Skocz do zawartości

zestaw z i7 na pokladzie do obrobki grafiki


Recommended Posts

witam,

pisze tego posta bo jakis czas temu wypadlem z obiegu i nie bardzo wiem co jest teraz najlepszym wyborem jesli chodzi o podzespoly pc.I tutaj moja prosba do wszystkich obeznanych w temacie IT: potrzebuje jakis wytycznych,jaki sprzet kupic?

ma on sluzyc do obrobki grafiki,zdjec i byc moze w przyszlosci renderingu 3d. na pewno sercem bedzie i7,jakies dobre mobo by sie przydalo i memki.ogolnie na sama skrzynke moge przeznaczyc okolo 1000e. zamierzam delikatne oc, wiec boxowe chlodzenie do szafy a jakis inny cooler mile widziany.

 

 

moje typy:

 

CPU: i7 930, 920 ogolnie raczej cos na socket 1366.

MOBO: Gigabyte GA-X58A-UD3R , DFI LanParty UT X58-T3eH6, ???

COOLER: NOCTUA NH-D14 albo Scythe MUGEN 2 , ???

RAM: Patriot Viper II LLK DDR3 2x 2GB 1600MHz Cl7 , Corsair DDR3 3x 2GB 1333MHz CL9 XMS Core i7, Corsair DDR3 3x 2GB 1600MHz CL8 DHX Core i7 a moze cos innego??

PSU: brak konkretow, w miare cichy, wydaje mi sie ze 600w da rade.

GPU: HIS Radeon 5870 iCooler V ,5850 lub gtx 470

HDD: cokolwiek o przyzwoitych parametrach w stosunku do ceny

Case: obudowe jakas znajde jak juz bede wiedzial co mam do niej zmiescic :)

 

bede wdzieczny za jakiekolwiek wskazowki, pozdr :D

Link to post
Share on other sites

1) Dyski warto wziąć w RAID0. Dwa Samsungi F3 (500GB/1TB) będą dobrą opcją.

2) Nie jestem przekonany co do 1366, ale jak już to weź i3 930 (lub używanego 920 - sporo zaoszczędzisz). Nie przepłacaj za płytę, weź jakiegoś taniego np. Gigabyte'a lub Asrocka.

3) Pamięci góra za ~600zł (200zł za 2GB). Nie ma sensu tutaj przepłacać, bo zysk z "lepszych" jest minimalny. Jakieś 1600MHz z radiatorami będą ok.

4) Grafika w zależności jakie technologie wspierają używane przez Ciebie aplikacje. Jeżeli CUDA, to polecam GTX460. Wyżej nie ma sensu. Jeżeli cudów nie ma, to 5850 będzie ok.

5) Zasilacz w zależności od sklepu, ale 500 - 600 W wystarczy zdecydowanie.

6) Chłodzenie na procka - Noctua nie. Droga i... brzydka :) Mugen/Fortis/Eclipse/Performa. Do 150zł.

7) Budę poleciłbym Fractal R2 lub jakąkolwiek inną za >200zł. Tam już same dobre.

Zapodaj sklep, w którym chcesz to kupić, bo to ma spory wpływ na wybór komponentów.

Link to post
Share on other sites

co do sklepu to sie zastanawiam, mieszkam teraz w irlandii a tutaj malo jest takich sklepow z podzespolami. pod uwage biore wiec wycieczke do polski po mniejsze czesci. obudowe bede wybieral tutaj, jest jeszcze http://www.komplett.ie. a w polsce to raczej nie ma problemu ze zdobyciem porzadanych elementow.

Ciezko powiedziec czy bede korzystal z aplikacji obslugujacych CUDA, wiec dlatego wole mocniejszy procesor. i jakies lekkie oc do niego. Znacie jakies niedrogie mobo do i7 930 zeby nie nadawalo?

Link to post
Share on other sites

Lepszą opcją od s1366 byłby Xeon i Asus P55. Płyta do s1366 to wydatek przynajmniej 600zł, dobrą do s1156 kupisz już za 350zł. i7 930 kosztuje 1050zł, a tak samo wydajny Xeon X3440 na s1156 150zł mniej. Oszczędzasz 400zł a nie tracisz praktycznie nic na wydajności :wariat:

Link to post
Share on other sites

Witam, popieram Igoruss-a, w tym wypadku Xeon 3440 byłby idealny. Wydajnościowo podobny, a triple chanel ma znaczenie w przypadku naprawdę zaawansowanych programów jak Maya czy 3ds Max. Do obróbki zdjęć i ogólnie 2D nie potrzeba mocnego sprzętu. Jeżeli ma to być robione na profesjonalnym poziomie to potrzebna jest karta z odpowiednio wysokiej jakości przetwornikami, np Quadro, Fire czy Parhelia od Matroxa, ale zestaw z takimi kartami jest poza naszym budżetem oraz wyklucza gry (w przypadku Matroxa, wiem bo mam takie cuś :wariat: ).

