Skocz do zawartości

Dwie różne karty graficzne zawieszają się na tym samym sprzecie...


Recommended Posts

Witam i z góry serdecznie dziękuję za porady i pomoc.

 

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem dotyczącym karty graficznej (w zasadzie to dwóch) w moim komputerze.

 

Problem zaczął się jakiś czas temu przy karcie Radeon HD6780 Twin Frozer III od MSI.

Objawiał się on sporadycznymi zawieszeniami obrazu (na całym ekranie wyświetlał się jeden losowy kolor np. turkusowy) po chwili zawieszał się dźwięk i cały komputer się restartował. Dodam że zawieszenia występowały bez względu na obciążenie komputera. Potrafiły wystąpić podczas przeglądania internetu, słuchania muzyki jak i podczas grania.

W historii zdarzeń systemu wyczytałem, że przy każdorazowym zawieszeniu następuje błąd aplikacji CCC.exe (Catalyst Control Center). Niestety po przeinstalowaniu aplikacji i aktualizacji sterowników problem cały czas się pojawiał. Doszedłem do wniosku że wina najprawdopodobniej leży po stronie samej karty graficznej, która z resztą po jakimś czasie się zepsuła (komputer uruchamiał się ale nie wyświetlał się obrazu, monitor cały czas pozostawał w stanie czuwania, dioda nie sygnalizowała pracy dysków jak przy normalnym uruchomieniu).

 

Po zainstalowaniu innej karty graficznej (nVIDIA GeForce 8800 GTX) komputer zaczął normalnie pracować ale do czasu. Problem zaczął się powtarzać z ta różnicą że zawieszenie obrazu nie objawia się teraz w postaci jednolitego koloru na całym ekranie, a obraz rozsypuje się, wyświetlają się artefakty i po chwili następuje zawieszenie dźwięku i restart.

 

Przyznam się że nie mam pojęcia jak zdiagnozować problem, nie mam możliwości podmienienia każdego komponentu komputera że by wykluczyć ewentualne uszkodzenie. Dodatkowo problem pojawia się okresowo komputer potrafi przez kilka dni pracować normalnie po czym nagle zaczyna fiksować. Dlatego Proszę o pomoc Was forumowiczów. Może ktoś wie jak zdiagnozować taką usterkę lub spotkał się z podobnym problemem.

 

Wszystkie porady mile widziane.

 

 

Poniżej załączam konfigurację mojego komputera:

 

 

Procesor: Intel Core i3-2100 Socket H2 (LGA1155) (nigdy nie podkręcany)

chłodzenie oryginalne Intela

Płyta Gł: ASUS P8H67 rev 3.0

Pamięć Patriot G2 2x4GB 1333EL Series

Karta graficzna:

MSI Radeon HD 6780 Twin Frozer III (uległa uszkodzeniu)(nie podkręcana)

Asus nVIDIA GeForce 8800 GTX (G80) (aktualnie zainstalowania)

Dyski twarde

SATA Seagate ST500DM009 500GB

ATA 100 ST3160215A 160GB

Zasilacz: Tacens Radix V 650W

Windows 7 64 bit.

 

Dziękuje i Pozdrawiam.

Edytowane przez xcrossx
Link to post
Share on other sites

Miałem(właściwie nam) identyczny problem. Kompletnie nie miałem pojęcia co to, próbowałem poszukać, grzebać, aż w końcu odesłałem całe pudło na gwarancję. Jak czegoś się dowiem to dam znać

Jak dla mnie- to wina płytki, ja akurat nie miałem możliwości przetestować grafiki, także w pewnym stopniu potwierdza to moje przypuszczenia

A, a nawet nie myśl o formacie-to nic nie pomoże

Link to post
Share on other sites

Ten zasilacz który masz ma gwarancję? Moim zdaniem to od niego powinieneś zacząć śledztwo, efekt na jednej grafice jest już widoczny poczekaj jeszcze trochę i druga Ci przestanie działać. Zrób test occt obciążający procesor i zobacz na wykresie jak stabilne jest na nim napięcie, następnie zrób to samo dla GPU i zobacz jakie będziesz miał temperatury, jeżeli jest jakaś szansa podmień zasilacz na inny.

