Skocz do zawartości

Prośba o pomoc z dyskiemSeagate7200.10nagle przestał działać


Recommended Posts

Cześć.

Mam dziwny problem z dyskiem Seagate 7200.10 ST3250620AS 250gb. ;)

Wczoraj rano gdy uruchomiłem komputer wysypał sie windows , więc go zresetowałem , po ponownym uruchomieniu wyskoczył komunikat disk failure ...( w biosie nie był widoczny dysk , więc odłaczyłem listwe i podpiąłem pod inne złącze SATA dysk twardy). Zadziałało komputer działał cały dzień aż do wieczora gdy podczas instalacji znowu sie zawiesił. Po raz kolejny zresetowałem go ale tym razem w momencie gdy powinien ładować się system (win 7) zaczęła migać czarna kreska w prawym górnym rogu. W Biosie dysk jest widoczny, podpiąłem go pod inne złącza SATA ale nie pomoglo :) .

 

Dzisiaj w południe wziąłem ten dysk do kolegi żeby skopiować z niego dane niestety mam na nim bardzo ważne dane (baza danych , zdjęcia z wakacji, dokumenty word itp).

Przy uruchomionym Win XP i podpieciu go xp wykrył go jako dysk St3250620AS i stacja dysków po czym windows się zawiesił. Sprobowałem go podpiąć bez dysku kolegi jednak jest ta sama sytuacja co na moim komputerze tj mruganie kreski w prawym górnym rogu:(.

Nastepnie sprobowałem podpiąć go jak 2 dysk i uruchomic system na dysku kolegi, niestety system tak strasznie długo sie ładuje ze może to trwac w nieskonczonosc(bez mojego dysku leci błyskawicznie).Przy próbie załadowania win 7 jest ta sama sytuacja.

 

Dysk pracuje nie wydaje jakiś podejrzanych odgłosów(słychac że talerze sie obracaja), nie miałem z nim nigdy problemów , tylko nie może sie załadować windows.Dodatkowo mam bardzo dobrze wentylowaną obudowe więc na pewno sie nie przegrzał.

Aha po zmianie karty graf na hd5750 pł główna musi odczekac ok 1min zanim wczyta bios i poleci nastepnie ładowanie systemu(wczesniej na nvidi 7900gs nie maiłem czegos takiego).

Zdarzało sie wcześniej ze komputer potrafił sie zawiesić raz po 10min a czasami nawet po 10godzinach ale wynikało to wg mnie z 3 fazowego zasilania procesora, procek podkrecony z szyny 800 na 1066 dokladnie 2,93ghz.)

 

Czy jest jakas szansa by odzyskać dysk i co wazne by te dane byly zachowane ??

Bardzo zależy mi na danych ponieważ nie mam kopi zapasowej:(.

Czytałem jeszcze opinie o czarnej serii 7200.11 ale podobno w serii 10 nie wystepowal ten problem.

 

Bardzo prosze o jakąkolwiek rade

 

Zestaw komp to

C2d e4500

pł gł asus p5n-e sli

ram 2x1gb kingston

zasilacz cheftec 450w( z wentylem 120mm)

karta graf hd5750

Link to post
Share on other sites

Czytałem jeszcze opinie o czarnej serii 7200.11 ale podobno w serii 10 nie wystepowal ten problem.

Właśnie chciałem się zapytać czy to jednak nie jest dysk z serii 11 bo jego zachowanie na to wskazuje.

Jak na moje to padła elektronika lub oprogramowanie dysku (wychodzi na to samo ;) ).

Możesz spróbować znaleźć kogoś z takim samym dyskiem i podmienić płytkę z elektroniką, może uda się odzyskać dane.

Link to post
Share on other sites

Czy poprzez elektronike ten dysk może tak starsznie wolno działać?

Dałem koledze ten dysk który zna sie dość dobrze na elektro to mowił ze widać partycje ale dysk analizował przez 40min zanim je wykrył tak jakby go coś zwalniało. Jak domowymi sposobami nie uda sie odpalic dysku i przegrac danych prawdopodobnie zostaje naprawa dysku lub odzysk danych :hahaha: .

 

 

Tak jak pisałem wcześniej w biosie widać dysk tak jak każde inne.SMART tez pokazuje ze nie ma błedów juz sam nie wiem co robic :hahaha:

Podmiana płytki z elektronika to prosta sprawa czy lepiej sie za to nie brać?

Link to post
Share on other sites

Odkręcenie paru torx'ów i po sprawie. Ty masz model 620, a ja mam 310. Chyba te cyferki różnią się wersją z zapisem równoległym i prostopadłym. Ja mam z prostopadłym, więc raczej moja by się nie nadała.

Link to post
Share on other sites

Wiec tak płyta głowna jest na 100% sprawna.

Przy uruchamianiu kompa SMART pokazuje status OK

Wyglada na to ze elektronika dysku jest sprawna.

Dałem koledze dysk i od wczoraj zapuścił mu hiren's boota na ponad dobe i po 38% cos sie zawiesiło i nagle zaczeły rosnac bad sectory. Jest ich cos około 600.

Co robic w takiej sytuacji?

Link to post
Share on other sites

Nie ma co się bawić w Hiren's Booty tylko wziąć coś w stylu Easy Recovery Professional i zgrywać co się da (chyba że to własnie na takie narzedzie z Hiren's Boota uruchomiliście). To że dysk jest widoczny nie oznacza że elektronika nie szfankuje, zastanów się czy nie masz możliwości jednak podmienić elektroniki - potrzebna będzie dokładnie taka sama (od takiego samego dysku). Tak jak pisał Himer - wymiana to odkręcenie paru śrubek, żadna wielka filozofia :D

Link to post
Share on other sites

Pytałem kolegi dzisiaj i nie używał hdd regeneratora. Używał jakiegos programu hdd.. i narzędzi seagate. Jak chciał zrobic scandiska to dysk nawet nie ruszył. Więc na szczeście hdd regenerator nie wkroczył na mój dysk (faktycznie jak poczytałem dzisiaj post o tym programie az mnie ciarki przeszły jak taki chłam może być płatny i popularny). Biore się zaraz za screeny z MHDD(SMART i EID).

 

Co do elektroniki raczej dysk zwalnia poprzez bady ale jak bede mial taki sam dysk moge sprobowac najwazniejsze to teraz zrobic kopie posektorowa tylko musi byc jakis program który ominie lub nawet zgra te bad sectory.

 

Hm co jeszcze zauwazylem dysk zaczął troszke głośniej pracowac tak jakby(tyk,spokoj ,tyk,tyk,)

 

oto screeny EID i SMART

http://a.imageshack.us/img440/8752/dsc00232n.th.jpg

http://a.imageshack.us/img440/9431/dsc00231r.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...