Skocz do zawartości

Czy znajdziecie coś wydajniejszego? (laptop 5000 +/- 400)


Recommended Posts

Witam wszystkich po raz pierwszy,

 Tak, czytałem podobne tematy i dotyczą one jednak czegoś innego. Nie wiem, czy jest sens wklejać formułkę o lapku, bo raczej chciałbym porównać kilka propozycji. Laptop ma być uniwersalnie dobry, bo głównie, jeśli robię coś, to produkuję muzykę (w ogóle nie wnikajcie w audio, na tym się znam ;) ), co wymaga dobrego CPU i RAMu. Od czasu do czasu: Photoshop; rzadziej, ale głównie dlatego, że teraz nie mam warunków - Sony Vegas Pro, czyli obróbka filmów. Tam potrzeba już dobrej karty (ale głównie CPU). Tak samo, jak w niektórych grach, w które nie gram raczej wcale od 6 klasy podstawówki, bo mam złom, a nie komputer - i to nie jest priorytet, ale skoro już jesteśmy na tym poziomie cenowym, to dlaczego nie?

 Czytając Wasze inne posty poznałem CLEVO, jednak odpowiadający mi model (wolałbym nie brać 13tki, jeśli to możliwe) CLEVO P151SM1-A nie jest wcale tańszy od ASUSA ( http://www.x-kom.pl/p/187762-notebook-laptop-17-3-asus-g750jm-t4061-16-i7-4700hq-16gb-256750-dvd-gtx860.html ) :

CLEVO P151SM1-A
- Ekran: Ekran 15,6" Full HD 1920 x 1080 LED, Matowy
- Procesor: Intel Core™ i7-4710MQ 2.50 - 3.50GHz Turbo, 6MB L3 cache, HD 4600, 22nm, 47W
- Klawiatura: Klawiatura standard US
- Pamięć RAM: 16 GB (2 x 8) CRUCIAL DDR3L 1600 MHz DDR3 CL11
- Dysk twardy: HDD 1TB HGST Hitachi, 7200 RPM, 32MB cache
- mSATA SSD Drive: 250 GB mSATA SAMSUNG SSD EVO 6Gb/s (Read/Write; 540/520MB/s )
- Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GTX 860M 4.0GB GDDR5
- Sieć Bezprzewodowa WiFi: Intel® Dual Band Wireless-AC 7260, 2x2 + Bluetooth 4.0
- Napęd: Nagrywarka DVD RW Dual SATA
- System operacyjny: Brak
- Diagnostyka konfiguracji: Diagnostyka konfiguracji oraz optymalizacja układu chłodzenia (GRATIS !)
- Pasta termoprzewodząca: Ulepszenie układu chłodzenia CPU oraz GPU (GRATIS !)
- Pakiety Gwarancyjne: Pakiet Standard - Door to Door 24 miesiące
- Ubezpieczenie laptopa: 0 Brak


Ceny: Clevo 5519.99zł ; ASUS 5269 zł.

 

Mimo początkowych awersji ta marka wydaje się być w porządku (choć pomijam prawie zupełnie aspekt modyfikowania lapka później), niemniej jednak tutaj pojawia się kilka kwestii i dlatego zwracam się o pomoc:

