Skocz do zawartości

Jaki procek i płyta główna w przystępnej cenie (do tego co już mam)


Recommended Posts

Cześć Wam :) w RAMowym dziale wyjaśniło się, iż nadszedł dla mnie czas zakupu nowej płyty głównej i procka. Niestety nie dysponuję wielkimi finansami, najbardziej chciałabym się zamknąć w 500-800 zł.

 

Bebechy obecne mojego kompa rysują się tak:

Zasilacz: Feel 400

Płyta główna: dfi lanparty BI P43 - T34

Procesor: Intel 2,2 GHz Core2Duo

Ram: Kingston 2x2Gb DDR3

Grafika: MSI GeForce GTX 650 1GB DDR5 PCI-E

Dysk systemowy: MAXTOR 160 Gb (uwaga! 11 letni ;) )

Dysk: Western Digital 500 Gb

System: Win 7 64-bit

Monitor: EIZO Foris F2434

 

W ostatnim czasie do puli mojego zestawu komputerowego dołączył dysk SSD 120 GB,  kość HyperX DDR3 4GB 1600MHz CL10 FURY i szukam teraz odpowiedniej płyty głównej i procesora, dzięki którym mój sprzęt będzie wydajny i popracuje następne kilka lat :)

 

Planuję pozbyć się dysku Maxtora, system postawić na nowym SSD, pozbyć się starych kości i dołożyć drugą HyperX.  Chciałabym zapytać, jakie płyty i procki polecacie, najlepiej, żeby udało się zamknąć w kwocie do 800 zł. Na razie wyszukałam sobie taki set:

 

płyta: http://www.msi.com/product/mb/Z87-G45-GAMING.html#hero-overview

proc: Procesor Intel G3258, socket LGA1150, 64bit, 3.2 GHz, 53W, cache 3MB

z możliwą podmianą na i5 w przyszłości. Co myślicie?

Edytowane przez TaRuda
Link to post
Share on other sites

zasilacz w pierwszej kolejności, twój jest na czarnej liście

Mam go od czterech lat i nigdy nie sprawiał mi żadnych problemów, może przy nadmiarze gotówki zastanowię się nad innym.

 

Proszę o porady dotyczące płyty głównej i procesora, ponieważ to w tej chwili jest mój największy problem :)

Link to post
Share on other sites

Raczej nikt Ci nie doradzi proca i mobo do tego zasilacza. To, że chodzi 4 lata to ok. Sprawdzał go? badałczy trzyma napięcia? Wydasz kobito 800 zeta, a to zasilaczopodobne coś może puścić Ci kompa z dymem na 2 dzień... warto?

 

/e poprawione :)

Edytowane przez dadulek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zanim będziecie mi tu chłopwać, to zwróćcie proszę w końcu uwagę, że jestem babą.

 

Trzyma napięcia, nie grzeje się i nic złego się z nim nie dzieje. Myślę, że na rozmowy o zasilaczu mogę założyć osobny topic w dziale na to odpowiednim. Wydawało mi się, że to dział od motherboardów i proców, i że to odpowiednie miejsce na poszukiwanie odpowiedzi w tym temacie.

 

Przecież jeszcze tych nowych komponentów nie wpycham do kompa i nie odpalam, tylko szukam sobie alternatyw dla tego co już mam. Wolę kupować po jednej rzeczy w miesiacu, żeby za kila miesięcy złożyć sobie w miarę porządny sprzęt, niż od razu brać kredyt i wymieniać całego kompa, bo mi tu plujecie jadem, że zasilacz z czarnej listy zniszczy wszechświat ;>

 

Czy mogę liczyć na to, że pomoże mi ktoś w temacie wyboru płyty i proca?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

napisz do czego ma być w przyszłości ten piec

 

i o to chodzi. Jak przeznaczenie głównie internet + sporadycznie gierki to wystarczy najtańsze mobo m-ATX i pentak za łączną kwotę ~350-380zł. Jeśli jednak lubisz pogierczyć w nowsze tytuły to oczywiście trzeba mieć na uwadze późniejszą inwestycję w i5 i kupić nieco lepszą płytę. I tu oczywiście nasuwa się kolejne pytanie: czy będziesz się bawiła w OC? Bez tych informacji ciężko wybrać odpowiednie komponenty.

 

A co do zasilacza: na dniach kumplowi skopcił się praktycznie cały komp (płyta, RAM, grafika, nawet podpięty modem 3g pod USB....). A z jakiego powodu? Ano z takiego że oszczędzał na zasilaczu i "pracował" na Tracerze od 3 lat i było dobrze...

Link to post
Share on other sites

Ale zasilacz na prawdę warto zmienić. 

Takie wyroby zasilaczopodobne nie są bezpieczne, dajmy na to że będziesz chcaiła podkręcić procka i grafę dla większej wydajności.


