Skocz do zawartości

Dysk seagate 2 TB problem z ponownym rozruchem


Recommended Posts

Witam.

 

Mam taki problem.

Prawdopodobnie przez usterkę na dysku dysk ponownie się uruchamia przez co przy wyłączaniu komputera, tzn wyłączam komputer, już ma się wyłączać , ale wentylatory dalej chodzą, słychać takie chrupnięcie, kontrolka z dysku się zapala, komputer zapala wentylator na procesorze i komputer po chwili wyłącza się całkowicie. Czy mam się czym martwić? W hd tune zrobiłem test, wszystko w porządku.

Atrybut w statystykach 0A Spin Retry Count  jest podświetlony na żółto.

0A Spin Retry Count - Ilość ponowień prób rozpędzenia talerzy. Atrybut ten przechowuje łączną ilość prób uruchomienia talerzy przed osiągnięciem pełnej szybkości obrotowej (pod warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

Podejrzewam, ze to o to chodzi. Teraz pytanie czy to uwzględnia gwarancja?

W końcu dysk nie jest w 100% sprawny.

Jutro może będę miał dodatkowy zasilacz to to sprawdzę na nim.

 

Link to post
Share on other sites

Jakby mi coś tak dziwnie "chrupało" przy wyłączaniu/włączaniu komputera to raczej bym się przejmował... I czemu mnie nie dziwi, że to z Seagate'm jest coś nie tak... jednak to może być też problem zasilacza, choć ja stawiałbym na dysk. Raczej spróbuj podłączyć ten dysk do innego kompa albo do tego inny dysk i zobacz czy są takie same objawy, w co wątpię. Jaką wartość masz przy tym parametrze? Zarzuć screena i najlepiej specyfikację sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Masz z hdd i systemowego ssd

 

http://iv.pl/images/84878262999506764897.jpg

 

http://iv.pl/images/74816560561083199208.jpg

 

komputer to i5 4670k

płyta asrock h87 fatality performance

zasilacz 530 watt thermaltake bronze modular

8gb ramu

dyski 2tb seagate i 120 gb ssd crucial

 

przy tym parametrze jest 99, ale denerwuje mnie to ponowne "wzbudzanie komputera" i boje sie ze dysk padnie.

Czemu nie dziwisz się ze Seagate tak ma? mogłem dopłacić do WD;/

Link to post
Share on other sites

Nie mam zaufania do Seagate, tym bardziej, że ostatnio daje tylko rok gwarancji... Patrz na kolumnę Data.. a tam masz 0... więc nie rozumiem nawet czemu HDtune to podświetla... Atrybut 07 u Seagete zawsze jest wysoki, a 01 czytałem, że nie monitorowany (prawidłowo). Jeśli natomiast w nowszych dyskach jest on monitorowany prawidłowo, to jak najbardziej bym się tego przyczepił.

Najlepiej jakby wypowiedział się tu ktoś bardziej doświadczony.

Jak dla mnie zastanawiające są jedynie stukoty (?) (+ew. 01), może to rzeczywiście coś z podawaniem napięcia przez zasilacz...

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites

Z zasilaczem wszystko w porzadku. W Smarcie tez nie ma niczego niepokojącego. Wszystko jest w najlepszym porządku. Czy to chrupnięcie jest podobne do nagłego odcięcia zasilania w dysku? Czyli charakterystyczne awaryjne cofanie się głowicy i zmniejszenie obrotów. Mimo wszystko... nigdy nie określiłbym to mianem chrupnięcia. Może nagraj ten dźwięk i wrzuć tutaj. Odsłuchaj  go jednak i sprawdz czy oddaje wiernie ten dźwięk. 

 

Moim zdaniem nie musisz się martwić.

 

W kazdym dysku ten parametr jest monitorowany prawidłowo. W różny sposób, ale prawidłowy. Pragnę zaznaczyć jedną prostą rzecz - bez żadnych złośliwości, prosze mnie źle nie zrozumieć - ale inżynierowie projektujący dyski to naprawdę ogarnięci ludzi. Prosze mieć do nich większe zaufanie. Żeby wiedzieć dlaczego są błędy odczytu - trzeba znać się na budowie dysków twardych. Mechanizm tego błędu - można w skrócie przedstawić w taki sposób, zdaje mi sie, ze juz o tym pisalem na tym forum. Proszę sobie wyobrazić sytuację, w której głowica jest pozycjonowana na żądanej ścieżce. Z duzym uproszczeniem -  Zanim to nastąpi - pada sygnał, ze glowice trzeba spozycjonowac tu i tu, glowica sie pozycjonuje, pada komenda, ze operacja przebiegla poprawnie i zaczyna sie czytanie sektorow. Konstruktorzy dawno temu zauwazyli, ze przeciez mozna zaczac czytac sektory zanim glowica sie do konca spozycjonuje. Dlaczego, po co? Ano po to, ze sa szanse, ze sektor, ktory znajdzie sie lekko ponizej spozycjonowanej glowicy czy to pozycjonowanie konczacej - moze sie nadawac do odczytu. Wowczas sytuacja wyglada tak - okaze sie, ze tradycyjny odczyt - da błąd CRC, jednak sprzętowa korekcja - prawidłowo odtworzy zawartość tego sektora. I właśnie to wszystko znajduje odzwierciedlenie w Smart. To są te błędy odczytu i błędy wyszukiwania sciezek. 

Tak na poczatek polecam: 

http://www.dyski.wirt.pl/index.php/Budowa-dysku-twardego.html

Edytowane przez testerrr
Link to post
Share on other sites

Ok, czyli nie zwracać na to uwagi i mogę dalej użytkować ten dysk?

Dziwne tylko, ze podpinając inny kabel sata dysku nie wykrywa w windows, a podpinając ten co był to wykrywa. SSD wykrywa każdy kabel.

 

Dźwięk ciężko będzie nagrać bo nie mam dobrego telefonu.

Edytowane przez BuryZenek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...