Skocz do zawartości

Odpowiednik rozdzielczości full hd 27" na 24"


Recommended Posts

Nietypowy problem. Mam monitor full hd 24" z plamką 0,27 i chciałbym na nim zasymulować taką rozdzielczość jaką miałbym na minotorze 27" z plamką 0,31. Z prostych obliczeń wyszło mi, że będzie to rozdziałka 1708:961 i wygląda to na 24" bardzo słabo. Czy takie przycięcie rozdzielczości ma sens? Mam możliwość podmiany mojego xb2483hsu na wersję 27 cali i zastanawiam się czy przy tej samej rozdzielczości full hd obraz nie będzie zdawać się rozmazany w stosunku do 24". Dzięki za pomoc 

Edytowane przez pawelk89
Link to post
Share on other sites

Obraz wygląda kiepsko w takiej rozdzielczości bo jest skalowany przez monitor do rozdzielczości matrycy, takie przeskalowanie zawsze wygląda fatalnie na LCD. To czy obraz będzie akceptowalny w FHD przy 27 calach zależy dużo od typu matrycy i osobistych referencji. Osobiście mam AMVA+ FHD 27 calowy i uważam że obraz jest bardzo dobry i nawet z bardzo bliska nie widać pojedynczych pikseli - obraz jest spójny i wyraźny. Gorzej z TN'ami które w moim odczuciu dają nieco "dziurawy" obraz i poszczególne piksele są dla mnie widoczne nawet z nieco większej odległości, dużo lepiej wygląda obraz na TN'a przy większej gęstości na cal.

Link to post
Share on other sites

Obraz wygląda kiepsko w takiej rozdzielczości bo jest skalowany przez monitor do rozdzielczości matrycy, takie przeskalowanie zawsze wygląda fatalnie na LCD. To czy obraz będzie akceptowalny w FHD przy 27 calach zależy dużo od typu matrycy i osobistych referencji. Osobiście mam AMVA+ FHD 27 calowy i uważam że obraz jest bardzo dobry i nawet z bardzo bliska nie widać pojedynczych pikseli - obraz jest spójny i wyraźny. Gorzej z TN'ami które w moim odczuciu dają nieco "dziurawy" obraz i poszczególne piksele są dla mnie widoczne nawet z nieco większej odległości, dużo lepiej wygląda obraz na TN'a przy większej gęstości na cal.

No tak, z tym przeskalowywaniem na full hd masz rację, no nic pozostaje mi tylko spróbować porównać w jakimś sklepie stacjonarnym monitory 24 i 27 przy full hd. Chociaż jak widze ostatnie tendencje producenci odchodza już od stosowania tej rozdziałki na monitorach większych od 24 więc coś jednak w tym musi być. Dzięki za pomoc. 

Link to post
Share on other sites

To Windows ma problemy ze skalowaniem, np. na MacOS każda rozdzielczość wygląda bardzo dobrze. 

Tutaj masz wielkość plamki dla różnych rozdzielczości: 
24" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.270mm
26" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.287mm
27" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.303mm
27" [16x9] panorama - 2560x1440, 0.233mm

Link to post
Share on other sites

lor3ddr8d nie myl dwóch zupełnie różnych pojęć - skalowanie rozdzielczości przez monitor a skalowanie interfejsu systemu to są zupełnie dwie różne rzeczy, a tu autor zasymulował inne ppi przez skalowanie obrazu przez monitor - a to zawsze da rozmazany obraz bo monitory LCD mają stałe i niezmienne ppi.

Edytowane przez randallandhopkirk
Link to post
Share on other sites

lor3ddr8d - Po pierwsze ten ekran ma wysokie ppi, po drugie bardzo małą przekątną. Spróbuj teraz zrobić to samo i podłącz do swojego maca monitor 30 cali FHD i przełączaj sobie rozdzielczości - gwarantuję że zobaczysz różnicę pomiędzy natywną rozdzielczością i innymi interpolowanymi. System operacyjny tu nie ma nic do rzeczy.

Edytowane przez randallandhopkirk
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...