1) Te 2 laptopy rozważam dlatego, bo MSI to "piekarnik" i to może być spory problem. ASUS jest cichy i chłodny, a o tym modelu Clevo na notebookcheck pisali, że na pewno hałas został zmniejszony i faktycznie, testy decybeli są podobne; tak samo temperatury wydają się być przyzwoite. To dla mnie ważne, bo nie chcę go stopić/ będę w akademiku, a jednak dobrze byłoby nie hałasować nazbyt (i mnie samego wkurzałoby to) - i od razu pytanie: czy w wypadku wyboru dowolnego z nich będę musiał lapka dodatkowo chłodzić, żeby mu nie zaszkodzić.
2) Oba modele mają tę samą kartę (mam nadzieję, że w Clevo to też najnowszy Maxwell), ale Clevo wyróżnia więcej VRAMU, i choć nie jest on dla mnie najważniejszy, to pewnie przekłada się na lepszą wydajność od strony grafiki?
3) Niestety, ale Clevo ma i7 MQ, a ASUS - HQ. Czy nie jest przez to mniej wydajny, jeśli chodzi o moje oczko w głowie, czyli produkcję muzyki?
4) Jeśli możecie, oceńcie inne duperele, ew. zaproponujcie, co można zmienić, jeśli chodzi o Clevo, bo na nich raczej zostanę (Windowsa może znajdę 7kę, a jak nie, to postaram się o darmowego dla studentów); na kompach specjalnie się nie znam, tylko naśladuję.
5) Wiem, ASUS, serwis, blabla. Ale czy Clevo w polskich realiach ma coś lepszego do zaproponowania?
6) Ogólna estetyka i wykonanie, jeśli możecie porównać. Dla mnie akurat 15 cali Clevo jest zaletą, bo tyle mam i nie wyobrażam sobie więcej, jak dopiero zacznie się latanie na studia i do domu z lapkiem, a 13 to trochę za mało do wygodnej aranżacji utworków i grafiki.

 I ostatnia sprawa: czy dałoby się zaoszczędzić kasę i kupić coś tak samo/bardziej wydajnego? To Wy znacie arkana tej sztuki, więc ciężko mi ocenić, czy karta starszej generacji, czy procek mógłby być mocniejszy, ale wydaje mi się, że lepiej w 4 generację Intela i w 8xx nVidii inwestować... SSD nigdy nie miałem, ale musi mieć znaczny wpływ na wydajność do moich potrzeb. W ogóle ta przesiadka to będzie dla mnie kosmos (i dla portfela - mam Lenovo, który w dniu premiery kosztował chyba 1500, czy 2000.... ma 4,5 lat). To może niekoniecznie 860, ale też nowa 850? Niby w Clevo skonfigurowanym mogę wziąć połowę mniej SSD, ale wątpię, czy później to dokupię i czy ktoś mógłby na gwarancji mi to zmontować, na przykład za rok (teraz wziąłbym 128, a za rok więcej).


PS. Z góry dziękuję za pomoc, wiem, że macie wiele podobnych postów, ale wszystkie czytałem od czerwca do teraz i wiele mi to pomogło, niemniej jednak wolałbym się na Was jeszcze raz oprzeć w momencie decyzji.

Edytowane przez jejabig
Link to post
Share on other sites

Ad.1 Nie, nie będziesz musiał dodatkowo chłodzić laptopa

Ad.2 Wydaje mi się,że jeżeli będziesz pracował na rozdzielczości FHD lub mniejszej to vram nie będzie miał nic do rzeczy.

Ad.3 Dla ciebie najważniejsze jest żeby procesor nie był niskonapięciowy ,,mniejszy" od i7 z mniejszą liczbą GHz niż 3.0.

Da.4 Z tego co pamiętam to MQ i HQ oznaczają kolejno : mobile quality i high quality. Procesor z końcówką MQ nie obsługuje Intel Virtualization Technology (VT-d) a HQ pozwala na  zwiększenie maksymalnego taktowania turbo układu graficznego o ileś tam (nie pamiętam dokładnie ale niewiele) MHz.. Poza tym HQ są lutowane do płyty głównej a MQ to klasyczne rozwiązanie z podstawką.

Ad.5 Wszystko zależy od punktu widzenia.

Ad.6 W tym budżecie producenci postarali się aby laptopy były solidne.

 

 

 

czy dałoby się zaoszczędzić kasę

 

Na czym ? Myślisz o tym,żeby teraz nie kupować a jak dozbierasz to kupić coś ,,mocno" wydajnego ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, Kac2per1. Masz Clevo i jesteś zadowolony, czy nógłbyś przypomnieć, jaki to model i konfiguracja? Gdzie kupowałeś? Ja myślę o tym blue mobility, mimo, że liznąłem o niepewności, ale teraz widzę, że mają kasę z UE, więc pewnie się z tego odrodzili. Zastanawiałem się, czy można coś tańszego o podobnej wydajności i kulturze pracy (z tymi kluczowymi cechami dla mnie, czyli SSD, i7, karta z tej samej półki) - i tyle. Jak nie, to myślę, że realnym jest nabytek tego sprzętu.

