Skocz do zawartości

Throttling - jak to konfigurować!


Recommended Posts

Witam!

 

Mam Laptop Dell Inspirion 5537. Mam problem z Throttlingiem. Laptop znacznie obniża taktowanie porcesora do ok. 1.7ghz, gdy temperatura przekroczy 70*C pod obciążeniem. Sprawdzałem temperatury kilkoma programami diagnostycznymi grając np. w Armę 3. Maksymalną temperarutę procesora pod czas 2-ch godzin grania program zanotował dokładnie 75*C. Sprawa jest o tyle irytująca, że powoduje to cykliczne i znacze skoki FPS: z ok. 30 do ok. 15 i znów na 30 (Multi KOTH).  W spoczynku po wyłączeniu gry jest ok 50-55*C, po 10 minutach 45*C - taktowanie pozostaje na poziomie 2.7ghz. (Maksymalne taktowanie to 3ghz)

 

Czy jest jakakolwiek możliwość bezpiecznego zmodyfikowania tego, żeby nieco podnieść próg tolerancji?

 

Dzięki!

Edytowane przez Ziental
Link to post
Share on other sites

Tak Haswell, i7-4500U

 

Wcześniej nie przejmowałem się tym wcale, ale Arma jest wymagająca w kwestii procesora. Spróbuję to ustawić w ThrottleStop. Jako, że jest to niebezpieczne, czy ktos mógłby napisać co i jak?

 

Dzięki!

 

 

Edytowane przez jacekgothic
Link to post
Share on other sites

Bez paniki. ;) Procesory mają wbudowane zabezpieczenia termiczne, których nie da się kontrolować programowo. ThrottleStop tylko pozwoli na utrzymanie zegara na mniej-więcej stałym poziomie i wyeliminować skoki taktowania.

Link to post
Share on other sites

Tak to u mnie wygląda:

 

http://wstaw.org/m/2015/02/27/Beztytu%C5%82u_1.jpg

 

Co powinienem tu zmienić, ustawić?

 

 

EDIT:

 

OK. Po paru ciężkich godzinach zabawy udało mi się ustabilizować turbo bost na 2400mhz. Throttling już nie wystepuje. Wcześniej skakał to na 3000 to na 1700 jak głupi co 10 sekund.

 

Teraz trzeba będzie zainwestowac w porządną podkładkę chłodzacą. Dziś kupiłem tę podkładkę: http://www.euro.com.pl/akcesoria-do-laptopow/targus-awe55eu.bhtml?from=pla&gclid=CIGN4ZWtg8QCFeHhcgodkA8AaQ&gclsrc=aw.ds

Jednak mam z nią spory problem. Położenie wentylatorów totalnie nie pokrywa się z kratką chłodnicy laptopa. Podkładka po prostu nie daje żadnej poprawy. Jaką wydajną podkładkę polecacie? Nie ważna jest cisza, cena tak do 250zł. Ważna jest MAX. wydajność tak, żeby wpompowywała strumień powietrza zmuszający do trzymania laptopa obiema rękami i nogami, żeby nie odleciał. :)

 

DZIĘKI!


EDIT2:

 

Zakupiłem drugą podkładkę, tym razem modecom silent fan mc-cf 15. Po przeprowadzeniu kilku testów i zagraniu dłużej w Armę stwierdzam, że podkładka zdaje egzamin, czego zupełnie nie mogłem powiedzieć o podkładce Targusa. Niestety jej 5 wentylatorów chałasuje i to całkiem nieźle, nawet coś lekko chrobocze, głównie zaraz po uruchomieniu. Jednak dzięki niej podniosłem max taktowanie Power Boost do 2700mhz za pomocą ThrottleStop i nie stwierdzam już trottingu poza sporadycznymi przypadkami. Temp. procka przeważnie utrzymuje się w okolicach 65-70*C pod maksymalnym obciążeniem

 

Czy znacie więc jakiś sposób na podnikesienie tolerancji, tak aby obniżanie taktowania (a nie jest to ani trochę płynne, lecz gwałtowny drop) rozpoczynało się dopiero od 80*C?

 

Nie wiem co za pajac/kretyn wymyślił, żeby przy 70*C+ zbijać taktowanie prawie o połowę (tzn. wyłączać boosta) zamiast robić to małymi kroczkami.

Edytowane przez Ziental
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...