Skocz do zawartości

chłodzenie pod I5 750


Recommended Posts

Potrzebuje chłodzenia pod ten procesor, będę go podkręcał, więc wyjściowo chłodzenie musi utrzymać temperaturę poniżej 70st. przy napięciu 1,35 i taktowaniu 4000 mhz. Problem jest w tym, że mam do dyspozycji jeśli chodzi o wysokość chłodzenia tylko 14cm, a wszystkie najlepsze zestawy z 12cm wiatrakiem mają wysokość około 16cm. Wymagam też od chłodzenia, żeby było bardzo ciche, najlepiej na granicy słyszalności, chce wydać około 150zł. Zastanawiam się nad kupnem Cooler Mastera TX3 i dokupienie do niego jakichś dwóch dobrych i cichych wentylatorów 12 lub 9,2cm. Myślałem też nad Zerotherm btx80, ale z tego co wiem chłodzenie jest wydajne tylko przy dużych obrotach wiatraka, a co za tym idzie jest głośne.

 

A w ogóle to powiedzcie mi mniej więcej ile phenom 9850 przy napięciu 1,5V jest gorętszy od i5 przy napięciu 1,35V

Link to post
Share on other sites

zmodyfikowałem trochę swojego sharkonna (ale nie zastosowałem kretyńskiego pomysłu z przykręceniem wiatraka po zewnętrznej strony bocznej zakrywki, który psuje cały wygląd obudowy) i odzyskałem prawie 1,7mm miejsca na chłodzenie. Żeby zastosować mugena 2 potrzebuje; 1mm grubość pł głownej, 6 mm podstawka z procesorem, 158 mm mugen co razem daje 165mm. Jak dobrze mierze teraz mam około 170 mm więc powinno się zmieścić bez problemu. Przydało by się tutaj pomoc jakiegoś posiadacza mugena 2 na platformie intela, który by zmierzył ile jest od płyty głównej do czubka mugena.

 

A co do chłodzenia do 14cm to jeśli kogoś to zainteresuje to mogę polecić kilka rozwiązań

 

- kupić;

 

-Cooler master tx3 i od razu kupić dwa dobre wysoko obrotowe 92mm wiatraki, spodziewana temperatura przy core i5 4ghz 1,35v to 80stopni, cisza zależy od jakości kupionych wentylatorów, koszt całego przedsięwzięcia ;) 50zł chłodzenie +dwa wiatraki powiedzmy za 30zł co daje 110zł

 

-Scythe big shuriken, spodziewana temperatura w ustawieniach takich jak wyżej to 80st. dość cichy zestaw, koszt 120zł jak się dobrze poszuka

 

-scythe kabuto, temperatura 75st, praca cicha, koszt 180zł

 

-noctua nhu9b ,temperatura 73 st, praca dość cicha, koszt 200zł

 

proszę do końca się nie sugerować tymi temperaturami bo to tylko orientacyjnie je podałem, raczej dla porównania między tym chłodzeniami

 

chłodzenia z 92mm wiatrakiem zawdzięczają swoją wydajność głownie dużemu przepływowi powietrza, co nie pozwala na skręcenie i do wartości, która gwarantuje, że chłodzenia się nie będzie dało usłyszeć. Chłodzenia horyzontalne same z siebie są trochę głupim pomysłem, bo gorące powietrze z radiatora trafia w okolice procesora podgrzewając go. Już nie wspominając, że zakłóca cyrkulacje powietrza w obudowie itd.

Link to post
Share on other sites

Noctua D14 ale drogie

Mugen 2 jak już sam zauważyłeś

SPC Fortis wydajnościowo mugen różnica 2 stopni

Zalman Performa różnica 3-4 stopni od mugena

ale trzeba dodać, że zalman i spartan fortis może i mają podobne temperatury do przykładowego mugena, ale różnica jest taka że mugen może pracować z praktycznie z maxymalnymi obrotami zachowując cisze, a zalman i spartan są ciche kiedy pracują na minimalnych obrotach, co przekłada się różnice koło 10 stopni. Jeśli komuś zależy na ciszy musi dołożyć więcej, ale jeśli nie zwraca na to uwagi to powinien brać tańsze chłodzenie. Zawsze można też wymienić wiatrak na lepszy oczywiście.

 

a co ma takiego Scythe Yasya?

Link to post
Share on other sites

a co ma takiego Scythe Yasya?

To samo co mugen tylko troszkę większe temperatury

do kity zapinki dla intela - push piny które pękają

i jest głośniejszy od mugena

to po co każesz mi go kupować?

 

Potrafisz czytać, jak nie to polecam szkołę podstawową zrozumiesz każdy post ? ;)

Czytaj jeszcze raz cały temat

Link to post
Share on other sites

a co ma takiego Scythe Yasya?

To samo co mugen tylko troszkę większe temperatury

do kity zapinki dla intela - push piny które pękają

i jest głośniejszy od mugena

bzdury

pusz-piny to faktycznie szajs ale poza tym yasya jest lepsza od mugena 2 pod każdym względem

Link to post
Share on other sites

kupiłby chętnie zalmana flexa+wiatrak ale mało porównań i nie wiem dokładnie ile jest słabszy od mugena, było wiele tematów ale nierozwiązanych

 

wychodzi z kasą tyle samo

bo mugen to 150+pasta

a zalman 120zł+wiatrak

 

ten zalman chyba jak teraz sprawdziłem ma wydajność praktycznie taką samą jak zalman extreme więc od mugena gdzieś o 2-3 st

 

o i mam jeszcze jedno pytanie, czy do zlamana nie musze kupić jakiegoś dodatkowego mocowania na 1156?

