Skocz do zawartości

Chęć zostania informatykiem - co mi poradzicie? Na czym najlepiej się skupić?


Recommended Posts

Hejo ;)

 

Piszę tutaj, ponieważ w przyszłości chciałbym zostać infromatykiem dokładnie programistą. Aktualnie jestem w 1 klasie liceum na profilu (mat-geo-inf), a następnie chciałbym iść na studia informatyczne, ale tutaj pojawiają się pytania:

 

- Na czym najlepiej się kupić na moim etapie nauczania (chodzi mi głównie czego mógłbym się nauczyć, aby miec później lżej, albo jakieś podstawy dzieki którym będę mógł sobie lepiej radzić)

 

- Jeżeli jest ktoś kto skończył takie studia, prosze mi napisać czy jest straszliwie trudno.

 

- Czy po tych studiach jest praca, oraz czy ciężko ja znaleźć.

 

- W jakim stopniu musze umieć język angielski żeby się nie zagubić w trakcie pracy na programach.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, ponieważ jest to dla mnie bardzo ważne ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

- ucz się algorytmiki

- język programowania nie ma znaczenia, zacznij od czegoś łatwego (np. Pascal)

- rozwiązuj zadania z konkursów online (np. codechef.com, http://pl.spoj.com/problems/latwe/)

- studia nie są wymagane, jeśli już się podejmiesz to ważne żeby w trakcie studiów pracować jako programista (staże, junior programmer, etc.), a nie czekać na papier

- po studiach jest praca, bez studiów też jest praca, najbardziej liczą się twoje umiejętności

- angielski - wystarczą podstawy, czytanie dokumentacji technicznej, manuali, google translate

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz pracować dla firm zagranicznych to się do tego angielskiego musisz przyłożyć. Zresztą nawet polskie firmy zatrudniają obcokrajowców. No chyba ze chcesz zostać 3 ligowym klepaczem modułów do sklepów internetowych.

Link to post
Share on other sites

- Na czym najlepiej się kupić na moim etapie nauczania (chodzi mi głównie czego mógłbym się nauczyć, aby miec później lżej, albo jakieś podstawy dzieki którym będę mógł sobie lepiej radzić)

Na dowolnym niearchaicznym (chociaż LO kojarzy mi się z archaicznym Pascalem) języku programowania i jakichś prostych zadaniach algorytmicznych. Poza tym nie polecam na start języków skryptowych. IMO lepiej coś tradycyjnego. Np C++.

Zakładając, że teraz nie wiesz nic, to:

  • Dowolny kurs od 0 do wybranego języka i znaleźć tutorial do programu, który prosi użytkownika o dwie liczby i wypisze ich sumę. W C++ to jest banał. W Javie trzeba naklepać do tego sporo (z początku niezrozumiałego) kodu.
  • Potem dowiedzieć się co to są if, for, while i poszukać coś o tablicach i napisać program liczący sumę/średnią liczb z tablicy
  • Sortowanie
  • Funkcje rekurencyjne (policzyć silnie rekurencyjnie)
  • Przekazywanie paramemtrów do funkcji przez referencję i wartość
  • Co to jest String i coś z nim porobić
Znając powyższe znacznie przekroczysz poziom większości LO. Jeśli uznasz, że się tam nudzisz i chcesz coś więcej, poczytaj sobie coś o programowaniu obiektowym. Wtedy będziesz mógł (jeśli zechcesz) komfortowo przerzucić się na Javę/C#.

 

- Jeżeli jest ktoś kto skończył takie studia, prosze mi napisać czy jest straszliwie trudno.

Ja kończyłem na PWr na wydziale Informatyki i Zarządzania. Dostać się jest łatwo (teraz chyba jeszcze łatwiej, bo nie ma chętnych), utrzymać się po 1. roku też jest dość łatwo. Trzeba być choć średnio kumatym i mieć trochę chęci do pracy, albo można być zdolnym i leniem. Większość trudu na tych studiach to klepanie całek, macierzy, sprawozdań z układów sterowania. Oczywiście wiedzy tej jako programista nie wykorzystasz, ale będziesz mądrzejszy. :) Samego programowania to może 15-20% tych studiów. Nie skończyli ich ci, co po każdym weekendzie opowiadali o imprezach, które nawiedziła policja i jak bardzo podłoga się kleiła. Nie skończyło również wiele osób, które w trakcie ich trwania podjęły pracę. To dlatego, że studia beznadziejnie przygotowują do pracy programisty i jakieś 90% wiedzy trzeba zdobyć samemu. Zobaczyli, jak wygląda rzeczywistość. W pracy mogli nauczyć się o wiele, wiele więcej, a do tego wypłata co miesiąc. Studia to niestety przestarzałe technologie (lub ich brak) oraz kompletnie odrealnione podejście do tematu. Plus gigantyczne braki w ważnych tematach. Myślę, że uczciwie mógłbym o swoich studiach powiedzieć tyle samo złego, co dobrego. 50/50.

 

- Czy po tych studiach jest praca, oraz czy ciężko ja znaleźć.

