Skocz do zawartości

Dostęp do udostępnionych plików w LAN z Internetu?


Recommended Posts

Witam. Mam w domu router ADSL, który daje mi dostęp do Internetu, a w sieci lokalnej komputery z Windowsem i tablety na Androidzie. Na komputerze z Windows 7 włączyłem udostępnianie, zaznaczyłem opcję aby dostęp miała każda osoba bez podawania loginu/hasła do konta z komputera na którym udostępniam pliki, a dla folderu który chcę udostępnić nadałem uprawnienia dla "Wszyscy" na "odczyt", aby dostępne były nie tylko w grupie roboczej Windows, ale także np. z Androida. I wszystko działa - na Androidzie przez dowolny menadżer plików z obsługa Sieci wchodzę w LAN, wyszukuję swój komputer, i bez logowania mogę w niego wejść i przeglądać udostępnioną zawartość.

Ale... zastanawiam się, czy osoba spoza sieci lokalnej LAN (z Internetu - za routerem) też mogła by dobrać się do tych udostępnionych plików, znając np. adres IP WAN z mojego routera? Co prawda udostępniam swoim domownikom jedynie multimedia, bez wrażliwych danych, ale jednak zastanowiła mnie ta kwestia.

Pozdrawiam,
Feliks

Link to post
Share on other sites

Lepiej nie udostępniać multimediów nikomu z poza własnego domu(filmy, muzyka). Co chcesz zapłacić za publikowanie nagrań bez zezwolenia i praw do tym treści. W sieci domowej możesz jak najbardziej robić co tylko chcesz ale udostępnianie tych danych na zewnątrz może wiązać się z ryzykiem. Udostępnianie lepiej zrobić na hasło. Nawet gdyby, ktoś Ci się włamał do sieci nie będzie miał dostępu do zawartości.   

Link to post
Share on other sites

Ja właśnie nie chcę udostępniać poza LAN (dom), dlatego pytam, czy w obecnej konfiguracji ktoś z Internetu będzie mieć dostęp. A nie chciałem zakładać specjalnie hasła na konto użytkownika w Windowsie, tylko po to by przy udostępnianiu móc go wymagać.

 

Wydaje mi się, że jest tak jak pisał qwerty1997 - za pomocą mojego zewnętrznego/publicznego adresu winien zgłosić się router, bo to on te adres posiada, a aby dostać się dalej, do komputerów za routerem (w sieci LAN) trzeba by przekierować na routerze porty do danych członków sieci LAN. Ale wolałem się upewnić.

Edytowane przez feliks314
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...