Skocz do zawartości

R9 290 pobór mocy


Recommended Posts

Już miałem kupować R9 290, kiedy targnęła mną jakaś nagła wątpliwość i postanowiłem sprawdzić testy raz jeszcze. Z grozą zauważyłem jak absurdalne ilości prądu żre ta karta, AMD jak zwykle nie ma żadnego szacunku dla liczników energii. Człowiek już się cieszył, że wymieni proca na tańszy w użyciu, bo AMD -> Intel, a tu grafika ciągnie nawet do 300 W i cały zestaw będzie żarł jakby go do reszty powaliło. Kupuję kompa na minimum 4 lata, a używam go sporo, więc 100 W różnicy w poborze prądu prawdopodobnie w tym okresie zdążę zauważyć.

 

Czy jest jakaś alternatywa o podobnej mocy, która nie sprawi, że mój licznik energii zacznie tańczyć breakdance? 

 

Patrząc po testach GTX 970 ciągnie połowę tego przy zapewnieniu być może nawet nieco lepszej wydajności:

 

http://www.anandtech.com/show/8568/the-geforce-gtx-970-review-feat-evga/15

 

Ogółem takiego nieboskiego marnotrawcy jak 290 nie wsadzimy w Crossfire, bo nam zacznie przygasać światło w pokoju (do tego dochodzą ogromne temperatury). Natomiast za 2-3 lata mógłbym dokupić używanego GTX 970 i wsadzić w SLI, który dopiero wtedy by żarł tyle co jeden R9 290 teraz.

 

Minus taki, że R9 290 można wyrwać używkę za jakieś ~~ 950 zł, natomiast GTX 970 używanych nigdzie nie ma.

 

Co robić?

Link to post
Share on other sites

Oznacza to że nie jesteś godzien posiadać karty high-endowej.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-r9-290-test/strona/21161.html

 

Czyli r9 290 nie pobiera kolosalnie więcej niż gtx 780.

 

Jeżeli potrzebujesz karty z niskim tdp to polecam 750ti. Cena do wydajności to tragedia, ale za to nie masz "bandyckiego" zużycia prądu.

Edytowane przez Funkie
Link to post
Share on other sites

To już się robi powoli nudne. Na rynku pojawiły się super eco gtxy i ludzie zaczęli wariować na tym punkcie. Trzeba sobie uświadomić fakt, że "tyle" prądu, to te karty ciągną w stresie, przy użyciu blisko 100%... W spoczynku czyt. przeglądanie internetu, zdjęć, jakiś filmów pobór prądu jest marginalny. Zaraz ktoś wyskoczy z tezą, że mniejszy pobór ciepła, to chłodniejsza karta, lepsza kultura pracy itd. zgadza się, ale nie są to duże różnice, bo dobry GTX 780 a nawet R9 290 pracuje w przedziale 65-75 stopni a to nie wiele. Rozumiem, że ludzie którzy się tym poborem tak przejmują, nie maja w domu innej elektroniki poza komputerem, nie palą światła, nie grzeją w kaloryferach... zejdźmy na ziemię.

 

GTX 970 - 1549 zł

R9 290 Tri-X - 1199 zł

 

Myślę, że różnica w cenie jest na tyle duża, że nie przejmowałbym się poborem prądu, który jest odczuwalny tylko przy maksymalnym obciążeniu karty a nie wierzę, że autor tylko gra i bawi się benchmarkami na tym komputerze.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie nie dużo i przeliczyłem to sobie  ;) Tym nie mniej nadal pozostaje pewien niesmak, że te części są wyżyłowane na maksa na obecnej technologii i te czipy po prostu się palą już niemalże. Zły okres po prostu, bo obecna generacja się kończy, a twórcy desperacko kręcą te biedne karty do granic możliwości co skutkuje koniec końców horrendalnymi temperaturami i poborami energii.

 

Jak wejdzie 20 nm to pewnie znowu spadną TDP do niskich poziomów, bo układy będą jeszcze stosunkowo rzadko upakowane. A potem minie kilka lat i skończą tak samo jak 28 nm. Dlatego ja zawsze lubię kupować w połowie danej generacji, kiedy wszystko ma jeszcze duże zapasy, żre mało, nie grzeje się a jest mocne.

Link to post
Share on other sites
wyżyłowane na maksa na obecnej technologii i te czipy po prostu się palą już niemalże.

 

Nic bardziej mylnego. Jeżeli komuś nie zależy na wysokim OC i wystarcza mu wydajność z pudełka, to spokojnie może zejść z napięciami. Automatycznie spadną temperatury, pobór prądu i polepszy się kultura pracy. Na moich radeonach zmniejszenie napięcia z 1.2 do 1.1 daje oszczędności w okolicy 50W od sztuki.

 

Tak na marginesie, to chyba kolega zapomniał już o fermi, że tak psioczy na obecną generację.

Edytowane przez jorginto
Link to post
Share on other sites
Hmm, czyli mówisz, żeby temu 290 zrobić wręcz downgrade? To jest Asusowy Direct CU II. Nie mam zamiaru tego kręcić, bo to już żre i grzeje się absurdalnie.