Rozsądniej będzie złożyć coś na tym Xeonie niż pchać się w 1366. Sprawdzałem sklep który podałeś i nie dość, że mają skromny wybór to ceny też nie są zbyt przystępne. Możesz jeszcze poszperać, na pewno mają tam jakieś konkretniejsze sklepy internetowe.

 

Ja proponuję coś takiego:

Procesor: Intel Xeon X3440 /2.53GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

Mobo: Gigabyte P55-USB3 /intel P55/ LUB Asus P7P55D

Ram: do max 400zł 1600Mhz 4 GB Do renderów dokupić drugie 4GB opóźnienia są tu mniej istotne więc Cl9 starczy

Dysk: Samsung F3 500GB ewentualnie drugi i RAID

Grafika: Najlepiej GTXa 460 1GB bo obliczenia na GPU są już dosyć powszechne w programach do 3D

Zasilacz: 550W będzie z nawiązką raczej

Cooler: Może być Mugen albo Fortis jeżeli będzie kasy braknąć, do tego wentylator Fander selektra

Obudowa: of coz Fractal Design Define R2 :hahaha: albo coś wedle uznania

 

W 4000zł się powinniśmy zmieścić.

 

Do obróbki zdjęć hmm... ten komp nawet tego nie poczuje :D Jeżeli robisz to jakoś profesjonalnie/ zawodowo to można rozważyć używaną kartę bardziej do tego przystosowaną oraz wypadałoby mieć monitor z lepszą matrycą (zależy jaki posiadasz). Przy Renderowaniu 3D rozwinie skrzydełka, w celu przyspieszenia warto będzie dokupić ramu do 8 GB noi rozsądnie podkręcić procesor. Xeon bazowo oferuje 2.53 Ghz, 4 rdzenie, 8 wątków i 8MB cache. Jest to procek do serwerów i stacji roboczych teoretycznie z serii do pracy non stop, do tego świetnie się kręci, nie trza nam tu drogiego i7 930 z zasmarkanym triple channelem ;p

Link to post
Share on other sites

Ten triple channel ponoć podobna ściema jak dual, ale może gdzieś to pomaga znaczniej niż kilka procent. Chętnie zobaczyłbym jakiś test potwierdzający to. Wyżej pisałem, że nie do końca jestem przekonany do 1366, więc ten pomysł z 1156 jest ciekawy :wariat: W sumie wydajnościowo prawie identycznie, bo sporo gotówki w kieszeni zostaje.

Link to post
Share on other sites

hmm... powiem szczerze ze nie spodziewalem sie takiego zaangazowania forumowiczow nad moim postem, i jestem mile zaskoczony :P wszystkim dziekuje :P a wracajac do tematu:

jeszcze raz od poczatku :

komputer bedzie sluzyc mojemu koledze z pracy, fotograf amator( robi duuuzo zdjec nie byle jakim aparatem i katuje obrobka laptopa :( ) , we wrzesniu zaczyna studia IT i tak czy siak bedzie potrzebowal stabilnego, szybkiego desktopa. Dlatego nie moge okreslic czy bedzie potrzebna obsluga CUDA, choc wiadomo ze karta to wspierajaca nie bedzie zlym wyborem. Do tego dochodzi fakt, ze gdyby to byl komputer dla mnie z wyborem chlodzenia nie bylo by problemu, mam WC wlasnej konfiguracji i nie zawodzi, a to najwazniejsze.niemniej jednak skladajac desktopa dla kogos kto nie ma pojecia o oc i monitorowaniu temperatur, komp musi byc stabilny z zalozenia.Zakladam ze bede go nieco krecil, wiadomo ze kazdy proc da rade pracowac nieco szybciej niz ustawil go producent, jak ma do tego odpowiednie warunki :) i jak czytam Wasze posty to coraz bardziej watpie w slusznosc s1366 :D faktycznie xeon jest tansza alternatywa dla i7, a s1156 wydaje sie bardziej przyszlosciowy.

 

triple chanel... hmm byc noze to chwyt marketingowy,nie wiele dajacy ale na ktory sam sie dalem nabrac,ale jak wspominalem nie jestem na biezaco.

 

Co do sklepow... wielkiego wyboru nie widze. oprocz wspomnianego komplettu zostaja pcworld,harvey norman i male chinskie sklepy bez witryn internetowych. tak nawiasem mowiac irlandczycy sa "bardzo wygodni" i wola kupic gotowy zestaw, niz samemu sie bawic w skladanie. wedlug mnie troche dziwne takie wyrzucanie pieniedzy w bloto i zero frajdy :)

ale nie kazdy sie tym interesuje, chyba ze przeoczylem jakis powazny sklep internetowy oferujacy swoje uslugi na terenie irlandii.

