Skocz do zawartości

Pomoc w doborze zestawu LC


Recommended Posts

Składam swój pierwszy zestaw LC i bardzo proszę o jego ocenę. Sam nie wiem na co patrzeć i na co warto wydać więcej, a na co się nie opłaca.

Chłodzony będzie póki co i5 4690K, a w przyszłości jeszcze grafika r9 290 lub nV 8xx jeśli będzie warta przesiadki. Docelowo będzie SLI/CF, ale to w miarę przybywania funduszy i wzrostu potrzeb co do mocy sprzętu. Kiedyś tam może jeszcze chłodzony RAM i płyta, ale to pewnie przy przesiadce na już inną platformę. Jak widać planuję zakup sprzętu, który ma mi starczyć na lata i nie chciałbym przesadnie na nim oszczędzać, ale wiem też, że na LC można wydać tyle kasy ile się chce, a też nie o to mi chodzi.

Buda to Phanteks Enthoo Primo.

Póki co wygląda to tak:

 

Kolorystyka będzie czarno-żółta, bo takie mi się podoba i taka będzie płyta (z97 MPower).

Moje największe wątpliwości:
1. chłodnica- lepiej 420 czy 480mm? Każda z nich będzie na wyrost do samego procesora, ale lepiej kupić większą niż potem próbować wymieniać. Podobno wydajnościowo jest podobnie, a 420tka będzie mogła być cichsza przez mniej ale większych wentylatorów. Prawda to? Za 420tką przemawia jeszcze to, że w obudowie już mam 5 wentylatorów 140mm, z czego 3 z nich mogę spokojnie zamontować na chłodnicy w trybie push lub pull, co obniży koszty (przynajmniej na początku)

2. Rezerwuar- lepszy ten EK czy Bitspower Z-Multi 250mm? Który lepiej wykonany, lepiej się odpowietrza i jest bardziej wytrzymały?
3. Pompa- tutaj na pewno ma być D5, ale jest tego od groma. Teraz w zestawie mam zwykłą pompę ze zmianą prędkości przełącznikiem i możliwością sterowania przez kontroler zewnętrzny. Są jeszcze pompy z PWM, sygnałem RPM, a nawet z interfejsem aquaero/usb. W co warto iść i czy gra jest warta świeczki?
4. Ewentualnie na czym można zaoszczędzić nie tracąc na wydajności? Trochę mnie koszty zjadają przy tej zabawie i coś mi się wydaje, że póki nie uzbieram brakującej kasy, będę patrzył na wspaniały intelowski wiatraczek przez to ogromne okno :P

Z góry dzięki za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

1.480 będzie lepszą opcją. Więcej chłodnic do wyboru, lepsze wentyle. Ogólnie wybranie chłodnicy na wentyle 120mm jest lepszym wyjściem

2. Obojętnie chociaż ja bym kupował szklany rezerwuar. Najlepsza jakość i nic nie będzie się brudzić w środku

3. Obojętnie

4. Możesz kupić tańszy blok cpu (supremacy csq chociażby)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Podzespoły są optymalnie dobrane a co do reza i pompy to kup XSPC Proton D5 i masz szklany najwyższej jakości rez z bdb pompą.

 

Blok Koolance 380i to najwydajniejsza opcja (jak na razie) i na EK bym nie zmieniał,chyba że ktoś kierując się swym gustem stwierdzi że EK badziej mu odpowiada i daruje sobie różnicę w temp w stresie na niekorzyść EK (w sumie niedużą)

 

Chłodnice 480 i 420 to podobny poziom wydajności i to już kwestia wentylatorow jakie wybrałeś,jak masz 140mm już kupione to raczej nie namówimy Ciebie na zmianę na 120tki skoro budżet ma być twardo trzymany za pysk to nie ma co szaleć.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Obudowę będę miał we wtorek to zmierzę ile tam dokładnie jest miejsca na rezerwuar, bo z tego co widzę to XSPC Photon ma 75mm średnicy i może być ciut za szeroki w porównaniu ze standardowymi rezami co mają 60mm. Są jeszcze jakieś inne szklane rezerwuary oprócz tego, które możecie polecić?

Co do chłodnicy to planuję zakup od Alphacool'a i w sumie dostępny jest zarówno model 420mm jak i 480mm w podobnej cenie, więc to nie ma znaczenia. Pytanie tylko, która z nich będzie cichsza zakładając, że wentylatory są podobnej klasy- lepiej mieć ich 8 mniejszych, czy 6 większych?

Wentylatory w zestawie są podobno dobrej jakości i wystarczającej ilości żeby obłożyć chłodnicę z jednej strony, stąd moje wątpliwości czy by ich nie wykorzystać skoro już są. W przyszłości doszłaby i tak gruba (60mm/monsta) chłodnica 480 na dno w push-pull.

Kwestia wentylatorów tak dla mnie, jak i kolegi wyżej, jest bardzo ważna, stąd dołączam się do prośby o polecenie wentylatorów cechujących się ciszą i jednocześnie dobrym ciśnieniem statycznym, co by to dobrze współgrało z chłodnicami.

Link to post
Share on other sites

W tej chwili przy temp. otoczenia 27.5 st. na chłodnicy poza obudową Alphacool'a 480- 60 mm wentylatory 4szt pchające 1000 obr.  temp.cieczy 35.7 po obciążeniu.Rewelacyjna chłodnica a wentyle ciche.Wpięte 2 bloki po mocnym OC

http://www.aquatuning.pl/chodzenie-wodne/chodnice/radiatorychodnice/12347/alphacool-nexxxos-ut60-full-copper-480mm?c=6326

 wentylatory

http://www.aquatuning.pl/chodzenie-wodne/wycisanie-wentylatorw/16009/alphacool-nb-eloop-1200rpm-bionic-luefter-120x120x25mm?c=6381

Edytowane przez zulugula11
Link to post
Share on other sites

@up to tak bez rewelacji, cieńka 360+240 w obudowie z bequietami pure wings 2 w push na ~650 rpm dają temp cieczy na poziomie 32-33 st. przy zabawie w benchmarki. Temp otoczenia podobna w ok 27 st, w obudowie 31,5 st

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...