Skocz do zawartości

Pierwsze wodowanie kilka pytan


Recommended Posts

Witajcie zastanawialme sie dlugo nad zmiana kompa  az wkoncu wymyslilem i zrealizowalem  plan upogrejdu mojego starego .


Zostawilem z niego MoBo z prockiem bo nadal jest calkiem rozsadny oraz ramy reszte wymienilem na config podany nizej.


 


Zasilacz: 750W EVGA SuperNOVA G2, Full Modular, 80 PLUS Gold


MoBo: Asrock Z77 Extreme6 Socket 1155 


Proceror:  Intel Core i7 3770K 3.5GHz Socket 1155 8MB Podkrecony do 4,5 ghz +0.100V


Chlodzenie : Pelny zestaw Alphacool do procesora oraz do obu grafik z pompa d5:


Alphacool NexXxoS Cool Answer 240 D5/UT - Set + Alphacool  NexXxoS XT45 Radiator 240


HDD: Corsair 120GB Force GT SSD x4


RAM: Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600Mhz CL9 


Obudowa: Corsair 730T Graphite full Tower


Grafiki x2 SLI : 3GB EVGA GTX 780 Classified Hydro Copper, PCIe 3.0, 6008MHz GDDR5, GPU 993MHz, Boost 1046MHz, Cores 2304 


 


Jako ze to moje pierwsze wodowanie dlugo myslalem i postanowilem uzyc 2 chlodnic 240 jednakze o innych szerokosciach gdyz wieksza zachodzila by na MoBo z gory , gorna 45mm chlodnica chlodzi przed procesorem a boczna 60mm przed grafikami ( niestety jeszcze nie rozkminilem jak dodac fotke ukladu jak znajde jak to dodam) wszystko w jednym obiegu .


 


Ok czas na pytania:


 


1. Temperatury grafik mnie calkowicie satysfakcjionuja 40/42(bez obciazenia 28) C max jednakze procesor w stresie "benchmark" osiaga 78 stopni w grach 8/10 stopni mniej czy to aby nie jest zbyt wysoka temperatura? Przyznam ze liczylem na ok 50 i oczywiscie wiem ze nawet te 78 stopni to jest temperatura do zaakceptowania jednak wolalbym wiedziec czy to jest ok czy czasem nie za wysoka ( paste zmienialem 3 razy roznice w granicy 1,2 stopni po wygrzaniu) .


 


2. Czy zmiana chlodnic gornej z 240/45mm na 360/45mm i bocznej z 240/60mm na Alphacool NexXxoS Monsta da widoczna roznice temperatur? .


 


3. Czy przy zwiekszonych chlodnicach pompka pociagnie ? wiem ze d5 to w tej chwili jedne z lepszych rozwiazan ale nigdzie nie znalazlem informacji o maxymalnym obciazeniu jej a juz mam 1,5 litra plynu pewnie po zmienie chlodnic 2 litry by sie spokojnie zmiescily a uklad spory z uwagi na obudowe i rozstawienie chlodnic.


 


 


Z gory dziekuje za uwagi a jesli znajde sposob to wkleje fotke ukladu dla jasnosci.


Link to post
Share on other sites

Około 50 to ja mam na wodzie i 560mm chłodnicy. 

Jak masz gluta pod tym cepem to nie licz na drastyczne spadki temperatury. 

Zmiana chłodnic jakieś pozytywne efekty powinna dać, ale cudów nie oczekuj. U mnie to były może 3-4 stopnie

Twój układ wcale nie jest jakoś kosmicznie rozbudowany a pompa jest dość mocna by to wszystko pociągnąć

Link to post
Share on other sites

Ok juz kumam o co chodzi czyli generalnie nie przejmowac sie albo zmienic paste w srodku procka...  Jednak zostane przy tym co mam bo juz grzebac mi sie nie chce .

 

To jeszcze mam dodatkowe pytanie czy chlodzenie mobo oprocz wygladu i oczywistego obnizenia temperatury daje jakies wymierne kozysci ?