Link to post
Share on other sites

Po co ma robić test CPU i sprawdzać stabilność napięć? Ten procesor nie jest nawet prądożerny i takiego zasilacza jakim jest Radix V nawet nie zdąży spocić przy obciążeniu. Inna sprawa - wartość napięć podawanych w OCCT często jest błędna i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli są jakiekolwiek przesłanki żeby podejrzewać zasilacz można skorzystać z ogólnego testu Power Supply w OCCT, choć tak na prawdę jego wynik nie musi o niczym świadczyć. Podmiana zasilacza na jakiś czas - to już prędzej. Pomiar napięć w zasilaczu - tutaj będzie czarno na białym. Tacens Radix 650W w takim zestawie jaki masz będzie miał jeszcze duży zapas mocy. Mam taki sam zasilacz i u mnie pracuje z dużo bardziej wymagającym sprzętem już o ponad 3 lat - bezproblemowo.

 

Obstawiałbym podobnie jak kolega Whiskas problem z mobo. Jeśli oczywiście masz jeszcze jakąś kartę którą mógłbyś podpiąć - to zrób to. Szkoda że masz płytę na chipsecie H67 - nie masz możliwości sprawdzenia kompa na grafice zintegrowanej. 

 

Masz aktualny BIOS i wszelkie stery do mobo? 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites

Warren1987 zwróć uwagę  te 2 problemy które opisał autor mogą być zupełnie inne. Akurat co do gtxa to mam bardzo mieszane uczucia dlatego poleciłem zrobić test gpu i zobaczyć temperatury, może być tak że komp sprawny a problem jest akurat z grafika ( wiem pech zeby 2 były popsute ale akurat identyczne objawy widziałem na 8800 gtx   i to nie zależnie od płyty głównej zawsze kończyło się wyłączeniem kompa). Test napięcia na procesorze może nie jest zbyt potrzebny ale jeżeli płyta szwankuje to czujniki mogą pokazywać coś dziwnego co naprowadzi na rozwiązanie problemu, spore wahnięcia napięcia nie koniecznie zawsze oznaczają walnięty zasilacz. Rzeczywiście najlepiej jest tak jak napisałeś sprawdzić miernikiem poza kompem zasilacz bez obciążenia i z obciążeniem i po problemie, zasadniczo od tego należało zacząć a jak wyniki będą dobre to przychylam się do Twojej opinii że płyta do wymiany, 

Link to post
Share on other sites

A więc od początku. Podczas pojawienia się pierwszych oznak awarii zaktualizowałem WSZYSTKIE sterowniki począwszy od Biosa na monitorze kończąc. Pomiar napięć również wykonywałem przy pomocy multimetru i nie było spadków na liniach 5V i 12V. Niedawno robiłem test programem OCCT (wczoraj), według którego odchyły są w poziomie setnych wolta. Natomiast problem prawdopodobnie już został rozwiązany. Mianowicie z zważywszy na to że dwie karty graficzne wykazywały niemal takie same objawy usterki, nawet nie wpadłem na pomysł, że druga karta (używany GeForce...) może być powodem problemu. Nie przyłożyłem już specjalnie uwagi do samej karty,  a do wszystkiego dookoła.  Okazało się że stary 8800 GTX w spoczynku osiąga około 80st. na GPU...

Powodem tego była gęsta warstewka kurzu, której nijak nie było widać przy założonej plastikowej osłonie na radiator. Warstewka ta blokowała przepływ powietrza od wentylatora, przez tunel do ujścia w śledziu i  stąd te temperatury. Po wyczyszczeniu temperatura spadała do około 55st. Wspomniałem że usterka potrafiła pojawiać się okresowo więc jeszcze się wstrzymam z ostateczną diagnozą bo radeon jednak od czegoś padł, a nie był jakoś mocno i długimi godzinami eksploatowany. Nie wiem czemu się zepsuł ale być może fiksowanie drugiej karty to zwykły zbieg okoliczności.