Czyli ta różnica MQ i HQ nie jest taka istotna (jeśli możesz to ocenić)? Poza tym, jeśli chodzi faktycznie o szczegóły, to byłem w błędzie, bo w rankingu notebookcheck procek Clevo 4710 MQ stoi wyżej, niż 4700 HQ Asusa (nie zauważyłem tej dziesiątki).
Jeśli masz podobnego laptopa, to czy podświetlenie klawiatury jest ok (drobiazg, ale pytam)? I dość istotna sprawa, czy będę mógł rzetelnie naprawiać na gwarancji lub uzyskać świadczenie w postaci kogoś, kto dobuduje mi pewien element (dla Was proste, ja wolę tego nie robić)? Bo jednak z tym Clevo to śliski temat i do tego to blue mobility... niby są inne stronki z tymi X na początku :D , ale tam chyba wyjdzie około 6000 taki lapek. I czy zmieniłbyś coś w mojej, podanej konfiguracji? Na pewno procek ok? Na blue mobility z łatwością znajdziesz ten panel.






( Barylaxp - ja rozumiem, że musisz się promować, ale ciesz się, że w ogóle wybrałem Clevo do rozważań. Na allegro ta zabawka kosztuje 5000, nie ma RAMu i ma trochę lepszą kartę graficzną, choć starszą - a karta mi wystarczy dobra, nie musi być nie wiadomo jaka; podejrzewam, że i tak za bardzo się nagrzałem na taką półkę. Nie ma też SSD, a to duży minus, więc NA PEWNO nie wyjdzie taniej. I jest 17 calowy, co stanowi pewien problem, ale najmniejszy z wymienionych)

Edytowane przez jejabig
Link to post
Share on other sites

 

pewnie się z tego odrodzili

 

Haha, na pewno  :D

 

 

jesteś zadowolony, czy nógłbyś przypomnieć, jaki to model i konfiguracja?

 

Masz rację - jestem zadowolony. Posiadam Clevo P370EM z Radeonem Hd 7970m i prockiem i7-3610QM 

 

 

 

Gdzie kupowałeś?

 

U niebieskich (Bluemobility)

 

 

 

 

 

Czyli ta różnica MQ i HQ nie jest taka istotna (jeśli możesz to ocenić)

 

Wydaje mi się,że nie różnica nie jest duża. Ale to tylko moje przypuszczenia.

 

 

 

 

I czy zmieniłbyś coś w mojej, podanej konfiguracji?

 

Zależy ile chcesz wydać  :P

 

 

 

Nie ma też SSD, a to duży minus, więc

 

Przecież zawsze możesz dokupić SSD, tylko żeby było miejsce w laptopie na jego zamontowanie

 

 

 

 

to czy podświetlenie klawiatury jest ok

 

U mnie podświetlanie jest 3-fazowe : lawa część klawiatury,środkowa i prawa. Jak odpowiednio ustawisz kolory (których jest u mnie 8 a podobno CLEVO P151SM1-A masz paletę barw ...) to bardzo ładnie laptop się prezentuje.

 

 

 

 

 

czy będę mógł rzetelnie naprawiać na gwarancji

 

Raczej wątpię. Przypuszczam,że będziesz musiał wysyłać do BM jak coś ci się zepsuje (nie liczę takich zmian jak podmiana biosu który będzie powodował problemy itd.)

 

 

 

 

uzyskać świadczenie w postaci kogoś, kto dobuduje mi pewien element

 

Jeżeli sam nie chcesz (czegoś popsuć) to także wysyłasz do niebieskich tylko,że z tego co wiem oni pobierają trochę kasy za taką ,,usługę".

 

 

 

czy można coś tańszego o podobnej wydajności i kulturze pracy

 

Im tańsze tym mniejsza kultura, wydajność itd. Jak to mówią : nie ma nic za darmo.