Link to post
Share on other sites

Gwarancji juz nie mam bo bylo zdaje sie rok a to juz mi minelo ale i tak nie chce mi sie bawic co innego jakbym mial zapasowy procek ale chwilowo brak wiec zostane przy tym co mam czyli 78 stopni co i tak nie jest tragedia jak na 4,5 ghz  czytalem ze 85 jest wpelni akceptowalne a mi jeszcze brakuje w normalnym uzytkowaniu z 10 /12 stopni do tego progu ... jak zacznie sie grzac powyzej to sie bede zastanawial :) 

 

a tu na zakonczenie fotki kompa . Wiem ze rurki zbyt dlugi i troche balaganu ale to bedzie poprawione .

 

https://www.dropbox.com/s/6thyvw4jivfhgyl/IMAG0323.jpg

Link to post
Share on other sites

Masz rację. Złącze na topie chłodnicy to fillport. Układ do poprawy widziałbym tak:

 

Obie chłodnice trzeba odwrócić. Mam nadzieję że widać wszystko na tym wspaniałym schemacie:

 

http://i.imgur.com/8pT4hSa.png


Pamiętaj że kolejność części w układzie nie ma najmniejszego znaczenia dla wydajności. Płyn krąży tak szybko że jego temperatura jest mniej więcej równa w każdym punkcie układu przez cały czas. Nie ma więc sensu krzyżować długaśnych węży próbując ustawiać chłodnicę za każdym elementem. W zaproponowanym układzie gwintu który obecnie znajduje się na górze chłodnicy można spokojnie użyć jako spustu płynu.

Link to post
Share on other sites

Huh dobrze ze wkleilem fotke ... i tak planowalem zmienic plyn na Aurore 2  wiec rozmontuje wszystko do czyszczenia szybkiego choc plyn tak naprawde byl zalany niecale 2 tyg temu :) ale jednak Aurora 2 skradla moje serce :P 

 

Chlodnice boczna powinno sie bez problemu obrucic jednak nie wiem czy zmieszcze pod nia wyjscie na spust ale mysle ze L zlaczka powinna sie zmiescic jak jest teraz.

 

Co do gornej to rozumiem ze obrucenie jej ma na celu tylko pozbycie sie przecinajacych rurek nic pozatym ? 

 

 

Jak mi plyn nowy przyjdzie dzis to jeszcze dzis sie postaram pogrzebac bo wieczorkirm akurat mam czas a jesli nie to w piatek cos zrobie i podesle fotki chyba ze zdecyduje sie wydac dodakowa kase na zmiane chlodnic i odrazu zrobic wszystko za jednym razem jednak to musze przemyslec bo wydawac nastepna kase dla zysku paru stopni raczej mi sie nie usmiecha ale przemysle to.

 

Rurki sa dlugasne ale celowo bo sporo kombinbowalem z ukladem i wolalem miec miejsce na wyciaganie grafy/procka chlodnic niz za kazdym razem spuszczac plyn do tego tak wiec sam mialem skrocic i upozadkowac rurki po tym jak juz uklad bedzie dopracowany ale fakt uklad ktory zaproponowales ma rece i nogi :P oby tylko bylo miejsce na zawor spustowy na dole.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do gornej to rozumiem ze obrucenie jej ma na celu tylko pozbycie sie przecinajacych rurek nic pozatym ? 

 

Tak. Będzie estetycznie i będziesz miał dużo mniej zbędnych węży ;)  

 

 

 

Aurora 2 skradla moje serce

 

Obserwuj płyn uważnie bo aurora niespecjalnie lubi się z zatokowymi rezerwuarami. Podobnie ten spust na dole. Jak dasz tam długi wąż to będzie się w nim osadzać "perła" z aurory i płyn straci efekt. Ogólnie przy projektowaniu układu pod aurorę trzeba unikać martwych miejsc bez przepływu. Perłowe cząstki płynu opadają na dno kiedy układ nie pracuje i jeśli opadną w miejsce gdzie nie podchwyci ich przepływ to tam niestety zostaną.  

Link to post
Share on other sites

Kurcze i znowu dobrze ze wspomnialem o tym plynie :) tylko tak:

 

Jak skroce waz od spustu to nie wystawie go odpowiednio daleko z obudowy zeby cisnienie zrobic... ale tak po prawdzie nie mam innego wyjscia bo nie widze innego miejsca w systemie dobrego na spust ... wszedzie indziej za wysoko ...

