Skocz do zawartości

Komputer do pracy za 5000


Recommended Posts

Rodacy!

 

W związku z nagłym przypływem gotówki zapragnąłem ulepszyć swe studio muzyczne (czy też raczej stworzyć coś, co wreszcie będzie zasługiwać na to miano) oraz ogólnie wymienić stary rzęch na nówkę sztukę. Zależy mi na wydajności w zadaniach takich, jak tworzenie muzyki, kompilacja programów i obliczenia matematyczne, za to na karcie graficznej mogę zaoszczędzić.

Prawdopodobnie i tak najtańsze modele są wielokrotnie mocniejsze, niż mój laptop, zatem takie np. UT3 będzie śmigać na maksymalnych detalach. Byłoby jednak miło, gdyby sprzęt ten nadawał się do użytku również za kilka lat.

 

Wybrałem takie oto komponenty:

 

Procesor

Phenom II X6 1075T BE - 800 zł ? Według innych portali ok 900.

Karta graficzna

Palit GeForce GT 240 GDDR3 – 300 zł

Dyski (systemowy SSD i tradycyjny twardziel)

OCZ Vertex OCZSSD2-1VTX96G - 851 zł

Seagate ST31000520AS 1GB - 244 zł

Płyta główna

Asrock 890GX Extreme 3 - 470 zł

Pamięć RAM (3x2 GB)

KINGSTON KHX2000C9AD3T1K3/6GX - 661 zł

Obudowa

MODECOM ENIGMA LCD SREBRNA GLOSSY Z ZASILACZEM LOGIC 500 ATX PFC - 243 zł

System (niestety...)

Windows 7 OEm 64bit - 499 zł

 

W sumie 4068 zł

 

Używam monitora o rozdzielczości 1680x1050. Myszkę i klawiaturę chyba też pozostawię starą.

Zależy mi na niskim poziomie hałasu, aby wiatraki nie zagłuszały muzyki. Siedzenie w słuchawkach kilka godzin w taką pogodę bywa przykre. Z zużyciem energii i wydzielanym ciepłem tez chciałbym zachować umiar.

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie rady oraz sugestie.

Link to post
Share on other sites

A to mój zestaw:

intel core i5 760

Gigabyte GTX 460 1GB

Asus P7H55-M

Patriot 6GB PC1600 3x2GB CL9

Samsung F3 500GB x2

Zasilacz OCZ ModXStream 500W

EDIT: Twój zestaw do bani, płyta główna za droga, programy dopiero oswajają się z 4 rdzeniami,a co dopiero z 6, dysk za 800zł w tej cenie miał byś 4 dyski z mojej propozycji, kartę graficzną możesz wziąść 9800GT, ale jak będziesz chciał sobie po pykać w przerwie na ciacho i herbatkę to GTX 460 będzie lepszy :P

Link to post
Share on other sites

Ja proponuję intela, a mianowicie:

Intel Core i5 760 lub i7 860

MSI P55-CD53

Kingston 4GB PC1333 2x2GB CL9 lub jakieś inne tanie 4GB

Gigabyte GTX460 1GB(jak byś miał zamiar po grać w nowsze tytuły lecz jak nie masz zamiaru na nim dużo grać to i GTS250 będzie ok)

Samsung 500GB F3 lub F3EG

Thermaltake V3

OCZ Fatal1ty 550W lub Corsair 400W

Windows 7 HP 64bit

 

Zestaw podobny do zestawu @moriss. Jednak, że LGA1156 nie obsługuję pamięci Triple-Channel jak i AMD, płytę bym zmienił bo po co płyta ze zintegrowaną grafiką w procesorze skoro takiego procesora nie będzie. Co do dysku SSD to może być ten co wybrałeś.

Link to post
Share on other sites

Tworzycie mu taki zestaw jak do gier poleca każdy.

Wielowątkowość Ci się zapewne przyda, wiec możesz nawet zaszaleć z i7 920.

Do tego wyższe taktowanie ramów, w grach nie ma różnicy ale przy takich zabawach jakieś już są.

Nie ma co brać SSD skoro raid 0 nie wiele odstaje od SSD, i grafiki poszukaj jakiejś z pasywnym chłodzeniem, do tego dobre chłodzenie na procek, bo box bedzie hałasować.

