Skocz do zawartości

Linux obok Windowsa 8 na ssd


Recommended Posts

Witam

Doszedłem do takiego etapu w moim życiu że jestem zmuszony zainstalować linuxa. Czy to dobrze, czy to źle-nie będę się kłócił, ale dużo nowych rzeczy do ogarnięcia.

Jutro najprawdopodobniej będę mieć dysk ssd w laptopie i zdecydowałem że przeinstaluję cały komputer żeby wszystko grało.

I tutaj rodzą się pytania. Instalować Windowsa na Linuxa czy na odwrót? Słyszałem że jakieś problemy mogą być z tą równoległą instalacją-dotychczas Linux siedział na wirtualnej maszynie i nie było z tym problemów.

Dodatkowo fajnie by było gdyby dało się powiedzmy te ~90GB przeznaczyć na Windowsa i resztę(?) na system Linux, a tę partycję na dane jakoś postawić na HDD ale nie mam pojęcia jak to zrobić.

 

Przepraszam jeśli pytania są banalne ale szukałem w "internetach" i niestety nadal do końca nie wiem jak to wszystko po kolei zrobić. Może ktoś ma podobne rozwiązanie u siebie i wszystko mu śmiga?

 

Z góry dzięki za pomoc!:)

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że z 30GB warto by przeznaczyć, ale mimo wszystko nie wiem czy nie lepiej system zainstalować na ssd a dane trzymać na hdd. W całym środowisku linuxowym jestem dosyć nowy-systemu potrzebuję do zabawy terminalem i jakiś kompilatorów ale nie wykluczam że się w nim trochę pobawię żeby się z całą ideą zaznajomić bo po informatyce nie ogarniać linuxa to wstyd  :D

Link to post
Share on other sites

Czyli myślisz żeby Windowsa na jakiś ~90GB a Ubuntu/Minta na ~20GB? I całego linuxa na ssd?

I przy okazji Ubuntu czy Mint uważasz że lepszy?

I to wszystko przy założeniu że nie zostawiam nic dla ssd-ka bo 840 pro w desktopie chciała z 10% mieć dla siebie... W lapku będzie siedziało coś pod m.2

Link to post
Share on other sites

Powinno starczyć. Skoro używałeś wirtualnej maszyny to powinieneś wiedzieć jak mało miejsca zajmuje linux. Ubuntu czy mint... Obie dystrybucje są bardzo przyjazne dla początkujących. Mają duże wsparcie na różnych forach. Jedyne co mogę powiedzieć, to że ja bym zaczął od Minta. Wielu początkujących bierze za pierwsze distro ubuntu, a później są wielkie rozczarowania i ogólna niechęć do linuxa. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...