 

Jedyne co mi przychodzi do glowy to przelozenie zaworu spustowego odrazu pod chlodnice i podlaczenie pod niego dluzszego weza z sama zaslepka ? czy taki uklad myslisz zniweluje osadzanie sie perly ? przypuszczam ze bede musial uzyc na dole kolanka plus minimum 5cm weza potem zawor otwierajacy i do niego juz czysty waz bez plynu z zaslepka czy to ma ses ? 

 

Tylko ze to nadal bedzie z 8/10 cm ( kolanko + waz ) martwego obiegu.

 

zawor ktorego uzywam :http://www.watercoolinguk.co.uk/p/Phobya-2-Way-Ball-Valve-G14-Knurled-Black-Nickel_33565.html 

Link to post
Share on other sites

Ja bym zrobił adapter kątowy i bezpośrednio podłączył zawór (mam tak u siebie). W przypadku spuszczania płynu możesz wkręcić w zaworek złączkę z długaśnym wężem ale normalnie nie będziesz sobie śmiecił w obudowie zbędnymi wężami. 

 

Potrzebujesz tylko takiego adaptera:

http://www.aquatuning.de/water-cooling/fittings/adapters/13531/alphacool-hf-l-connector-90-g1/4-revolvable-2x-outer-threads-deep-black?c=511


Jego wkręcasz w chłodnicę a w niego zaworek. Zaworek możesz zaślepić korkiem a tylko w przypadku spuszczania płynu wymienić korek na złączkę z wężem. Czysto, schludnie i bez zbędnych węży.


Szukam jeszcze czegoś dostępnego od ręki.

 

-śmiesznie drogi i niepotrzebnie duży bits:

http://www.caseking.de/shop/catalog/Watercooling/Fittings/Connectors/All-Connectors/Bitspower-Adapter-Winkel-2x-1-4-Zoll-3x-drehbar-matt-black::14094.html

 

-jakiś podobny no-name:

http://www.aquatuning.de/water-cooling/fittings/adapters/8901/angled-double-45-adaptor-revolvable-g1/4-outer-to-g1/4-outer-thread-black-nickel?c=511

 

Ewentualnie poszukaj jeszcze po sklepach tego alphacoola. Chyba to najrozsądniejsza opcja i największa szansa że się zmieści pod chłodnicę.


(chyba zawsze jeszcze możesz chłodnicę dać na troszkę wyższe otwory montażowe, nie?)

Link to post
Share on other sites

Pomysl cool i bez problemu moge taka zlaczke zdobyc jednakze w takim rozwiazaniu widze mala usterke. Jak powiedziales Aurora 2 ma tendencje do odkladania perly  i jesli zostawie kawalek weza bede mogl bez problemu stwierdzic czy sie cos odlozylo czy nie jesli tak to wystarczy odkrecic kran i spuscic powiedzmy 50 ml zamknac kran i spowrotem dolac do zbiornika perle. Twoim sposobem schludniejszym bez watpienia nie bede widzial czy sie odlozyla czy nie.

 

Tak wiec zobacze czy moj pomysl zadziala i czy wogole sie bedzie odkladac ta perla jesli nie bedzie to wymienie na twoje rozwiazanie bo nie ukrywam jest ladniejsze.

 

Dodatkowo chce wpuscic waz spustowy w dol obudowy i tam ladnie umowac bo mam duzo miejsca pod spodem obudowy (wysokie nozki).

Link to post
Share on other sites

 

 

Twoim sposobem schludniejszym bez watpienia nie bede widzial czy sie odlozyla czy nie.

 

ZAWSZE będzie się odkładać ;) Przerabiałem to już u siebie a wężyka miałem jakieś śmieszne 3 cm a efekt tracił na intensywności. Po zmianie na podobny system jak ten który proponuję problem zniknął (u mnie nie było trzeba adaptera kątowego- wystarczył prosty G1/4 do G1/4). Na to nawet nie trzeba patrzeć. Jak odłoży się tylko troszkę perły to nie będzie tego nawet widać bo płyn nie straci nic ze swojego efektu. Dokładając tam wąż możesz być pewny że utracisz jej znaczniejszą ilość. Obawiam się jeszcze o ten Twój zatokowy rezerwuar ale to niestety wyjdzie dopiero w praniu :/

