Skocz do zawartości

Problem z przegrzewaniem Y580


Recommended Posts

Witam!

Jestem szczęśliwym posiadaczem laptopa Lenovo Y580 i generalnie jestem mega zadowolony ale ostatnio zaczął lekko świrować. Przy graniu w bardziej wymagające gry strasznie się nagrzewa i przez to wyraźnie spada jego wydajność. W tym przypadku mówię akurat o graniu w Fifę 15. Faktycznie, gra ma spore wymagania ale pamiętam jak świeżo po premierze grałem na ustawieniach High i jedyne co ograniczałem to wygładzanie krawędzi - obecnie Low, ograniczenie klatek, brak wygładzania krawędzi.. a laptop i tak po 2 meczach wysiądzie i zacznie klatkować przez co gra jest zupełnie niegrywalna. Dodam że używam podkładki chłodzącej bo bez niej to może 10 minut w miarę komfortowo bym mógł się nim pobawić. Używam lapka oczywiście pod zasilaniem, Lenovo Management na dynamiczną grafikę Lenovo. Nie mam już pomysłu co z nim robić, liczę na wasze rady. Mam kilka opcji nad którymi się zastanawiam jak wysłanie go na czyszczenie z kurzu (jak oglądałem filmik na yt to raczej przerośnie to moje możliwości bo trzeba w zasadzie rozkręcić całego lapka) lub dokupić ssd pod msata by odciążyć trochę ten mierny HDD. Mam nadzieję że rozwiejecie moje wątpliwości. Dodam jeszcze specyfikację lapka:

 

Procesor: Intel Core i5-3210M 2.5 GHz

Grafa: NVIDIA GeForce GTX 660M - 2048 MB
RAM: 8GB
Matryca: 1366x768
System: Windows 8.1
Edytowane przez boltpl
Link to post
Share on other sites

Tak myślałem że tego się raczej nie uniknie. Generalnie dzisiaj znowu zrobiłem podejście do fify i w zasadzie zagrzał się po 10 minutach bo nie zdążyłem nawet dokończyć meczu - nietrudno się domyślić tego momentu bo komentator wchodzi na poziom "zdartej płyty". Sprawdzę jeszcze czy to tylko z tą grą ma takie trudności ale wątpię, w końcu wcześniej dawał rady bez podkładki na dużo wyższych wymaganiach a teraz nie domaga na absolutnym minimum.


Edit: Sprawdziłem jeszcze jak zachowa się przy Battlefieldzie 4 i jak odpalałem grę w ustawieniach low to od razu zmienilem na medium i fajnie działał ze 20 minut bo potem po prostu się zawiesił - nie wiem czy tak jednorazowo się zdarzyło, w każdym razie po kilkunastu minutach grania już był widoczny lekki spadek wydajności wraz z nagrzewaniem się lapka czyli podobna historia co z fifą.

Edytowane przez boltpl
Link to post
Share on other sites

Możesz ewentualnie wyciąć te kratki wlotu i wylotu powietrza. To zdecydowanie poprawi przepływ a co za tym idzie zmniejszą się temperatury. Ja tak zrobiłem i już w trybie oszczędzania energii wentylator nie wskakuje na wyższe obroty :) Maksymalnych temperatur nie monitorowałem, ale logika wskazuje, że muszą także spaść.

 

W ogóle jesteś pewny, że to przez temperatury? I stwierdzasz to tylko na podstawie zawieszania się systemu? 

Włącz Core Temp i GPU-Z. Włącz w nich tworzenie logów do plików, a jak się zawiesi to je przejrzyj i zobacz przy jakiej wartości wystąpił problem.

 

W zasadzie stabilność układów bardzo dobrze sprawdza się grami, ale temperaturę sprawdź programem FurMark. Od razu pokazuje wykresy odczytu temperatur. Najpierw sprawdź dla GPU przez "Burn-in test" a później dla CPU - "CPU burner". Jeśli nie odnotujesz zawiechy ani w jednym ani w drugim przypadku to włącz obydwa testy na raz. Jeśli w tym wypadku nic się nie stanie - wtedy to na 100% nie jest kwestia temperatur.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie

Byłem ostatnio trochę niedysponowany i nie miałem niestety czasu tych testów porobić, dzisiaj na szybko włączyłem Core Temp i jak dobrze rozumiem ze screena, temperatury dobiły prawie do setki.

 

http://i.imgur.com/DCcnYiE.png

 

Jakieś rady z związku z tym? Co do podkładki to trochę żałuję teraz bo wziąłem taką najzwyklejszą z niższej półki cenowej, bo kiedy ją kupowałem to nie myślałem o niej w kontekście wybawiciela od spalenia się lapka a co najwyżej do lekkiego obniżania jej temperatury. Podkładka to Esperanza Samum.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...