Skocz do zawartości

Dwa uszkodzone komputery PC - brak reakcji (pech?)


Recommended Posts

Cześć,

Posiadam w domu trzy komputery PC (a czwarty już niedługo).

Problem prezentuje się w taki sposób, iż dwa z nich postanowiły zawiązać bunt i nie uruchamiają się.

 

Pierwszy - zero reakcji na przycisk power. Nie zapala się monitor, nie kręcą się wentylatory, nie zapalają się diody na klawiaturze, ani kontrolki na obudowie. Trup.

Wykonane kroki:

- sprawdziłem, czy zalilacz jest podłączony do płyty - jest

- sprawdziłem, czy przycisk power od obudowy jest podłączony do płyty - jest (podłączone są kabelki ATX SW, oraz ATX LED, innych brak)

- zresetowałem bios zarówno zworką - brak poprawy, jak i poprzez wyjęcie baterii na kilka minut - również brak zmian.

 

Drugi - reaguje na przycisk uruchamiania. Pracują wentylatory, zapalają się na moment diody na klawiaturze. Brak reakcji ze strony monitora.

Wykonane kroki:

- reset biosu (poprzez wyjęcie baterii) - brak zmian

- wyjęcie pamięci ram, aby sprawdzić, czy komputer zareaguje i zacznie piszczeć buzzer - nadal nic się nie zmienia, wentylatory się kręcą i nic więcej. Buzzer jest widoczny na płycie (raczej na 99% sprawny).

 

Co śmieszniejsze, oba PC padły na przestrzeni tygodnia. Oba to dwie różne konfiguracje.

 

Monitor jest sprawny, sprawdzony.

Edytowane przez FightMaker
Link to post
Share on other sites

Podaj dokładną konfiguracje PC-tów. Co do problemu to tak

W pierwszym - masz przełącznik na zasilaczu , sprawdź może jest wyłączony,

W drugim - podłacz kabel od monitora do zintegrowanej karty graficznej, jeśli masz.

Hehe. Przełącznik sprawdzałem jako pierwszy. Zarówno w pozycji ON, jak i OFF.

 

O ile dobrze pamiętam, oba są na sockecie LGA775.

 

Pierwszy PC:

Płyta główna to MSI brandowana jako Medion (model podam jutro) i zasilacz chyba no-name (wiem - lipa).

Procesor Intel Pentium 4. Dokładnego modelu nie podam - nie mam ochody zdejmować chłodzenia i resztek pasty.

 

Drugi komputer:

procek Intel Core 2 Duo.

Zasiłka FSP Group. 300W. Model FSP300-60THA Tutaj link do spec KLIK

Płyta główna - brak oznaczeń, ale na moje oko to Foxconn.

 

Niestety, ale brak zintegrowanej grafiki.

 

Pierwszy: wsadz zasilacz z drugiego i sprawdz czy działa

drugi: wyjmij pamięci i uruchom, powinien piszczeć, jeżeli nie, to wyjmij też grafikę, jeżeli dalej nic a pierwszy się uruchamia to padnięta płyta.

Kabel również sprawdzałem już na samym początku - sprawny.

Z wyjmowaniem pamięci to już pisałem w pierwszym poście. Wykonane i nie zrobiło to na nim wrażenia.

 

1 pc mialem cos podobnego

Wyjmij karte graficzna

Odłącz wszystkie kabelki od płyty i podłącz ponownie jak pc się włonczy włoż karte a jak się nie włonczy bez karty to nwja tak miałem

Pc bez karty się włancza po włożeniu sie wyłanczał

Karta i pamięci już były wyjęte i ponownie złożone. W każdym bądź razie, raczej wątpię w utrzymujący się ładunek elektrostatyczny. No ale...

 

A burzy nie bylo czasami? Bo to by wyjasnialo spalenie sie w 1. Zasilacza a w 2. Karty graf.

Odstęp od padnięcia jednego PC od drugiego to kilka dni. Tak więc wykluczone.

 

Czarno to widzę (i to nawet całkiem dosłownie). :(

 

Niezbyt mam ochotę wysyłać na serwis. Przecież nie od parady uczę się jako technik-informatyk.... załamka.

W drugim również obstawiam płytę główną.

 

Problem w tym, że nie mam zarówno woltomierza, jak i karty diagnostycznej. Serwisy to mają.

 

POST EDYTOWAŁEM. Dodałem trochę spec.

Edytowane przez FightMaker
Link to post
Share on other sites

Ok zajmijmy się najpierw tym pierwszym, żeby nie robić bałaganu. Wez zasilacz z komputera numer 3(ten działa dobrze mam nadzieje) i podłącz go do tego, zobacz czy cokolwiek sie zmieni.

Ok. Dzięki. Jutro sprawdzę. Zasilacz z w pełni sprawnego PC nr. 3 (z którego nota bene piszę) to Corsair, więc na pewno będzie dobry. :)

Edytowane przez FightMaker
Link to post
Share on other sites

Możesz kupić za groszę PostCard. To pomoże w diagnozie.

 

Zresztą, z automatu powinieneś wykonac polecone tutaj czynności. A żeby całkowicie wykluczyć przycisk,obudowę - mogłeś zewrzeć piny pwr.

 

Jeżeli płyta dalej będzie milczeć - to miernik w dłoń i trzeba pomierzyć parę punktów. A które konkretnie? To już zapytaj ekipę na elektrodzie.

Link to post
Share on other sites

W komputerze drugim zasilacz sprawdziłem i jest sprawny. Nadal kręcą się jedynie wentylatory - dla mnie uszkodzona płyta główna.

Pierwszego nie sprawdzałem, chyba wywalę go na śmieci. Nie opłaca się naprawiać. Wyjmę procesor i viola!

Edytowane przez FightMaker
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...