Link to post
Share on other sites

No to trzeba placic frycowe jak sie nie wchodzi na forum :) wszedlem juz po zrobieniu wszystkiego i przeczytalem Biafra twoj wpis... no nic zobaczymy co bedzie, jak bedzie problem z rezerwuarem to i tak bede musial zmienic plyn to wtedy przerobie juz docelowo na twoj pomysl. Ok teaz 2 linki do zrobionego juz systemu :

 

https://www.dropbox.com/s/4rmqf3d2cv7rfy8/IMAG0327.jpg

https://www.dropbox.com/s/qjukilmcll9nu2f/IMAG0326.jpg

 

Btw czego mozna sie spodziewac jesli cos zle bedzie z rezerwuarem ? 

Jakim swiatlem najlepiej oswietlic weze ? bo moje uv tylko psuje wyglad... i nic nie widac.


Maly update

 

Po paru dniach nie widze zeby sie cokolwiek osadzilo w odprowadzeniu ale to zaledwie pare dni . Jednak zauwazylem zupelnie inne "dzialanie" ukladu chlodzena na Aurorze 2 tzn przy odpalaniu slychac jak woda zaczyna krazyc i przelewac sie i choc znika to po 2,3 sek to jednak na poprzednim plynie tego nie bylo ( kompletna cisza) jakies sugestie ? 

 

Dodatkowo postanowilem zmienic chlodnice gorna na: 

 

Alphacool NexXxoS XT45 Full Copper 360mm

 

 

Boczna na : 240mm Alphacool NexXxoS Monsta radiator

 

Zmiany chlodnic nie sa podyktowane slaba wydajnoscia systemu tylko "organoleptycznym" sprawdzeniem zmiany temperatur po zalozenu maksymalnej rozsadnej wielkosci chlodnic w tej obudowie.

 

Zmienie tez wiatraki na chlodnicach i obudowie na : 

 

Corsair Air Series SP120 RED LED High Static Pressure Fan x6

 

Jesli macie jakies inne propozycje co do wiatrakow to chetnie wyslucham jeden warunek poniewaz chce utrzymac wszystko w czerwonej tonacji to zamiast led stripow chce uzyc czerwonego oswietlenia z wiatrakow tak wiec ewetualne zamienniki z czerwonym podswietleniem.

 

Mysle tez o zmianie CPU bloku obecnie mam :Alphacool NexXxoS XP³ Light - Acetal Edition - i choc czytalem o nim ze jest jednym z lepszych jesli chodzi o wydajnosc to z wygladem u niego srednio  :) chetnie wyslucham jakis propozycji na blok z ladnym designem (moze nawet podswietlony?)oraz przedewszystkim dobra wydajnoscia! 

 

Budzet bez ograniczen ale rozsadny.

Edytowane przez Volto
Link to post
Share on other sites
Corsair Air Series SP120 RED LED High Static Pressure Fan x6

 

Jeśli zmieniasz e-loopy na te corsairy... you're gonna have a bad time. Jedyna zaleta tych wentylatorów to fakt że są ładne. Ja nie mogę ich słuchać. Jeśli jesteś zadowolony z eloopów to możesz się rozglądać za czerwoną ich wersją brandowaną przez phobya:

 

 

 http://www.aquatuning.co.uk/media/image/78373.jpg

 

 

 

 

 

jakies sugestie ? 

 

Dopiero zmieniłeś płyn. To są jeszcze końcówki powietrza w układzie. Wszystko zejdzie z czasem. Poprzednim razem musiałeś mniej spienić płyn i lepiej go odpowietrzyć. 

 

 

chetnie wyslucham

 

Koolance 380i 

 

 

http://koolance.com/image/cache/data/products/cpu-380i_p3-700x700.jpg

 

Link to post
Share on other sites

No juz to przemyslalem :) i jednak zostane przy tych co mam doloze tylko jeden na gore a 2 boczne beda phoby. Jednakze jako osoba dociekliwa zadam pytanie czy istnieje jakies techniczne uzasadnienie na 

 

na te gówna od Corsaira to bardzo słaby pomysł
czy to tylko twoja opinia ?

