Skocz do zawartości

GTX 560Ti + Gelid Icy Vision strasznie się nagrzewa


Recommended Posts

Cześć.

Zacznę od podania pełnej konfiguracji:
i3 3220
MSI B75MA-P45
4GB RAM 1600
Crucial MX 100 256GB 
Neotec Maximus 440W


Mam problem z GTX'em 560Ti. Na standardowych taktowaniach (karta od Gigabyte, czyli 900\1800) w 3dmarku wywala sterowniki (sterownik przestał działać, ale odzyskał sprawność) i temperatury sięgają 99*. W Stone Giant bez zmiany taktowania karta również okropnie się grzeje i komputer się wyłącza.
Sprawdzałem też w Furmarku (po uświadomieniu jaki mam zasilacz zaprzestałem tej zabawy :-D)- kilka sekund i reset.
Co ciekawe, w spoczynku karta ma 26-27*.

Po obniżeniu taktowań karta przechodzi 3dmark bez wywalania sterowników, ale temperatury i tak sięgają 96-97*.

Co do zasilacza- zawiozłem ją do serwisu komputerowego, powiedziałem im co i jak, że nie mam porządnego zasilacza i że chciałbym, żeby ją sprawdzili. Wróciłem po kartę kilka godzin później, a oni powiedzieli mi to, co już wiedziałem- w 3dmarku karta wywala sterowniki, a w furmarku wystarczy kilka sekund i następuje reset..

Co może być nie tak ? Co zrobić, żeby to naprawić ?
Ogólnie sprawa jest taka, że chcę mniej prądożerną kartę i tą chcę sprzedać, ale chciałem ją najpierw doprowadzić do stanu używalności. I tutaj pytanie- jeśli chciałbym ją sprzedać w takim stanie, ile mógłbym za nią wziąć ? Może ktoś by ją sobie naprawił ? Zwłaszcza, że jest to karta z chłodzeniem Gelida.

Zainstalowałem Wiedźmina 2, ale nie miałem kiedy go załączyć, więc jak jutro będę w domu, to sprawdzę jak wygladają temperatury podczas grania. Ściągne jeszcze demo jakiegoś Crysisa, czy coś : )


Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Pastę wymieniłem (najzwyklejszy thermal grease 1 od AAB). Nigdy jeszcze nie montowalem chłodzenia na GPU, ale patrzyłem na instrukcje i dla pewności na filmiki instruktażowe i wydaje mi się, że błędu nigdzie nie popełniłem i że chłodzenie dobrze dolega.

Link to post
Share on other sites

A masz od tego stockowy cooler? spróbuj założyć to chłodzenie i jakie będą temperatury, nawet na oryginalnym te karty nie miały takich temperatur. Bo może rzeczywiście z tym gelidem jest jakiś problem.

Przede wszystkim nawet nie powiedziałeś od kiedy występuje problem, bo przecież nie od zawsze, czy jak zmieniłeś chłodzenie czy kiedy. Możliwe że ihs na rdzeniu się odkształcił od ciężkiego, niepoprawnie zamontowanego, nierównomiernie dokręconego chłodzenia.

 

Swoją drogą, przypomina mi się to ciągłe polecanie kupna tych kart Fermi jako "upgrade" które bardziej prędzej niż później się wykrzaczą, ja bym jednak podziękował za takie rady.

Edytowane przez sixtyone
Link to post
Share on other sites

sprawdź czy radiator jest ciepły kiedy testujesz kartę, jeśli nie to sprawdź ponownie czy oby na pewno dobrze założony jest(rozkręć cały jeszcze raz) zobacz czy pasta się rozłożyła, jeżeli karta ma takie temperatury w spoczynku to raczej tu leży problem

Edytowane przez mesiuskate
Link to post
Share on other sites

Pasty na pewno nie jest za dużo, bo ledwo co mi jej starczyło (końcówka tubki).

Karta została okazyjnie kupiona razem z procesorem, płytą i innymi częściami, chłodzenia od Gigabyte nie było, a i poprzedni właściciel go nie miał. Chłodzenie było zamontowane na 3 srubkach montażowych, ale znalazłem i dodałem czwartą z domowych zasobów.

Chyba poswiece te parę złotych, kupię pastę i zamontuje chłodzenie nagrywajac to co robię, żeby wyeliminować błędy.