Link to post
Share on other sites

Procesor: Intel Core i7-930 /2.8GHz, 4.8 GT/s, 8MB, LGA1366, 45nm, BOX/ 1099 zł

Płyta główna: Asus P6T SE /intel X58/ 739 zł

Wentylator: Zalman CNPS10X Extreme 220 zł

Pamięć RAM: OCZ 6GB (3x2GB) 1600MHz CL8 Gold 599 zł

Dysk twardy: OCZ Vertex SSD 60GB (230MB/135MB/s) 599 zł

Drugi dysk twardy: Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 165 zł

Karta graficzna: Asus GeForce GTS 250 1024MB DDR3 /256bit/ HDTV HDMI, DVI 469 zł

Karta dźwiekowa: Asus Xonar D2X/XDT 599 zł

Obudowa: Cooler Master Sileo 500 Black (bez zasilacza) 249 zł

Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 500W 290 zł

System Operacyjny: Microsoft Windows 7 Home Premium OEM 64Bit PL 395 zł

 

w ram.net.pl bedziesz mial jakos 5100.

masz tu pozadnego dzwiekowca, grafike ktora w zupełności ci wystarczy, przyszlosciowa plyte i duzo ramu. bardzo doby zestaw. Wiatrak proca ma bardzo dobry kontroler, wiec cisza nie bedzie przeszkadzac. SRy, musialo mi sie cos z buda przesunac. cm Elite 3xx

Link to post
Share on other sites

nie chciałem tamtej budy. ae gladius tez jest fajny (jak wezmiesz go to powiedz jak sie sprawuje.) pozatym i tak juz chyba wykroczylem za budzet (skladam w esc.pl, bo tam sie dobrze konfigurator prowadzi), ale radze kupowac w ram.net.pl zawsze te 200-300zł taniej.

Link to post
Share on other sites

Niechaj autor określi precyzyjniej czemu służyć ma PC i jakich programów używać będzie.

W aplikacjach typowych do obróbki dźwięku na poziomie nawet półprofesjonalnym niewłaściwym jest użycie CPU (uniwersalnego). Do zadań wymagających przeliczeń algorytmicznych właściwy jest tylko Xeon. Karta dźwiękowa zgodna z procesami Stainberg Studio i niestety dużo RAM-u.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Zewnętrzną kartę dźwiękową już mam i jestem z niej bardzo zadowolony.

 

Używam programu Ableton Live. Jego wymagania w praktyce spełnia laptop, który posiadam, ale

a) Obecnie jest w serwisie, a PC (P4 3Ghz, 1GB ram) po jednoczesnym uruchomieniu dziesięciu instrumentów zwyczajnie pada, więc zostałem na lodzie

b) Zawsze istnieje pokusa odsłuchania kilkudziesięciu instrumentów z licznymi efektami w wysokiej jakości i czasie rzeczywistym, a render powinien trwać jak najkrócej.

 

Jest to również program, który potrzebuje dużej ilości ramu na dwugodzinne sety w postaci .wav. 4GB wystarczą, ale wolę mieć zapas.

 

Programuję z użyciem Microsoft Visual Studio. Posiada ono świetne wsparcie dla procesorów wielordzeniowych, w praktyce oba rdzenie są zajęte w 99% przez cały czas i nie mam powodów sądzić, że dla większej liczby tak nie będzie. Stąd pomysł kupna procka sześciordzeniowego i szybkiej pamięci - kompilacja polega przecież na poskładaniu całości z niezliczonej liczby funkcji i definicji umieszczonych w kilkudziesięciu-kilkuset plikach, skacząc od jednego do drugiego w tę i z powrotem.

 

Inne aplikacje nie są zbyt wymagające, co nie oznacza, że nie mogą działać szybciej. Być może na mocnym sprzęcie zacznę się bawić się również UDK i innymi narzędziami, których teraz używać nie jestem w stanie.

Link to post
Share on other sites

To ja coś złoże na LGA1156 tam masz 4 rdzeniowe procki, i tez 4 rdzeniowe procki + 2wątki, ale będziesz miał wydajniej niz te 6 rdzeni od AMD które są dosyć wolne.