 

 

 

W jakie gry zamieżasz grać ? Ta karta w CLEVO P151SM1-A starcza tylko na teraz. Za 2 lata może być ciężko jeżeli grasz w najnowsze produkcje.

Link to post
Share on other sites

Ale jak dokupię, to nie będzie taniej :P Czy byś coś zmienił: w sensie, czy uważasz, że to powinno mi dobrze służyć? Czyli kupowałeś u niebieskich i jest ok; tak samo mogą coś naprawić/dorobić. Ciekawe, czy zeszliby trochę z ceny...

Nie grywam w ogóle w najnowsze produkcje. Czasem Minecraft :D, który jest u mnie akurat niemożliwy nawet, u brata prędzej, ale też trzeba optymalizować; jak już, to nagrzewam się na Kerbal Space Program, trochę na pożyczonym MacBooku Pro grałem, ale tam bardziej CPU zżerają te symulacje fizyki, jeśli się nie mylę. Dawno w nic nie grałem, więc mam wiele do nadrobienia, np. Diablo 3, czy jakieś fajne strategie, a la Rome II, ale głównie (ilościowo) jarają mnie ciekawe produkcje, nawet małe indyki ze Stema ;) Ale kupując chciałbym pewne marzonko zrealizować - mianowicie odpalić Sky Engine, żeby w trochę planet pozwiedzać, jeśli nie wiesz, co to - polecam doczytać!... Mam bzika na punkcie kosmosu i takich twórczych rzeczy ;) Chociaż mając możliwości, które teraz w ogóle wypieram z głowy, to chciałbym pokorzystać. Ale 870 i 880 to starsze karty, chociaż mocniejsze - jednak < 6000 będzie cieżko z SSD, który ponoć warto i powininen najbardziej mi pomóc w istotnych sprawach (czyż nie?). A i grafika miałaby pomagać w renderowaniu (ale to rzadkość, chociaż jestem entuzjastą niedostępnych mi rzeczy :P ) efektów w Vegasie. Może z tego jakiś $ byłby. Z mocniejszą grafiką są Asusy około 5500... mogę wrzucić model - ale pamiętajmy, że w Clevo jest 4 GB VRAMU, a tam 3; to chyba jest na korzyść Clevo, mimo gorszej ogólnie karty?

Pozdrawiam i dzięki za wielką pomoc!


PS. Czy ewentualnie będę mógł w tym Clevo kartę wymienić później? Czy grafy się nie da w lapkach wcale?

Link to post
Share on other sites

 

Ciekawe, czy zeszliby trochę z ceny...

 

Tą stówkę dwie może by spuścili.

 

 

 

cieżko z SSD, który ponoć warto i powininen najbardziej mi pomóc w istotnych sprawach (czyż nie?)

 

Ale oczywiście,że tak. :)

 

 

 

o chyba jest na korzyść Clevo, mimo gorszej ogólnie karty?

 

Z tego co wiem VRAM (więcej niż 2 Gb) przydaje się tylko jeżeli grasz (lub cokolwiek innego) na wysokich rozdzielczościach np" 4K.

 

 

 

trochę na pożyczonym MacBooku

 

Skoro na MacBooku (raczej nie jest to sprzęt do gier) grałeś to tutaj spokojnie zagrasz.

 

 

 

 

 

Dawno w nic nie grałem, więc mam wiele do nadrobienia, np. Diablo 3, czy jakieś fajne strategie, a la Rome II

 

Do takich spokojnie wystarczy GTX 860M.

 

 

 

Czy ewentualnie będę mógł w tym Clevo kartę wymienić później?

 

Tak, spokojnie. Kiedy tylko zechcesz  :P

 

 

 

Ale 870 i 880 to starsze karty,

 

Nigdy czegoś takiego nie słyszałem. Karty niedawno wyszły na rynek a ten oto człowiek mówi,że są stare ... :->

 

 

 

 

Czyli kupowałeś u niebieskich i jest ok; tak samo mogą coś naprawić/dorobić

 

 Z tego co wiem to tak.

