Skocz do zawartości

Modernizacja komputera w oparciu o i5-4690K


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez xprzemcio,

Recommended Posts

Witam.

Planuję upgrade swojego komputera w kwocie ok. 1500-1600zł

 

Co obecnie mam?

 

  • CPU: Phenom x6 1035T OC6x3,8GHz
  • Ram: CORSAIR DDR3 8GB (2x4GB)/1600MHz 9-9-9-24
  • Płyta główna: ASRock M3A770DE
  • GPU: Radeon HD5870 referent
  • Karta dźwiękowa: Asus Xonar DX 7.1 PCI-Express + wzmacniacz słuchawkowy Argon HA1
  • Zasilacz: XFX 550W
  • Napęd optyczny: Nagrywarka DVD na IDE
  • Obudowa: COOLER MASTER DOMINATOR RC-690
  • Dyski: MX100 256GB oraz ST3250410AS Sata
  • Chłodzenie: chłodzenie wodne DDC1T, chłodnice 1x120 oraz 2x140, blok wodny fulcover na GPU oraz EK-Supreme LTX

 

Co chce zmienić?

TERAZ: CPU i płytę główną

Później: Grafikę (na GTX 970) oraz monitor

 

  • Zastosowanie komputera: gry 15%, 80% biuro, 5% grafika
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 1500-1600
  • Których części potrzebujesz?: CPU i płyty głównej
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? TAK! Koniecznie!
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: FullHD Samsung 2333SW, będę zmieniał na della do pracy
  • Specjalne wymagania: wysokie OC, wysoka wydajność, stosunkowo niskie zużycie energii
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Wszystko co podałem prócz CPU i mobo
  • Własna propozycja zestawu: i5-4690K oraz płyta główna z programu https://toptechcashback.com/pl/pl/pages/cashback/qualifying myślę nad MSI Z97 Gaming 5 (ale nie ma optyka …)
  • Inne: Proszę o inne sugestie dotyczące zestawu docelowego oraz chłodzenia WC

 

Fotka obecnego kompa

http://images70.fotosik.pl/445/0c6923e1a600e20b.jpg

Link to post
Share on other sites

Witaj

 

Jak dla mnie to już masz i tak niezłą konfigurację - 80% biuro to chyba aż nad to? Zakładam że nie używasz oprogramowania typu AutoCAD (bo troche mało RAM) tylko mniej wymagających aplikacji. Napisz jeżeli wyciągnąłem złe wnioski.

Pominę przydatność zestawu do aplikacji graficznych bo to tylko 5% - prawie nic.

Z tego wynika że ulepszenie ma służyć raczej do gier, tym bardziej że zmieniasz 6 rdzeni na 4 rdzenie.

 

Podam Ci teraz dwa przykłady

 

1. Moja konfiguracja w skrócie - wykorzystuję ją głównie do gier

CPU:
AMD Phenom II X3 720 2,8 GHz

odblokowany 4 rdzeń i podkręcony do 3,2 GHz

karta graficzna:
AMD Radeon HD7000 7950
dyski twarde:
Samsung SSD
płyta główna:
ASUS M4N72-E - zabytek :)
pamięć RAM:
DDR-2 800 4 GB

 

W 90% przypadków nie zauważam żeby procesor ograniczał GPU. Battlefield 4 na ultra 30-40 fps w 1080p. To samo call of duty ghosts, FarCry4. W Crysisie 4 widać dopiero że zjada proca na ultra w 1080p (ok 20 FPS w krytycznych momentach). W zestawie boli mnie tylko RAM który nie pozwolił mi na Watchdogs.

 

2. Mój kolega dokonał takiego upgrade'u:

W zestawie FX-6350, R9 270x, 8GB RAM, wymienił płytę głóną i procesor na Asrock Fatal1ty Kiler z97 oraz i5 4690K. Po czym jeżeli odczuł jakąś różnicę w grach to nie znaczną.

 

Jaki z tego wszystkiego wniosek? GPU gra pierwsze skrzypce w grach.

Jeżeli wymienisz najpierw CPU to pewnie tego nie odczujesz nawet (w grach oczywiście), a sprzęt się starzeje.

 

Ja bym na twoim miejscu wymienił najpierw GPU i monitor, a CPU i płytę później (być może już na obsługującą ddr4 jak stanieją, a ddr 3 sprzedasz nie tracąc).

Rozważ jeszcze czy nie chcicałbyś kupić sobie telewizora FullHD zamiast monitora. 40 cali kupisz od 1600 zł. Ja sobie podłączam czasem swojego Sony KDL- 40r470a. Przednia zabawa jest. Taka propozycja pod rozwagę jeżeli nie musisz mieć konecznie czasu reakcji rzędu 2ms ;) no i musisz mieć spore biurko żeby nie siedzieć z nosem w monitorze.

 

Oczywiście wszystkie moje sugestie pod kątem gier, ale może się przydadzą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez matejj
Link to post
Share on other sites

Właśnie taki sprzęt jak chcesz kupić posiadam (gtx970 i reszta gratów) i odnośnie zużycia energii wyświetla w idle między 83 a 140W.