 

Asus na R9 290 /290x skopal chlodzenie, dlatego tak sie grzeje. Dwie zewnetrzne rurki cieplne nie dotykaja GPU.

http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-r9-290-and-290x,3728-6.html

 

Mialem jeszcze tydzien temu R9 290 Msi gaming , chlodzenie bardzo ciche, temperatury max 75-78 stopni w trybie auto, ale wentylatory sa tak ciche ze mozna samemu troche je podbic wtedy ok.72 stopnie max. Dobre OC w MSI i moduly pamieci nie Elpida a Hynix. Swietna karta. Widzialem teraz nawet za 215£ , nowa. :menda:

Edytowane przez keczu
Link to post
Share on other sites

No nie jest to najlepsza z konstrukcji jakie przychodzą do głowy, ale na dany moment nie bardzo jest inny wybór. Ostatecznie za jakieś 1-2 lata się go wymieni na coś innego. Procek to i4 4690k, więc wytrzyma bardzo długo (4 lata luźno, mi już 4 lata służy Phenom x4 955) zważywszy na postępującą tendencję do odciążania procesora.

Edytowane przez Khaine
Link to post
Share on other sites

 

 

Robisz kopię biosu w GPU-Z, edytujesz go w VBE 7 i ustawiasz niższe napięcie dla trybu 3d i wgrywasz. Tylko po takim zabiegu automatycznie wyłączasz funkcję UEFI.

chłopie zorientuj najpierw sie w temacie zanim takie rady dajesz .

Khaine

jak cie stać to bierz GTX 970 ta karta jest lepsza od wydajnosci po wszystko inne co tylko  mozesz  pomysleć o karcie gr  z wyjatkiem jakosci obrazu ale to sa niewielkie róznice


 

 

Natomiast za 2-3 lata mógłbym dokupić używanego GTX 970 i wsadzić w SLI, który dopiero wtedy by żarł tyle co jeden R9 290 teraz.

za 2 -3 lata to sprzedasz gtx dołozysz i kupisz nowe szybsze i lepsze

Link to post
Share on other sites

No to już lepiej chyba przejechać na tym 290  ;) Jakby nie było oszczędziłem na używanym 290 na 28 miesięcznej gwarancji względem nowego GTX 970 (bo przecież innego nie dorwę) jakieś 600 zł. Za ewentualne dwa lata jak mnie będzie drażniło to TDP to się go opierdzieli i kupi coś lepiej zoptymalizowanego.

 

Nie ukrywam, że najchętniej to bym czekał aż się pojawią używki GTX 670 (z 10-20% większa moc za połowę TDP? To jest prawdziwie hi-techowa konstrukcja), ale akurat nie bardzo mam na to czas, bo minie dobre kilka miesięcy nim to nastąpi.

Link to post
Share on other sites

Autor jest śmieszny. Najpierw 'wyskakuje' z rewelacjami, że 290 żre 300w (zapomina oczywiscie przy tym o platformie testowej, bo sama kart to max 200-230w), i mówi jakoby wciągała tyle prądu, że liczniki energii wariują. Większej głuopty nie słyszałem. To dobrze, że 970 mniej zużywa, bo to oznacza, ze jest chłodna i moze miec wpływ na OC. Ale pobór prądu? Co mają na to powiedzieć właściciele podkreconych FXów :E

Link to post
Share on other sites

Autor jest śmieszny. Najpierw 'wyskakuje' z rewelacjami, że 290 żre 300w (zapomina oczywiscie przy tym o platformie testowej, bo sama kart to max 200-230w), i mówi jakoby wciągała tyle prądu, że liczniki energii wariują. Większej głuopty nie słyszałem. To dobrze, że 970 mniej zużywa, bo to oznacza, ze jest chłodna i moze miec wpływ na OC. Ale pobór prądu? Co mają na to powiedzieć właściciele podkreconych FXów :E

 

Tu chodzi o optymalność, mam na tym punkcie skrzywienie. Po prostu jest teraz okres w którym optymalizacja finansowa nie zgrywa się z optymalizacją sprzętową. Są momenty kiedy da się wyrwać bardzo dobry sprzęt w dobrej cenie, bo np. wychodzą nowe karty mocniejsze o 10% od starych, a fanboje zaczynają na potęgę wyprzedawać swoje używki przez co można je wyrwać za dobrą kasę wciąż z gwarami a nadal są w topach wydajności.

 

I w sumie na AMD pod względem optymalizacji finansowej nie straciłem. Używka top karty za 950 zł z 28 miesięcy gwarancji? Dobry wynik, ból du*y tylko o jej nieoptymalność technologiczną pod względem TDP. 4,5 mniej więcej roku temu udało mi się w taki sam sposób i za tyle samo wyrwać HD 5850, który służy mi do dziś i do niego nie miałem się do czego dowalić (że np. się grzeje czy żre, po prostu optymalny). Po prostu dosyć cienki okres na kupno kompa.

 

Tym nie mniej w dziedzinie GPU to jest jakaś konkurencja i na tym mocno skorzystałem dzięki niedawnym obniżkom cen kart z grupy R9. Dramat jest za to w grupie CPU, gdzie Intel ma praktycznie monopol i takich obniżek nie ma, i nie będzie. AMD jak ich nie podgoni z techologią w momencie gdy wydadza procki na 14 nm, to może w ogóle wycofać się z produkcji procesorów. I na procesorze mi straszliwie wywindowało koszty. 4,5 roku temu kupowałem Phenoma X4 B55 (ten odblokowany) i dałem za niego z 550 zł? W niektórych testach do tej pory te procki pokazują i nie radzą sobie znowu tak bardzo źle jakby się można było spodziewać po tak starej i taniej konstrukcji. Proc na 4 lata za 550 zł? No interes życia. Teraz muszę wyłożyć na intela ponad 900 żeby uzyskać podobny poziom mocy co wtedy miał ten Phenom relatywnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...