Praca czaka za każdym rogiem, a z firmy obok przychodzą do naszej z pączkami, czy nie chcemy zmienić pracy. Nie chcemy bo nie mają rzutek i piłkarzyków w każdym pokoju. :P Bardziej na poważnie - jest olbrzymi niedobór dobrych programistów. Sam Wrocław to jakieś 2tys wakatów. Nasza firma chce zatrudnić 6 programistów, a przez miesiąc czasu znalazł się jeden. A jest to mała firma, molochy szukają ich po kilkuset. Telefon od łowców głów średnio raz na tydzień mają nawet osoby z ledwo rocznym doświadczeniem. Kumata, pracowita osoba nie powinna szukać dłużej niż 2-3tyg moim zdaniem. Pierwsza praca – zależnie od farta i wymagań finansowych – miesiąc/dwa. Tylko kompletny leń/tłuk nie znajdzie choćby przeciętnej posady. Cała moja odpowiedź na to konkretne pytanie dotyczy pracy przy aplikacjach internetowych pisanych w Javie/C# i tylko w dużych miastach. W innych językach realia są inne (niekoniecznie gorsze ale na pewno jest mniej ofert). Pracy będziesz szukał za jakieś 8lat (chyba, że chcesz pracować już na studiach), więc i tak pewnie wiele się zmieni.

 

- W jakim stopniu musze umieć język angielski żeby się nie zagubić w trakcie pracy na programach.

Do pisania kodu? W żadnym na upartego. Do czytania dokumentacji, tutoriali w co najmniej dobrym. Nie znajdziesz fajnej pracy w tym zawodzie bez dobrego ang. Większość programistów zna go biegle/bardzo dobrze.
  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Kolega @Karister w zasadzie napisał Ci jak jest :) od siebie dodam tylko, że jeśli chcesz iść na studia do wkuwaj matmę, tak naprawdę większość ludzi odpada na pierwszym roku właśnie przez ten przedmiot. Zacznij pisać w jakimś języku, nawet jeśli będzie to PHP, naucz się jakiegoś frameworka typu Zend, wtedy będziesz miał szansę na jakiś staż lub pracę zaraz po maturze. Jeśli chodzi o studia to sugeruję zaoczne, lepiej pracować i zdobywać doświadczenie zawodowe niż spędzać godziny na uczelni. Niestety wymaga to dużej samodyscypliny.

 

Pamiętaj, że praca w IT to nie tylko programowanie i administracja systemami, jest dużo fajnych stanowisk często lepiej płatnych ;) 

Link to post
Share on other sites

Akurat z powyższym się nie zgodzę. ;)

 

Po maturze są fajne wakacje (najdłuższe w życiu), a potem studia. Nie widzę powodu, żeby taką kolej rzeczy zaburzać, gdy nie jest to absolutna konieczność (brak kasy na studia). Jeśli ktoś lubi programować w wolnym czasie - proszę bardzo. Ale praca jako programista w wieku 18 lat tylko z maturą? Nie widzę tego w jakiejkolwiek większej firmie mającej międzynarodowe projekty. Nie znajdzie zatrudnienia z powodu braków w wiedzy. Mgr inż. może teraz mieć każdy i patrzy się na to podczas rekrutacji. Na rozmowie kwalifikacyjnej oczywiście decydujące są umiejętności i doświadczenie, ale ten papier to przepustka do lepszej pracy. Pomimo tego, że studia są, jakie są. A przede wszystkim, w przypadku pierwszej pracy, ten papier to jedyna karta przetargowa, bo doświadczenia wtedy brak. Wg mnie inż to mus. A mgr zalecany.

 

Na jakiekolwiek frameworki czas dopiero nadejdzie. Na początku są algorytmy, struktury danych, typy i cała reszta teoria związana z programowaniem. Do tego trzeba dobrze znać sam standard języka. A na to wszystko potrzeba dużo czasu. Wtedy można się brać za frameworki.

 

Co do kariery - w przypadku nauki od 0, PHP to średni wybór. Zarobki są często 2 razy niższe. Firmy IT to właśnie głównie programiści, testerzy, administratorzy i bazodanowcy. Nie bardzo widzę inne dobrze płatne stanowiska. Lepsze warunki płacowe mają tylko dyrektorzy / menadżerowie projektów / itp.

Edytowane przez Karister
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję bardzo, ale to bardzo za uwagi jakie mi przekazaliscie. Teraz mam już obraz działań zakreślony, więc tylko brać sie do roboty. Z tego co czytałem na studiach za wiele się nie nauczę, ale jest to przepusta do lepszych perspektyw, więc tak czy siak pójdę ;) Prawdopodobnie, będę próbował pracować w trakcie studiów, ale wątpię ze mi się to uda bo wybieram sie na dzienne :), lecz jednak w pracy zdobędę wiele  doświadczenia ;). Karister, bardzo dizękuje tobie za naprawdę bardzo dobre opisanie wszystkiego czego potrzebuję. Odpowiedź na najwyższym poziomie. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc, i czas się wziąc do nauki ;)

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Żeby zostać informatykiem nie musisz kończyć studiów. Mozesz nauczyć się sam albo ukończyć szkołę policealną. Ważne uczyć się programowania, patrzyć jak zbudowane są strony www i wybrać specjalizacje, w czym się specjalizować. Możesz zostać na przykład administratorem stron internetowych na http://www.szkoly.gowork.pl/oferta-edukacyjna/roczna-szkola-policealna/administrowanie-stron-internetowych . Internet sie rozwija więc będzie zapotrzebowanie na ten zawód. Specjalizacji jest wiele w informatyce.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Ucz się języków. Nie ograniczaj się tylko do angielskiego, wybierz sobie jeszcze jeden język obcy może to być język państwa, które Ciebie fascynuje. Nie warto ograniczyć się jedynie do firm na polskim rynku. Co do studiów warto zainteresować się studiami np. na polibudzie. Zgodzę się z tym, że w trakcie studiów dobrze jeśli będzie pracował w zawodzie. Możesz łapać pojedyncze zlecenia, pójść na firmy na ½ lub ¾ etatu. Doświadczenie jest bardzo cenne w tym zawodzie.

Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...