Nie wiem czy to wg. Ciebie dużo czy mało ale tyle ciągnie z gniazdka.

W grze Total War Rome II na full z modami ciągnie w porywach do 200W.

 

To chyba jedna z najbardziej obciążających gier obecnie CPU+GPU

Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie za informację.

 

Czekam na nową gafę od AMD

w kwestii CPU i mobo to raczej na rynku się nic nie zmieni w najbliższym czasie dlatego chcę kupić to w tym roku.

Co do zuzycia to dobra wiadomość. Mi obecnie z gniazdka żre 160W a podczas grania do 400W ...

 

Tylko co z tą płytą? Jaką polecacie?

Przeglądam te testy: http://pclab.pl/art57950.html

Ale mam małą zagwozdkę. Mam chłodnicę o grubości 5cm i ledwo co się mieści z obecną płytą. Dokładnie to chłodnica zachodzi na płytę do wysokości górnych śrub ...

 

Mam dwa wyjścia:

- albo kupić płytę która nie ma na górze radiatora ani gniazda zasilania 

- rozjechać górę obudowy i umieścić chłodnicę wyżej ...

 

Ktoś pomoże?

Link to post
Share on other sites

A będziesz robił OC? -> Potrzebna Ci dobra sekcja zasilania na płycie?

 

Możesz jeszcze tak:

Bardzo nie musisz tej obudowy masakrować. Nawierć delikatnie dwa otwory na węże - potem możesz jeszcze pilnikiem obrobić otwór i może spróbować gdzieś kupić te gumki do otworów na węże dla ochrony. Potem dwa wentylatory w obudowi i dwa z chłodnicą na zewnątrz.

Link to post
Share on other sites

Tak będę robił OC.

 

Jak rozbiorę kompa to zdecyduję co zrobić z chłodnica. Spróbuję dać ja na góre - otwory na zewnątrz już są.

Więc jak płyta z listy mogło by być? w okolicach 600zł


Ktoś z ekspertów mógł by ocenić moja docelową konfigurację?

Link to post
Share on other sites

Chyba brak ekspertów na forum. 266 wyświetleń i nikt nie wie :/

 

No cóż będziesz musiał chyba zdać się na wygląd i wybrać tą co Ci się bardziej podoba, albo w najlepszej cenie.

 

Może pooglądaj na Youtubie jakieś recenzje i zwróć uwagę na biosy i ich obsługę, np. na gotowe profile oc w biosie - fajna sprawa - wybierasz przykłądowo 4,2 GHz i masz wszystko wykręcone pod 4,2.

 

Ja bym jeszcze zwrócił uwagę na to czy można na stałe ustawić taktowanie. Widziałem raz płytę która tego nie miała (niepojęte a jednak) i ciągle żonglowała taktowaniem zależnie od zapotrzebowania. Niby fajne i ekologiczne, ale jak grasz to nie chcesz mieć niespodziwanych przycięć na tak mocnym sprzęcie.

Edytowane przez matejj
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

No faktycznie trudny temat. Też jestem rozczarowany...

Ostatecznie do tego procka wybrałem płytę Asus Z97-PRO Gamer. Niestety musiałem uwzględnić rozmieszczenie elementów i na tej podstawie głównie wybrać płytę główną.

 

Ostatecznie będzie to wyglądać tak:

  • Ram: CORSAIR DDR3 8GB (2x4GB)/1600MHz 9-9-9-24
  • GPU: Radeon HD5870 referent - docelowo GTX970
  • Karta dźwiękowa: Asus Xonar DX 7.1 PCI-Express + wzmacniacz słuchawkowy Argon HA1
  • Zasilacz: XFX 550W
  • Napęd optyczny: Nagrywarka DVD na IDE
  • Obudowa: COOLER MASTER DOMINATOR RC-690
  • Dyski: MX100 256GB oraz ST3250410AS Sata
  • Chłodzenie: chłodzenie wodne DDC1T, chłodnice 1x120 oraz 2x140, blok wodny fulcover na GPU oraz EK-Supreme LTX

Czy docelowo ma to sens?

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie bardzo fajny zestaw. Nie wiem czy to jakiś przypadek ale dzisiaj właśnie sobie obczajałem tą płytę - bardzo fajna. Sam bardzo powoli zaczynam się przymierzać do wymiany i brałbym właśnie tą albo Asrocka z97x kiler.

 

A ta karta dźwiękowa rzeczywiście robi taką robote? Na płytce głównej masz już karte 7.1 ze wzmacniaczem słuchawkowym. Czuć tą różnicę w sprzęcie? Może lepiej kupić jeszcze 8GB RAMu który jest teraz w dobrej cenie a za jakiś czas pójdzie w góre jak ddr4 się upowszechni.

Pytam bo nie wiem, a nie miałem jakoś do czynienia z takimi kartami dźwiękowymi.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...