 

Jest jeszcze taka sprawa, że nie ma radiatorkow na pamięciach. To może być powodem?

 

@Mesiuskate

Sprawdzę to dzisiaj.

 

@dam111111

To możliwe? Czytałem o Gelidzie i piszą, że jeśli się nie podlaczy przez przejściówkę to wentylatory chodzą na 100%.

Link to post
Share on other sites

Pasty na pewno nie jest za dużo, bo ledwo co mi jej starczyło (końcówka tubki).

Karta została okazyjnie kupiona razem z procesorem, płytą i innymi częściami, chłodzenia od Gigabyte nie było, a i poprzedni właściciel go nie miał. Chłodzenie było zamontowane na 3 srubkach montażowych, ale znalazłem i dodałem czwartą z domowych zasobów.

 

Fermi mają metalową czapkę, ihs na rdzeniu. Jeżeli takie ciężkie chłodzenie było na niej przez tyle czasu na 3 śrubkach, to na pewno źle dolegało i możliwe że ihs na rdzeniu uległ odkształceniu. Jeżeli tak się stało, to co byś nie zrobił już dolegać poprawnie nigdy nie będzie.

Edytowane przez sixtyone
Link to post
Share on other sites

Wynik z 3dmarka:
http://www.3dmark.com/3dm11/9533614

Tutaj zdjęcie, na którym widać jak zamontowane było chłodzenie, gdy karta dotarła do mnie (1 część zamiast na śrubce, "trzymała się" na ułamanej opasce zaciskowej):
http://i.imgur.com/YM2uowo.jpg

Otworzyłem bok obudowy (SPC S20) i max temperatura to 85-86*. Dalej za dużo, ale to jednak kilkanaście stopni mniej. Zwłaszcza, że jest to na standardowy ustawieniach (900\2004). Karta spokojnie przeszła 3dmarka (wynik wyżej) na tych fabrycznych ustawieniach. Nie było żadnych błędów.

Co do radiatora, sprawdzałem i trochę się nagrzewa, ale nie nazwałbym go ciepłym.

Co do obrotów.. głupia sprawa, ale nie wiem jak to dokładnie sprawdzić. Niby w MSI Afterburner Fan Speed rośnie pod obciążeniem, ale głośność chłodzenia wzrasta głównie przez to, że coś zaczyna wydawać jakiś dziwny dźwięk. Postaram się to uchwycić na jakimś nagraniu i wrzucić. Poza tym dziwnym dźwiękiem nie słychać jakiejś większej różnicy.

#edit
Zostawiłem na chwilę załączone w tle Stone Giant, zerknąłem tam po paru minutach przeglądania internetu i karta miała 91* i po chwili wywaliło błąd, że "sterownik przestał działać, ale odzyskał sprawność". Wyłączyłem program, chciałem o tym napisać na forum (jak teraz) i komputer się wyłączył.

Zaraz załączę Wiedźmina 2 i dam znać jak tam wyglądają temperatury.

#edit2
Wiedźmin 2 sprawdzony. Ustawienia wysokie (nie grzebałem w zaawansowanych). Już przy samych filmikach na początku karta zaczyna się grzać, by w końcu osiągnąć blisko 90*. Filmiki się skończyły, wyszedłem Geraltem z namiotu, karta coraz cieplejsza (90*+). Przeszedłem się trochę, mignął mi obraz, dźwięk się stracił, a karta dalej 90*+ (94-95). Stwierdziłem, że nie ma co dalej sprawdzać i wyłączyłem.
 

Edytowane przez Creidd
Link to post
Share on other sites

Jutro rano będę w domu, to tak zrobię. Tylko czy to coś da w przypadku chłodzenia Gelida, który przy braku przejściówki nie oferuje możliwości regulacji ?


#edit
Ustawiłem wentylatory na sztywno na 100% i w 3dmarku max temp. osiągnięta przez GPU, to 77*. Żadnego wywalania sterowników.
Potem załączyłem Stone Gianta. Musiałem odejść od komputera i jak wróciłem, to okazało się, że był reset.

Z ciekawości odpaliłem też Wiedźmina 2 na tych 100% (fullhd, ustawienia wysokie) i karta osiągała max 80kilka stopni. Tutaj też 0 błędów, spokojnie można było grać.

Wszystko to na standardowych ustawieniach 900\2004.

Edytowane przez Creidd
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...