Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szukam monitora głównie do pracy z tekstem (programowanie). Czasami trochę gier, jednak nie jest to priorytet - ot, czasami lubię sobie popykać. Obecnie w domu używam jakiegoś samsunga FHD 22", który zostanie ze mną jako drugi ekran.

To co mnie kusi to jeden z tanich monitorów 4K, w szczególności Acer XB280HK ze względu na g-Sync w grach.

Problem w tym, że do tej pory miałem okazję oglądać monitory 4K jedynie w sklepie dla idiotów i wrażenia dość pozytywne, ale wszystko co miałem okazję obejrzeć to pulpit w OSX i wygaszacz ekranu.

 

To co liczy się najbardziej w mojej pracy, to dostępna powierzchnia robocza - 28" robi wrażenie, duże dpi powinno również pomóc w pracy z tekstem, jeśli chodzi o gry - cóż, prawdopodobnie ograniczę na razie rozdzielczość do FHD. Karta graficzna to GTX 770.

 

Co sądzicie o tym zakupie?

Link to post
Share on other sites

jest to alternatywa do małych wyświetlaczy o dużej plamce, ale wówczas raczej celowałbym w PPI > 200, a przy 28" 4K wychodzi 157 z ułamkiem, natomiast Lenovo ThinkVision 28" do obejrzenia

w takim rozmiarze zobacz też Della UP2715K, ma jeszcze wyższą rozdzielczość (5120x2880 czyli UHD 5K) i PPI wychodzi na nim 217,5 i to już jest coś... sam bym sobie taki kupił jakbym mógł, w alternatywie do U3014, choć to tylko 100 PPI

Link to post
Share on other sites

No tak - nie podałem budżetu, faktycznie ciężko coś poradzić w takim układzie :)

Chcę przeznaczyć na monitor jakieś 2k - 3k PLN. Nie wiedziałem, że Dell już wypuścił 5K - może za jakiś czas się zdecyduję, na razie cena trochę mnie zgięła. Generalnie punktem odniesienia jest zestaw 2x Dell 2412M (o ile nie pomyliłem symbolu - 24" monitor 1920x1200) - 

Jeśli chodzi o Lenovo - jest w PL jakieś miejsce gdzie można toto kupić? Wiesz coś więcej o tym monitorze, bo udało mi się wyczytać, ze jest "pro", prawdopodobnie z tej samej matrycy wyciąga więcej barw. Z drugiej strony acer montuje układ g-sync, która to technika podobno coś tam daje. Monitory 28" 4K zaczynają się w cennikach już poniżej 2k PLN za jakieś delle w wersji demo (30Hz..), więc płacąc więcej, warto by również dostać coś więcej.

Przepraszam za chaotyczność tej wypowiedzi, ale mam trochę mętlik - gdzie te czasy jak wystarczyło pójść do sklepu i powiedzieć "fHD z Hdmi"

Link to post
Share on other sites

To będziesz sobie pluł  jak 28 kupisz z taką rozdzielczocią do tekstu. Lupe będzie trzeba lub skalowanie w windzie a wiadomo to nie idzie z jakoscią. 32 to akurat do tekstu. Ale lepiej się przejdz I oglądnij czy wzrok ci wyrobi zanim kupisz. Tekst nie pulpit.

Edytowane przez maxforces
Link to post
Share on other sites

@up no właśnie dopiero przy tak wysokim PPI możemy sobie (wreszcie) pozwolić na inne skalowane fontów, tzn bez żadnych stratnych algorytmów, tylko rzeczywiste 1:4 i nie dość, że fonty ładniejsze to mogą być odpowiednio duże (vide nowoczesne szajsfony, jakiś problem z czytaniem?, a tam plamka jeszcze drobniejsza)

 

 

 

Chcę przeznaczyć na monitor jakieś 2k - 3k PLN

 

nie patrz na te gamingowe wynalazki, nadają się (i to nie zawsze nawet do tego) do łupania w FPS'y i niczego więcej

w budżecie zmieściłyby się 24" wyświetlacze i tu też w zasadzie niestety tylko dell - P2415Q, UP2414Q, ewentualnie P2715Q, które poza faktem bycia 4k wypadają dość przeciętnie (no ale nie tak źle jak wszelki asusy/acery itp chińszczyzna), a weźmy coś lepszego jak NEC EA244UHD to swoje kosztuje

 

 

 

gdzie te czasy jak wystarczyło pójść do sklepu i powiedzieć "fHD z Hdmi"

 

to nigdy nie było dobre rozwiązanie 

Link to post
Share on other sites

 

 

bez żadnych stratnych algorytmów, tylko rzeczywiste 1:4
Tutaj upraszczasz sprawę dość mocno - skalowanie, przez proste rozmnożenie pixeli nie jest dobre ("powiększanie" aliasingu nie ma sensu). Dwa, że większość czcionek jest w postaci wektorowej i skaluje się kompletnie bezstopniowo. Jak by nie było windows akurat czcionki skaluje genialnie.

 

 

 

nie patrz na te gamingowe wynalazki,

No to jest poboczny i opcjonalny cel kupowania tego monitora, więc jeśli za jakieś tam stosunkowo niewielkie pieniądze mogę mieć monitor, który działa również w grach - to super.

 

 

 

P2415Q, UP2414Q,
 

24 calowy monitor to dla mnie za mało - w takim przypadku musiał bym mieć 2 i to raczej w ukłądzie 16:10 a nie 16:9.

Taki rodzaj pracy i narzędzia, że potrzeba dużo przestrzeni. Za to najbardziej wymagające zadania z zakresu grafiki 2D to skalowanie / kadrowanie obrazków, więc "wierność oddania barw" nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Wiem, że te kryteria zakupu to trochę jak noworuski w galerii sztuki, ale co zrobić :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...