A więc tak jak już kupować to Msi Z97-G43 + G3258.


http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-g43-intel-z97-4xddr3-vga-gblan-atx-z97-g43-640728/

Edytowane przez Mirinda
Link to post
Share on other sites

No, dziękuję Panowie! W końcu posypały się jakieś rady :)

 

może zamiast psioczyć jacy jesteśmy be to napisz do czego ma być w przyszłości ten piec

Muszę trochę popsioczyć, bo byście mnie zakrzyczeli ;] generalnie luz, mam nadzieję, że nikt się nie obraził!

Głównie korzystam z komputera do obróbki dużych plików graficznych w PSie i dużych ilości zdjęć na raz w Lightroomie. Od czasu do czasu grafika wektorowa, trochę gier (ale głównie Skyrim :rotfl:, nie nastawiam się na to, że muszę mieć maszynę która śmiga 60FPS na najnowszych grach). Sporadycznie SolidWorks i Rhino, ale głównie do modelowania, nie do renderowania.

 

i o to chodzi. Jak przeznaczenie głównie internet + sporadycznie gierki to wystarczy najtańsze mobo m-ATX i pentak za łączną kwotę ~350-380zł. Jeśli jednak lubisz pogierczyć w nowsze tytuły to oczywiście trzeba mieć na uwadze późniejszą inwestycję w i5 i kupić nieco lepszą płytę. I tu oczywiście nasuwa się kolejne pytanie: czy będziesz się bawiła w OC? Bez tych informacji ciężko wybrać odpowiednie komponenty.

Tak jak pisałam, nie zależy mi aż tak na grach, ale chciałabym, żeby zakupiona płyta była na tyle "nowa", żeby za kilka lat można było znów wymienić proca i żeby wszystko śmigało w miarę aktualnych wymogów.

 

W OC nigdy się nie bawiłam, ale jeżeli to ma pomóc uzyskać dużo lepszą wydajność, to czemu nie.

 

Moim głównym problemem w tej chwili jest to, że Photoshop mi straaaaasznie zwalnia przy niektórych działaniach. No i że nie mam do czego podpiąć nowego ramu :P

 

 

Ale zasilacz na prawdę warto zmienić. 

Takie wyroby zasilaczopodobne nie są bezpieczne, dajmy na to że będziesz chcaiła podkręcić procka i grafę dla większej wydajności.


A więc tak jak już kupować to Msi Z97-G43 + G3258.


http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-g43-intel-z97-4xddr3-vga-gblan-atx-z97-g43-640728/

Co do zasilacza, to sprawa jest oczywiście otwarta.

Tę płytę już oglądałam, też mnie interesowała <cena atrakcyjna!>, ale na allegro w tej samej cenie można kupić tę, którą podałam. A nie wiem czy różnica z97 a z87 będzie dla mnie odczuwalna, bo i tak tego do końca nie ogarniam.

Link to post
Share on other sites

 

 

W OC nigdy się nie bawiłam, ale jeżeli to ma pomóc uzyskać dużo lepszą wydajność, to czemu nie.
G3258 jest stworzony do podkręcania.

 

 

 

A nie wiem czy różnica z97 a z87 będzie dla mnie odczuwalna, bo i tak tego do końca nie ogarniam.
 Lepiej idź w Z97 które podałem za np. 3 lata wsadzisz sobie i5 broadwell i podkręcisz :)  
Link to post
Share on other sites

Zasilacz będę wybierać, jak już będzie zdecydowane, co będzie w środku. Nie wiem czy w przyszłości nie będę potrzebować rozbudowy grafiki, dlatego dobrze by było, gdyby płyta miała taką możliwość.

 

Czyli z konkretnych płyt na razie poleciliście Msi Z97-G43. A mógłby ktoś się wypowiedzieć na temat płyty, którą sobie wynalazłam?

 

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

To co masz jest okej i nie warto wykładać takich pieniędzy. Jedyna opcja to co radzą wyżej czyli wymiana całej platformy mobo cpu ram. Grafika jest spoko, a mały tani ssd na system też da wszystkiemu kopa :) No i ten zasilacz zabrał do nieba mojego asusa p5n-e. Wymień go, to cichy morderca.

 

Edytowane przez atomowy
Link to post
Share on other sites

Zaproponuje coś takiego:

GA-B85M-D3H dlaczego ta? Ma więcej slotów na pamięć niż H81 oraz jest tańsza od Z97, moim zdaniem wystarczy w zupełności teraz, a chipset w przyszłości pozwala na włożenie i5 lub i7. Nie napisałaś jaką masz obudowę więc dlatego mATX.

Zasilacz, mam taki od jakiegoś czasu, nie sprawia żadnych problemów, wystarczający zapas mocy i dzięki temu że ma modularne okablowanie to pozwala zachować porządek w obudowie.

 

Razem 550 zł, zostaje mało na procesor ale warto poszukać i3 za jakieś 300 zł, 4130 to bardzo popularne procesory w biurowych komputerach Dell'a i widziałem że na pewnym portalu aukcyjnym było kilka sztuk takiego pochodzenia. Szczególnie 4 wątki przydadzą się w Lightroom'ie który umie wykorzystać wielowątkowość przy dużej ilości materiału do obróbki. W PS dopiero od wersji 5 jest zauważalna różnica.

