Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, jakiś czas temu kupiłem dysk SSD Plextor M6S 128GB pod system, ale z braku czasu jeszcze go nie podłączałem i nie instalowałem. W zasadzie nie jestem pewien czy sobie poradzę z zadaniem.

 

Obecnie na dysku HDD mam 3 partycje:

1. systemowa

2. gry

3. filmy/zdjęcia

 

Chciałbym wyczyścić partycję systemową, bez czyszczenia pozostałych dwóch partycji, a system zainstalować na nowym SSD. Czy zwykła procedura formatowania i instalacji Windowsa zadziała prawidłowo czy trzeba coś pokombinować ?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Tak

 

Byłeś bardzo pomocny. Przestań spamować!

 

@sieniu, jeśli chcesz instalować od nowa system to po prostu go zainstaluj na tym SSD, tylko odłącz wcześniej inne dyski, by przypadkiem proces nie utworzył na którymś partycji rozruchowej, bo są przez to tylko problemy. Jak będzie wszystko OK, to podłącz HDD i sformatuj starą partycję systemową.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki.

 

Jeszcze takie pytanie. Czym się różni klonowanie dysku od postawienia świeżego systemu na SSD i zrobieniu back-upa z HDD ? Jest jakaś różnica ? Opłaca się tak robić ? Oszczędziło by to mnóstwo czasu związanego z ponowną instalacją wszystkich programów codziennego użytku.

Link to post
Share on other sites

Co do klonowania dysku czy partycji systemowych. Możesz użyc np. http://traxter-online.net/easeus-todo-backup-kompleksowy-sposob-na-kopiowanie-dyskow-i-partycji/

Tutorial jest do starszej wersji, najnowsze są w języku polskim.

 

Albo inny http://softonet.pl/AOMEI.Partition.Assistant.Standard.Edition,Partycje.i.dyski,113067.html Ma nawet specjalną funkcję migracja os do ssd. Czy ten program będzie lepszy ?.

 

Masz do wyboru i możesz spróbować

Edytowane przez golin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrobiłem wczoraj klonowanie dysku zgodnie z instrukcją http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Przeniesienie.systemu.z.HDD.na.SSD.czyli.jak.to.zrobic.sprawnie.i.bezpiecznie,226/2 ale chyba nie poszło to tak jak powinno. Komputer uruchamiał się tak samo długo mimo ustawionego SSD na boot. Po wypięciu HDD komputer w ogóle nie chciał się włączyć.

 

Chyba nie ma co się specjalnie bawić, zwłaszcza że w tym temacie jestem zielony. Dzisiaj zrobię format HDD i postawie świeży system na SSD.


Jeszcze takie pytanie odnośnie biosu. Ustawiam AHCI przed formatowaniem HDD i instalacją systemu na SSD czy już po ? Czy po wymianie płyty głównej będę musiał to znowu ustawiać i ponownie instalować system ?

 

Czym jest S.M.A.R.T. i czy powinienem włączyć tą opcję ?

Link to post
Share on other sites

A czy ma znaczenie który dysk podpinam pod który port SATA ? Czy np. dysk SSD jako systemowy nie powinien być podpięty pod SATA1 ?

 

Nie ma to żadnego znaczenia, chyba że masz kilka portów sata ii a kilka sata iii. Zawsze jest to podpisane i często w innym kolorze.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za pomoc.

 

Zrobiłem tak jak radził @@PaulG, z tym że po zainstalowaniu systemu na SSD zrobiłem back-up partycji systemowej z HDD na nową partycję systemową na SSD (jednak za dużo rzeczy miałem na tej partycji żeby tak po prostu ją sformatować). Jak się upewniłem że wszystko zostało ładne przeniesione to sformatowałem starą partycję systemową.

 

Teraz wszystko pozostało po staremu - wszystkie drivery na swoim miejscu, wszystkie programy odpowiednio skonfigurowane, ten sam burdel na pulpicie. Tylko wszystko jakby 10x szybsze :D

 

Jutro porobię testy do porównania.

 

Jeszcze jedna sprawa - najpóźniej za tydzień zamawiam nową płytę główną z nowym procesorem. I tu się zastanawiam czy po przeniesieniu dysków na nową płytę nie będzie trzeba znowu czegoś formatować/instalować ? Czytałem że po włączeniu AHCI czasami trzeba od nowa instalować system..

Link to post
Share on other sites

Z dużym prawdopodobieństwem potrzebna będzie nowa instalacja systemu. Próba uruchomienia systemu na innym sprzęcie, prawdopodobnie może dać efekt np. niebieski ekran smierci. A nawet jak się uda uruchomić i zainstralować nowe sterowniki z nowej płyty. To nie ma pewności co do stabilności systemu. Więc dla pewności lepiej chyba zrobić czystą instalację. A pozostałe partycje jeśli jest więcej jak systemowa nie powinny ulec uszkodzeniu. Ale w razie pomyłki, czy innych problemów i w końcowym efekcie zniknięcie wszystkich partycji. Jak masz stary dysk HDD, to na niego umieścisz dane, które od tego czasu przybyły. I jak podczas formatu partycji systemowej dysku SSD i czystej instalacji systemu, podłączony tylko dysk SSD na którym będziesz instalował system. Potem po udanej instalacji, konfiguracji systemu, aktywacji systemu. Podłączysz pozostałe dyski i dokonasz dalszego porządku według uznania. Są programy komercyjne jak z Paragona który daje możliwość przeniesienia systemu na inny komputer. Ale jak pisałem wyżej , może lepiej nie kombinować. I tak nie można wykluczyc innych problemów jak będzie nowa płyta z UEFI i system Windows 7. To założysz temat i może koledzy pomogą jakie dokonać ustawienia żeby instalacja ruszyła.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

Paragonem właśnie wczoraj przenosiłem partycję systemową z HDD na nowy SSD ze świeżym systemem. Back-up mam na dysku zewnętrznym więc nie będzie problemu jeśli konieczna będzie ponowna instalacja systemu.

