Skocz do zawartości

Router do światłowodu 160 mb/s


Recommended Posts

Witam.

W styczniu będą mieć zakładany net jak w temacie. Chciałbym wymienić starego US Robotics 9108. Ten się sprawuje bez zastrzeżeń, ale niestety z przyczyn oczywistych nie nadaje się do nowego internetu. Do routera łączy się komputer stacjonarny, laptop, tv i dwa telefony. Wszystko po wi-fi. Zastanawiam się nad podłączeniem stacjonarnego po kablu (i tak niedługo remont więć mogę się pokusić na coś takiego). Chciałbym aby do routera podłączona była drukarka sieciowa (Brother z możliwością podłączenia po USB i po LAN). Zastanawiam się też nad jakimś sieciowym dyskiem jako magazyn np na zdjęcia rodzinne itp. Co najważniejsze, to aby w przypadku pozostania stacjonarnego na wi-fi aby przy odległości ok 10 metrów i przejściu przez dwie ściany nie ograniczało mi to prędkości łącza (oczywiście wymiana karty wi-fi na 5GHz, którą też trzeba wówczas kupić). Gdyby router spełniał funkcję jakiegoś centrum multimedialnego też byłoby fajnie (oglądanie filmów i zdjęć z podłączonego do routera dysku - dlna to się bodajże nazywa). Do tej pory zwróciły moją uwagę TP-LINK Archer C5/C7 lub ASUS RT-AC66U. Gdzieś na forum znalazłem info, że do Archera teraz można za free dostać kartę wi-fi pod USB co byłoby dla mnie korzystne. Cena też przemawia za Archerem. Tylko pytanie czy te routery są niezawodne i czy jest jakiś argument przemawiający za ASUS-em (sens dopłacania do routera 200 zł i dokupienie karty wi-fi). Czy gdyby się okazało, że powiedzmy za dwa-cztery lata będzie możliwość zmiany łącza na powiedzmy 250 mb/s to czy te wi-fi da radę to uciągnąć czy wówczas czekałaby mnie kolejna wymiana? Dodam, że nie lubię zbyt często zmieniać sprzęt co widać po moim dotychczasowym routerze, który wiernie służby mi juz jakies 7-8 latek:-)

Link to post
Share on other sites

IMO mając budżet brałbym Asusa i właśnie AC66, nie mniej jak sam piszesz to wyjdzie znacznie drożej. C7 to też dobra maszyna, ale jednak Asus mam lepszy soft i długodystansowo bardziej jemu bym zaufał.

 

P.S. Karty AC mają spore rozmiary, użwanie takiej karty w notebooku inaczej niż na biurku jest mocno niewygodne.

 

Wczesny test AC66U: http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/31841-asus-rt-ac66u-80211ac-dual-band-wireless-ac1750-gigabit-router-reviewed

 

Retest AC66U: http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/32177-asus-rt-ac66u-second-wireless-retest

 

Test C7 v2: http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/32498-tp-link-archer-c7-v2-reviewed

 

Ranking AC1750: http://www.smallnetbuilder.com/rankers/router/ranking/AC1750?rank=6&clear=1

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Ale karta wi-fi na 5 GHz byłaby jedynie do podłączenia komputera stacjonarnego. Laptop dalej by pracował na swojej wbudowanej karcie tyle, że na nowym routerze obsłużyłby standard N, którego mój USR nie robi. Zaczynam dochodzić do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie stacjonarny połączyć po kablu i nie będzie nigdy żadnych problemów tylko trochę więcej rycia w ścianach bym miał... Czy dobrze odczytałem, że wydajnościowo ASUS jest szybszy w przesyłaniu po 5 GHz (214 do 139)?? Jeżeli tak to jest to dość spora różnica... Ale czy warto do niej dokładać... Szkoda, że nie mam jak dorwać tej karty wi-fi pod 5 GHz, bo znajomy ma Archera C5 to bym przetestował sam:P

Link to post
Share on other sites

Podłączenie po kablu jest najlepszym rozwiązaniem. Co do testu, to żeby porównywać routery trzeba się dobrze wczytać, nie wiem do którego pomiaru się odnosisz, routery różnie wypadają w różnych warunkach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...