 

Wspomnijmy też że do proponowanego Pentiuma G3258 i opcji ostrego kręcenia trzeba mieć dobrze wentylowaną obudowę i wydajne chłodzenie, co podnosi koszty.

To co zostało zaproponowane: płyta + procesor + pierwszy lepszy schładzacz + zasilacz + jakaś pasta na CPU i mamy okrągłe 1000 zł, a dalej jesteśmy na 2 rdzeniach.

Edytowane przez kamper
Link to post
Share on other sites

Tu prosta sprawa, jak chcesz w przyszłości kupic i5 z możliwościa podkręcania to np MSI z97-G43, jak nie to B85-G43 :)

 

Co do zasilania to do i3/i5 non-K wystarczy markowe 430-450W, do podkręcania i5 warto brać coś 500-550W.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podsumowując:

 

i3 4130

SSD 128 Gb, WD 1Tb Sata3

2x HyperX Fury 4Gb

MSI Geforce 650GTX

 

wykorzystanie głównie do Lightrooma i Photoshopa + czasem do gier typu Skyrim :). W przyszłości będę chciała dołożyć ramu i możliwe, że drugą grafikę. Co wybrać?

 

zaproponowaliście mi płyty:

MSI B85-G43 - 300 zł
244x305mm, ATX, 4sloty DDR3 max 64 GB, do 1600 MHz DualChannel, łączenie grafiki na CrossFire

  • 1x PCI Express 2.0 x16 (x4)
  • 1x PCI Express 3.0 x16
  • 2x PCI Express 2.0 x1
  • 3x PCI
  • 2x SATA II
  • 4x SATA III
  • ATX 24P
  • ATX12V 8P
  • 2x USB 3.0
  • 6x USB 2.0

Msi Z97-G43 - 400 zł

244x305mm, ATX, 4sloty DDR3 max 32 GB, do 3000 MHz DualChannel, łączenie grafiki na CrossFireX

  • 1x PCI Express 2.0 x16
  • 1x PCI Express 3.0 x16
  • 2x PCI Express 2.0 x1
  • 3x PCI
  • 6x SATA III
  • ATX 24P
  • ATX12V 8P
  • 2x USB 2.0
  • 4x USB 3.0

 

MSI H81-P33 -200 zł

214x305mm, ATX, 2sloty DDR3 max 16 GB, do 1600 MHz DualChannel, brak łączenia kart

  • 1x PCI Express 2.0 x16
  • 2x PCI Express x1
  • 3x PCI
  • 2x SATA II
  • 2x SATA III
  • ATX 24P
  • ATX12V 8P
  • 2x USB 3.0
  • 4x USB 2.0

 

Gigabyte GA-B85M-D3H - 300 zł

225x305mm, ATX, 4 sloty DDR3 max 32 GB, do 1600 MHz DualChannel, łączenie kart na CrossFire

  • 1x PCI Express 3.0 x16
  • 1x PCI Express x16 (x4)
  • 2x PCI
  • 2x PCI Express 2.0 x1
  • 2x SATA II
  • 4x SATA III
  • ATX 24P
  • ATX12V 8P
  • 2x USB 3.0
  • 4x USB 2.0

 

ja sama sobie proponowałam MSI Z87-G45 za 400 zł

244x305mm, ATX, 4sloty DDR3 max 32 GB, do 3000 MHz DualChannel, łączenie kart graficznych na Quad-GPU CrossFireX, Quad-GPU SLI

  • 3x PCI Express 3.0 x16
  • 4x PCI Express 2.0 x1
  • 6x SATA III
  • ATX 24P
  • ATX12V 8P
  • 2x USB 2.0
  • 4x USB 3.0

 

 

Link to post
Share on other sites

Tutaj wybór jest prosty. W przyszłości chcesz zmienić procesor na jakiś z "K" bierzesz z97, będziesz siedzieć na procu bez K bierzesz B85.

 

Do profesjonalnej "zabawy" w programy graficzne im lepszy procek tym lepiej. Dlatego tą i3 potraktowałbym jako rozwiązanie tymczasowe i potem przesiadał się na i7 z odblokowanym mnożnikiem (czyli brał z97-g43) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No chciałabym, żeby płyta mi następne 5 lat posłużyła. Tylko 100 zł różnicy jest między tymi płytami,a  Z97 rozwija możliwości na przyszłość. Chyba dołożę tę stówę.

 

Dzięki za pomoc :)

 

To jeszcze pytanko dodatkowe. Jaki zasilacz, z kategorii niedrogich i bezpiecznych :)

 

//edit: @dadulek, nie drogich wyszło z rozpędu, bo chciałam napisać niezbyt drogich, ale później stwierdziłam, że to zbyt szerokie pojęcie :P

Edytowane przez TaRuda
ortografia :)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...