Edytowane przez xcrossx
Link to post
Share on other sites

No niestety mi nie pomogłeś:< Na mojej 760-tce miałem max 68 st.

Mój Radeon którego już nie ma według wskazań MSI Afterburner też się nie przegrzewał. Nie mam zielnego pojęcia co się z nim stało. Wiem natomiast że jestem strasznie wpieniony że sprzęt za ponad 7 stów zepsuł się bez przyczyny. Mam gdzieś w szafie starego GeForca 4 MX Titanium i jestem pewny że gdybym go do czegoś podłączył to nadal by działał

Link to post
Share on other sites

Mój 9550 też [*]

hehe też miałem takiego 128MB pamięci był czad.

Warren1987 zwróć uwagę  te 2 problemy które opisał autor mogą być zupełnie inne. Akurat co do gtxa to mam bardzo mieszane uczucia dlatego poleciłem zrobić test gpu i zobaczyć temperatury, może być tak że komp sprawny a problem jest akurat z grafika ( wiem pech zeby 2 były popsute ale akurat identyczne objawy widziałem na 8800 gtx   i to nie zależnie od płyty głównej zawsze kończyło się wyłączeniem kompa). Test napięcia na procesorze może nie jest zbyt potrzebny ale jeżeli płyta szwankuje to czujniki mogą pokazywać coś dziwnego co naprowadzi na rozwiązanie problemu, spore wahnięcia napięcia nie koniecznie zawsze oznaczają walnięty zasilacz. Rzeczywiście najlepiej jest tak jak napisałeś sprawdzić miernikiem poza kompem zasilacz bez obciążenia i z obciążeniem i po problemie, zasadniczo od tego należało zacząć a jak wyniki będą dobre to przychylam się do Twojej opinii że płyta do wymiany, 

Nieźle trafiłeś.

Link to post
Share on other sites

ma się te przykre doświadczenia z kompami ... i nie wiem czy się śmiać czy płakać, ale 8800 gtx to wciąż moim zdaniem karta bardzo bardzo udana :D

I tak muszę coś kupić bo ten jest pożyczony. Myśłałem żeby oddać radka do naprawy ale pońoć się nie opłaca i jak się nie obrócisz to du*a z tyłu.

My tu gadu gadu a ja bez komputera

ktoś musi niemieć żeby ktoś inny miał :D

Witam. Jak dotąd z komputerem wszystko w porządku. Po czyszczeniu zawieszenia nie było. Ponadto znalazłem fakturę od radeona i okazuję się że mam 3 letnią gwarancję, a nie 2 jak myślałem. Jutro odsyłam kartę do serwisu. Jak podadzą mi przyczynę uszkodzenia to od razu podzielę się z nią na forum.

Edytowane przez xcrossx
Link to post
Share on other sites

"Niezuzasadnione zgłoszenie usterki" Pozdrawiam serwis jeśli to czyta!

Sam sobie naprawię

Napewno ASUS zachęcił Ciebie do zakupów ich podzespołów. Nie rozumiem tego, dlaczego taka wielka firma zamiast zachęcić swoim serwisem do zakupów to praktycznie odpycha od siebie potencjalnego klienta. Ciekawe co mi powie MSI...

Edytowane przez xcrossx
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Napewno ASUS zachęcił Ciebie do zakupów ich podzespołów. Nie rozumiem tego, dlaczego taka wielka firma zamiast zachęcić swoim serwisem do zakupów to praktycznie odpycha od siebie potencjalnego klienta. Ciekawe co mi powie MSI...

Po prostu kupiłem tą wersję, nikt mnie nie "zachęcał". Mogłem równie dobrze kupić palita, ot co

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...