Link to post
Share on other sites

kupiłby chętnie zalmana flexa+wiatrak ale mało porównań i nie wiem dokładnie ile jest słabszy od mugena, było wiele tematów ale nierozwiązanych

imo dobry wybór, jeżeli nie zamierzasz się bawić w jakieś ekstremalne OC to 2-3 stopnie to żadna różnica, od razu weź do niego scythe ss pwm adjustable

http://www.cooling.pl/scythe-slip-strea ... gory=30_67

 

o i mam jeszcze jedno pytanie, czy do zlamana nie musze kupić jakiegoś dodatkowego mocowania na 1156?

nie, jest w standardzie

http://www.cooling.pl/zalman-cnps-10x-f ... 103_78_211

Link to post
Share on other sites

imo dobry wybór, jeżeli nie zamierzasz się bawić w jakieś ekstremalne OC to 2-3 stopnie to żadna różnica, od razu weź do niego scythe ss pwm adjustable

http://www.cooling.pl/scythe-slip-strea ... gory=30_67

Kupiłem do niego(do flexa) wentylator sharkoona o wyglądzie piłeczki do golfa, ma tylko 1000 obrotów (przez co jest niesłyszalny) ale pompuje ponoć aż 60m^3 powietrza.

Jak patrzyłem testy mugena to dodanie drugiego wiatraka prawie nic nie daje, a na zalmanie gdzie jest mniejsza powierzchnia oddawania ciepła taki drugi wiatrak na pewno wpłynie na temperatury i jeśli będzie trzeba to kupie drugi wentylatori jeśli moja teoria jest dobra dogonię mugena (ale na początku sprawdzę to takim tanim wiatrakiem który już posiadam).

Link to post
Share on other sites

 

 

imo dobry wybór, jeżeli nie zamierzasz się bawić w jakieś ekstremalne OC to 2-3 stopnie to żadna różnica, od razu weź do niego scythe ss pwm adjustable

http://www.cooling.pl/scythe-slip-strea ... gory=30_67

Kupiłem do niego(do flexa) wentylator sharkoona o wyglądzie piłeczki do golfa, ma tylko 1000 obrotów (przez co jest niesłyszalny) ale pompuje ponoć aż 60m^3 powietrza.

Jak patrzyłem testy mugena to dodanie drugiego wiatraka prawie nic nie daje, a na zalmanie gdzie jest mniejsza powierzchnia oddawania ciepła taki drugi wiatrak na pewno wpłynie na temperatury i jeśli będzie trzeba to kupie drugi wentylatori jeśli moja teoria jest dobra dogonię mugena (ale na początku sprawdzę to takim tanim wiatrakiem który już posiadam).

 

Dobry wentyl to wydatek 50zł więc możesz myśleć tylko o wydajności mugena

Link to post
Share on other sites

Podstawka podobna do Performy

 

Dobry wybór

 

Dobry wentyl to wydatek 50zł więc możesz myśleć tylko o wydajności mugena

jak się popatrzy na wszystkie chłodzenia zalmana to queit, performa, flex, extreme mają te same podstawki, pewnie dlatego wydajność jest podobna

 

ja kupiłem za 37 ale w innym sklepie jest za 59 więc nie wiem czy jest dobry ten sharkoon jeśli popatrzy się tylko na cene

Link to post
Share on other sites

Podstawka podobna do Performy

 

Dobry wybór

 

Dobry wentyl to wydatek 50zł więc możesz myśleć tylko o wydajności mugena

jak się popatrzy na wszystkie chłodzenia zalmana to queit, performa, flex, extreme mają te same podstawki, pewnie dlatego wydajność jest podobna

 

ja kupiłem za 37 ale w innym sklepie jest za 59 więc nie wiem czy jest dobry jeśli popatrzy się tylko na cene

Tylko mi nie gadaj że da się tanio kupić wentyl noctuy

Link to post
Share on other sites

ale czy on jest warty tyle? Śmieszne jest to, że kupując chłodzenie noctu'y to przystosowane do 92mm wiatraka można odzyskać 140zł sprzedając właśnie te dwa wentylatory. A ten sharkoon pewnie kosztuje raczej 60zł, a tam jest taki tani bo nikt go nie kupuje. Nawet jakby wentylator był do bani to za samą nową technologię powinien być droższy. Tutaj test mniejszego a też golfowego http://pccentre.pl/article/show/Wentyla ... 0/id=12808

Link to post
Share on other sites

ale czy on jest warty tyle? Śmieszne jest to, że kupując chłodzenie noctu'y to przystosowane do 92mm wiatraka można odzyskać 140zł sprzedając właśnie te dwa wentylatory. A ten sharkoon pewnie kosztuje raczej 60zł, a tam jest taki tani bo nikt go nie kupuje. Nawet jakby wentylator był do bani to za samą nową technologię powinien być droższy. Tutaj test mniejszego a też golfowego http://pccentre.pl/article/show/Wentyla ... 0/id=12808

 

Te wenyle są tyle warte zobacz sobie masz rezystor, kołki anty wibracyjne a przy kompletnym chłodzeniu CPU od Noctuy masz nawet śrubokręt

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...