Skocz do zawartości

Mobo Gigabyte pod Intel Core i5-4690K (podkręcony do 4.5 Ghz)


Recommended Posts

Witam! Socket do tytułowego procesora to 1150, a chipsety na płytach to: B85, H81, H97, Z87, Z97. Który chipset wybrać i co to jest, jakby ktoś tam mógł w skrócie wytłumaczyć i jaką płytę wybrać? Czym te płyty się różnią, który jest najnowszy? :) Karta to Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming. Nie zamierzam robić SLI. Powiem tak, że kompletnie się nie znam na płytach głównych i nie wiem, czym one się różnią i która będzie dobrym wyborem :D Budżet około 600 zł.

 

A i mógłbym zapomnieć! Chłodzenie procesora to Be Quiet! Dark Rock Pro 2 :) Tak więc płyta musiała by być rozmiaru ATX i wtedy chyba pomieści każdy duży cooler, prawda? Dobrze mówię? :D

Edytowane przez Rafinios
Link to post
Share on other sites

do 600 zł jesli chodzi o płytę główną to tutaj w kwesti gigabyta zbrałbym gigusia  z97x gaming 5.

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z97x-gaming-5-z97-dualddr3-1600-sata3-raid-hdmi-dvi-d-sub-atx-ga-z97x-gaming-5-641683/

 

Co do chipsetów

 

H81 / B85 h87/h97 służą raczej do zablokowanych procesorów ale mozna z tego co sie orientuje wykrecic coś na h87/h97 tylko ma ograniczone możliwośći. chipsety róznią się ilościa złącz wyjśc wejść , ceną.

 

chęsttotliwośc pracy ramu do 1600 mhz na tych chipsetach

chipset h97 obsłuzy nadchodzące procesory broadwell.

 

dedykowane do podkręcania są z87 / z97 ale obecnie wybór padda na najnowszy chipset z97 min. ze względu na  wsparcie dla obsługi procesorów broadwell.

 

Z97 masz wsparcie dla taktowania ramu powyżej 3000 mhz ( bodajże ) oraz wogołe płyty są sporo lepiej wyposażone.

Edytowane przez mordrag87
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam tę kartę co w spojlerze i jestem do tej pory bardzo zadowolony. Procesor doszedł do 4,7 tylko po co mi to? Jadę na turbo do 4,2 i spokój.Jakaś aktualizacja UEFI żaden problem i bez strachu,że mi prąd wyłączą .Parę minut przez APP center i załatwione.Nie chwaliłbym tak ale to moja trzecia płyta od nich i ja się nie zawiodłem...

Link to post
Share on other sites

Nie ,nie ja piszę o swojej Z87X-UD3H ale ta ,o której myślisz  ma takie same (jeśli nie lepsze) możliwości. UEFI to nowa forma oprogramowania płyt głównych (czyli Bios). Tryb turbo boost ustawiasz w UEFI  natomiast  APP center to program Gigabyte,który działa z poziomu windowsa i on ustawia UEFI jeśli kręcisz procesor lub pamięć.Robi również testy stabilności.Jak coś nie tak program sam wycofuje zmiany.Możesz przy pomocy tego programu ustawiać pewne wartości ręcznie i zapisywać je oraz testować. http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/gigabyte-ga-h97n-wifi-test.html

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Poleciłem producenta na podstawie obecnej i dwóch poprzednich płyt,które posiadałem. Podejrzewam,że każdy producent w swojej historii dał i da jeszcze "ciała". Opisałem krótko swoją płytę,która niewiele różni się od tej Z97 i posiada takie same funkcje i możliwości. Jedną z kilku ciekawych funkcji u Gigabyte jest dual bios,a o jego przydatności i wygodzie już się przekonałem. Zero stresu przy aktualizacji sterowników i zmianie UEFI.

Link to post
Share on other sites

Oczywiscie ze bedziesz zadowolony.

To juz jest wysoka polka plyt glownych.

Kwestia teraz tego co Ci sie bardziej podoba oraz roztaw podzespolow i dodatkow na plytach. Ale to juz musisz sam wybrac. Czy gigabyte z97x gaming 3-5-7 , Msi z97 gaming 3-5-7 czy tak jak piszesz Z97 Extreme4 i wyzej.

Edytowane przez Naksos
Link to post
Share on other sites

Sam kupiłem do i5 4690k, MSI z97 Gaming 7 jeszcze zwrot kaski otrzymam okolo 250zl. 

 

Jak wyzej polecam chipset z97, wyzsze taktowania RAM obsluguje a daje to wymierne rezultaty.

Z tego co wyczytalem, MSI jest troszke bardziej energooszczedne, mi sie podobalo rowniez wzornictwo, a jesli chodzi o Gigabyte gaming 5, to slyszalem że ma drobne problemy ze zintegrowana kartą dzwiekowa, cos tam trzeszczalo u kolegi na testach (moze wadliwa sztuka).

 

Tez sie lamalem nad gigabytem, msi i asrockiem, ale tak naprawde te wszystkie wymienione plyty sa zblizone do siebie.

Link to post
Share on other sites

Ważne że dają aktualizacje   ;)

Ja osobiscie sam sie zastanawiam nad kupnem Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5/7 , ASRock Z97 EXTREME 4/6  lub  MSI Z97 GAMING 5/7

 

Tylko  w tym momencie  MSI Z97 GAMING 5 już na starcie odpada za brak Dual Bios

 
Link to post
Share on other sites

Żałuję trochę że nie dolozylem do MSI G7. G5 ma porty z tamtej epoki ☺Po co komu VGA skoro wszyscy mają HDMI?oraz brak TOSLINKa jest tylko zwykłe jack.

Choć mam ampli które bardzo fajnie wykorzysta chip SBlaster to przecież nie kupię 6 kabli jack/chinch stereo żeby to włączyć. Dźwięk leci z gtx970

Brak DualBIOS można przeboleć- LiveUpd nie ściągnie złego

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...