Skocz do zawartości

Monitor do gier 75Hz, MAX 800zł, 24'-27'


Recommended Posts

Witam forumowiczów,

 już od prawie 2 tyg śledzę Wasze forum, dużo się dowiedziałem jednak chyba i tak za mało aby podjąć trafna decyzje. Czytałem podobne tematy, faq itp.

Jak zaproponujecie komuś już konkretny model to zwykle coś znajdę w jego specyfikacji technicznej co mi nie odpowiada, albo zdania są podzielone na temat danego modelu.

 

Od monitora oczekuje aby wystarczył mi na kilka ładnych lat, abym nie miał do niego uwag i był zadowolony z działania jego.

Chciałbym aby spisywał się dobrze w grach FPS, chyba to najbardziej  wymagające gry dla monitora.

Nie oczekuje aby miał głośniki i tak gram na słuchawkach.

 

Na monitor ponad 100Hz mnie nie stać więc zostanę przy 75Hz, tyle miał mój stary monitor dla tego nie chce teraz płacić 800zł za monitor który ma 60Hz, byłoby to chyba bez sensu.

 

W tej  cenie oczekuje monitora który będzie miał niski czas reakcji (2ms-5ms),

no i aby obraz był zadowalający, bez smużenia i innych nieprzyjemności.

Dodatkowo aby posiadał ff i inne fajne nowinki techniczne.

 

Obecnie siedzę przed LG flatron W2052TQ, bardzo fajny monitor jednak pora zmienić go na FHD.

 

Zachęcam do rozmowy:)


PS. Oczywiście może być więcej niż 75Hz, jak mnie stać... :D

Link to post
Share on other sites
Na monitor ponad 100Hz mnie nie stać więc zostanę przy 75Hz,

Kiedyś produkowali LCD 75Hz, obecnie jako standard przyjęto 60Hz, jeśli chcesz czegoś więcej musisz wybrać z wąskiej gamy monitorów 120/144Hz, których ceny wywindowali producenci ostro w górę.

 

Jeśli będziesz chciał uzyskać 75Hz będziesz zmuszony zejść z rozdzielczości natywnej, zależnie od monitora może to być 1440x900.

 

 

 

niski czas reakcji (2ms-5ms), no i aby obraz był zadowalający, bez smużenia

Czas reakcji odpowiada właśnie za brak smużenia, nie patrz jednak na dane podawane przez producentów, bo w wielu przypadkach monitor z 8ms może mieć takie samo  smużenie co ten z 2ms.

 

 

Zajrzyj do tematu przypiętego tematu:

http://forum.benchmark.pl/topic/64117-chc%C4%99-monitor-za-chc%C4%99-monitor-do/

Tam znajdziesz większość potrzebnych informacji.

Link to post
Share on other sites

Zdecyduj najpierw jaką matryce chcesz?

Główne ich wady to:

TN - bardzo słabe kolory, słabe kąty, słaba czerń
AMVA, VA - smużenie,
IPS, PLS - srebrzenie, słaba czerń - jeszcze gorzej niż na TN

Główne ich zalety to:

TN - szybkość reakcji matrycy, niski input lag
AMVA - dobre kolory, super czerń
IPS - dobre kolory, super kąty

 

 

Jeżeli chodzi o TN'ki to nie polecam ani BenQ XL2411Z, XL2420Z, XL2720Z. Są to nie liczne z TN'ek, które mają słabsze kolory nawet od innych TN'ek - bardzo wyblakłe. Potwierdza to takze recenzja na PRAD.DE, w której jest napisane, że kolory sa dziwnie słabe nawet jak na TN. Nie polecam też Asus VGE248QE ze względu na problemy z kolorem czerwonym oraz dość mocny flickering!.

 

Jeżeli chodzi o IPS'y to problemem będą tutaj gry, które mają ciemne sceny. W ciemne gry na takich monitorach gra się strasznie, gra potrafi stracić cały klimat. Oprócz tego, że w IPS'ach, PLS'ach nie ma koloru czarnego to na czarnym tle mogą pojawić się rózne kolorowe plamy i dość mocne przejasnienia.  Podsumowując... grasz w ciemne klimatyczne gry ( np. horrory ? ), to nie za bardzo jest monitor dla CIebie.

 

Natomiast AMVA, VA mają dość dobre kolory, przeważnie są dobrze podświetlone i mają super mega czerń oraz ekstra kontrast. Jednyny minus to smużenie. Ale jeżeli nie wiesz jak wygląda smużenie to może Ci nawet nie przeszkadzać. Są też tacy, którzy nie mogą tego znieść :)

 

Z IPS'ów, PLS'ów do gier najczęściej polecane są: Dell P2414H, Dell U2414H, Eizo FS2434

 

Z AMVA, VA: BenQ GW2460HM, BenQ BL2410PT, BenQ GW2760HS, IIyama X/B2483HSU, Iiyama X/XB2783HSU, Eizo FG2421

Z TN: Np. ASUS ROG PG278Q. Jeżeli już coś brać z tych matryc to do szybkich gier jak FPS, czyli monitory 120-144hz.

 

Powyżej moznaby dopisać jeszcze kilka monitorów jak chociazby Foris FS2333 (ale celowo je pominąłem bo nie są flicker-free)

Edytowane przez Michal86
Link to post
Share on other sites

Michal86, bardzo Ci dziękuje za konstruktywną odpowiedź, takiej oczekiwałem. 

Również Eklerek dzięki. Poczytam sobie o zaproponowanych modelach, jednak na szybko podoba mi się ten iiyama XB2483HSU.

Jak ma wszystkie bajery i do tego lata na 75Hz to chyba wygra. 

Dzięki jeszcze raz :) 


Strasznie mnie kusi ten: Iiyama X/XB2783HSU -B1, jednak to jest dużo więcej niż 800. Teraz mam zagwostke :P


Tu znalazłem trochę tańszy monitor: IIYAMA PROLITE X2783HSU. Czemu jego cena to oło 1000zł a nie ja ww. model koło 1150?


 

 

iiyama XB2483HSU - bez problemu lata na 75 Hz przy FHD. Różnica między 75 a 60 jest wyraźnie odczuwalna

 

 

Na szybko poczytałem (jutro więcej poczytam), że 75Hz jest jak ustawi się mniejsza rozdzielczość, a nie jak jest FHD, czyli pewnie też pracują w FHD na 60Hz. Mylę się? 

Link to post
Share on other sites

Poczytałem troche.

Tu jest fajny temat: http://forum.pclab.pl/topic/919331-X2483HSU-XB2483HSU/page__st__160

Czekam na odpowiedź na ostatnie pytanie w ich rozmowie. Czy programem: Cru-1.1 albo CRU da się ustawić 75Hz  w benq Gw2760Hz?

Monitor jest tańszy o 200zł a chyba nie ma aż takiej różnicy w jakości? 

Edytowane przez witek86
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...