 

 

Procesor Intel XEON X3450 BOX

961,00zł

 

Płyta główna DFI LanParty DK P55-T3eH9 LGA1156

393,99zł

 

Pamięć DDR3 Patriot 8GB PC1333 2x4GB CL9 PGS Sec5

860,99zł

 

Dysk twardy Samsung 500GB HD502HJ SATA II 16MB 4x500GB (RAID0+1)

587,96zł

 

Dysk twardy SSD Corsair 60GB CSSD-R60GB2-BRKT SATA

564,99zł

 

Chłodzenie CPU Scythe SCMG-2100

148,69zł

 

Galaxy GeForce GTS250 1GB DDR3/256b D/H LP

408,98zł

 

Nagrywarka DVD Samsung SH-S223L SATA LS czar. bulk

78,99zł

 

Obudowa ATX Midi SilentiumPC Gladius 600 czarna

228,00zł

 

Zasilacz do obudowy OCZ ModXStream Pro 600W Mod.

270,89zł

Podsuma: 4504,48zł

 

Ceny ze sklepu ram.net

 

Krótko opiszę zestaw :

 

Procesor : 4 rdzenie + 2 wątki poradzi sobie z wymagającymi programami

Płyta główna : bardzo dobra za rozsądną cenę

Pamięc Ram : 2x4GB (8GB) da Ci niezłego "kopa"

Dyski twarde : 4x500GB Samsung F3 (RAID0 + 1), szybka macierz + bezpieczeństwo danych

Dysk SSD : szybki odczyt

Chłodzenie : bardzo ciche i wydajne

Karta graficzna : Nvidi dlatego bo Nvidia ma technologię CUDA, która może pomóc w niektórych programach wykorzystujących tą technologię

Nagrywarka : wypala i odczytywuje poprawnie płyty

Obudowa : przewiewna

Zasilacz :cichy , mocny jak skała i modularny

Link to post
Share on other sites

Ta, za 650zł dwa bloki i pompkę kupi :wariat:

Fajna woda niestety kosztuje troche.

 

Zestaw Tońka wygląda dość sensownie, ale najlepiej byloby poszukac testu tego programu na x6 i xeonie, ale pewnie na forach muzycznych albo zagranicznych portalach bylby, jeżeli jakikolwiek bylby :D

Link to post
Share on other sites

Dzięki za rady. Najbardziej przekonał mnie zestaw Tońka (?), ale mam pewne zastrzeżenia:

 

- Raid 0 + 1 wydaje się pewną przesadą. Do przyspieszenia systemu powinien wystarczyć dysk SSD, a jednocześnie nie posiadam dużej ilości krytycznych danych. W zasadzie wszystko mogę archiwizować na nośnikach zewnętrznych (pytanie, czy faktycznie będę to robił i czy będzie chciało mi się w razie awarii wszystko instalować / kopiować z archiwum). Chyba, że komfort pracy jest warty tej ceny?

- Nagrywarki nie używam od lat, mogę wykorzystać stary napęd.

- Pamięć 1333Mhz to mało przyszłościowa opcja. Ostatnio ten segment się rozwija, więc nie chcę pozostawać w tyle. Inna sprawa, że w tych zastosowaniach taktowanie pamięci faktycznie może ograniczać wydajność systemu. Wolałbym mniejszą, a szybszą.

- Płyta dla overclockerów? Rozumiem, że to przyszłościowy wybór, czy teraz po prostu wszystko się podkręca?

 

Na początku rzuciłem cenę 5000zł i to wydawało się sporo, ale im bardziej ona rośnie, tym bardziej zaczynam wątpić :)

Link to post
Share on other sites

-RAID0 +1 jest pewniejszy bo jest bardzo szybki i mniej awaryjny niż RAID0.

Dysk SSD na system RAID0+1 na dane

-możesz śmiało wykorzystać stary napęd.

- Pamięc Ram liczy się w twoich zastosowaniach ilość a nie zegary, a zresztą zegary można podnieść w każdej chwili za darmo, a ilości nie idzie zwiększyć za darmo.

- Płyta ona nie jest dla overclockerów, ona jest dobra pod względem cena/ jakość jest tania a oferuje to samo co drogie modele płyt na LGA1156 więc nie ma sie co zastanawiać tylko brac bardzo dobrą i tanią płytę DFI.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...