  

 

Bude doswietle jednak ledami albo cos innego wymysle :) przy okazji wymiany chlodnic zrobie juz uklad spustowy made in "Biafra" :) bo i tak plyn bede spuszczal.

 

Przyznam ze bardzo ladny cpu blok i tez sie chyba skusze oraz wymienie paste pod prockiem na:  Coollaboratory Liquid Ultra . ( ale to next stage ) :)

 

Jako ze bede mial wiecej wentylatorow niz portow na MoBo to zastanawiam sie nad : AeroCool Touch 1000 - "Touch Screen" System fan controller dobry to pomysl czy jest cos lepszego ? 

Link to post
Share on other sites

 

 

jest cos lepszego ? 

 

Może lamptron fc touch? Masz 30W na kanał więc można nawet podpiąć kilka wentyli pod jeden kanał.  

 

 

 

jakies techniczne uzasadnienie na 

 

Podobały mi się te wentylatory więc testowałem wszystkie wersje: AF, SP w 120 i 140 mm. Kaszanka. Dość głośne a na niskich obrotach słychać kiepskie łożysko. Nie jest to jakaś tragedia ale w porównaniu do eloopów są zwyczajnie kiepskie.

Link to post
Share on other sites

No Lamptron pasuje do moiej koncepcji co prawda drozszy ale coz tam :) choc przyznam ze najbardziej pasuje mi Lamptron FC5 v3 6-Channel 30w LCD Fan Controller ale tyle nie zaplace ( £75) :)


I znowu update :P

 

Zamowilem w weekend :

 

Obie chlodnice  ( dobrze ze stare mam gdzie wykozystac :) )

Zloczke spustowa al'a Biafra :)

Phobye wentyle

Co do sterownika wentyli to zdecydowalem sie jednak na : Lamptron FC5 V2 5.25" Bay Fan Controller - Black jako ze tez ma 30W to w zupelnosci starczy mi na wiatraki chlodnic a tylko do nich bede tego uzywal a wyglad boski :).

Dadatkowo pozamawialem pare przedluzek do kabli oraz ledy czerwone wiec zyska troche na wygladzie i mam nadzieje ze juz nie bedzie jak ubogi krewny wygladal przy tych waszych cackach :D

 

Skladam jutro jak dowioza mi wszystko.

 

Ps. Co do bloku CPU to dam szanse Alhacoolowi jeszcze chyba ze do konca dnia moje drugie jestestwo przekona mnie zeby kupic :) Nauczka z tego taka jak planujesz pierwsze LC to zrob konkretny plan ... bo teraz jak juz sie wzbogacilem o wiedze to i rurki bym wymienil :)na grubsze. No ale to juz narazie bedzie ostatnia przerobka i po tym mam nadzieje pochodzi dlugo i szczesliwie. 


Walczylem do pozna w nocy ale wkoncu projekt w 99% ukonczony :)

 

Musze zrobic ladniejsze fotki ale z braku lepszych dodam te co juz mam:

 

Front:

https://www.dropbox.com/s/mz8ksqgzsrrk9e4/IMAG0336.jpg

https://www.dropbox.com/s/r5d70yp0xr0wb8s/IMAG0335.jpg

 

Profil:

https://www.dropbox.com/s/d5osefwnob0gfdk/IMAG0340.jpg

 

Zawor imienia Biafry : 

https://www.dropbox.com/s/afmvgszv8gysl8y/IMAG0341.jpg

 

Wkoncu wydaje mi sie ze udalo mi sie zapelnic ta ogromna bude tak ze wyglada w sam raz , wymaga odkurzenia i jeszcze popracowania nad kablami ale to juz jest koniec generalnie w tym kompie juz nic nie bede zmienial oprocz tylnego wntylatora bo jest glosny jak diabli.

 

Wnetylatory Phobya WYSMIENITE! dzieki za rade co do kupna sa tak dobre ze skrecilem je na 1200 rpm, sterownik wentyli nie zalapal rpm jeszcze bo fotki robilem w zasadzie zaraz po wlaczeniu ale wedlug mnie wyglada wysmienicie takiego czegos wlasnie szukalem.

 

Blok na CPU zostaje, a ten ktory proponowaliscie zaloze do nastepnej produkcji.

 

Prosze oceniac :)

Edytowane przez Volto
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...