 

Nowy sprzęt już zamówiłem, może będzie na jutro to zacznę się bawić :)

Link to post
Share on other sites
Z dużym prawdopodobieństwem potrzebna będzie nowa instalacja systemu. Próba uruchomienia systemu na innym sprzęcie, prawdopodobnie może dać efekt np. niebieski ekran smierci. A nawet jak się uda uruchomić i zainstralować nowe sterowniki z nowej płyty. To nie ma pewności co do stabilności systemu. Więc dla pewności lepiej chyba zrobić czystą instalację. A pozostałe partycje jeśli jest więcej jak systemowa nie powinny ulec uszkodzeniu. Ale w razie pomyłki, czy innych problemów i w końcowym efekcie zniknięcie wszystkich partycji. Jak masz stary dysk HDD, to na niego umieścisz dane, które od tego czasu przybyły. I jak podczas formatu partycji systemowej dysku SSD i czystej instalacji systemu, podłączony tylko dysk SSD na którym będziesz instalował system. Potem po udanej instalacji, konfiguracji systemu, aktywacji systemu. Podłączysz pozostałe dyski i dokonasz dalszego porządku według uznania. Są programy komercyjne jak z Paragona który daje możliwość przeniesienia systemu na inny komputer. Ale jak pisałem wyżej , może lepiej nie kombinować. I tak nie można wykluczyc innych problemów jak będzie nowa płyta z UEFI i system Windows 7. To założysz temat i może koledz pomogą jakie dokonać ustawienia żeby instalacja ruszyła.

Raczej przeciwnie, wszystko powinno być ok. Piszę powinno bo różnie to bywa, raz nie udało mi się przenieść windowsa vista do innego komputera.

W czwartek sklonowałem dysk ssd z laptopa z win 8.1 na dysk ssd w komputerze stacjonarnym. Wszystko działa idealnie, jedyne co musiałem potwierdzić na nowo to licencje windowsa i autocad

Dodatkowo sprawdziłem jak wygląda klonowanie systemu 8.1 z ssd 256gb na hdd 500gb i też wszystko działa.

Nie testowałem tylko przeniesienia z hdd na ssd, ale też powinno być wszystko ok pod warunkiem przygotowania systemu (w skrócie ahci, trim, hibernacja, prefetch, wirtualny ram, itd.)

 

Edytowane przez B00mer
Link to post
Share on other sites
Raczej przeciwnie, wszystko powinno być ok. Piszę powinno bo różnie to bywa, raz nie udało mi się przenieść windowsa vista do innego komputera.

Nie ma pewnośći przecież 100%, i sam przyznałeś że z Vistą się nie udało.  Ale spróbować można, chociaż niektórzy są za nową czystą instalacją, przy zmianie sprzętu.

 

 

 

W czwartek sklonowałem dysk ssd z laptopa z win 8.1 na dysk ssd w komputerze stacjonarnym. Wszystko działa idealnie,

Oba sprzęty były platformy z Intela czy AMD, czy jedne i drugie. No i z systemem Windows 8.1.

 

 

 

Nie testowałem tylko przeniesienia z hdd na ssd, ale też powinno być wszystko ok pod warunkiem przygotowania systemu (w skrócie ahci, trim, hibernacja, prefetch, wirtualny ram, itd.)

Autorowi akurat nie wypaliło przeniesienie systemu na inny dysk pomimo instrujkcji z linka z danym programem. I jak sam pisałeś

 

powinno bo różnie to bywa
Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

Mieszanka Intela i amd oraz nvidia i radeona. Oczywiście najlepiej postawić system od nowa, to najlepsze rozwiązanie i o to się nie będę spierał.

Ja z lenistwa zawsze ułatwiam sobie sprawę :-) i jeżeli by mi nie wyszło (jak autorowi) to w ostateczności instalowałbym od nowa, ale łatwo bym się nie poddał.

 

Edytowane przez B00mer
Link to post
Share on other sites

 

 

Autorowi akurat nie wypaliło przeniesienie systemu na inny dysk pomimo instrujkcji z linka z danym programem. I jak sam pisałeś

 

Nie wyszło gdy miałem podpięty HDD i SDD - klonowałem bezpośrednio z HDD na SDD. Możliwe, że po prostu coś źle zrobiłem. Natomiast metoda która u mnie zadziałała to backup partycji systemowej przy pomocy Paragona z HDD na dysk zewnętrzny -> format i instalacja systemu na dysku SSD z odpiętym HDD -> wgranie backupu z dysku zewnętrznego -> podpięcie HDD i format starej partycji systemowe.

 

W piątek przeniosłem się na nową płytę główną. Wszystko działało prawidłowo zaraz po włączeniu komputera, bez konieczności ponownej instalacji systemu.


SSD Benchmark: 

 

http://s15.postimg.org/5kaul8snf/ssd.png

  

Dobre wyniki?

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Cześć

 

Pomyślnie przeszedłem przenoszenie systemu z dysku 250 GB na ssd 250 GB przy pomocy ghosta. Zauważyłem bardzo duży przyrost wydajności, nawet na sata 2. Ale wyczytałem gdzieś w necie, że lepiej instalować system (windows 7) od nowa na ssd, niż przenosić wszystko z hdd. Nie znalazłem żadnych dancyh porównawczych, testów itp, żeby to potwierdzić. Co o tym wiecie lub co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...