Skocz do zawartości

Jak najlepiej rozmieścić wentylatory w obudowie


Recommended Posts

Witam, jestem posiadaczem obudowy Zalman Z9 PLUS i chciałbym jak najlepiej rozmieścić w niej wentylatory. Mam 4 wentylatory z czego jeden jest z przodu, który wciąga powietrze, drugi na górze, który wypuszcza, trzeci z tyłu który również wypuszcza i pozostaje mi jeden, którego nie wiem gdzie umiejscowić. Do wyboru mam dół obudowy lub tak jak w przypadku drugiego również na górze. 

 

http://i.imgur.com/4yGMEbh.jpg

Link to post
Share on other sites

http://obrazki.elektroda.pl/4208116800_1316333645_thumb.jpg

Ja bym polecał nie odchodzić od standardów. Jak chcesz możesz testować inne rozwiązania nikt nie zabroni.

Edytowane przez helfi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Krzys 13 - biorąc pod uwagę,że ciepłe powietrze samoczynnie przemieszcza się w górę to co chcesz jednym wyrzucać na zewnątrz ,a drugim obok wpychać z powrotem?

helfi - chyba nie odbiegam od standartów a kieruję się podstawowymi prawami fizyki...:)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie o to mi chodziło. W każdym bądź razie obrazek jest zgodny z tym co pisałeś ;]

 

Moim zdaniem wentylator powinien zająć miejsce na dole. Chyba, że Autor ma tam zamiar zainstalować dziwną płytę lub ATX odwrotnie.

Edytowane przez helfi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak w tej obudowie, akurat jest dośc przewiewna, ale 1:3, in:out jeśli chodzi o wiatraki powoduje, ze w obudowie tworzy się podciśnienie, czyli powietrze jest rzadsze, a co za tym idzie ma słabsze właściwości jeśli chodzi o odbieranie ciepła (np. z wszelakich radiatorów)..

 

Z drugiej strony wyraźna przewaga wiatraków wpychających, powoduje, że powietrze jest gęstsze, ale cyrkulacja powietrza w obudowie jest słabsza, bo powietrze ma gorsze możliwości "ucieczki", więc może się mieszać bardziej.

 

Generalnie wydaje mi się, że w domowych warunkach najlepiej nie tworzyć dużej dysproporcji między wiatrakami wciągającymi i wydmu****ącymi (jeśli już, to lepiej stworzyć lekkie nadciśnienie), przy zachowaniu ujednoliconego kierunku ruchu powietrza. Jako że ma ono takie właściwości, że przemieszcza się do góry, to taki kierunek jest zazwyczaj preferowany, a dokładnie po skosie do góry i do tyłu (ze względu na to, że wywiew tyłem jest naturalny dla powietrza wychodzącego z chłodzenia procesora).

 

Myślę, że ta teoria wyjaśnia, dlaczego producenci obudów praktycznie w 100% stosują fabryczny montaż wiatraków wciągających powietrze z przodu (ew. dodatkowe dół/bok) i wyciągających z tyłu i z góry. Nie jest to ich widzimisię, ale sprawy, które wynikają z fizyki. :)

 

 

EDIT: lol, ale cenzura. :D

Edytowane przez happyface
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...