 

a narazie waham sie co do proca, xeon wydaje sie rozsadniejszym wyborem niz i7, a mobo pod niego tansze. za ten hajs lepiej dolozyc ramu, zapodac raid, czy tez lepszy cooler mozna kupic.

 

Jak wspomnialem wybieram sie na urlop do polski poczatkiem wrzesnia,wiec pewnie wiekszosc czesci bede kupowal w pl. oprocz obudowy i zasilacza.

 

narazie wyglada to tak:

cpu: i7 albo xeon 34xx

mobo: zalezy od proca: GA-EX58_UD3r, Gigabyte P55-USB3 , Asus P7P55D

Gpu:nvidia gtx 460, radeon 5870

ram: nie mam konkrteow, ale 2x2gb 1600 chyba bedzie odpowiednie

hdd:2x Samsung SpinPoint F3 500 GB spiete w raidowke :P

naped pewnie jakies tanie dvd,wi-fi tez bez szalu,zasilacz do 600W jakis markowy, cooler cpu: duzo opcji, cos z zapasem bedzie na miejscu, niekoniecznie estetyczne bo buda bedzie bez okna raczej.

a co do obudowy to raczej midi tower, cos ze sredniej polki, co konkretnie jeszcze nie wiem, zalezy ile kasy zostanie.

 

jesli macie jakies konkretne tytpy zgodne z moimi zalozeniami,lub nawet nie, piszcie.zastanowie sie nad kazda propozycja, w koncu zalezy mi na tym aby zestaw byl na miare oczekiwan uzytkownika,zeby byl niezawodny, i kosztowal okolo 1000 euro.

jesli mialby kosztowac nieco wiecej, ale w jego sklad wchodzilyby najbardziej wyselekcjowane komponenty w swojej klasie, nie bedzie tragedii. te 1000e to kwota wyjscowa, nie ostateczna. :)

 

a tak przy okazji sie doksztalce co warto kupic :)

Link to post
Share on other sites

Grafa lepiej GTX460. Moze sie okazac ze jakies CUDA czy inne cuda sie przydadzą, a karty GF lubia tez czasem wspolpracowac z jakimis programami (częściej niż Radki).

 

Cooler jak chcesz niedrogo i wydajnie to polecam standardową trójkę fajnych schładzaczy: Eclipse II/Performa/Fortis. Mozna tez drozej ale jak nie bedzie jakiegos wysokiego OC na i7 to nie ma sensu raczej :D

 

Zasilacz polecam np. OCZ Fatal1ty 550 W za 270zł okolo w PL jest.

 

Napęd kupisz zwykly za 66zł, nie pameitam modelu :)

 

RAM: Najtansze kostki spelniające wymagania twoje. Mozna sie zastanowic nad tanim 1600 MHz CL7 (albo :(.

 

 

Musialbym podliczyc calosc, a teraz srednio mam czas. W wolnej chwili podsumuje moja propozycje, ale kierowalbym sie w strone tego Xeona, albo przynajmniej poszukal na necie testów wydajnosci tego procka i jakis i7 w programach, ktore twoj znajomy uzywa.

Link to post
Share on other sites

Jest ok, pamiętaj tylko, że Xeona to co najmniej X3440, niższe nie mają HT.

Najlepiej byłoby wyrwać GTXa 460 1GB od Gigabyte-a, mają najlepsze chłodzenie.

Ramki 4GB 1600 (akuratne do oc) z jakimiś radiatorami, cl 9 wystarczą. Mogą być GoodRamy, Kingstony, OCZy, Patrioty, Gskille etc brać najtańsze.

Mobo to zarówno ten Asus jak i Gigabyte są dobre.

Link to post
Share on other sites

dzis na glownej widzialem test kilku gtx 460, wsztstko git , ale mam pytanie czy do takiego gtxa jest mozliwosc podlaczenia trzech monitorow?? 2x DVI i mini hdmi. jak wyglada sprawa z tym hdmi ?

czy wogole sa na rynku monitory oferujace takie zlacze? czy zeby moc pracowac na 3 monitorach konieczne jest SLI ?

Link to post
Share on other sites

dzis na glownej widzialem test kilku gtx 460, wsztstko git , ale mam pytanie czy do takiego gtxa jest mozliwosc podlaczenia trzech monitorow?? 2x DVI i mini hdmi. jak wyglada sprawa z tym hdmi ?

czy wogole sa na rynku monitory oferujace takie zlacze? czy zeby moc pracowac na 3 monitorach konieczne jest SLI ?

To np. pokaze ci taka karte Radek HD5870 http://www.ram.net.pl/product_info.php?products_id=66561 6 monitorow i dobre parametry.

A co do monitorow na HDMI to zerknij na to http://www.nokaut.pl/szukaj/monitor-hdmi.html Polecam tez http://www.google.pl :-)

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...