 

 

 

Czy byś coś zmienił

 Zmieniłbym procek na i7-4810MQ i jeżeli nie masz co robić z kasą ( :rotfl: ) to dołożył bym do GTX 870M

 

 

 

czy podany przeze mnie

Który dokładnie ? Sprawdź w recenzji.

 

 

O tym Sky Engine nie mogę się wiele naczytać... To (ono czy cokolwiek innego) ma jakieś wymagania czy jak ?

Edytowane przez Kac2per1
Link to post
Share on other sites

Jezusie - chodziło mi o Space Engine! Teraz na pewno znajdziesz. Procka nie zmienię bez przekraczania 6 kafli, a to już na pewno zbyt wiele. Tak samo z kartą, niestety :/ Czy ta karta barylaxp ( http://allegro.pl/clevo-p170sm-i7-4700mq-8gb-gtx780m-120gb-640gb-i4492150717.html ) na dłużej pyknie, niż 860M? O tamtych chodziło mi, że nie nowe, bo czytałem, że 860 jest jedyne z Maxwellem.
Ale nie jestem obeznany, więc spokojnie przyjmę poprawki do magistrali w mózgu :D

I barylaxp - fajne te lapki, ale ja muszę mieć ten RAM 16; zależy mi raczej na 15 calach i to cenowo raczej nie będzie około 5500 już...

Link to post
Share on other sites

Nie, że 860 są JEDYNIE z Maxwellem, tylko, że są jedyne :D (czyt. że 870 i 880 są z Kepplerem).

Ech, teraz mnie zasmuciło, że skonfigurowane przeze mnie Clevo nie ma podświetlanej klawiatury...Asusa nie rozbuduję, choć to nie jest najważniejsze... Znowu pełno wątpliwości, ale od 5000 wolałbym się mocno nie przesuwać w górę. Ogarnąłeś Space Engine?

Link to post
Share on other sites

Różnice pomiędzy kartami GTX780M, a GTX880M są znikome, w rzeczywistości to są te same karty, GTX880M jest lekko podkręconą GTX780M i producent dorzucił w sumie nic nie zmieniające 4GB ramu, tylko PO CO? różnica w wydajności to max 5% miedzy gigantami.

Edytowane przez barylaxp
Link to post
Share on other sites

Fajny ten Space Engine  :menda:  Spokojnie ci pójdzie na jakimkolwiek byś nie wybrał laptopie

 

 

 

 

Nie, że 860 są JEDYNIE z Maxwellem, tylko, że są jedyne

 

Mój błąd. Nie doczytałem

 

 

 

 

tylko PO CO

 

... bo producent musi coś zmienić w nowszej wersji.

Link to post
Share on other sites

Ok, to jak tak, to PW mi 16 GB ramu, SSD, 15 cali, i7. Może się dogadamy?


No, nie? :D Ja dużo takich nawet dla graczy nieznanych rzeczy śledzę, ale nie mogę nawet liznąć... Myślisz, że pójdzie? Wydawało mi się, że to miazga, tyle renderowania, cały wszechświat itd :D Ale wsparcie CPU i RAM-u robi swoje. Dobra gra na inspirację i na loty wielofazowe ;)
 

Link to post
Share on other sites

nie ma 15,6", niestety. 15,6" ma gorsze wykonanie, gorszą jakość dźwięku i gorsze chodzenie niż 17,3".

Heatsink z cpu jest aluminiowy, gpu miedziany. W 17,3" jeden i drugi jest miedziany. 17,3" ma 230W zasilacz, 15,6" tylko 180W.


bardzo dobrze wiesz, że już nie ma z czego zjeżdżać cenowo. ramy i msata jak za friko. tylko uzywki możesz dostać w tych cenach. a tu masz nowki sztuki na pelnej gw.


zerknij na to 10496065_318175511692333_505721657977677


tutaj masz jak na dłoni wszystko podane. decyzja nalezy do Ciebie.


i nie zapominaj o gwarancji (wolisz sklepową czy producenta)?


możesz wybrać jeszcze P150EM z i7-3920XM/16GB/MSATA250GB/1TB/7200 oraz HD7970M ;)

Edytowane przez barylaxp
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...