy ma hibernacja. Mogłem zapomnieć wyłączyć, a komp zawsze stał chwilę nieużywany, gdy dysk znikał. Innych problemów nie miałem, a w testach wydajność wychodzi lepiej niż innym ludziom, których screeny widziałem.

To wszystko na płycie z skopanymi napięciami. Wentylator raz miał 2000RPM, później 2700, napięcia na płycie różne, zawsze inne, więc może ten dysk nie lubi skoków napięć i zabezpieczenia go wyłączają.

i

 

Niby mi z systemu nie znika (choc to pewnie bardziej widoczne w laptopach i tam gdzie czesto korzysta sie z usypiania przez co dysk ma problemy z wybudzeniem)

 

Edytowane przez TeNieznany
Link to post
Share on other sites

Mam już plan. Przeniosę ważne dane na dysk D i całkowicie sformatuje dysk C. Co jakiś czas robię już format, więc dla mnie to chleb powszedni.

 

Potem tylko wystarczy już włożyć SSD, zrobić czystą instalacje i dograć sterowniki.

 

Taki plan chyba nie powinien sprawiać jakiś problemów?

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...